پیام خوزستان
دبیرکل جی‌ئی‌سی‌اف:
اعمال تحریم‌های یکجانبه علیه اعضای جی‌ئی‌سی‌اف نگران‌کننده‌ است
پنجشنبه 7 اسفند 1399 - 12:49:54
پیام خوزستان - دبیرکل جی‌ئی‌سی‌اف گفت: نگرانی ما از اعمال تحریم‌های یکجانبه و اعمال فراسرزمینی قوانین علیه اعضای مجمع است.

به گزارش شانا به نقل از مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع بین‌المللی انرژی وزازت نفت، یوری سنتورین روز چهارشنبه (ششم اسفندماه) در نشست معرفی چشم‌انداز جهانی گاز در افق 2050 مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) اظهار کرد: براساس چشم‌انداز جدید دبیرخانه مجمع، سهم گاز در سبد انرژی جهان تا سال 2050 میلادی از 23 درصد در سال 2019 به 28 درصد می‌رسد.
وی افزود: سهم دیگر سوخت‌های فسیلی مانند نفت و زغال‌سنگ تا سال 2050 میلادی به ترتیب از 32 درصد به 27 درصد و زغال‌سنگ از 26 درصد به 16 درصد تنزل می‌یابد. در عین حال، سوخت‌های فسیلی کماکان سهم غالب در سبد انرژی جهانی را به خود اختصاص خواهند داد.
دبیرکل جی‌ئی‌سی‌اف با بیان اینکه مصرف گاز در افق 2050 در بیشتر مناطق جهان افزایش می‌یابد، تصریح کرد: بیشترین مقدار این افزایش مصرف، در مناطق آسیا و آمریکای شمالی خواهد بود. مصرف گاز جهان در این دوره با حدود50 درصد افزایش تا سال 2050 به 5920 میلیارد مترمکعب افزایش می‌یابد.
به گفته سنتورین، بخش نیروگاهی و صنعت حمل‌ونقل، مهم‌ترین حوزه‌های افزایش مصرف گاز در این دوره خواهند بود.
پیشی گرفتن تجارت ال‌ان‌جی از خط لوله تا 2050
وی با تأکید بر اینکه تا سال 2050 تجارت جهانی گاز به 2 هزار میلیارد مترمکعب می‌رسد، تصریح کرد: تا سال 2050 تجارت ال‌ان‌جی، از تجارت گاز با خط لوله پیشی می‌گیرد و سهم آن به 56 درصد می‌رسد.
الکساندر نوواک، معاون نخست‌وزیر فدراسیون روسیه و ویکتور زوباکوف، رئیس هیئت مدیره شرکت گازپروم هم در این نشست بر افزایش سهم گاز در سبد انرژی و همسویی آن با کاهش انتشار کربن در جهان و نقش فزاینده گاز به‌عنوان سوخت پاک تأکید کردند.
بر اساس گزارش مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع بین‌الملی انرژی وزارت نفت، ایران به‌عنوان یکی از کشورهای فعال عضو مجمع کشورهای صادرکننده گاز، با حجم عظیم ذخایر اثبات‌شده گاز جهان در کنار دیگر اعضای فعال مجمع در زمینه تولید و تجارت گاز، چشم‌انداز امیدوارکننده‌ای را در افق 2050، پیش روی خود دارد و همچنان نقش تعیین‌کننده‌ خود را برای منافع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان جهانی گاز با وجود تحریم‌های ناعادلانه بین‌المللی ایفا خواهد کرد. تحریم‌ها و اعمال فراسرزمینی قوانین یک کشور علیه برخی اعضای مجمع کشورهای صادرکننده گاز از نگرانی‌هایی بود که در نشست امروز کشورهای عضو مجمع، مورد تأکید دبیرکل مجمع قرار گرفت.
نشست معرفی چشم‌انداز جهانی گاز در افق 2050 مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) با حضور اعضای هیت اجرایی مجمع و همچنین دبیران کل تعدادی از سازمان‌های مهم بین‌المللی انرژی مانند سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، مجمع جهانی انرژی و اتحادیه جهانی گاز از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد. در این نشست امیرحسین زمانی‌نیا، نماینده ایران در هیئت عامل اوپک و مجامع بین‌المللی انرژی نیز حضور داشت.

http://www.khozestan-online.ir/Fa/News/257474/اعمال-تحریم‌های-یکجانبه-علیه-اعضای-جی‌ئی‌سی‌اف-نگران‌کننده‌-است
بستن   چاپ