پیام خوزستان
رایزنی محیط زیست برای بودجه سال آینده مقابله با گرد و غبار
چهارشنبه 19 آذر 1399 - 19:51:05
پیام خوزستان - مدیر کارگروه ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور گفت: در لایحه بودجه سال 1400 به‌صورت مستقیم به بودجه مقابله با پدیده گرد و غبار اشاره نشده است اما پیش‌بینی می‌شود که این بودجه تقریبا مشابه بودجه سال 1399 باشد.

علی محمد طهماسبی در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به اینکه درحال رایزنی برای مشخص شدن بودجه مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور هستیم، اظهار کرد: به‌دلیل آنکه بودجه مقابله با گرد و غبار به‌صورت منابع ارزی از صندوق توسعه ملی تامین می‌شود، در لایحه بودجه سال 1400 به‌طور مستقیم به آن اشاره نشده است.
وی با بیان اینکه برداشت از صندوق توسعه ملی باید با مجوز مقام معظم رهبری باشد، تصریح کرد: از این‌رو پس از مشخص شدن مبلغ این بودجه رییس جمهوری مجوز برداشت از صندوق توسعه ملی را از رهبری خواهد گرفت و پس از آن مبلغ بودجه گرد و غبار برای تصویب و ابلاغ به مجلس شورای اسلامی خواهد رفت.
مدیر کارگروه ملی مقابله با پدیده گرد و غبار کشور با اشاره به اینکه وسعت کانون‌های داخلی گرد و غبار حدود 34.6 میلیون هکتار است، گفت: ما مطالعه‌ای روی کانون‌های گرد و غبار در خارج از کشور که غبار آن‌ها به سمت ایران حرکت می‌کند نیز انجام داده‌ایم و بر اساس آن وسعت این کانون‌ها 330 میلیون هکتار برآورد شده است.
به گفته وی این کانون‌های گرد و غبار خارجی به‌طور میانگین سالانه 150 میلیون تن غبارخیزی دارند که بخش‌هایی از آن نیز وارد کشور ما می‌شود.
طهماسبی در پایان تصریح کرد: طی سال 99 بودجه مقابله با پدیده گرد و غبار 20 میلیون یورو بود و به‌نظر می‌رسد که طی سال آینده نیز تقریبا مشابه این مبلغ به کارگروه ملی مقابله با پدیده گرد و غبار اختصاص یابد.

http://www.khozestan-online.ir/Fa/News/228225/رایزنی-محیط-زیست-برای-بودجه-سال-آینده-مقابله-با-گرد-و-غبار
بستن   چاپ