پیام خوزستان

آخرين مطالب

اندیمشک؛ شهری استراتژیک با چالش‌های فراوان مقالات

اندیمشک؛ شهری استراتژیک با چالش‌های فراوان
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -

پیام خوزستان


"افزایش نظارت‌ها که جز وظایف ذاتی شورای شهر است، ایجاد بازارچه‌های خود اشتغالی برای بانوان سرپرست خانوار، پیگیری مطالبات شهرداری در ماده 77 از اشخاص حقوقی و پرداخت مطالبات افراد حقیقی و حقوقی از شهرداری از مهمترین برنامه‌های مدیریت شهری اندیمشک برای سال 1400 است."
به گزارش خبرنگار ایمنا، شهرستان اندیمشک از دیرباز یکی از مناطق پر رونق استان خوزستان و از قطب‌های انرژی ایران محسوب می‌شود.
این توضیف که راه آهن اندیمشک از جنگ جهانی تا جنگ تحمیلی نقش بسیار مهمی را ایفا بسیار معروف است که موید استراتژیک بودن این شهر است اما با این حال در سال‌های اخیر مردم این شهرستان که به زبان لری صحبت می‌کنند گلایه‌های زیادی را مطرح کرده‌اند و مدیریت شهری ان نیز با چالش‌های مختلفی روبه‌رو بوده است.
به همین دلیل و در راستای پیگیری مطالبات مردم نورالدین مدهنی، رئیس شورای شهر اندیمشک در گفت‌وگو با ایمنا درباره اولویت‌های این شورا در چهار سال آینده صحبت کرده که متن آن را در ادامه می‌خوانید:
مهم‌ترین برنامه‌های شورای شهر اندیمشک در سال پیش‌رو را بیان کنید.
علاوه بر برنامه‌های عمرانی، فضای سبز، پسماند و حاشیه نشینی که در ادامه توضیح خواهم داد یک سری برنامه‌های کلی برای شهرداری و شورای شهر اندیمشک در نظر داریم که از جمله مهمترین آنها می‌توانم به بحث ایجاد درآمدهای پایدار و حذف هزینه‌های غیرضروری اشاره کرد.
در مورد هزینه‌های پایدار در مدیریت شهری اندیمشک ساخت یک مرکز خرید بزرگ به زودی انجام می‌شود که کارکنان شهرداری را پوشش می‌دهد و درآمد آن نیز صرف هزینه‌های شهرداری می‌شود و امید است به زودی اقدام شود.
برای جلوگیری از هزینه‌های غیرضروری نیز قرار بر این است که آن دسته از اقدامات و عملیات‌هایی که شهرداری توانایی انجام آنها را به راحتی دارد اما به پیمانکار محول می‌شود را خود شهرداری انجام دهد و از ایجاد هزینه اضافه جلوگیری شود.
افزایش نظارت‌ها که جز وظایف ذاتی شورای شهر است، ایجاد بازارچه‌های خود اشتغالی برای بانوان سرپرست خانوار، پیگیری مطالبات شهرداری در ماده 77 از اشخاص حقوقی و پرداخت مطالبات افراد حقیقی و حقوقی از شهرداری از مهمترین برنامه‌های مدیریت شهری اندیمشک برای سال 1400 است.
فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی اندیمشک در چه وضعیتی است؟
با توجه به اینکه در شرایط کرونایی قرار داریم و عملاً به خاطر جلوگیری از تجمع و انتشار ویروس کرونا حمل و نقل عمومی تعطیل و اتوبوس‌ها بلااستفاده مانده است بنابراین فرصت خوبی برای بازسازی اتوبوس‌های فرسوده و خراب است و با پیگیری‌های شده مبلغی بالغ بر هشت میلیارد ریال برای بروز شدن ناوگان اتوبوسرانی جذب و اکنون و در حال بازسازی آنها هستیم تا شهروندان در اتوبوس‌های مناسب و در شأن خود در درون شهر جابجا شوند.
چه اقداماتی جهت هویت بخشی و زیباسازی شهر و نمادهای شهری اندیمشک انجام شده و در آینده می‌شود؟
سد دز نماد شهر اندیمشک است که در ورودی شهر ابتدای جاده‌ای که سمت سد می‌رود نماد آن ساخته و در میدانی به همراه نماد از حیوانات وحشی که خاص حیات وحش اندیمشک هستند نصب شده است. بخش زیبا سازی شهرداری نیز فعال شده و با بودجه‌ای که در اختیار دارد در زمینه نورپردازی و مبلمان شهری فعالیت خود را آغاز کرده و در این مدت کوتاه توانسته است چهره زیبایی به شهر بدهد و اقدام به روشن کردن تمامی پارک‌ها و بوستان‌ها نماید که این کار تداوم خواهد داشت.
یکی از گلایه‌های شهروندان اندیمشکی دپو و دفن زباله در منطقه جارَمِه، جاری شدن و نفوذ شیرابه‌های ناشی از زباله‌های دپو شده در آب‌های زیر زمینی است. آیا این مسئله صحت دارد؟ چه اقداماتی برای رفع آن شده است؟
محل جارمه کیلومتر 17 سد دز به سمت ارتفاعات زاگرس میانی است که از گذشته محل دپو زباله بوده و حساسیت‌هایی ایجاد کرده اما این حساسیت‌ها سبب شده که ما وظیفه خود را با دقت و کیفیت بیشتری انجام دهیم به همین دلیل با دعوت کارشناسان نخبه استانی و با نظارت ادارات محیط زیست و منابع طبیعی آب تعدادی از نزدیک‌ترین چاه‌ها به محل دپو زباله آزمایش شد که حتی یک درصد هم آلودگی در آب وجود نداشت و مشخص شد که نفوذ پذیری خاک منطقه بسیار کم است، به همین دلیل برای توسعه و تکمیل محل دپو زباله‌ها اقدام شد.
اراضی این منطقه در تملک سازمان آب و برق بوده که 46 هکتار از این اراضی در اختیار شهرداری قرارگرفته است و با دعوت از سرمایه گذار و بخش خصوصی کارخانه بازیافت در همین محل در حال احداث بوده و نزدیک به 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
همچنین حوضچه‌های عمیق و عایق بندی شده برای جمع‌آوری شیرابه و جلوگیری از نفوذ به زیر زمین در محل ساخته شده است که به هیچ وجه شیرابه‌ای وارد آب‌های زیر زمینی نشود. همچنین در این محل هم کار جداسازی زباله‌های خشک و تر و بازیافت آنها انجام می‌شود به گونه‌ای که از زباله‌های تر برای تهیه کود کمپوست استفاده می‌شود و زباله‌های خشک نیز پس از جداسازی برای بازیافت به کارخانه ارسال می‌شوند.
یکی از معضلات شهر اندیمشک حاشیه نشینی در منطقه بهارستان و زباله‌هایی است که در این منطقه رها می‌شوند، برای حل این مشکل چه طرحی دارید؟
از منطقه بهارستان تا کوی زیبا شهر و شهدای گمنام به علت وجود سیل بند و نبود جاده از دیرباز حاشیه نشینی وجود داشت که با حذف سیل بند و ساخت جاده کمربندی جلوه خاصی به منطقه داده شد و از بن بست خارج و اتفاقاً باعث دسترسی بهتر به جاده ترانزیت اهواز اندیمشک شده است. این اتفاق رونق زیادی به این منطقه داد و با ایجاد فضای سبز و کمربند سبز متناسب با اقلیم منطقه از توسعه حاشیه نشینی در حال حاضر جلوگیری شده است اما به دلیل اینکه باند دوم این کمربندی که قراراست ساخته شود مقداری از سطح جاده پایین تراست ریختن نخاله‌های ساختمانی و تسطیح روزانه آنها درحال انجام است و از ریختن زباله و آلودگی در این محل ممانعت به عمل می‌آید.
سرانه فضای سبز اندیمشک چه میزان هست و برای توسعه فضای سبز کوی لور، کوی ولایت و کوی رسالت چه برنامه‌ای در دست اقدام دارید؟
با توجه به اینکه اندیمشک اخیراً دچار مشکل کم آبی شده، یکی از مشکلات توسعه فضای سبز بحث تأمین آب است. با این حال در سطح شهرستان اندیمشک نزدیک به 180 هکتار فضای سبز موجود است یعنی به ازای هر نفر 14 متر فضای سبز وجود دارد که میزان موردقبول این سرانه 13 تا 17 متر است.
با طرحی که در دست اقدام است این میزان تا پایان سال 1400 به 210 هکتار خواهد رسید کما اینکه در سال گذشته مناطقی که در مرکز شهر بین بازار و کوی فرهنگیان قرار داشت و قبلاً بخشی از آن در اختیار راه آهن بود و به پارکینگ واگن‌ها اختصاص یافته بود و چهره خوبی نداشت با همکاری و پیگیری دکتر حسنود نماینده شهرستان اندیمشک در مجلس شورای اسلامی، اداره کل راه آهن و مدیریت شهری تبدیل به یک پارک بزرگ و زیبا شد.
همچنین منطقه دیگر متصل به این منطقه که قبلاً در اختیار شرکت گاز بوتان بوده و به دلیل وجود مخازن بزرگ گاز و خطرات قابل پیش‌بینی آن، این شرکت جابجا و باز هم تبدیل به پارک و فضای سبز شده است که باعث اتصال منطقه فرهنگیان به بازار می‌شود و رضایتمندی بسیار زیاد شهروندان را به دنبال داشته است. این قبیل طرح‌ها با تلاش نماینده شهرستان در مجلس ادامه خواهد داشت که عمده این طرح‌ها در مناطق جدید شهرستان مانند کوی ولایت، کوی رسالت و کوی لورمی خواهد بود.
حرف پایانی…
یکی از برنامه‌هایی که برای فرهنگ‌سازی جدا کردن زباله خشک و تر در منزل و کیفیت بخشی به فضای سبز شهرستان مدنظر است تهیه یک میلیون نهال مثمر مانند مرکبات است که هم قرار است در بلوارها کاشته شود. همچنین با همکاری برخی سازمان‌های مردم نهاد ایستگاه‌های دائمی فضای سبز ایجاد می‌شود که مردم زباله‌های خشک را تحویل و به جای آن نهال دریافت کنند و آموزش‌های لازم جهت کاشت و رشد نهال را ببینند.
در پایان از مردم شهرستان اندیمشک تقاضا دارم که به زمان گذاشتن زباله‌ها در مقابل منازل خود توجه داشته باشند و از بیرون گذاشتن زباله از ابتدای روز در کوچه‌ها و بلوارها جلوگیری کنند تا بتوانیم شهری زیبا، تمیز و درخور داشته باشیم
کد خبر 521104

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/323026/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نمایشگاه عکس و پوستر شهدا در شهرستان مرزی سردشت دایر شد

175 زندانی آذربایجان‌غربی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس آزاد شدند

موج سواری اهالی امیدیه بر شبکه دیتای خانگی پرسرعت

اجرای 120 برنامه به مناسبت هفته دفاع مقدس در دهاقان

آغاز ترمیم نوارهای حفاری گاز در آبادان

نمایش آثار هنرمندان دفاع مقدس در برج آزادی

سرمایه‌گذاری روی آموزش دختران بازدهی چندین برابر دارد

ملت ایران در دفاع مقدس مسیرجدیدی از مقاومت را بنا نهادند

درمان احتمالی چاقی و مقاومت به انسولین کشف شد

آموزش مجازی استاد محور است

خبرنگاران رزمنده سوادکوه تجلیل شدند

حضورهای سرنوشت‌ساز در خط مقدم جبهه

هفت میلیارد تومان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد اعطا شد

آسمان صاف خیال کوچ از آبادان و خرمشهر ندارد

انهدام یک باند هفت نفره حفاری غیرمجاز در اندیکا

چمران: در پروژهای مربوط به دوچرخه تجدید نظر می‌شود/ مسیرهای دوچرخه کارایی ندارد

مرز‌های شلمچه و چذابه مسدودند

لزوم برقراری عدالت در جامعه/ آسیب‌های فرهنگی به‌تدریج رفع می شود

حفظ فرهنگ و آثار دفاع مقدس خدمت بزرگی به نسل‌های آینده ایران اسلامی است

آموزش دانش آموزان دختر در اولویت باشد

دفاع مقدس نماد مقاومت برای تمام اعصار است

فردی شرور در خرمشهر دستگیر شد

تصاویر| روز اول سفر انسیه خزعلی به خوزستان

آزادی 175 زندانی آذربایجان‌غربی به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس

بیش از 60 درصد مبتلایان به کرونا بستری دربیمارستان طالقانی آبادان بدحال هستند

باز شدن مرز شلمچه کذب است

درهای مرز شلمچه به روی عازمان زیارت اربعین بسته است

آموزش فراگیر و عدالت محور باید در کشور اجرا شود

نماینده ولی فقیه در خوزستان: زنان هنر کنند چهار فرزند به دنیا می‌آورند؛ جای تاسف است

وزیر کشور حکم شهردار اهواز را صادر کرد

76 عنوان کتاب دفاع مقدس در کرمان رونمایی شد

کاهش 32 درصدی آمار خودکشی در کانادا در سال اول همه‌گیری کرونا

ساعت کاری بانک ها در نیمه دوم سال اعلام شد

تبارشناسی واقعه تروریستی 31 شهریور ماه اهواز از منظری دیگر

برگزاری آیین شکوفه‌های خوزستان با حضور معاون رئیس‌جمهور

استقبالی از کاندیدای زن در شهرهای بزرگ خوزستان نشد

عکس/ تجلی وطن‌دوستی انسان در هیبت پیرزن عرب اهوازی

عکس/ اعزام زائران اربعین از طریق فرودگاه شهیدسلیمانی اهواز

باز شدن مرز شلمچه تکذیب شد

عکس/ شهردار ایذه: زباله‌های رهاشده در مسیر سایت زباله، جمع‌آوری شد

معاون رییس جمهوری با بانوی قهرمان خوزستانی پارالمپیک دیدار کرد

شهرداران 3 شهر با حکم وزیر کشور منصوب شدند

دستگیری 4 سارق و 2 مال‌خر در اهواز/ وسایل مسروقه کشف شدند

معاون رییس جمهوری: آموزش دانش آموزان دختر در اولویت باشد

استقبال خوبی از کاندیدای زن در شهرهای بزرگ خوزستان نشد

لزوم برقراری عدالت در جامعه/ آسیب‌های فرهنگی به‌تدریج رفع می‌شود

زنگ شکوفه ها و غنچه ها در خوزستان نواخته شد

بر طرف کردن مشکلات اقتصادی و معیشتی مقدمه ای برای اجرای مسائل فرهنگی است

آزادی 134 زندانی به مناسبت هفته دفاع مقدس در کرمانشاه

7 میلیارد تومان برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد آذربایجان شرقی هزینه شده است