پیام خوزستان

آخرين مطالب

سود دهی شرکت های داخلی زیان ده با طرح گوره – جاسک اجتماعی

سود دهی شرکت های داخلی زیان ده با طرح گوره – جاسک
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -

پیام خوزستان


مدیرعامل شرکت لوله‌سازی اهواز می‌گوید: به‌واسطه اجرای طرح گوره- جاسک، بعضی از شرکت‌های داخلی مانند لوله‌سازی اهواز و فولاد اکسین خوزستان پس از چند سال زیان‌دهی، به سوددهی رسیدند و در این شرایط اقتصادی که بسیاری از شرکت‌ها در رکود بودند، فعالان عرصه فولاد به‌ویژه ورق‌سازان و لوله‌سازان، رکوردهای مطلوبی ثبت کردند.
به گزارش «انرژی امروز» از شانا، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک که 31 تیرماه امسال با ظرفیت انتقال روزانه 300 هزار بشکه نفت خام به بهره‌برداری رسمی رسید، از حیث اتکا و اعتماد به توان ایرانی در میان طرح‌ها و پروژه‌های کلان صنعت نفت عملکردی منحصربه‌فرد بر جای گذاشت و به‌ویژه در بخش ساخت خط لوله، هم از حیث تحقق ساخت داخل ورق و لوله متناسب با سیال ترش برای نخستین بار در کشور و هم از نظر احداث خط لوله‌ای عظیم با طول حدود هزار کیلومتر در کمتر از دو سال، رکوردهای قابل دفاعی به ثبت رساند.
احداث خط لوله از اولویت‌های شرکت ملی نفت ایران در طرح راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک بود که با راهبری شرکت مهندسی و توسعه نفت و استفاده حداکثری از توان پیمانکاران و سازندگان داخلی اجرایی شد. طول این خط لوله 42 اینچی حدود هزار کیلومتر است و در مسیر آن، پنج ایستگاه پمپاژ و تجهیزات اندازه‌گیری و پایش نصب می‌شود، اما این داخلی‌سازی چگونه رخ داد؟
علی خنیفر، مدیرعامل و نایب‌رئیس هیئت‌مدیره شرکت لوله‌سازی اهواز در این باره می‌گوید: لوله‌سازی اهواز ابتدا برنده کل پروژه یعنی گستره کامل خط لوله شد، اما از آنجا که کارفرما (نفت) می‌خواست دو لوله‌ساز دیگر کشور هم فعال شوند، 50 درصد پروژه به لوله‌سازی اهواز واگذار و 50 درصد باقیمانده بین دو لوله‌ساز دیگر تقسیم شد. تا پیش از این طرح، ورق‌های لوله ترش وارد می‌شد و شرکت‌های فولاد مبارکه و اکسین فکرش را هم نمی‌کردند زمانی بتوانند ورق‌ها و اسلب‌های ترش تولید کنند.
اشتغال‌زایی و رونق کسب‌وکار
وی درباره دستاوردهای اجرای این خط لوله در داخل کشور ادامه می‌دهد: در واقع نه‌تنها در حوزه ورق‌های ترش، بلکه فضای اعتماد و باور به تولید داخلی به کل طرح تعمیم داده شد و این باور بسیار حائز اهمیت بود؛ داخلی‌سازی برای ما اشتغال پایدار به همراه داشت، به‌طوری ‌که تولیدکنندگان ورق به‌صورت سه شیفت فعال شدند و نه‌تنها نیرویی اخراج نشد، بلکه نیروهای تازه هم مشغول به‌کار شدند.
سوددهی شرکت‌های زیان‌ده
به گفته مدیرعامل لوله‌سازی اهواز، بعضی شرکت‌ها مانند لوله‌سازی اهواز و فولاد اکسین خوزستان پس از چند سال زیان‌دهی، در مسیر اجرای طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک از زیان‌دهی خارج شدند و به سوددهی خوبی رسیدند و در شرایط اقتصادی کشور که خیلی از شرکت‌ها در رکود به سر می‌بردند، اتکای این طرح به توان شرکت‌های ایرانی سبب شد فعالان عرصه فولاد به‌ویژه ورق‌سازان و لوله‌سازان نه‌تنها درگیر رکود نباشند، بلکه رکوردهای عملیاتی خوبی را نیز ثبت کنند و از خروج حداقل 300 تا 400 میلیون یورو ارز از کشور جلوگیری کنند.
همراهی چینی‌ها با تحریم ایران
خنیفر درباره روند اولیه کار مبنی بر واردات ورق برای اجرای این خط لوله توضیح می‌دهد: در ابتدا سفارش‌گذاری کردیم و یک محموله 22 هزار تنی سفارش از چین به دست ما رسید، اما در ادامه و با آغاز دوباره تحریم‌ها، حتی این شرکت‌های چینی ‌که رابطه اقتصادی خوبی با ما داشتند نیز دیگر حاضر نشدند با ما همکاری کنند. به این ترتیب با وجود قرارداد و واریز پیش‌پرداخت، بقیه مواد اولیه را به ما تحویل ندادند. در این شرایط هیچ‌کس امیدی نداشت که این پروژه عملیاتی شود. اگر ورق نمی‌آمد، دیگر لوله‌ای هم تولید نمی‌شد.
تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت پیشتر در این باره گفته است: طرح گوره – جاسک بدون لوله معنا نداشت. ما باید لوله یا چشم‌اندازی روشن از تأمین آن ‌داشتیم تا پیمانکار انتخاب کنیم، یا برای مسیرسازی، خاک‌برداری، جوشکاری و… برنامه‌ریزی کنیم. پس اصل لوله بود در حالی ‌که در سال 97 نه‌تنها لوله نداشتیم، بلکه چشم‌اندازی از تأمین لوله هم پیش‌رویمان نبود. اوایل سال 96 با دو شرکت چینی و کره‌ای قرارداد تأمین ورق امضا و مقداری کالا هم به ما تحویل شده بود اما از جایی به بعد، از تحویل ورق‌ها به ما امتناع کردند. به خاطر دارم با پیمانکار طرف قرارداد یکی دو بار رفتیم و با سازنده‌های کره‌ای و چینی مذاکره مستقیم کردیم و در طول این مذاکرات طولانی‌مدت متوجه شدیم پس از خروج آمریکا از برجام و مسائلی که حادث شده است، دیگر بعید است بخواهند ورق‌های مورد نیاز ما را بدهند.
اگر در داخل نمی‌ساختیم…
خنیفر نیز در این باره می‌گوید: در این دوران چند راه پیش‌رو داشتیم، نخست اینکه از طریق واسطه‌هایی که تحریم‌ها را دور می‌زدند مواد اولیه را از کشورهای ثالث بیاوریم که کار راحت و ممکنی بود، اما هزینه‌ها را بسیار افزایش می‌داد، بنابراین تصمیم بر این شد که به‌دنبال کار سخت‌تر که همان داخلی‌سازی بود برویم. به این منظور، گروهی مشترک با محوریت شرکت متن، فولاد مبارکه، فولاد اکسین و لوله‌سازی اهواز برای داخلی‌سازی تشکیل شد و لوله‌سازی اهواز فرآیند یک‌ساله‌ای را برای بومی‌سازی این مواد به همراه دو شرکت‌ فولاد مبارکه و فولاد اکسین آغاز و شرکت متن نیز حمایت کرد و نتیجه مطلوبی حاصل شد.
نفت به جای فسخ قرارداد، اعتماد کرد
مدیرعامل لوله‌سازی اهواز، حمایت و اعتماد وزارت نفت، شرکت ملی نفت ایران و شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) را عامل اساسی در شکل‌گیری این روند داخلی‌سازی بیان می‌کند: در قراردادی که با شرکت متن (مهندسی و توسعه نفت) داشتیم قرار بود 80 درصد ورق‌های این پروژه را وارد کنیم، زیرا تولیدکننده داخلی نداشتیم و قرار بود در صورت امکان 20 درصد داخلی‌سازی شود. متن با توجه به اهمیت راهبردی طرح یادشده می‌توانست به‌راحتی قرارداد را فسخ کند، اما این شرکت به سازندگان داخلی به‌ویژه لوله‌سازی اهواز اعتماد کرد.

پیام خوزستان

همکاری با دانش‌بنیان‌ها
وی ادامه می‌دهد: در ادامه مسیر، متوجه شدیم باید به سمت کارهایی که پیش‌تر انجام نمی‌دادیم برویم. برای نمونه در لوله‌سازی اهواز برای پوشش لوله‌ها تنها از پلی‌اتلین استفاده می‌شد، اما در طرح گوره – جاسک از پوشش FBE بهره بردیم که پیش‌تر وجود نداشت، این پوشش‌ها الزام کارفرما بود.
خنیفر تصریح می‌کند که ما با همکاری شرکتی دانش‌بنیان به سمت بومی‌ کردن پوشش لوله‌های تولیدی خود رفتیم و توانستیم گواهینامه‌های لازم را هم دریافت کنیم و سبد محصولات‌مان را در لوله‌سازی اهواز توسعه دهیم. فارغ از دستاوردهای اقتصادی، دستیابی به این اعتقاد و باور که «ما می‌توانیم تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم» بزرگ‌ترین دستاورد این طرح به شمار می‌آید.
برچسب هاشرکت فولاد اکسین طرح انتقال نفت خام گوره- جاسک لوله سازی اهواز

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/307918/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نماینده جنبش امل در تهران: مخالفت‌های اسرائیل با برجام نشان می‌دهد این توافق به نفع ایران است

لزوم خدمات رسانی بهتر به بخش خنافره

توزیع بیش از یک میلیارد بسته کمک معیشتی و بهداشتی توسط سپاه خوزستان

ظرفیت‌های بسیج دانشجویی را باید به‌کار بگیریم

لزوم واکسیناسیون متصدیان و کارگران شاغل در واحد‌های صنفی هندیجان

میزبانی ایران از کره‌جنوبی مشروط به نصب VAR در آزادی

آموزش مجازی دانش آموزان را به رشد حقیقی نمی‌رساند

ویدیو| دیاباته: دلم برای محله‌ام، اکباتان و استادیوم آزادی تنگ شده است

آزادی مشروط زندانیان از زندان لاهیجان

شناسایی و تخریب بیش از یک هزار متر تله هوبره در هندیجان

افشاگری نماینده حزب الله در جلسه رای اعتماد میقاتی

خطر سلطه فرهنگ جعلی بر باور جوانان به جای فرهنگ واقعی

ببینید| دیاباته: دلم برای محله‌ام، اکباتان و استادیوم آزادی تنگ شده است

کاهش 70 درصدی محصولات کشاورزی در پس خشکسالی/اعتبار لازم برای جبران خسارت‌ها تخصیص یابد

تمرینات 5 دقیقه ای برای کاهش سکته

گریم و لباس حیرت انگیز و بسیار عاطفه رضوی در قامت یک جنگاور در خاتون

برگزاری دیدار مردمی سرپرست شهرداری اهواز در آستانه نزدیک شدن به هفته دفاع مقدس

خوزستان میزبان المپیاد دو و میدانی کشور شد

آموزش 90 درصد مدارس عشایری خوزستان حضوری است

صید 3 نشان طلای کشور توسط شناگران خوزستانی‌

کتاب نویسنده اهوازی در مورد سینمای ایران و جهان زیر چاپ رفت

بازیکنان فولاد خوزستان تست پزشکی دادند

شناگران خوزستانی در مسابقات آب‌های آزاد قهرمانی کشور درخشیدند

خزعلی در نشست خبری: کودک همسری ظلم به زنان را مضاعف می کند / دورکاری زنان به نفع دولت است / زنان سرپرست خانوار عایله حکومت هستند

کم شدن ازدواج یک مساله مهم در جامعه است -فیلم

پیگیری استاندار خوزستان برای درمان عاجل نوجوان 15 فداکار ایذه ای

سهم شهرداری کوت عبدالله از ارزش افزوده بر اساس سرشماری سال 95 است

کرونا 125 شهروند جنوب غربی خوزستان را به خود مبتلا کرد

آخرین آمار واکسیناسیون در خوزستان 29 شهریور 1400

آزادی 149 زندانی با طرح نذر هشتم در زندان‌های تهران

نوسان سکه در کانال 11 میلیون تومان

چهارنقطه خوزستان رکورددار آمار سرقت درب منهول در کشور

ثبت 7 مورد فوتی کرونایی در 24 ساعت آبادان و خرمشهر+ آخرین جزییات آماری جنوب غرب خوزستان تا 29 شهریور 1400

انهدام مقرگروهک های ضدانقلاب درعراق

از آغاز جنگ تا شکست حصر سوسنگرد

نقشه راه برای تبادل اسرا را به میانجیگران تحویل دادیم

مرگ بیش از 100 خوزستانی در درگیری‌ها و تیراندازی‌های 6 ماهه امسال

آخرین وضعیت علی لندی نوجوان فداکار ایذه‌ای از زبان پدرش / برای پسرم دعا کنید

آغاز واکسیناسیون دانش‌آموزان در خوزستان

اجرای میدانی 45 نمایش «راویان مقاومت» در تهران

آزادی 75 زندانی دیه در هرمزگان

انهدام 4 مقر گروهک های ضدانقلاب در شمال عراق با گلوله‌های هوشمند سپاه

پایان‌نامه‌ دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزیده جایزه‌ ویژه‌ علامه جعفری شد

تجهیزات آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی آبادان به روزرسانی شد

تاکید نجیب میقاتی بر دفاع از حق مقاومت مردمی علیه تجاوزات صهیونیستی

خیران سلامت 22 دستگاه رایانه به مرکز بهداشت دزفول اهدا کردند

حزب‌الله: مقاومت با واردات سوخت از ایران اهداف ملی خود را محقق کرد

سرلشکر باقری برای اسرائیل خط و نشان کشید

سردار ارجمند فر: 4 مقر گروهک های ضد انقلاب در عراق هدف قرار گرفت

قطع گاز در پادادشهر و گلستان اهواز اعمال می‌شود