پیام خوزستان

آخرين مطالب

جوانان، مانع زدایی ها و پشتیبانی ها علمي

جوانان، مانع زدایی ها و پشتیبانی ها
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - تبیین چشم‌انداز و توصیه‌ درباره آینده انقلاب اسلامی در موضوعاتی مانند علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد، عدالت و مبارزه با فساد، استقلال و آزادی، عزت ملی، روابط خارجی، مرزبندی با دشمن و سبک زندگی مورد تاکید مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب قرار گرفته است. اگرچه مخاطب این بیانیه آحاد مردم است، اما هسته اصلی مخاطبان را در این بیانیه جوانان تشکیل داده‌اند و این مهم تا جایی پیش می‌رود که بعدها رهبر انقلاب برای برون رفت از مشکلات به تشکیل یک دولت جوان انقلابی و حزب اللهی توصیه می‌کند. مدیریت جهادی و اصلِ «ما می توانیم»، در بیانیه گام دوم انقلاب مورد تاکید جدی قرار دارد. با توجه به اینکه انقلاب اسلامی مرهون اعتماد به نفس عمومی و جوانان بود، در حال حاضر نیز دستیابی به اهداف و پیشرفت انقلاب اسلامی به غیر از جهاد و همت پیش نخواهد رفت و این جاست که جوانان را باید وارد این موضوع کرد.
مقام معظم رهبری در دیدار با جمعی از دانشجویان (1/3/1398) فرمودند: «ما به یک حرکت عمومی نیاز داریم؛ باید یک حرکت عمومی در کشور راه بیفتد؛ البتّه این حرکت وجود دارد منتها بایستی انضباط پیدا کند، سرعت پیدا کند و پیشرفتش به سمت آن چشم‌انداز محسوس باشد. این حرکت طبعاً‌ با محوریّت جوان متعهّد است؛ جوان‌های متعهّد، محور این حرکتند. جوان هم که میگویم، لزوما مراد من، جوان بیست‌ و دو ساله و بیست ‌و پنج ‌ساله نیست؛ البتّه از جوان‌های بیست ‌و دو ساله و بیست ‌و پنج ‌ساله خیلی کار برمی‌آید؛ منتها وقتی من میگویم جوان، منظورم صرفاً‌ جوان دهه‌ی بیستی نیست؛ نه، سی‌ساله، ‌ سی‌وپنج‌ساله، چهل‌ساله، اینها هم جوانند، یعنی اینها هم میتوانند در همین عرصه نقش‌آفرینی کنند، ‌ میتوانند کار کنند؛ اینها هستند که اگر متعهّد باشند میتوانند در نظام مدیریّت کشور یک تحوّل عظیمی را به وجود بیاورند.»
یک پرسش اساسی در خصوص جوان گرایی در حوزه مدیریت برای مانع زدایی ها و پشتیبانی ها این است که چرا مقام معظم رهبری بر حضور جوانان در عرصه های مختلف به ویژه مدیریت تاکید دارند؟ شاید یک پاسخ کوتاه این باشد که هر جا که مدیران جوان وارد صحنه شدند توانسته اند منشا تحول و تغییر باشند و اگر طی سالهای اخیر شاهد چنین تحولاتی نبوده ایم بدان سبب است که به جوانان فرصت حضور و ظهور داده نشده است. مقوم عبارت فوق این است که مدیر جوان ریسک پذیر است و اینطور نیست که همه چیز را فقط در تئوری دنبال کند، درحالی که مدیرِ پیر، اهل ریسک نبوده و نهایت اقدامی که بتواند انجام دهد این است که وضع موجود را حفظ نماید. از اینرو، فضای کنونی باید تغییر کند.
پرسش دیگر این است که مانع ها کجا هستند که با پشتیبانی و حضور مدیران جوان باید رفع گردند؟ در این خصوص کافیست به اهداف و اقدامات جریان های لیبرال غربگرا توجه شود که از یک سو ادامه حیات خود را در وابستگی به غرب دانسته و از سوی دیگر روی کار آمدن جوانان انقلابی را به منزله خاتمه حیات خود می دانند. این جریان به خوبی می داند پیروزی در جنگ تحمیلی، ایجاد بازدارندگی و خودکفایی دفاعی، تولید فرهنگِ دفاعی و ... نتیجه حضور مدیران جوانِ متعهد و متخصص در عرصه های مختلف بوده است. به عنوان نمونه امروز تحریم در صنایع دفاعی بی اثر شده چون توانمندی تولید بهترین سلاح ها را بدست آورده ایم. اگر در عرصه های مختلف دیگر هم نگاه به داخل و اعتماد به ظرفیت جوانان باشد می توانیم شاهد حرکت های خوبی در همه عرصه ها باشیم.
یکی از ضرورت های به کارگیری جوانان در عرصه مدیریت کشور، حاکمیت اراده است. نیروی جوانی برآمده از سه مولفه انرژی، امید، ابتکار است که می‌تواند آن را مبدل به موتور محرک جامعه نماید. به تعبیر مقام معظم رهبری: «جوان، سرشار از امید و نشاط است و مایل است کاری به او محوّل کنند و آن را با شجاعت و خطرپذیری انجام دهد.» (13/8/1381). بی شک محصول چنین اراده ای، تولید افکار جدید و شنیدن سخن نو خواهد بود و این همان چیزی است که مدیریت کشور در دهه پنجم انقلاب اسلامی به ویژه در دولت سیزدهم به آن نیازمند است.
مقام معظم رهبری از جوانان به عنوان« پیشران انقلاب» تعبیر کرده اند. معظم له فرمودند: «اندیشه‌ی پیران و فکر و تجربه‌ی آنها آن‌وقتی به کار می‌آید که حرکت جوانانه‌ی جوانان وجود داشته باشد؛ پیش‌ران حرکت انقلاب، جوانها هستند.» (3/9/1395). این مهم نشان می دهد همانطور که جوانان در خیزش نهضت اسلامی ملت ایران، در پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم استقرار جمهوری اسلامی نقش‌آفرین بودند، امروز نیز پیشگام و پیش‌ران حرکت انقلاب به سمت اهداف و آرمانها به حساب می‌آیند. این پیشرانی می‌تواند منشأ تحول در کشور و گذار به تمدن سازی نوین اسلامی باشد.
جوانان با حضور در عرصه‌های مختلف، توانایی و کارآمدی خود را به اثبات رسانده و کارنامه درخشانی برای خود رقم زده‌اند. از نگاه مقام معظم رهبری: «هر چه زمان به پیش می‌رود، امید ملت ایران به نسل جوانِ درس خوانده و بالنده‌اش بیشتر می‌شود. جوانان این ملت در همه‌ی میدان‌ها توانسته‌اند برتری‌ها و درخشندگی‌های خود را به اثبات برسانند.» (27/11/1387). رهبر معظم انقلاب تلاش دارند تا نمونه‌های فراوانی از کارهای بزرگی که توسط جوانان انجام شده را به مسئولین کشور گوشزد کنند و حاصل فرآیند اعتماد به جوانان را برای ملت نیز رونمایی نمایند. لذا در کلام ایشان مثال‌های متعددی از این موفقیت ها بارها آورده شده است. «اگر صحبتِ کارهای فناوری پیچیده است، همین جوانها هستند؛ انرژی هسته‌ای را هم جوانهای ما دارند سر پا می‌کنند؛ در سلولهای بنیادی هم جوانهای ما دارند فعالیت می‌کنند؛ و در فناوری زیستی، فناوری نانو، و انواع و اقسام فناوری‌ها، هر جا می‌رویم جوانهایند؛ جوانهائی که نه دوران جنگ را دیدند، نه امام را ملاقات کردند، نه از اول انقلاب خاطره‌ای دارند. پس این حرکت، حرکت پوینده و بالنده است. به میدان عمل و خدمت و تلاش که می‌رسیم، همین حرکت عظیم بسیج سازندگی را می‌بینیم؛ به میدان سیاست و اعلام حضور که می‌رسیم، حرکت 9 دی را می‌بینیم، حرکت 22ی بهمن را می‌بینیم، حضور عظیم در انتخابات را می‌بینیم؛ اینها معناش چیست؟ معناش این است که امروز جوانان ما - که اکثریت قاطع ملت ما هستند - و عموم ملت ما در همان جهت حرکت انقلاب اسلامی و با همان ضرب دست انقلاب، رو به فزایندگی هستند، دارند پیش می‌روند. (31/6/1389)
انقلاب اسلامی در دوران حیات خود توانسته است مدیرانی در تراز انقلاب اسلامی در عرصه اقدام و عمل تربیت و به جامعه معرفی نماید. مدیرانی که با درک عمیقِ اهداف و ارزشهای انقلاب توانسته اند با ایمان به خدا به عنوان اصل اول از شاخص های مدیریت اسلامی و با اتکا به دانش و تجربه خود، آثار و تحولات بی مانندی را از خود به جای گذارند. اثبات استعداد و توانایی در عمل و به عبارت بهتر جوانگرایی در عرصه مدیریت کشور، امری انتزاعی و ذهنی نیست. شواهد عینی زیادی می توان برای آن یافت و یکی از آن را می توان در مدیریت دکترمحمدرضا کلایی، شهردار شهر مقدس مشهد ملاحظه کرد. این مدیرِ جوانِ انقلابی توانسته استعداد خود را در عمل به اثبات رساند. کلائی در طول مدت چهار سال از مدیریت خود توانسته است از مشهد، چهره ای از شهر توسعه یافته و در تراز یک شهر مقدس به تصویر بکشد. اجرای 12 کلان پروژه ویژه برای دو شهرک شهید رجایی و شهید باهنر مانند پروژه ساخت مسکن، ساخت پارک کشاورزی و ساخت پارک پنج هکتاری انتهای خیابان مهریز و اجرای 9 پروژه اصلی نیز برای شهرک شهید بهشتی از جمله اقدامات عمرانی است. شهرداری مشهد در دوره مدیریت کلائی، برای مأموریت‌های فرهنگی خود، اقداماتش را به سمت 2 هدف نهایی کلان پروژه حق تقدم عابر پیاده و فرهنگ سازی برای تفکیک زباله از مبدأ سوق داد.در حوزه اجتماعی نیز شهرداری مشهد طی این مدت اقدام به ساخت 10 گرم خانه ثابت و 2 گرم خانه سیار کرده است. افزون بر این ساخت و توسعه شهر و ایجاد زیرساخت‌های شهری، به ویژه در حوزه حمل ونقل، از دیگر اقدامات مهم شهرداری مشهد برای توسعه با رفع موانع در دوران مدیریت دکتر محمدرضا کلائی بوده است.
همکاری و تعامل با سایر نهادها از دیگر اقدامات مهم کلائی در مقام شهردار مشهد بوده است که نمونه آن را می توان در همکاری بین شهرداری مشهد و آستان قدس رضوی ملاحظه کرد به طوری که بسیاری از پروژه های شهری به ویژه برای ساماندهی مناطق کم برخوردار با همکاری آستان قدس و حمایت ها و پشتیبانی های تولیت محترم قابلیت اجرا پیدا کرده است.
آزموده ی عملی آیت الله رئیسی در مقام مدیریت آستان قدس رضوی و مدیریت جهادی ایشان در قوه قضائیه و اراده انجام کارهای گروهی، نوید بخش شکل گیری دولت کارآمد است. استفاده از ظرفیت های موجود به ویژه مدیران جوان انقلابی، یا به تعبیر مقام معظم رهبری« مدیرِ انقلابیِ فعالِ پرتحرک»، می توان گِره کور ناکارآمدی مدیریتی را باز نماید و امیدهای بسیاری برای استفاده از چنین ظرفیتی در دولت سیزدهم وجود دارد.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/307834/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

زنگ آغاز سال تحصیلی سوم مهر ماه نواخته می‌شود

غربی‌ها از پنجشیر حمایت می‌کنند؟

مانور تانکرهای سوخت ایران بر ویرانه‌های تحریم

نجات 4 شهروند خرمشهری گرفتار در دود آتش سوزی

بورس معاملات هفتگی را نزولی شروع کرد

ایران چه سودی از عضویت در همکاری های شانگهای خواهد برد؟

"آفیس 2021" مایکروسافت در تاریخ 13 مهر عرضه می‌شود

فرصت ها و تهدیدها برای رفع تنگناهای توسعه در خوزستان

کاهش سن واکسیناسیون در خوزستان

بازار رهن و اجاره مسکن مافیایی شده است

وام قرض الحسنه به بیماران خاص دزفول پرداخت می‌شود

جهادگران بسیج دانشجویی دزفول 15 هزار نفر را علیه کرونا واکسینه کردند

بازدید 5 ساعته عضو شورای اسلامی شهر تهران از منطقه 19

کتابخانه‌های سماله و ترکالکی گتوند در بلاتکلیفی

حادثه رانندگی در جاده مسجدسلیمان- اهواز با یک کشته و چهار مصدوم

می‌دانیم چه کسانی پشت اظهارات نماینده تهران هستند/دستگاه قضا با متخلفان میدان الغدیر اعمال قانون کند

پایان عملیات جابجایی شبکه توزیع آب کوی ولایت اندیمشک

ادارات بدهی خود را به شهرداری خرمشهر نمی‌پردازند/ماجرای حقوق 300 تومانی به کارگران

هشدار حماس به رژیم صهیونیستی درباره بدرفتاری با اسرای فلسطینی

ترافیک سنگین در معابر منتهی به میدان آزادی و خیابان نواب

برای گرفتن وام جدید مسکن چقدر باید هزینه کنیم؟

انفجار گاز شهری در شهرستان کارون با 4 مصدوم

رتبه سوم هیات اسکیت خوزستان در کشور

جابه‌جایی بیش از 15 هزار مبتلا به کرونا توسط اورژانس خوزستان

نشست شهردار تهران با مدیران عامل سازمان‌ های شهرداری

زیر سِرُم زرد / روایتی میدانی از روزهای تلخ اوج گیری کرونا

زیر سِرُم زرد / روایتی از روزهای اوج گیری کرونا

پوشش واکسیناسیون فرهنگیان خوزستان از 72 درصد فراتر رفت

واکسیناسیون متولیدن 1378 به قبل در خوزستان

عاملان نزاع طایفه‌ای در اهواز در دام پلیس افتادند

درخواست انتقالی، گزینه‌ای برای رهایی از محرومیت ها/ کمبود معلم، راه خروج فرهنگیان را بسته است

تعیین تکلیف پست های کلیدی در دولت، روند بورس را تغییر می‌دهد

ماهشهر تیم گمنام و شگفتی‌ساز لیگ برتر ووشو بود

کمبود خانه برای رهن و اجاره در اهواز

فراهم شدن زمینه آزادی 25 تن از مددجویان زندان مرودشت

انفجار گاز در قلعه چنعان / اعزام تیم‌های واکنش سریع و آنست به محل حادثه

معاون اول رئیس جمهور درگذشت پدر شهیدان شریفیان را تسلیت گفت

عامل مشکلات آبادان و خرمشهر ضعف مدیریتی است

کمک بانک صادرات ایران به آزادی ١٠٠ بازنشسته زندانی

استقلال خوزستان به دست یک استقلالی سپرده شد

سهراب بختیاری زاده سرمربی استقلال خوزستان شد

نوبت واکسن به 22 ساله‌های خوزستان رسید

دستگیری عاملان نزاع طایفه‌ای در اهواز

تعداد دقیق یارانه‌ بگیران در ایران اعلام شد

قهرمان سابق وزنه‌برداری آسیا درگذشت

اوجی: توسعه میادین نفتی با مشارکت سرمایه گذاران داخلی و خارجی دنبال می شوند

منصوریان: سال‌ها از گنج فوتبالی که در آبادان قرار دارد دور بودم/ به انتقادها گوش می‌دهم و از آن استقبال می‌کنم

منصوریان: عقب تیم را تعمیر کنیم در جلو به راحتی گل می‌زنیم

پرونده اسرا خط قرمز است / ما شیرانی هستیم در انتظار روز رهایی

سرمربی استقلالی پرچم دار برزیل ایران !