پیام خوزستان

آخرين مطالب

حفظ منابع تجدید پذیر ضرورتی برای نسل آینده کشور منطقه آزاد کیش

حفظ منابع تجدید پذیر ضرورتی برای نسل آینده کشور
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس سازمان حفاظت محیط زیست بر لزوم حفظ پایدار منابع آب، خاک ، پوشش گیاهی و تنوع ژنتیکی کشور به عنوان حقوق نسل های آتی و نوجوانان امروز تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد کیش، عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست در هفتمین آئین بهره برداری از طرح های ملی مناطق آزاد کشور با محوریت مسائل زیست محیطی، از رونمایی سامانه جامع اطلاعات محیط زیستی کشور در راستای تحقق اهداف دولت الکترونیک خبر داد و گفت: اطلاعات تمامی صنایع بزرگ کشور، 137 هزار واحد تولیدی و خدماتی، همچنین اطلاعات جابه جایی سالانه بیش از 30 میلیون تن پسماند در کشور ، موارد مربوط به رودخانه ها، تالاب ها و دریاهای کشور و اطلاعات تمامی مجوزهای زیست محیطی صادر شده در این سامانه پایش می شود. 
وی افزود: این برنامه که در پایش اطلاعات زیست محیطی کشور بسیار موثر خواهد بود طی دو سال گذشته با همکاری دانشگاه ها و بخش خصوصی تهیه و تدوین شده است.
معاون رییس جمهور گفت: با حمایت های جدی روحانی رئیس جمهور کشورمان و همچنین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، از ابتدای سال 1397 همه پروژه های ملی با ارزیابی زیست محیطی در کشور آغاز شده و هیچگونه مجوزی برای توسعه صنایع آب بر مانند فولاد و پتروشیمی از سال 1398 صادر نشده و اینگونه صنایع به سواحل جنوبی و شمالی هدایت شده تا از آب دریا استفاده کنند.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست، با تاکید بر چالش های بسیار بزرگی که ایران و نسل های بعدی مردم این سرزمین را تهدید می کند، حفظ منابع تجدید پذیر کشور را اصلی ترین موضوع برای جوانان امروز و نسل های آتی برشمرد.
وی در ادامه به کاهش مقدار آبهای تجدید پذیر از 132 میلیارد مترمکعب به کمتر از 100 میلیارد متر مکعب اشاره کرد. 
عیسی کلانتری افزود: با حذف حقابه های محیط زیستی و برخلاف استانداردهای تعیین شده بین المللی، در حال حاضر به جای حداکثر 40درصد استفاده از آب های تجدید پذیر، حدود 100 درصد آن استحصال و استفاده شده است.
معاون رییس جمهور همچنین با اشاره به تضاد بهره برداری بی رویه و بیش از ظرفیت منابع آب های زیرزمینی بیان داشت: تزریق به منابع، سالیانه کمتر از 25 میلیارد متر مکعب و برداشت از منابع زیرزمینی بیش از 50 میلیارد مترمکعب است که با چنین تضادی در بهره برداری بی رویه و بیش از ظرفیت معین از منابع آب های زیرزمینی، سالیانه صدها میلیون تن نمک از زیر زمین به روی زمین انتقال یافته و ضمن کاهش حاصل خیزی خاک ها باعث طغیان غبارهای نمک می شود.
کلانتری در ادامه فرسایش خاک را نیز 34 برابر بیش از تولید عنوان و افزود: تضاد بین استفاده بیش از توان اکولوژیک پوشش گیاهی برای تولیدات پروتئینی و حفاظت از پوشش گیاهی و خاک های زنده و مواد ژنتیکی در کشور، چالش دیگری است و متاسفانه سالیانه بیش از 2.1 کیلوگرم در مترمربع خاک حاصل خیز را از دست می دهیم، این در حالی است که به طور متوسط سالیانه تنها حدود 35 گرم خاک در مترمربع در طبیعت ایران به وجود می آید. 
به گفته عیسی کلانتری عدم توجه کافی به کاهش استفاده از انرژی در کشور که از سوی مقام معظم رهبری و رییس جمهوری بارها بر آن تاکید شده موجب عقب ماندگی تکنولوژیکی در کشور و اسراف در مصرف انرژی خواهد شد و عقب افتادگی تاریخی در استفاده از منابع انرژی های تجدیدپذیر مانند آفتاب و باد در کشوری که متوسط سالیانه بیش از 300 روز آفتابی دارد، یکی دیگر از چالش های بزرگ پیش رو است.
وی همچنین در بخش دیگر از سخنان خود به تخریب منابع آب و خاک و پوشش گیاهی و تنوع ژنتیکی کشور به دلیل قانون گذاری ها و تصمیم سازی های ناپایدار و غلط اشاره کرد و گفت: حفظ پایدار منابع آب و خاک و پوشش گیاهی و تنوع ژنتیکی کشور به عنوان حقوق نسل های آتی و نوجوانان امروز بسیار ضروری است.
توسعه کشت جنگل ها و نهالکاری به میزان 347 هزار هکتار و بیابان زدایی به میزان 1/35میلیون هکتار، افزایش 2/1میلیون هکتاری مناطق حفاظت شده و تحت پوشش و حمایت قرار دادن از دو گونه جانوری در معرض تهدید و انقراض به 21 گونه جانوری، تعیین حقابه های 35 تالاب بزرگ کشور توسط سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری وزارت نیرو و تصویب مقدماتی 37 تالاب دیگر، تعیین و شناسایی کامل مناطق گرد و غبار خیز در داخل سرزمین به میزان 33 میلیون هکتار و مهار بخشی از آنها در حاشیه شهرهای پر جمعیت بخصوص در خوزستان با بیش از 350 میلیون دلار سرمایه گذاری از منابع صندوق توسعه در چهار سال گذشته، بخشی از فعالیت های دولت تدبیر و امید در حوزه محیط زیست است که از سوی کلانتری مطرح شد.
همچنین به گفته کلانتری احیای دریاچه ارومیه با بیش از 98% پیشرفت عملیات اجرایی در 7 سال تا پایان سال 1406 به تراز اکولوژیکی خود خواهد رسید و تا کنون بیش از 15 هزار میلیارد تومان برای احیای آن سرمایه گذاری شده است، تولید روزانه بیش از 140 میلون لیتر سوخت فسیلی استاندارد یورو 4 و 5 اعم از بنزین و گازوئیل که در شروع دولت تدبیر و امید صفر لیتر بوده، ارتقای استاندارد موتورهای ساخت داخل به یورو 5 از اول سال 1399 برنامه ریزی برای به یورو 6 از ابتدای سال 1401، کاهش ذرات معلق تولیدی از اگزوز خودروهای ساخت داخل از 1/1 گرم در سال 1392 به 5/0 گرم در سال گذشته در هر کیلومتر، مهار بخش عمده ای از فلرهای نفتی به عنوان یکی از عوامل اصلی آلایندگی هوا نیز از دیگر اقدامات دولت دوازدهم بوده است.
به روز رسانی و تعیین استاندارهای الایندگی برای اکثریت فعالیت های انسانی شامل هوا، آب، خاک، سواحل و پایش آن، اجرایی شدن تدریس دو واحد درسی اجباری شناخت محیط زیست برای تمامی دانشجویان در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، افزایش سمن های محیط زیستی از 423 تشکل به 1012 تشکل نیز از جمله استراتژی های توسعه پایدار کشور در حوزه محیط زیست در دولت تدبیر و امید عنوان شد.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/307774/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

خزعلی در نشست خبری: کودک همسری ظلم به زنان را مضاعف می کند / دورکاری زنان به نفع دولت است / زنان سرپرست خانوار عایله حکومت هستند

کم شدن ازدواج یک مساله مهم در جامعه است -فیلم

پیگیری استاندار خوزستان برای درمان عاجل نوجوان 15 فداکار ایذه ای

سهم شهرداری کوت عبدالله از ارزش افزوده بر اساس سرشماری سال 95 است

کرونا 125 شهروند جنوب غربی خوزستان را به خود مبتلا کرد

آخرین آمار واکسیناسیون در خوزستان 29 شهریور 1400

آزادی 149 زندانی با طرح نذر هشتم در زندان‌های تهران

نوسان سکه در کانال 11 میلیون تومان

چهارنقطه خوزستان رکورددار آمار سرقت درب منهول در کشور

ثبت 7 مورد فوتی کرونایی در 24 ساعت آبادان و خرمشهر+ آخرین جزییات آماری جنوب غرب خوزستان تا 29 شهریور 1400

انهدام مقرگروهک های ضدانقلاب درعراق

از آغاز جنگ تا شکست حصر سوسنگرد

نقشه راه برای تبادل اسرا را به میانجیگران تحویل دادیم

مرگ بیش از 100 خوزستانی در درگیری‌ها و تیراندازی‌های 6 ماهه امسال

آخرین وضعیت علی لندی نوجوان فداکار ایذه‌ای از زبان پدرش / برای پسرم دعا کنید

اجرای میدانی 45 نمایش «راویان مقاومت» در تهران

آزادی 75 زندانی دیه در هرمزگان

انهدام 4 مقر گروهک های ضدانقلاب در شمال عراق با گلوله‌های هوشمند سپاه

پایان‌نامه‌ دانشجوی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزیده جایزه‌ ویژه‌ علامه جعفری شد

تجهیزات آموزشی و پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی آبادان به روزرسانی شد

تاکید نجیب میقاتی بر دفاع از حق مقاومت مردمی علیه تجاوزات صهیونیستی

خیران سلامت 22 دستگاه رایانه به مرکز بهداشت دزفول اهدا کردند

حزب‌الله: مقاومت با واردات سوخت از ایران اهداف ملی خود را محقق کرد

سرلشکر باقری برای اسرائیل خط و نشان کشید

سردار ارجمند فر: 4 مقر گروهک های ضد انقلاب در عراق هدف قرار گرفت

قطع گاز در پادادشهر و گلستان اهواز اعمال می‌شود

دام‌های رامهرمز واکسن آبله و طاعون نشخوارکنندگان کوچک هدیه گرفتند

جمع خارجی‌های فولاد، جمع شد / بازگشت پاتوسی به ایران

نظری: پورموسوی به دنبال تشکیل باند در مسجدسلیمان است/ رحمتی یکی از گزینه‌های ما است

تولید با 20 ساعت کار شبانه‌روزی/ روایتی از پشت جبهه‌ها

سپاه: چهار مقر ضدانقلاب در شمال عراق منهدم شد

تاکید میقاتی بر حق لبنانی‌ها در مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی

اجرای میدانی 45 نمایش در تهران

ظرفیت آب‌شیرین‌کن‌های آبادان و خرمشهر افزایش می‌یابد

گازرسانی به 61 روستای شوش تا پایان سال 1401

نخست‌وزیر فلسطین: حق هر اسیری است که به دنبال آزادی باشد

آخرین وضعیت نوجوان فداکار ایذه‌ای از زبان پزشک معالج/ علی مشکل تنفسی دارد

آزادی 70 زندانی جرایم غیر عمد در استان ایلام

«حماس» نقشه راه برای تبادل اسرا را به میانجیگران تحویل داده است

نگاهی بر عملیات‌های آتش نشانی اهواز طی دیروز

نگاهی به عملیات‌های آتش نشانی اهواز طی دیروز

هدف از انتشار جزییات ترور شهید فخری‌زاده چیست؟

فرمانده سپاه سیدالشهدا: جبهه مقاومت مدیون هشت سال دفاع مقدس است

انهدام 4 مقر گروهک‌های ضدانقلاب در شمال عراق

پذیرش نوجوانان خوزستانی درپنجمین المپیاد فیلم‌سازی نوجوانان ایران

ستاره فولاد در زمین فوتبال (عکس)

اجرای میدانی 45 نمایش «راویان مقاومت» در سطح شهر تهران

بهبهان بیشترین آمار تزریق واکسن در خوزستان

حق هر اسیری است که به دنبال آزادی باشد

فاضلاب خرمشهر، مشکلی که بعد از مراجعات متعدد هم حل نشد + عکس