پیام خوزستان

آخرين مطالب

تقویم تاریخ؛ از روز عرفه تا شهادت مسلم بن عقیل مقالات

تقویم تاریخ؛ از روز عرفه تا شهادت مسلم بن عقیل
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مهمترین رویداد‌های تاریخی جهان در چنین روزی (بیست و نهم تیر سال 1400) به شرح زیر است:
روز عرفه، روز نیایش مسلمانان
امروز نهم ماه ذیحجه، مصادف با روز عرفه (روز نیایش مسلمانان) است.
این روز از اعیاد بزرگ اسلامی به شمار می‏ رود، گرچه به اسم عید نامیده نشده است. در این روز خداوند تبارک و تعالی بندگان خود را به عبادت و اطاعت خود فراخوانده و سفره‏ جود و احسان خود را برای بندگان خود گسترانده است. شیطان در این روز خوار و حقیر و خشمناک است. از ظهر روز نهم ماه ذیحجه، زائران خانه خدا در صحرای عرفات وقوف می‌کنند و برای این وقوف، فضائل بسیاری ذکر شده است. «عرفات» نام صحرایی وسیع و هموار در دامنه کوهی بنام «جبل الرحمه» است که در جنوب شرقی مکه قرار دارد. گفتنی است که خداوند سرزمین مقدس عرفات را که حوادث مهمی در طول تاریخ به خود دیده است، برای ضیافت و پذیرایی از حجاج مقرر کرده و سفره انعام و اکرامش را در دامنه جبل الرحمه گسترانیده و از عموم زائران دعوت فرموده است تا در زمان و روز معین بر گرد خوان نعمت بی دریغش بنشینند و از لطف بیکران الهی برخوردار شوند. شایان ذکراست که زائران خانه خدا، در غروب همین روز از عرفات به مشعرالحرام می‌روند و خود را برای سایر مناسک پرشکوه حج آماده می‌کنند.
تقویم تاریخ؛ از روز عرفه تا شهادت مسلم بن عقیل
شهادت مسلم بن عقیل، پسر عموی امام حسین (ع)
1382سال پیش، در روز نهم ذیحجه سال 60 هجری قمری «مسلم بن عقیل»، پسر عموی امام حسین (ع) نوه گرامی پیامبر اکرم (ص)، در کوفه ـ در عراق ـ به شهادت رسید.
وی که از شخصیت‌های برجسته و باتقوای زمان خود بود، برای ارزیابی میزان وفاداری مردم کوفه به امام حسین (ع) به این شهر رفته بود، زیرا مردم کوفه طی هزاران نامه از امام حسین برای رفتن به این شهر و قیام علیه حکومت ستمگر یزید بن معاویه، دعوت کرده بودند. مردم کوفه اگرچه در ابتدا به گرمی از مسلم بن عقیل استقبال کردند، اما هنگامی که عبیدالله بن زیاد که مردی سنگدل و بیرحم بود بر کوفه حاکم شد، کوفیان فریب وعده‌های دروغین او را خوردند و به خاطر ترس و جهل، دست از حمایت امام حسین (ع) کشیدند و مسلم را تنها گذاشتند. پس از آن، مسلم به دست عُمّال ابن زیاد گرفتار آمد و به دستور او، از بالای داُرالاماره به پایین انداخته شد و به شهادت رسید.
درگذشت علامه طبرسی، مفسر برجسته قرآن کریم
894 سال پیش در چنین روزی برابر با نهم ذیحجه 548 قمری مفسر شهیر قرآن کریم "علامه طبرسی" درگذشت. ابوعلی فضل بن حسن طبرسی در سال 468 ق به دنیا آمد.
پس از فراگیری مقدمات در مشهد مقدس به تحصیل ادبیات عرب، قرائت، تفسیر، حدیث، حساب و جبر، فقه، اصول وکلام پرداخت و در آن علوم متبحر گردید. علامه در حدود 54 سال در مشهد بود و سپس راهی سبزوار شد و به تدریس و تالیف همت گماشت. قطب الدین راوندی، ابن شهر آشوب، ضیاءالدین راوندی و... از جمله شاگردان او به شمار می‏ آیند. همچنین اسرار الامامه، تاج الموالید و کنوز النجاح از تالیفات اوست. از میان ده‏ها کتاب او، تفسیر کبیر مجمع البیان، به عنوان سرآمد تفاسیر، مطرح گردیده است. او همچنین فقیهی وارسته و عالمی آگاه بود و محل مراجعه‏ مردم واقع می‏ شد. سرانجام امام مفسّران، پس از نزدیک به هشتاد سال عمر با برکت در روز عرفه‏ سال 548 ق بدرود حیات گفت.
استقلال کلمبیا از اسپانیا
211 سال پیش، در روز بیستم ژوئیه سال 1810 میلادی استقلال کلمبیا اعلام شد. کلمبیا در اواخر قرن پانزدهم میلادی توسط اسپانیایی‌ها کشف و استعمار آن آغاز شد.
از اواخر قرن هیجدهم میلادی، جنبش مردم کلمبیا برای کسب استقلال شدت یافت. اشغال اسپانیا توسط ناپلئون، فرصت مناسبی را برای مستعمره‌های اسپانیا، از جمله کلمبیا بوجود آورد تا مبارزات استقلال طلبانه خود را جدی‌تر از پیش دنبال کنند. به همین دلیل تقریبا همزمان با قیام سیمون بولیوار، انقلابی آمریکای جنوبی، کامیلیو تورس، ادیب آزادیخواه کلمبیایی در سال 1810 میلادی، با یک کودتا علیه دولت دست نشانده استعمار، کنترل گرانادای جدید، متشکل از قسمت اعظم کلمبیا، پاناما، ونزوئلا و اکوادور را در دست گرفت و اعلام استقلال کرد. اگرچه با تهاجم گسترده اسپانیا، این کودتا شکست خورد، اما بولیوار در سال 1819 میلادی بر نیرو‌های اسپانیایی چیره شد و رهبری کشور کلمبیای بزرگ شامل کلمبیا، اکوادور و ونزوئلا را به دست گرفت. چندی بعد این کشور نیز تجزیه شد و اجزای آن از جمله کلمبیا، حکومت‌های مستقلی تشکیل دادند. با جدا شدن پاناما از کلمبیا در سال 1903، کلمبیا شکل کنونی خود را یافت. کلمبیا با یک میلیون و یکصد و چهل ویک هزار کیلومتر مربع مساحت، در سواحل اقیانوس آرام و دریای کارائیب قرار دارد و با کشور‌های ونزوئلا، اکوادور، پرو، برزیل و پاناما، همسایه است.
درگذشت مارکونی، مخترع رادیو
84 سال پیش در چنین روزی، بیستم ژوئیه سال 1937 میلادی «گولیلمو مارکونی» (Guglielmo Marconi)، مخترع رادیو بعد از 63 سال زندگی درگذشت.
او در شهر بولونیای ایتالیا در خانواده‌ای اشرافی به دنیا آمد. پدرش تاجر بود؛ اما وی به مهندسی بویژه فیزیک و الکترونیک علاقه زیادی داشت. وی در سال 1895، نخستین سیگنال‌های رایدویی تلگراف بی سیبم را در فاصله یک و نیم مایلی مخابره کرد. در سال 1896، مارکونی تجهیزات آزمایشگاهی خود را به انگلیس بر و در آنجا با سر ویلیام پریس، سر مهندس الکترونیک اداره پست آشنا شد و پس از یک سال، اختراع سیستم تلگراف بی سیم را به نام خود ثبت کرد. مارکونی در دسامبر 1910 نخستین سیگنال‌های رادیویی را به آن سوی اقیانوس اطلس مخابره کرد.
تصویب قطعنامه 598
34 سال پیش در چنین روزی برابر با 29 تیر 1366 شمسی قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد درباره لزوم پایان جنگ ایران و عراق به تصویب رسید.
قطعنامه 598 شامل 10 ماده بود که به اتفاق آرای 15 عضو شورای امنیت به تصویب رسید. این قطعنامه یکی از معدود موارد مورد اتفاق پنج عضو دایمی شورای امنیت در تاریخ چهل ساله سازمان ملل تا آن روز به شمار می‏‌رود. رژیم بعثی عراق بلافاصله موافقت بدون قید و شرط خود را با مفاد آن، مشروط به متابعت ایران از آن اعلام نمود. از آنجا که در قطعنامه 598، برخلاف قطعنامه‌‎های قبلی این سازمان، تا حدودی نسبت به حقوق ملت ایران توجه شده و نکات مثبت در آن آمده بود، دولت ایران آن را رد نکرد و تنها شرط تحقق آن را تعیین متجاوز اعلام نمود. پافشاری ایران برای شناسایی متجاوز، بار دیگر بر دشمنان ایران گران آمد و آنان را وارد میدان کرد که در این میان آمریکا با حضور بیش از 43 رزمناو در خلیج فارس و دیگر متحدان نیز با اهدای سلاح‌‎های گوناگون، اوج اتحاد خود را با رژیم عراق به نمایش گذاشتند. از آن پس، دشمن بعثی با حمایت همه جانبه و به کارگیری گسترده سلاح‌‎های شیمیایی، غیر انسانی‌‏ترین اعمال را در جنگ انجام داد و حتی از کشتار مردم کشور خود نیز که به رزمندگان اسلام پناه داده بودند، ابا نکرد. سرانجام با وقوع حوادث متعدد، رهبر کبیر انقلاب اسلامی، با درک توطئه غرب و نیز در نظر گرفتن منافع و مصالح نظام، قطعنامه 598 شورای امنیت را یک سال بعد در 27 تیرماه 1367 پذیرفتند.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/305907/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

جزئیات نرخ رسمی 46 ارز/ نرخ 24 ارز کاهش یافت

بورس 9400 واحد رشد کرد

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.05.04؛ دلار ریزش کرد

وزارت صمت سیمان را از اتاق شیشه‌ای بورس خارج می‌کند؟

نوسان نرخ ارز/ دلار در بازار آزاد در آستانه کانال ٢5 هزار تومان

روز سبز بورس بعد از تعطیلات پایتخت

جوانان، مانع زدایی ها و پشتیبانی ها

برداشت مردم از آمار تورم/ چقدر تورم آماری واقعی است؟

دستور پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال 99 صادر شد

جزییات فعالیت اپلیکیشن همسریابی موسسه تبیان و درآمد میلیاردی اش

باریکترین آهنربای جهان ساخته شد

فناوری نانو سفره مردم را رنگین کرد

استفاده از پهپادها در کشاورزی در مغولستان

پل بتنی چاپ سه‌ بعدی در ونیز به نمایش درآمد

این تلفن بشریت را از معضل آب های آلوده نجات می دهد

فریب خوردن سیستم کاملا خودران تسلا توسط کره ماه!

ساخت 900 ساعتی یک ترن هوایی مینیاتوری خودکار با 3000 قطعه مجزا/ تصاویر

شناسایی مجرمان جنسی با تکان دادن تلفن هوشمند!

کلانشهر اهواز نیاز به یک هویت تازه دفاع مقدسی دارد

سلاح‌های جنگی غیرمجاز در خوزستان جمع‌آوری شود/ حصارکشی ترکیه در مرز با ایران با مشورت رژیم صهیونیستی بوده

وضعیت تالاب هورالعظیم پس از رهاسازی آب/ شلتوک‌هایی که آب را می‌بلعند

نماینده آبادان: آیت‌الله رئیسی از خوزستانی‌ها در دولت آینده استفاده کند

روز تاریک فوتبال خوزستان؛ اخلاق در دربی گم شد!

قبل و بعد از واکسیناسیون کرونا آب زیاد بنوشید

رطوبت بیش از 70درصدی در 8 نقطه خوزستان

گاومیش‌های تلف‌شده از خشکسالی جایگزین می‌شوند

روزانه 5 هزار دز واکسن در غرب اهواز تزریق می‌شود

فوت یکی از کارکنان فوریت‌های پزشکی آبادان بر اثر کرونا

حضور میدانی نماینده ولی فقیه در خوزستان در روستا‌های رامشیر

کارگران شهرداری کوت‌عبدالله: 23 روز است دست از کار کشیده‌ایم

غرق شدن 2 برادر در بخش عقیلی گتوند

رئیس صمت هندیجان: قیمت نان افزایش نیافته است

برق 106 اداره دولتی پرمصرف خوزستان قطع شد

شکست عملیات روانی رسانه‌های معاند در خوزستان

آبرسانی به روستاهای شادگان با 6 تانکر ادامه دارد

مرحله نهایی لیگ برتر جوانان خوزستان آغاز شد

استفاده از ذخایر استراتژیک آب سدهای کرخه و سیمره در شرایط بحرانی

نفت مسجدسلیمان در چه حالتی سقوط می‌کند؟

تداوم وقوع دمای بالای 50 درجه در خوزستان

آتش‌سوزی در ارتفاعات روستای چهارده ایذه

رکورد جدید مراجعه بیماران در غرب اهواز

توزیع مخازن آب شرب در روستاهای دچار تنش آبی هویزه

خشک شدن نخلستان‌های شادگان

سرپرست اداره کل تعاون، کارورفاه اجتماعی زنجان: راه نجات اشتغال ، تولید ، صنعت و اقتصاد کشور کارآفرینی است

عملیات اجرایی کارخانه تولید ظروف شیشه‌ای دارویی شستـا در گرمی آغاز شد

مدیرکل بهزیستی گیلان از تحویل سه هزار و ٧٠٠ واحد مسکونی به مددجویان بهزیستی خبر داد

رئیس مجمع نمایندگان استان مرکزی:کمک به اقشار پایین دست جامعه شاخصه اصلی نظام جمهوری اسلامی است

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: تداوم صنعت نساجی یزد در گروی داشتن برنامه استراتژیک و مداوم است

نخستین مرکز آموزش مهارت صنایع دریایی در استان بوشهر راه‌اندازی می‌شود‌

شرکت تعاونی توسعه و عمران شهرستان مریوان با سرمایه گذاری بیش از 1000 میلیون ریال ثبت شد