پیام خوزستان

آخرين مطالب

زوایای پنهان و اهمیت راهبرد افزایش تولید نفت وزارت نفت

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -

سخن از افزایش تولید نفت ایران، توهم و شعار نیست. افزایش تولید نفت موضوعی راهبردی و ضروری برای ایران به‌عنوان چهارمین دارنده ذخایر نفتی (160 میلیارد بشکه) و دومین دارنده ذخایر گازی دنیاست که برای چند دهه به حاشیه رفته یا فراموش شده است، اما این مهم نمی‌تواند برای همیشه در حاشیه باشد یا مورد بی‌توجهی قرار گیرد.
این رویکرد که اخیراً از سوی مدیریت صنعت نفت مورد توجه قرار گرفته، نه‌تنها با استقبال برخی جریان‌ها و گروه‌های سیاسی مواجه نشده، بلکه به‌گونه‌ای انتقاد و تقابل آنها را نیز در پی داشته است. این رویکرد تقابلی و انتقادی بیش از آنکه مبتنی بر مبانی کارشناسی و علمی و با لحاظ منافع ملی باشد، بیشتر ماهیت سیاسی دارد.
مشکل آنجاست که این رویکرد انتقادی ممکن است با تغییر دولت، مبنای تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی تیم مدیریتی جدید صنعت نفت شود که در این صورت، زیان جبران‌ناپذیری به اقتصاد و آینده کشور وارد خواهد شد. واقعیت آن است که افزایش تولید نفت ایران تا همین زمان هم خیلی دیر شده و تأخیر در این امر مهم چنانکه بیان شده، دربردارنده خسارات سهمگین به کشور است، بنابراین هر دولتی در ایران قدرت را به‌دست گرفت، باید راهبرد افزایش تولید را در اولویت قرار دهد، چراکه در گام نخست نفت، پیشران توسعه ایران در دهه‌های آینده است و هیچ مزیتی به‌اندازه نفت، توان و ظرفیت توسعه‌آفرینی برای ایران را ندارد.
مدیریت درست نفت در شکل افزایش تولید و نه الزاماً افزایش صادرات، ظرفیت بزرگی را در بخش‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی کشور برای پیشبرد اهداف توسعه‌ای فراهم می‌کند. افزایش تولید نفت صرفاً توسعه صنعت نفت را در برنمی‌گیرد، بلکه در این فرآیند، باید افزایش اشتغال، رشد نوآوری و توسعه کسب‌وکارهای جدید و همچنین فعال شدن شرکت‌های ایرانی را در نظر گرفت.
واقعیت این است که شرکت‌های ایرانی فعال در بخش‌های اکتشاف و تولید به ظرفیت و توانمندی خوبی در اجرای طرح‌های توسعه‌ای دست یافته‌اند که کشور و صنعت نفت را از وابستگی به شرکت‌های مشابه خارجی بی‌نیاز کرده است.
هم‌اکنون اکثر قراردادهای توسعه میدان‌های نفتی کشور با شرکت‌های ایرانی منعقد شده و امید می‌رود در سال‌های آینده با ایجاد گشایش‌های خارجی، توان رقابتی شرکت‌های ایرانی ارتقا یابد و زمینه برای فعالیت این شرکت‌ها در خارج از کشور نیز فراهم شود. فارغ از این اما وجود شرکت‌های اکتشاف و تولید، ظرفیت بزرگی برای افزایش تولید نفت است که باید از آنها بهره جست و در دیگر سو، نبود برنامه‌ریزی برای افزایش تولید نفت، فرصت و امکان افزایش ظرفیت‌ها و توانمندی‌های این شرکت‌ها را از بین می‌برد.
افزون بر این، از چند سال گذشته برنامه‌ریزی برای تأمین بخش قابل‌توجهی از نیازهای تجهیزاتی صنعت نفت در داخل کشور و توسط شرکت‌های سازنده داخلی آغاز شد که این بخش نیز به ظرفیت خوبی به‌خصوص در حوزه‌های الکتروموتورها، ژنراتورها، پمپ‌ها و الکتروپمپ‌ها، لوله و لوله‌گذاری، موتورهای درون‌چاهی و... رسیده است. برنامه‌ریزی برای افزایش تولید نفت، فرصت مناسبی برای تداوم تولید و فعالیت این بخش‌ها خواهد بود که از بازدهی خوبی در بخش‌های اشتغال و بهره‌وری اقتصادی و ارتقای سطح دانش فنی کشور برخوردار است.
نکته مهم در این زمینه که باید به آن توجه کرد، این است که افزایش تولید باید عمدتاً از طریق افزایش ضریب برداشت نفت از میدان‌های نفتی صورت گیرد که این خود پروژه‌ای بزرگ و پیچیده است. ضریب برداشت نفت از میدان‌های نفتی ایران بسیار پایین‌تر از تراز جهانی است. هر یک درصد افزایش ضریب برداشت از میدان‌های نفتی ایران با در نظر گرفتن نفت 50 دلاری برای هر بشکه، درآمدی معادل 700 میلیارد دلار برای کشور به همراه دارد که رقم بسیار بزرگی محسوب می‌شود. افزایش ضریب برداشت مستلزم توسعه فنی و سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی است.
عدم ‌تلاش در این زمینه معنایی جز هدر دادن عامدانه منابع خدادادی و اقدامی غیرمسئولانه در قبال نسل‌های فعلی و آینده نیست. اگر هر یک درصد افزایش ضریب برداشت، 700 میلیارد دلار به ثروت ایرانیان می‌افزاید، رسیدن به سطح 25 درصد، ثروت ایرانیان را حدود 13 هزار میلیارد دلار نسبت به ارزش فعلی نفت افزایش می‌دهد، بنابراین بی‌توجهی به این موضوع مهم با هیچ عقل و منطقی سازگار نیست. نکته مهم اینکه در زمینه افزایش ضریب برداشت، باید از ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی کشور استفاده کرد.
ظرفیتی که با گذشت 113 سال از عمر نفت در کشور، کمتر در خدمت صنعت نفت بوده است. این مسئله می‌تواند به آشتی صنعت نفت با حوزه دانش و دانشگاه منجر شود که خود دربردارنده اتفاقات بزرگ در ساحت توسعه فنی و مهندسی و علمی کشور است.
افزون بر این باید تأکید کرد که افزایش تولید نفت الزاماً به‌معنای افزایش صادرات نیست، هرچند افزایش صادرات نفت هم می‌تواند در موضوع بهره‌گیری از درآمدهای نفتی در فرآیند توسعه‌ای و ملاحظات امنیتی کشور از اهمیت خاصی برخوردار باشد. واقعیت این است که دولت طبق قانون مصوب مجلس در سال 98، مکلف به تأمین روزانه 2 میلیون بشکه نفت برای فعال کردن پتروپالایشگاه‌های در حال ایجاد یا در حال توسعه است.
با توجه به اینکه ظرفیت کنونی تولید نفت حدود 3.8 میلیون بشکه در روز است که 1.8 میلیون سهم خوراک داخلی و 2 میلیون بشکه هم ظرفیت صادراتی است، ظرفیت اضافه‌ای برای تأمین نیاز 2 میلیون بشکه تکلیفی وجود ندارد و باید این ظرفیت ایجاد شود.
به‌طور حتم، هیچ عقل سلیمی نمی‌پذیرد که ظرفیت صادراتی کشور به واحدهای در حال احداث جدید تعلق گیرد، چراکه کاهش یا قطع صادرات با منافع ملی و ملاحظات سیاسی، امنیتی و اقتصادی کشور در تضاد است، از این رو باید ظرفیت جدیدی در این زمینه ایجاد کرد که این موضوع مهم هم در قالب افزایش ضریب برداشت امکان‌پذیر است.
علیرضا سلطانی
منبع: روزنامه همشهری

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/305781/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

واکنش باشگاه فولاد به اتهامات مطرح شده از سوی سرمربی تیم نفت آبادان

سود سرمایه گذاران ایرانی بابت فعالیت تجاری در عراق باید تضمین شود

ساعت اداری در خوزستان کاهش یافت

تیپ امام صادق(ع) سپاه پنج هزار بطری آب آشامیدنی در آبادان توزیع کرد

مشکل خوزستان فقط کمبود آب نیست/ لزوم اجرای طرح آمایش سرزمین

تصفیه‌خانه پساب صنعتی بهداشتی دماوند انرژی عسلویه به بهره‌برداری رسید

کاهش ساعت اداری در خوزستان در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هفته جاری

اتهام پورموسوی را از طریق کمیته اخلاق و دادگاه کیفری پیگیری می‌کنیم

کارگروه ویژه برای اجرای طرح‌های مهم آبفا در خوزستان تشکیل می شود

به‌کارگیری نیروهای بومی؛ نقطه قوت طرح گوره - جاسک

رفع نشتی گاز خط لوله هفتم سراسری بدون قطعی در سیستان و بلوچستان

استقلال باز هم به قلعه‌نویی رسید/ فولاد در خانه مقابل ملوان

70 مخزن آب شرب به خانوارهای آسیب‌دیده از تنش آبی هویزه اهدا شد

آغاز تعمیرات اساسی 3 واحد عملیاتی مهم پالایشگاه اصفهان

آذری: توهین به نکونام، توهین به باشگاه فولاد است / مسئول حقوقی‌مان پاسخ می‌دهد

زمینه‌سازی برای توسعه مکران به همت صنعت نفت

تولید بنزین و گازوئیل یورو 4 و 5 در دولت تدبیر و امید محقق شد

گشایش یک جایگاه عرضه جدید سوخت در منطقه سبزوار

برگزیدگان نخستین مهرواره‌ ادبی «به رنگ صدف» معرفی شدند

توسعه گازرسانی در روستاها به معنای اهمیت محیط زیست است

سنگدوینی: آقای رئیسی مردم خوزستان را دریابید

تداوم وقوع دماهای بالای 50 درجه در خوزستان

آبرسانی خیران به روستاهای حمیدیه / انجام اقدامات فرهنگی در مسیر خشکسالی

رقابت 2500 داوطلب آزمون ارشد در دانشگاه صنعتی دزفول

سیستم اداری آنقدر مساله آب خوزستان را چرخاند تا تبدیل به مشکل شد

احتمال وقوع موج سنگین بیماری در خوزستان

در هفته اخیر خاموشی ناشی از کمبود برق در اهواز نداشتیم

رکورد جدید مراجعه بیماران در غرب اهواز / پیش‌بینی تغییر رنگ‌بندی خوزستان

چرا قیمت میوه پایین بیا نیست؟

چرا کشاورزان خوزستان اصرار به کشت برنج دارند؟

در شنای خوزستان، حلقه "آموزش" گم شده است

طرح گوره - جاسک با حداقل کاغذبازی‌ها اجرا شد

معادلات پیچیده سه تیم انتهای جدول/ماشین کدام تیم را با خود می برد

افتتاح یکصدوسی‌وپنجمین جایگاه سوخت در منطقه خراسان رضوی

رطوبت 85 درصدی در هوای شادگان

جهش 297 درصدی سودآوری «شگویا» در بهار 1400

پیشرفت 18 درصدی پروژه گازرسانی به مجتمع بندری امام خمینی(ره)

تکلیف امتحانات دانشجویان در قطعی اینترنت همراه در خوزستان چیست؟

تشکیل کارگاه‌های آموزشی تئاتر در شادگان

تمدید مهلت ایفای تعهدات ارزی صادرکنندگان سال 97 تا نیمه مرداد

"اهواز"، قلمرو پلنگ‌ها

انتقال آب خوزستان به استانی که یک کیلومتر با دریا فاصله دارد

توزیع 2 هزار بسته معیشتی میان مددجویان بهزیستی دزفول

صحت انتخابات شورای شهر ایذه و دهدز تأیید شد

روند صعودی کرونا در جنوب غرب خوزستان

صباغیان: نمایندگان اطلاعاتی درباره وضعیت خوزستان ندارند

تمام تلاشم را می‌کنم تا نکونام دیگر در خوزستان مربیگری نکند

افزایش قدرت چانه‌زنی ایران در معادلات نفت جهان

ترمیدور در نفت

بهبود وضعیت کنونی بازار طلا با حذف مالیات