پیام خوزستان

آخرين مطالب

بحران هویت در نوجوانی؛ ارمغان استفاده ابزاری از کودکان در فضای مجازی مقالات

بحران هویت در نوجوانی؛ ارمغان استفاده ابزاری از کودکان در فضای مجازی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - سالیان زیادی است که استفاده از گوشی همراه هوشمند و شبکه‌های اجتماعی، به جزء جدا نشدنی از زندگی افراد جامعه تبدیل شده است و هر روز ابعاد جدیدی از فضای مجازی را شاهد هستیم به گونه‌ای که بسیاری از افراد با عضویت در شبکه‌های اجتماعی مختلف علاوه بر به اشتراک گذاشتن علایق خود، به کسب درآمد می‌پردازند و در این بین برخی برای جذب دنبال کننده و لایک بیشتر، از خانواده و به ویژه کودکان خود استفاده می‌کنند. این سوال مطرح می‌شود که آیا خانواده‌ها به آسیب‌های فردی و اجتماعی که گریبان گیر این کودکان در دوران کودکی و آینده آن‌ها می‌شود، توجه می‌کنند یا خیر؟
رخساره فضلی دکترای علوم تربیتی در گفتگویی در این خصوص می‌گوید: این دقیقا نوعی کودک آزاری است. به دلیل اینکه کودکان برای لذت بردن از زندگی آفریده شده اند. باید خانواده‌ها برای رشد و بازی کودکان بستر‌های درستی فراهم کنند. متاسف هستم از اینکه استفاده ابزاری از کودکان زیاد شده است. از کودک به عنوان یک ابزار برای بالا بردن کاربران اینستاگرام استفاده می‌کنند.
خارج شدن کودک از مسیر رشد طبیعی با شوآف‌های مجازی والدین
این دکترای علوم تربیتی در ادامه بیان کرد: مطمئنا استفاده ابزاری از کودک در فضای مجازی آسیب دارد. آسیب فردی و اجتماعی بر روی کودک می‌گذارد. این نمود بارزی از کودک آزاری است. در درجه اول یک نیاز زود هنگام را در کودک ایجاد کرده ایم. مسیر رشد کودک از روال طبیعی خارج شده است. کودک به سوی وانمود سازی سوق داده می‌شود و آن چیزی که نیست نشان داده می‌شود از همین رو کودک از خود بودن فاصله می‌گیرد.
مصطفی یزدانی در گفتگو با راه آرمان؛ با بیان اینکه استفاده ابزاری از کودکان در بستر فضای مجازی یکی از معضلات اخیر است، گفت: برخی از خانواده‌ها از زمان تولد کودکان خود، تصاویر آنان را در صفحات اجتماعی خود می‌گذارند.
فوق تخصص روانپزشکی کودکان ادامه داد: چنانچه این مسئله علت یابی شود، متوجه خواهیم شد که بیشتر آنان درگیر مسائل مالی هستند و می‌خواهند از این فضا استفاده اقتصادی کنند و بر همین اساس آنان از کودکان در جهت گسترش فعالیت خود در بستر فضای مجازی استفاده می‌کنند.
وی افزود: این در حالی است که کودکان باید با همسالان خود بازی و بچگی کنند تا روحیات آن‌ها شکل گیرد؛ اما کودکان در این شرایط درگیر فضای مجازی می‌شوند تا خانواده آن‌ها به شهرت برسد.

پیام خوزستان


ذبح کودکی فرزندان در شبکه‌های اجتماعی
یزدانی با اشاره به استفاده از آرایش و مدل‌های خاص برای کودکان جهت استفاده ابزاری از آن‌ها در بستر فضای مجازی عنوان کرد: این اقدامات در حالی شکل می‌گیرد که متناسب با سن کودکان نیست؛ اما خانواده‌ها با این فعالیت‌ها می‌خواهند لایک و فالوور بیشتری را صفحات اجتماعی خود کسب کنند.
فوق تخصص روانپزشکی کودکان ضمن اشاره به مطلب فوق ابراز کرد: مدل قرار دادن کودکان و استفاده از لوازم آرایش برای آن‌ها شاید این حس را در کودکان ایجاد کند که من زیبا نیستم و امر موجب کاهش اعتماد به نفس در کودکان می‌شود.
وی ادامه داد: ایجاد فضای رقابتی از دیگر مسائلی است که ممکن است برای کودکان در بستر شبکه‌های اجتماعی شکل گیرد به این معنا که فضای رقابتی در بین هم سالان کودکان ممکن است ایجاد شود که یک فرد لایک و فالوور بیشتری دارد و منم در شرایط پائین تری قرار دارم و این مسئله نیز موجب کاهش اعتماد به نفس در کودکان می‌شود.
یزدانی تصریح کرد: دلبستگی که بین والدین و کودکان و بالعکس باید وجود داشته باشد تا کودکان بتوانند در کنار والدین خود احساس راحتی و ابراز علاقه کنند، نقاشی بکشند، بازی‌های کودکانه انجام دهند و زمان اختصاصی والدین برای فرزندان و بالعکس در نظر بگیرند، شکل نمی‌گیرد و بسیاری از اوقات این موضوعات دستخوش مسائل دیگر می‌شود که آنان تمام وقت خود را در فضای مجازی می‌گذرانند تا شهرت پیدا کنند.
بحران هویت در نوجوانی؛ ارمغان استفاده ابزاری از کودکان در فضای مجازی
فوق تخصص روانپزشکی کودکان افزود: مسائل عنوان شده موجب می‌شود که آن دلبستگی که باید بین اعضای والدین و کودکان ایجاد شود، شکل نگیرد و خانواده‌ها گرایش بیشتر به مسائل مالی پیدا کنند؛ به گونه‌ای که حتی در برخی از موراد شاهد هستیم که پدر خانواده فعالیت خود را برای تبلیغات شبکه‌های اجتماعی و اینستاگرامی گذاشته و از کار اصلی خود فاصله گرفته است تا مشهور شود.
وی گفت: کودکانی که از آن‌ها استفاده ابزاری در فضای مجازی می‌شود، بسیار سرد و بی عاطفه هستند و دلبستگی ایمنی برای آن‌ها ایجاد نشده است و آنان در آینده مشکلات زیادی همچون شخصیتی و نمایشی پیدا خواهند کرد و در واقعیت نمی‌توانند خودشان را ابراز کنند و می‌خواهند صرفا در فضای مجازی باشند.
یزدانی با بیان اینکه این کودکان در نوجوانی دچار بحران هویت می‌شوند، عنوان کرد: کودکانی که در این فضا قرار می‌گیرند به این محیط اعتیاد پیدا می‌کنند و زودتر از سن خود از بسیاری از مسائل مطلع می‌شوند و این امر ممکن است که آن‌ها مورد سو استفاده جنسی قرار گیرند.
فوق تخصص روانپزشکی کودکان در پایان خاطر نشان کرد: باید فرهنگ سازی در این زمینه صورت گیرد که والدین صرفا به دلیل شهرت‌های موقتی کودکان خود را وارد این فضا نکنند و بگذارند کودکان در فضای بچه گانه خود باشند.

پیام خوزستان


آسیب‌های استفاده از فضای مجازی برای نوجوانان
زینب یغمور در گفتگو با راه آرمان؛ با اشاره به استفاده روز افزون مردم از فضای مجازی به ویژه شبکه اجتماعی اینستاگرام و بیان اینکه این بستر را کشور‌های دیگر برای ما فراهم کرده اند و محتوا‌هایی برای جوانان و نوجوانان ما ارائه می‌دهند، گفت: فضای مجازی بسیار اهمیت دارد و بخشی از زندگی ما در این بستر در جریان است و ما باید بتوانیم از این فضا به نفع ارزش‌ها و تفکرات مردم خود استفاده کنیم.
این مدرس دانشگاه بیان کرد: ما باید بتوانیم با استفاده از بستر فضای مجازی حرف خود را به افراد زیادی در اقصی نقاط جهان برسانیم و این مسئله نقطه قوتی است که این فضا می‌تواند برای ما داشته باشد تا بتوانیم انقلاب خود را صادر کنیم.
وی افزود: دوره کودکی و نوجوانی از جمله دوره‌های بسیار مهم در مراحل رشد فرزندان عزیز ماست که برای حضورشان در فضای مجازی باید دقت فراوان داشته باشیم. نوجوانان به دلیل آنکه از مقطع کودکی خارج و به دوره بزرگسالی وارد می‌شوند در زمینه‌های جسمی، شناختی، روانشناختی، فرهنگی و … دستخوش تغییرات سریعی می‌شوند و باید به آنان توجه بسیار داشت.
این فعال فرهنگی اظهار کرد: نوجوانان به دلیل آنکه می‌خواهند استقلال داشته باشند اگر در فضای مجازی رها شوند، احتمال آنکه در این فضا آسیب ببینند بسیار زیاد است؛ استفاده افراطی از این فضا می‌تواند آسیب‌های جسمی به همراه داشته باشد و موجب کم تحرکی نوجوان شود، نوجوانی که باید ورزش کند و جنب و جوش داشته باشد، انرژی جسمی خود را تخلیه نمی‌کند و ممکن است به بیماری‌هایی مثل چاقی مبتلا شود.
خودشیفتگی و افسردگی هدیه اینستاگرام به نوجوان
یغمور بیان کرد: نوجوان در فضای مجازی و به ویژه اینستاگرام تصاویر لاکچری می‌بیند و با مشاهده لحظات خوب ثبت شده توسط دیگران، احساس می‌کند که آن افراد از خودش خوشبخت‌تر هستند و امکانات خود را کم ارزش می‌پندارد و احساس عدم رضایت از زندگی به او دست می‌دهد.
این مدرس دانشگاه خاطر نشان کرد: افراد با اشتراک گذاشتن تصاویر خود دچار خودشیفتگی می‌شوند و این مسئله صفتی است که در فضای مجازی در نوجوانان ممکن است به وجود آید. گاهی نوجوان نیاز به تأیید دیگران پیدا می‌کند و اگر در فضای مجازی توسط دیگران تأیید نشود، افسرده و نگران شده و به جای آنکه با توکل به خدا به نیروی درون خود متکی باشد، به تأیید دیگران وابسته می‌شود و این امر منجر به کاهش اعتماد به نفس نوجوان می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/288254/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

نگار جواهریان در دوره ناآرام اشغال ایران + عکس

پوشش جالب آنجلینا جولی در کمپ آوارگان + تصاویر

انهدام باند حفاری غیرمجاز در دزفول

محور برنامه‌های هفته مبارزه با مواد مخدر پیشگیری و مبارزه است

دستگیری شرور و سارق مسلح در دزفول

تداوم وابستگی کشورهای حاشیه خلیج فارس به نفت

دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی رتبه برتر فاوای وزارت نفت شد

زنجیره ارزش در پتروشیمی لردگان تکمیل می‌شود

کاهش واردات نفت خام هند در مه 2021

دولت 85درصد اعتبارات طرح‌های نوین آبیاری درخوزستان را پرداخت می‌کند

«فریدون حسنوند» رئیس کمیسیون انرژی مجلس شد

شیوع اعتیاد در خوزستان بالاتر از میانگین کشوری / تمایل به مصرف "کانابیس"

نابودی 170 هکتار از جنگل‌های دزفول

قرارداد ئی‌پی‌سی طرح کریستال ملامین لردگان امضا شد

صرفه‌جویی 80 مگاواتی برق در نفت و گاز آغاجاری

چرا تعداد مشترکان گاز زاهدان به کندی افزایش می‌یابد؟

امنیت پایدار در آبادان و خرمشهر با سرمایه‌گذاری و گردشگری ایجاد می‌شود

قیمت سبد نفتی اوپک؛ 72 دلار و 45 سنت

بحران انرژی و تداوم بی‌توجهی‌ها به مبحث 19

قیمت نفت در 2022 به 100 دلار می‌رسد

نخستین طرح آبیاری نوین در شادگان به بهره برداری رسید

یادمان شهدای منا در محل گلزار شهدای آبادان پرده برداری شد

هشت هکتار زمین برای احداث ترمینال فرودگاه دزفول اختصاص یافت

کمبود 280 محیط بان در خوزستان

دمای بالاتر از 49 درجه در خوزستان تداوم دارد

مشکل نیشکر هفت‌تپه به دلیل نبود نظارت دقیق، ایجاد شد

لزوم استفاده از آبیاری تحت فشار در اراضی تشنه خوزستان

خوزستان همچنان بالای 49 درجه

آغاز سنجش سلامت نوآموزان خوزستانی از امروز

عرضه نفت ونزوئلا امسال 4 برابر می‌شود

نحوه تحویل نفت و میعانات گازی به اشخاص حقیقی و حقوقی مشخص شد

واژگونی مرگبار خودرو در مسجدسلیمان 5 قربانی گرفت

هشدار گرمازدگی در خوزستان در روزهای پیش رو

تصادف مرگبار در مسجدسلیمان با 5 فوتی و 3 مصدوم

شیب افزایشی ابتلا در جنوب غرب خوزستان / خطر ورود به موج جدید کرونا در تجمعات منتخبان

اثرات گرمازدگی و راه های مقابله با آن

2.2 میلیون هکتار زمین مستعد کشاورزی در خوزستان وجود دارد

در اهواز به قیمت خرید، خانه رهن می‌دهند

مخزن آسماری میدان نفتی ابوذر تولیدی شد

امیدواری تیم پاورلیفتینگ ملی‌حفاری به حضور در مسابقات جهانی

شادگان از قطب‌های اصلی خاورمیانه در تولید خرما است

طلای سیاه اندکی ارزان شد

اجازه دخل و تصرف حتی در یک رای شورای شهر اهواز را نخواهم داد

پیگیری مشکلات مرکز امام جعفر صادق (ع) دانشگاه فرهنگیان بهبهان

ناگفته‌هایی از خصوصیات اخلاقی منحصر به فرد شهید چمران به روایت راوی دفاع مقدس+فیلم

تبریک مسئولان خوزستان به مناسبت ولادت با سعادت امام رضا (ع)

کرم کریمان و آزادی محکومان در دهه کرامت

نیکزاد: غربی‌ها پیام مقاومت مردم ایران در انتخابات را دریافت کنند

تجربه‌های تلخ انتخاباتی تا چه زمان در اهواز ادامه خواهند داشت؟/ مردم همچنان منتظر اعلام نتایج شورای شهر

بهره مندی شهر‌های خوزستان از معافیت‌های مالیاتی