پیام خوزستان

آخرين مطالب

نوسازی سیستم مالی در شرکت ملی نفت ایران وزارت نفت

نوسازی سیستم مالی در شرکت ملی نفت ایران
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - سیستم‌های مالی شرکت ملی نفت ایران از سال 1363 بر مبنای FRAME MAIN ایجاد و به‌تدریج دیگر عملیات مالی، حقوق و دستمزد، اموال، کالا، جامع کارکنان و دیگر سیستم‌های مرتبط به آن اضافه شد که هرچند امکان استفاده از این سیستم هنوز هم مقدور است، اما به‌دلیل نبود امکان پشتیبانی مناسب از این سیستم و ضرورت استفاده از فناوری روزآمد دنیا سیستم‌های مالی جدید جایگزین شده است.

به گزارش شانا به نقل از شرکت ملی نفت ایران، سیدمحسن جمالی، معاون مدیر امور مالی شرکت ملی نفت ایران، دیروز (27 اردیبهشت‌ماه) در نخستین نشست آموزشی راهبری سامانه جامع مدیریت مالی که با حضور کارکنان مدیریت امور مالی، فاوا و مشاوران معاونت پژوهشی دانشگاه تهران در محل ساختمان مرکزی پنجم برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: ایجاد تغییرات جامع در سیستم مالی و راه‌اندازی یک سیستم مالی یکپارچه و به‌روز از سال‌های گذشته در دستور کار بود، از این رو کمیته‌ای متشکل از نمایندگان مدیریت‌های امور مالی و فناوری اطلاعات و ارتباطات و شرکت‌های فرعی و مدیریت‌های تابع تشکیل و مقرر شد سیستم‌ها بازنویسی و روزآمد شود.
وی گفت: شرکت ملی نفت ایران در همان سال‌ها به‌منظور ارتقای سیستم مالی همگام با تغییرات به‌وجودآمده در قوانین کشور و نیازهای سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با شرکت نفت در بهره‌گیری از دولت الکترونیک و ایجاد داشبوردهای مدیریتی جزء و کلان، اجرای سیستم طرح جامع سامانه ERP را در دستور کار قرار داد.
به گفته معاون مدیر امور مالی شرکت ملی نفت ایران، جمع‌بندی حاصل از اجرای سیستم طرح جامع سامانه ERP به اینجا رسید که ما باید سیستم مالی جدیدی ایجاد کنیم و در بحث ساختار حساب‌ها، تغییرات اساسی به‌وجود آوریم. نگرشی که ما در بحث ساختار مالی داریم این است که از جزء به کل برسیم، اما در سیستم جدید از کل به جزء می‌رسیم.
بر اساس این گزارش، سیستم‌های مالی شرکت ملی نفت ایران از سال 1363 بر مبنای FRAME MAIN ایجاد و به‌تدریج دیگر عملیات مالی، حقوق و دستمزد، اموال، کالا، جامع پرسنلی و دیگر سیستم‌های مرتبط به آن اضافه شد. اسناد روزنامه، پرداخت، دریافت و دیگر فرم‌های مورد نیاز نیز به‌صورت دستی 80 ستونی پانج کارت، طراحی شده بود. هرچند امکان استفاده از این سیستم هنوز هم مقدور است، اما به‌دلیل نبود امکان پشتیبانی مناسب از این سیستم و ضرورت استفاده از فناوری روزآمد دنیا نسبت به جایگزینی سیستم‌های مالی جدید اقدام شد.
در ادامه نادر آریا، سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران نیز گفت: واقعیت این است که سامانه مالی پیشین شرکت ملی نفت ایران به‌دلیل تلاش ارزشمند گروه زیادی در دهه 1360 تولید و راهبری شد. گروهی که توانسته بودند قریب 40 سال آن سامانه را پشتیبانی کنند و تداوم ببخشند، شایسته قدردانی هستند.
وی افزود: البته بر اساس اسناد موجود، این واقعیت غیرقابل‌انکار را نمی‌توان نادیده گرفت که تقریباً از دو دهه گذشته نیاز به تحول هم در بعد تخصصی مالی و هم در بعد تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات در این سامانه احساس می‌شده که سرانجام سامانه جدید بر اساس مجموعه زحماتی که در پروژه ERP کشیده شده و تولید سامانه‌ای که از سوی معاونت پژوهشی دانشگاه تهران انجام شد، به ثمر نشست.
سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران عنوان کرد: مشکلات عملکردی و غیرعملکردی در مورد سامانه عظیمی مانند سامانه مالی شرکت ملی نفت ایران، موضوعی طبیعی است، از این رو همکاران فاوا و مالی باید کمک کنند تا بتوانیم مشکلات را برطرف کنیم و این سامانه را به تکامل برسانیم.
آریا یکی از مشکلات موجود بر سر راه سامانه جدید را نبود آموزش برای بهره‌برداری از آن اعلام کرد و گفت: البته از ابتدای امسال تحولی که روی سامانه اتفاق افتاد، در واقع نیازمند آموزش بود، به‌ویژه که مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیریت امور مالی هم بر آموزش چه در سطح ستاد شرکت ملی نفت ایران و چه در سطح شرکت‌های تابع تاکید فراوانی داشتند.
وی افزود: با توجه به احساس نیاز شدید برای آموزش راهبری سامانه جدید مالی، تصمیم بر آن شد که دوره‌های آموزشی برای همکاران ذی‌ربط مالی و فاوا برگزار شود که این نشست، نخستین نشست از مجموع این دوره‌های آموزشی است. دوره آموزشی فردا هم مرتبط با شرکت‌های تابع است.
سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران توضیح داد: دوره آموزشی حاضر، هم کاربران و هم راهبران سامانه را به‌تدریح آموزش می‌دهد و آماده کار می‌کند، بنابراین از یک طرف هم افرادی که قرار است با این سامانه کار کنند در دوره حضور دارند و هم افرادی که قرار است رفع اشکال، نصب، راه‌اندازی و حتی آموزش این سامانه را به‌عهده گیرند.
آریا ضمن قدردانی از همکاران معاونت آموزش مدیریت توسعه منابع انسانی که متولی برگزاری این دوره آموزشی هستند، اظهار کرد: برای کسانی که در این دوره آموزشی شرکت می‌کنند گواهینامه پایان دوره صادر می‌شود. در ضمن جمعی از منتخبان این دوره آموزشی به‌عنوان مدرس، راهبر سامانه خواهند بود، دیدگاه‌های همکاران نیز در طول دوره برگزاری آموزش راهبری سامانه جدید مالی شرکت ملی نفت ایران جمع‌آوری می‌شود و در نشست‌هایی به‌منظور بهبود عملکرد سامانه بررسی می‌شود.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/288202/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

لکنت زبان؛ مهمترین چالش مهارتی جامعه ایران

برگزاری جشنواره فرهنگی خوزستان در منطقه 12

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی جنوب غرب استان خوزستان تا 1 تیر ماه 1400

انتخابات فرانسه و دوگانگی رسانه‌های نظام سلطه

پشت پرده قطع برق در بازی استقلال پدیده مشخص شد + سند

باج خواهی 700میلیونی برای آزادی گروگان 3ساله

اصناف قشر مهم و تاثیرگذار در عرصه اقتصادی هستند

ضرورت معافیت مالیاتی اصناف شادگان در پی شیوع کرونا

مقابله با «شهر فروشی» در دوره پنجم یک شعار بود

نکونام – فکری؛ تقابل دوباره بعد از جنجال نیم فصل

افزایش 12 درصدی کشفیات موادمخدر در خوزستان/ گرایش به تولید موادمخدر صنعتی نگران کننده است

چرا تمام تیم‌ها با استقلال ملاثانی مشکل دارند؟

چمران: تهران دارای بافت فرسوده زیادی است

درگیری در پایان نیمه اول استقلال ملاثانی چوکا (ویدیو)

حضور بیرق امام رضا(ع) در زندان بیجار با آزادی دو زندانی همزمان شد

تعطیلی های پی در پی لیگ حفظ آمادگی بازیکنان را سخت کرده است/رقابت آسانی با فولاد نداریم

متاسفانه شرایط ایده‌آلی نداریم/تا دلتان بخواهد مصدوم و محروم داریم

کشف کالای خانگی سرقتی در آبادان

رفتار پرخاشگرانه نسبت به داور و اعضای تیم چوکا +فیلم

لزوم فعال‌سازی اشکال مختلف مقاومت در کرانه باختری

اتفاق تکراری؛ جنجال در لیگ یک، این بار استقلال ملاثانی / فیلم

پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی به مناسبت شهادت یک مأمور پلیس

دستگیری سارقان مسلح جاده ایی کالاهای خانگی/کشف بیش از 2 میلیارد و 600 میلیون انواع کالای سرقتی خانگی در آبادان

قدم‌های بزرگ مخابرات برای توسعه فیبر نوری/ اهالی شوش از دسترس خارج نمی‌شوند

سلمی: اشکال مختلف مقاومت باید در کرانه باختری فعال شوند

شعبده‌بازی شورای شهر تهران برای تبدیل یک باغ در نیاوران به مسکونی!

قیمت سکه اول تیر 1400 به 10 میلیون و 420 هزار تومان رسید

درخواست مردم و احزاب سیاسی اهواز برای ورود دادستانی به موضوع انتخابات شورای شهر

نامه مطهری به رئیسی: به دنبال رفع تحریم و پیوستن به FATF باشید| از قربانیان آبان دلجویی و به آزادی‌های اساسی ملت توجه کنید

«چمران عزیز» منتشر شد

پیام قاطعانه حماس به صهیونیست ها درباره پرونده مبادله اسرا

بازنگری تاریخچه مقاومت ملت عراق در مقابل داعش

آزادی و بازگشت‌36زندانی ایرانی درامارات

جایگاه و نقش مؤثر اصناف در برهه‌های مختلف از نظام جمهوری اسلامی ایران

آزادی و بازگشت‌ 36 زندانی ایرانی در امارات

آزادی‌وبازگشت‌36زندانی ایرانی درامارات

سردیس شهید چمران در بیروت گلباران شد

آغاز تزریق مرحله دوم واکسن گروه‌های در معرض خطر اهواز؛ به سالمندان خوزستانی پیامک داده می‌شود

آزادی 308 زندانی زندان‌های خراسان رضوی در حرم مطهر امام رضا (ع)

آزادی سرباز محکوم به پرداخت دیه در سیستان و بلوچستان

شروع تمرینات استقلال با لشکری از بازیکنان غایب

اساتید دانشگاه‌های متولی امر تربیت معلم باید چگونه باشند؟

دارابی: «خجسته» مدیری دانشمند و نظریه پرداز است/ گیل‌آبادی: این مدیر تمام زندگی‌اش شرافت مبارزه است

انتظاری: بازی با فولاد جنگ هافبک‌هاست

جزئیات نرخ رسمی انواع ارز/ قیمت 18 ارز کاهش یافت

قیمت سکه، طلا و ارز 1400.04.1؛ روند بازار صعودی شد

جزئیات دریافت کارت اعتباری 7 میلیونی از پنج بانک

پیام همتی خطاب به کارکنان بانک مرکزی: فرصت قدردانی از شما پیش نیامده بود

ارزش سهام عدالت، امروز 1 تیر 1400

تاکید روحانی بر ورود منابع ارزی آزاد شده به تبادلات مالی، پس از رفع تحریم‌ها