پیام خوزستان

آخرين مطالب

احیای مسأله فلسطین توسط امام خمینی (ره)/ پایان دوران «بزن در رو» اجتماعي

احیای مسأله فلسطین توسط امام خمینی (ره)/ پایان دوران «بزن در رو»
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - خبرگزاری مهر، گروه بین الملل رامین حسین آبادیان: پس از پیروزی انقلاب اسلامی تحول عمده‌ای در ساختار و هدف‌گذاری گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه به وجود آمد. بسیاری از گروه‌هایی که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در فلسطین و دیگر نقاط منطقه فعالیت می‌کردند، بر «قومیت‌گرایی عربی» تکیه داشتند و آن را پشتوانه‌ای برای فعالیت‌های مبارزاتی خود قلمداد می‌کردند.
در واقع، این احساس در میان گروه‌های مقاومت وجود داشت که آن‌ها با تکیه بر عنصر مشترک «قومیت‌گرایی عربی» می‌توانند میان ملت‌ها و ارتش‌های عربی نوعی انسجام، هماهنگی و همگرایی ایجاد کنند. از همین روی، این موضوع خود به تنهایی به چالش بزرگی در مسیر مقاومت تبدیل شده بود، زیرا چنین نگرشی موجب شد تا موضوع و مسأله «نزاع صهیونیسم اسلام» به مسأله «نزاع عربی اسرائیلی» تقلیل داده شود.
از سوی دیگر، پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، ایالات متحده آمریکا بر روی اعتبار زدایی از «قدس اشغالی» به عنوان یک هویت اسلامی متمرکز شد. آمریکایی‌ها اقدامات زیادی را در راستای اعتبارزدایی از «قدس اشغالی» انجام دادند که ازجمله آن‌ها می‌توان به حفاری‌ها در مسجدالاقصی، یهودی‌سازی قدس، تلاش برای تغییر بافت جمعیتی قدس و کوچ دادن اجباری مسلمانان از قدس، اشاره کرد. در همین ارتباط، خبرگزاری مهر با «ماهر طاهر» مسئول دفتر سیاسی جبهه مردمی برای آزادی فلسطین گفتگویی را ترتیب داده است که مشروح آن را مطالعه می‌کنید؛
*همانطور که می‌دانید در طول سالیان متمادی گذشته روز جهانی قدس که توسط امام خمینی (ره) بنیان نهاده شد، همواره با شکوه و عظمت بسیاری در نقاط مختلف جهان و به ویژه در جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است. به نظر شما دستاوردهای این روز چه بوده است؟
نامگذاری آخرین جمعه از ماه مبارک رمضان به عنوان روز جهانی قدس در حقیقت حاصل بینش شگرف امام خمینی (ره) بود. از زمانی که ایشان روز جهانی قدس را نامگذاری کردند، حمایتها از فلسطین روز به روز بیشتر شد و به طور کلی مسأله فلسطین احیا شد.
روز جهانی قدس در سال جاری در شرایطی برگزار می‌شود که ما با تحولات مهم و بزرگی در سطح فلسطین و منطقه مواجه هستیم. این روز در شرایطی گرامی داشته می‌شود که محور مقاومت در جمهوری اسلامی ایران، سوریه، لبنان و فلسطین دستاوردهای زیادی را خلق کرده است. همین مسأله موجب شده است تا روز قدس امسال از اهمیت دوچندانی برخوردار باشد.
در سایه تحولات منطقه‌ای و دستاوردهای مقاومت در عرصه‌های مختلف، اکنون اسرائیل نسبت به آینده خود به شدت احساس خطر می‌کند. افزون بر این، از این نکته نیز نباید غافل شد که روز جهانی قدس امسال در سایه انتفاضه مردمی بزرگ در قدس اشغالی برگزار می‌گردد. انتفاضه کنونی در قدس اشغالی به شدت دستگاه‌های امنیتی رژیم صهیونیستی را نگران ساخته است.
مردم فلسطین از رهگذر انتفاضه اخیر در قدس اشغالی آن هم در آستانه روز جهانی قدس این پیام مهم و راهبردی را به دشمن صهیونیستی مخابره کردند که تا زمان برافراشتن پرچم خود بر فراز قدس، به مبارزه و جهاد ادامه خواهند داد.
* رژیم صهیونیستی تهدید کرده است که همزمان با روز جهانی قدس، مسجدالاقصی را مورد یورش قرار می‌دهد و این درحالی است که انتفاضه فلسطینیان در قدس اشغالی هنوز متوقف نشده است. درحال حاضر، ارزیابی شما از اینکه روز جهانی قدس با انتفاضه مردم فلسطین در این شهر همزمان شده است، چیست؟
ملت فلسطین در طول بیش از 70 سال گذشته هیچگاه دست از انتفاضه در برابر رژیم صهیونیستی نکشیده است. ملت فلسطین همواره در میدان جهاد با صهیونیست‌ها بوده است و هیچگاه از این مسیر خارج نشده است.
ما همزمان شدن روز جهانی قدس با انتفاضه فلسطینیان در این شهر را به فال نیک می‌گیریم. تهدیدات رژیم صهیونیستی نمی‌تواند خدشه‌ای در اراده فلسطینیان ایجاد کند. همانطور که پیشتر نیز گفتم، ملت فلسطین تا زمان برافراشته شدن پرچم خود بر فراز قدس اشغالی، در مسیر جهان گام برخواهد داشت.
*چندی پیش و در آستانه روز جهانی قدس، مقاومت توانست تأسیسات اتمی حساس و راهبردی «دیمونا» در اراضی اشغالی را هدف قرار دهد. ارزیابی شما از این ضعف امنیتی آشکار صهیونیست‌ها آن هم در شرایطی که همچنان به تهدید مقاومت در نقاط مختلف ادامه می‌دهند، چیست؟
همانطور که می‌دانید، رژیم صهیونیستی همواره اینگونه تبلیغ و القا کرده است که یک رژیم شکست ناپذیر است. این رژیم اینگونه ترویج کرده است که علیرغم ارتکاب بسیاری از اقدامات تروریستی در فلسطین و دیگر کشورها، هیچ قدرتی قادر به بازخواست آن نیست.
پس از حمله راهبردی به تأسیسات حیاتی و حساس «دیمونا» در اراضی اشغالی چه اتفاقی افتاد؟ اتفاقی که رخ داد، این بود که صهیونیست‌ها پیام مهمی را دریافت کردند. آنها این پیام را دریافت کردند که مقاومت در منطقه و در عرصه میدانی دست برتر را دارد.
صهیونیست‌ها این پیام را دریافت کردند که مقاومت قادر است حملات استراتژیکی را علیه اهداف حساس سعودی ترتیب دهد. مهمترین پیام مقاومت به صهیونیست‌ها در حمله به تأسیسات دیمونا این بود که دوران «بزن در رو» به اتمام رسیده است.
*نقش جمهوری اسلامی ایران در حمایت از گروه‌های مقاومت در سراسر منطقه و به ویژه حمایت از گروه‌های مقاومت در فلسطین را چطور ارزیابی می‌کنید؟ ثمرات حمایت‌های تهران از مقاومت به ویژه در فلسطین چه بوده است؟
جمهوری اسلامی ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در این کشور، همواره در کنار فلسطین ایستاد. ایران نه تنها در عرصه اقتصادی و سیاسی که در عرصه‌های مختلف نظامی و امنیتی نیز از فلسطین حمایت به عمل آورد. این حمایت‌ها امروز دیگر بر هیچکس پوشیده نیست.
اولین اقدامی که جمهوری اسلامی ایران پس از پیروزی انقلاب در این کشور انجام داد، بستن سفارت اسرائیل و برافراشتن پرچم فلسطین بود. از همین روی کاملاً واضح است که ایران نقش مهمی در حمایت از مسأله فلسطین داشته است؛ نقشی که در طول بیش از 4 دهه گذشته همواره با قدرت ایفا شده است. البته باید به این نکته نیز توجه داشت که حمایت‌های ایران پس از انقلاب تنها در فلسطین محدود نشد، بلکه تهران از دیگر گروه‌های مقاومت در سایر کشورها نظیر لبنان، سوریه و… نیز حمایت کرد.
کد خبر 5203980

پیام خوزستان

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/283027/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

با پایان رای گیری، برگزیدگان دور نهم زنان کارآفرین برتر مشخص شد

پیوستن یک مداح دیگر به پویش آزادی زندانیان

«حماس» به وعده خود در زمینه حملات موشکی عمل کرد

مقاومت فلسطین خطاب به صهیونیست‌ها: بین مرگ و فرار انتخاب کنید

نشست خبری مهدی چمران آغاز شد

پتروشیمی آبادان موضوع متواری شدن معاون بازرگانی این شرکت را تکذیب کرد

محرومیت‌زدایی در محور مقاومت آغاز شد

معادله جدیدی را به دشمن صهیونیستی تحمیل خواهیم کرد

جلوگیری از فعالیت 335 دستگاه استخراج ارز دیجیتال در خوزستان

برگزاری پنجمین دوره مسابقات مینی‌گلف یادبود فتح خرمشهر

تل‌ آویو زیر ضربات سنگین حملات موشکی مقاومت + فیلم

نرخ سکه و طلا افزایشی شد؛ سکه 10 میلیون و 350 هزار تومان

واردات برخی واکسن‌های کرونا به ایران با وجود توقف مصرف آن در کشورهای دیگر!/ ادامه مقاومت در استفاده از طب ایرانی در درمان کرونا

فراخوان برگزاری راهپیمایی در یمن برای همبستگی با ملت فلسطین

فتح خرمشهر نقطه عطفی در تاریخ دفاع مقدس است

از خشونت نظامیان صهیونیست علیه مردم غزه تا تولد نخستین فیل در ایران

کفه قدرت کاملا به سود مقاومت فلسطین است/ نتانیاهو مجبور است به آتش‌بس تن دهد

حمله به رسانه‌ها؛ نقض آشکار حقوق بین الملل

چمران: هنوز به هیچ لیستی برای شورای شهر تهران نرسیده‌ایم

رجزخوانی نیرو‌های مقاومت برای صهیونیست‌ها در پنجمین روز عملیات شمشیر قدس

بررسی توانایی‌های مقاومت در دور جدید درگیری با اشغالگران/ حماس چگونه ابتکار عمل را به دست گرفت؟

چمران: با نزدیک شدن به انتخابات، میزان مشارکت بالا می‌رود

تیم فوتبال 90 ارومیه برای حفظ سهمیه فوتبال آذربایجان تلاش می‌کند

جمع آوری زکات فطریه برای بیماران سرطانی دزفول

رایزنی مهم سردار قاآنی با زیاد نخاله درباره حوادث در سرزمین های اشغالی

23 عنوان کتاب در سالروز آزادسازی خرمشهر در استان فارس رونمایی می‌شود

چمران: به لیستی برای شورای شهر تهران نرسیده‌ایم

روز آزادی سرزمین‌های اشغالی بسیار نزدیک شده است/ حساس‌ترین مناطق اسرائیل در تیررس گروه‌های مقاومت قرار دارد

از شروع طوفانی با رمز علی‌ابن‌ابیطالب تاآب‌وجاروی مسجدجامع خرمشهر

مهر باطل بر گفتمان سازش

گفتگوی مهم سردار قاآنی با زیاد نَخاله

پل ایستگاه 7 در آبادان مسدود شد

ماینرهای غیرمجاز در خوزستان از کار افتادند

آزادی بیش از 2 هزار و 200 زندانی در سال گذشته با تلاش شعب حل اختلاف اصفهان/ ایجاد مصالحه در 122 پرونده مربوطه به فعالان اقتصادی و بانک

لغو 40 پرواز به فرودگاه بن‌گوریون به خاطر حملات موشکی مقاومت

فوران فاضلاب در یک خیابان خرمشهر + فیلم

تکذیب متواری شدن معاون بازرگانی شرکت پتروشیمی آبادان

چمران: مشکلی بین شورای ائتلاف و وحدت در انتخابات ریاست جمهوری وجود ندارد

رژیم صهیونیستی شر اعظم و لکه ننگ کارنامه مستکبران جهان است/ رهبران منطقه به یاری نیروهای مقاومت بشتابند

اذعان روزنامه صهیونیستی به پیروزی مقاومت فلسطین

قیمت طلا و سکه در 26 اردیبهشت/ سکه 10 میلیون و 350 هزار تومان

مهریه 200هزار تومانی همسر شهید!

آمادگی کامل آموزش و پرورش خوزستان برای برگزاری امتحانات حضوری

سیدهادی خامنه ای: اصلاح‌طلبان همواره به گونه‌ای از مقاومت دفاع کرده‌اند که تقابلی با منافع ملی نداشته باشد/ شعار «نه غزه، نه لبنان» نسبتی با آرمان‌های اصلاح‌طلبانه ندارد

تغییرات در مختصات میدان نبرد و نگرانی‌های صهیونیست‌ها

آخرین خبرها از لیست شورای شهر تهران

" میدل ایست مانیتور: آیا اسرائیل زودتر از پیش بینی رهبر ایران محو می شود؟

اکثر برنامه های بزرگداشت فتح خرمشهر در بستر فضای مجازی اجرا شود

8 راه رسیدن به شادمانی در روزگار کرونایی

تست شخصیت شناسی؛ شخصیتی که مردم از شما می‌شناسند و شخصیت واقعی خودتان