پیام خوزستان

آخرين مطالب

چرا تماشای خوردن غذاهای عجیب، جذاب است؟ مقالات

چرا تماشای خوردن غذاهای عجیب، جذاب است؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - تماشای مسابقاتی که در مورد خوردن غذا هستند قدمت زیادی دارد. خوردن چیزهای منزجر کننده، غذا خوردن تا حد مرگ، غذا خوردن‌های سریع و مسائلی از این دست، همیشه مسابقاتی جذاب بوده‌اند.
با گسترش تکنولوژی های ارتباطی و پیدایش صفحات شخصی در اینستاگرام و سایر شبکه‌های اجتماعی کلیپ‌های مربوط به غذا خوردن رواج بیشتری هم پیدا کرده است.
افراد از غذا خوردن خودشان فیلم می‌گیرند و در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند، خوردنِ غذاهای دریایی، غذاهای عجیب و قریب، غذاهای تندی که اشک آدم را درمی‌آورند و اصولاً هر کار غیرعادی درباره غذا، در فضای مجازی بسیار دیده می‌شود. گفته می‌شود که رقابت در خوردن، امروزه یکی از داغ‌ترین سوژه‌ها در فضاهایی مثل یوتوب است.
لذت تماشای رویداد ناخوشایند
تولید کنندگان این کلیپ‌ها انگار رگ خواب مخاطبان را در دست دارند و با وجود اینکه واکنش منفی و ابراز انزجار مخاطبان را دریافت می‌کنند باز هم چنین کلیپ‌هایی را تولید می‌کنند و البته همچنان بازدیدهای بالایی دارند. اما سوال اساسی اینجا است که چرا با وجود احساس انزجار از دیدن این کلیپ‌ها، مخطبان همچنان به دیدن آن‌ها علاقه‌مند هستند؟
در روان‌شناسی رشد و روان شناسی تحولی پاسخی برای چنین سؤالاتی وجود دارد. مفهوم خودآزاری (مازوخیسم) بی‌خطر می‌تواند علت این رفتارها را برای ما روشن کند.
پل روزن روان‌شناس روسیِ دانشگاه پنسیلوانیا اصطلاح مازوخیسم بی‌خطر را خلق کرد. او در تحقیقاتش به این نتیجه رسید که وقتی ما شاهد اتفاقات ترسناک و رویدادهای منجر کننده هستیم اگر در محیطی امن در حال مشاهده این رویدادها باشیم و خطری خودِ ما را تهدید نکند، فرایند مشاهده لذت‌بخش هم خواهد بود. این احساس همان حسی است که در دیدن فیلم‌های ترسناک هم قابل بحث است، اینکه چرا دیدن فیلم‌های ترسناک لذت بخش است هم با مفهوم مازوخیسم بی‌خطر قابل توضیح است.
ما می‌دانیم که آسیب نخواهیم دید و در عین حال می‌توانیم خود را در معرض تجربه رویدادی ترسناک یا ناخوشایند بگذاریم. این احساس باعث می‌شود که ما در عین حال که حس می‌کنیم که در حال انجام کار خطرناک و مهیجی هستیم، خطری هم تهدیدمان نمی‌کند.
سنجش آستانه تحمل
اما این همه ماجرا نیست، دیدن این کلیپ‌ها نوعی احساس اجبار برای دیدن تمام کلیپ را در ما زنده می‌کند. بسته به نوع کلیپ، خصوصاً کلیپ‌های پرخوری و هرزه‌خواری، سؤالاتی مانند این داریم: تا کجا می‌تواند به خوردن ادامه دهد؟ چطور این همه غذا را در معده خود جا داده است؟ آیا این نوع غذا خوردن سخت و آزاردهنده نیست؟ فرضیه‌های دیگری درباره تکامل و بقا وجود دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که اساساً برای اغلب افراد به خصوص کودکان جذاب است که بدانند چه چیزهایی را می‌توانند یا نمی‌توانند بخورند.
انسان‌ها دوست دارند تا به نگاه کردن به اتفاقات عجیب و غریب، توانایی بقا و ادامه زندگی خود را حدس بزنند. وقتی در حال نگاه کردن به یک مسابقۀ غذاخوردن هستیم به شکلی ناخودآگاه در حال فهمیدن چیزهایی جدید در مورد بقا هستیم، اینکه چه چیزهایی به انسان آسیب می‌زنند و چه چیزهایی نه.
در این حالت احساسی کودکانه داریم که مربوط است به یادگیری چیزهای جدید در مورد بقا، اینکه چه چیزهایی می‌تواند ما را به کشتن بدهد و چه چیزهایی نه. دیدن مسابقاتی که مربوط به رفتارهای عجیب و غریب در خوردن است چنین حسی برای ما ایجاد می‌کند.
درست مثل کودکی که با کنجکاوی فرایند آشپزی مادرش را زیر نظر می‌گیرد، داغی و سردی چیزها را از طریق مشاهده رفتار دیگران یاد می‌گیرد و خطرناک بودن و نبودن وسایل را تجربه می‌کند.
مثال رایج این ماجرا زمانی است که ما با دیدن صحنه تصادف در کنار خیابان یا بزرگراه برای لحظه‌ای متوقف می‌شویم تا بتوانیم از تصادف و جزئیات آن سر دربیاوریم در حالی که وقاعدتاً نباید دیدن صحنه تصادف برای ما خوشایند باشد، اما یک لذت پنهان ما را به کنجکاوی درباره آن وادار می‌کند. 
چیز دیگری که باید به آن توجه کرد آستانه‌های اشباع است. دیدن مداوم یک چیز ناخوشایند احساس انزجار را پایین می‌آورد، به همین خاطر است که کلیپ‌های جدیدتر به سمت چیزها و رفتارهای مشمئزکننده تر حرکت می‌کنند. این فرایند باعث می‌شود که چرخه‌ای ایجاد شود که در عین تکراری بودن تازگی هم داشته باشد.
جبران میل به غذا خوردن
همه کلیپ‌ها رفتارهای مشمئزکننده و اغراق‌آمیز ندارند، خیلی از کلیپ‌ها نمایش معمولی غذاخوردن هستند، صدا و تصویر غذا خوردن به تنهایی می‌تواند مخاطبان زیادی را جلب کند. این روزها هنجارها و استانداردهای زیبایی خیلی از افراد را دچار اضطراب خوردن کرده است. اختلالات خوردن مانند بی‌اشتهایی روانی و پراشتهایی روانی جزء رایج‌ترین اختلالات خصوصاً در بین زنان و دختران هستند.
دیدن غذا خوردن دیگران می‌تواند یک راه خیالی و جایگزین برای پر کردن احساس گرسنگی خودخواسته باشد. وقتی غذا خوردن برای افراد همراه است با احساس گناه، دیدن غذا خوردن دیگران مثل نوعی ارضای جایگزین عمل می‌کند.
اما دیدنِ غذاخوردن هیچ‌گاه جای غذاخوردن را نمی‌گیرد به همین خاطر یک عطش مداوم ایجاد می‌شود که مدام باید از سر گرفته شود و کلیپ‌های بیشتری دیده شوند. درست مثل فردی تشنه که خواب می‌بیند در حال آب خوردن است، فرایند آب خوردن در خواب لذت‌بخش است اما انگار عطشش سیر نمی‌شود.
البته با توجه به وجود فاصله طبقاتی گسترده و گران بودن هزینه مصرف گوشت و پروتئین برای بسیاری از افراد، احتمالاً دیدن کلیپ‌های غذاخوردن برای آن دسته از افرادی که محرومیت‌های غذایی دارند می‌تواند جذاب باشد. در هر حال دیدن کلیپ های غذا خوردن نوعی ارضای جایگزین است و فرد به شکل خیالی میل خودش را با دیدن این کلیپ‌ها ارضا می‌کند، اما چون این ارضا واقعی نیست همواره از سر گرفته می‌شود و مثل یک عمل وسواسی مدام تکرار می‌شود.
احساس هویت و همراهی با گروه
سطح دیگری از توضیح این مسئله را می‌توان در روان‌شناسی اجتماعی جستجو کرد. غذا خوردن راهی برای همرنگی با گروه و ایجاد فاصله بین ما و دیگری است. فرهنگ‌های مختلف ذائقه‌های مختلفی دارند، بسیاری از چیزهایی که برای یک گروه اجتماعی خوردنی و لذیذ است برای گروه دیگر ناخوشایند است.
به همین خاطر دیدن کلیپ‌های مربوط به غذاهای عجیب و غریب دیگر فرهنگ‌ها، مرزهای انسجام گروهی را قوی‌تر کرده و به فرد احساسی از هویت و تعلق به گروه می‌دهد.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/274873/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

امام جمعه گناوه: روز قدس نماد مبارزه فراگیر علیه استکبار است

تجمع و دورهمی در باغ ویلا‌ها و باغات کماکان ممنوع است

هشتگ« قدس نزدیک‌تر است» در صدر هشتگ‌های توئیتر در عراق

موازنه قدرت در فلسطین و منطقه به نفع مقاومت است

استاندار تهران در پیام روز قدس: ملت ایران پیشقدم مسیر مقاومت است

روز قدس بدون راهپیمایی در خرمشهر سپری می شود

وزش باد در آبادان و خرمشهر

آمریکا آزادی یک میلیارد دلار از دارایی ایران را بررسی می‌ کند

داعش؛ توطئه استکبار جهانی برای فراموشی مسئله اشغال قدس بود

روز قدس، نماد روشنی از حق طلبی و آزادی خواهی مظلومان در برابر دشمنان است

ایران محور نهضت اسلامی جدید است/ سردار قاآنی؛ حامی جدی گروه‌های مقاومت فلسطین

خطیب‌زاده: واشنگتن باید بداند که گفت وگوهای وین برای دور جدیدی از مذاکره نیست

سینمای جهان اسلام | وابستگی کشورهای اسلامی مانع تولید فیلم‌هایی با موضوع آزادی قدس است

بیانیه بسیج جامعه زنان سپاه حضرت سیدالشهداء علیه السلام استان تهران

نقد باعث رشد جامعه می شود / برای رسیدن به شکوفایی جامعه، پاسخ سوالات رسانه ها را باید داد

دفاع از فلسطین دفاع از حقیقت و گفتمان مقاومت است/ساماندهی 110 گروه جهای در ساوه

اعلام جزییات مراسم روز جهانی قدس در شهرستان اندیکا

انجام  تست کرونا از ملوانان ورودی به بندر سجافی خوزستان

روز قدس نماد وحدت جهان اسلام در برابر استکبار است

قدس متعلق به همه آزادی‌خواهان است

بهترین راهکار در مورد مسئله فلسطین راهکار پیشنهادی ایران است/ اگر مقاومت نبود همین اندازه هم از جغرافیای فلسطین باقی نمی‌ماند

تقدیر فرمانده ناحیه مقاومت بسیج ماهشهر از جانبازان دفاع مقدس

عزم جزم بانوان فوتسالی آبادان برای درخشش در رقابت های نهایی لیگ برتر

انزجار آزادگان جهان روز به روز از صهیونیست‌ها بیشتر می‌شود/روز قدس فراموش نشدنی است

آزادی قدس شریف، آرمان ملت ایران و همه آزادی‌خواهان جهان است / نمایش همدلی و حمایت از ملت مظلوم فلسطین با مشارکت مردم در تولید محتوای فضای مجازی

راه مجاهدان جبهه مقاومت تا تحقق وعده الهی درخصوص قدس ادامه خواهد یافت

خانواده شهداء نمونه کاملی از فرهنگ صبر و مقاومت در جامعه هستند

پیام تولیت حرم حضرت معصومه (س) به مناسبت روز قدس

خطیب زاده: آمریکا بداند مذاکرات جدید وین برای چانه زنی نیست

باید درباره روز قدس بانسل جوان گفت‌وگو کرد/لزوم توجه جامعه جهانی به واکسیناسیون مردم فلسطین

توطئه‌ها؛ مسلمانان را از مسئله فلسطین غافل نخواهد کرد/ روز قدس، روز همصدایی با مظلومان و تأکید بر آرمان آزادی

قدس نماد مقاومت است/ شهید سلیمانی جریان مقاومت را نهادینه کرد

تشکیل گروه‌های مقاومت و محدود شدن رژیم صهیونیستی از ثمرات روز قدس است

مسلمانان با اتحاد خود قدرت جهان اسلام را به رخ سلطه گران و صهیونیسم جهانی خواهند کشید

استاندار تهران: ملت شهیدپرور ایران پیشقدم در مسیر مقاومت هستند

بهسازی و روکش آسفالت جاده ورودی و خروجی ایذه

آغاز همایش بین المللی شهیدالقدس در مسجد مقدس جمکران تا دقایقی دیگر

روز قدس شناسنامه جهان اسلام است

اسرائیل برای اولین بار در تاریخ منزوی شده است / آزادسازی قدس؛ هدف هر شلیک مقاومت

سونامی اختلالات روانی پس از کرونا را جدی بگیریم

نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟

دستگیری عاملان حادثه تیراندازی در خوزستان

خبرگزاری فرانسه: مذاکره تهران و ریاض ادامه دارد

مهران مدیری باز هم متهم شد!

از بدهی 50 هزار میلیاردی تا ماجرای هولدینگ یاس و رسا تجارت

مناطق باید 5 هزار میلیارد تومان سرمایه جذب کنند

افتخارآفرینی متخصصان نیروگاه رامین با بومی سازی قطعات

پیروزی جبهه مقاومت فلسطینیان، شکست فتنه رژیم صهیونیستی

نایب‌رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس: جهاد جانانه مردان میدان لرزه به اندام رژیم جعلی صهیونیست انداخت

فضای مجازی، تهدید یا فرصت؟|نجات قدس با امت سازی در فضای مجازی