پیام خوزستان

آخرين مطالب

مرگ در عرض سه روز؛ سوغات شوم سفرهای نوروزی مقالات

مرگ در عرض سه روز؛ سوغات شوم سفرهای نوروزی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: در آستانه نوروز 1400 هستیم و حال و هوای بهاری در بسیاری از شهر‌ها موج می‌زند؛ بهاری که رنگ و بوی آن فقط عطر گل و صدای بلبل و پرنده‌ها نیست، این دومین نوروزی است که بهار حال و هوای کرونا به خود گرفته و لبخند را از روی لب هایمان ربوده است.
پارسال این موقع هیچ کس فکرش را هم نمی‌کرد که این قاتل نامرئی که از راه رسیده است، یکسال مهمان ناخوانده‌ای باشد که اوقات خوش را از ما بگیرد و روزگارمان را سیاه کند، روز‌هایی که این قاتل سریالی بتواند روزی حدود 500 نفر را از مردم ایران بگیرد و داغشان را بر دل هایمان بگذارد.
کرونا تاکنون جان بیش از دو میلیون و 604 هزار و 847 نفر را در جهان و جان 60 هزار و 687 نفر از هموطنان‌مان را بطور ناگهانی و در کمال ناباروری گرفته است، این ویروس بی رحم در انتظار یک لحظه غفلت است تا سر از خانه هایمان در بیاورد، مهمان ناخوانده‌ای بدشگون که بدون دعوت به خانه هایمان می‌آید و نفس‌ها را به شماره می‌اندازد و آن زمان که انتظارش را نداریم، کیش و ماتمان می‌کند، حال می‌خواهد با گرفتن جان‌مان باشد یا داغدار کردن‌مان.
حالا در آستانه دومین نوروز کرونایی هستیم، تعطیلی و بهار از یک طرف و خستگی در خانه ماندن و سفر نرفتن و ... از یک طرف باعث شده دلمان لک بزند برای یک سفر، آن هم بدون رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و آسودگی خیال، اما هنوز وقت این سفر‌ها نشده است.
پارسال نوروز محدودیت‌های کرونایی در سراسر کشور اعمال شد و تردد بین استانی ممنوع بود، اما حالا بعد از یک سال که زندگی با کرونا را یاد گرفته ایم، داستان کمی فرق دارد و اجازه سفر به ضرورت داده شده است.
دور سفر را خط بکشید
حسن روحانی در ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: تردد و سفر در شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است و کسی برای مسافرت به این شهرها برنامه ریزی نکند. مردم در ایام آخر سال تردد، دورهمی‌ و رفت و آمدهای بیشتری دارند و تعداد سفرها نیز افزایش می‌یابد لذا از مردم خواهش می‌کنیم حتی‌الامکان در ایام عید از رفتن به سفر صرف‌نظر کنند.
روحانی اظهار داشت: با توجه به اینکه در دو سال گذشته مردم به خاطر سیل و کرونا نتوانستند به سفر بروند لذا چنانچه به هر دلیلی تصمیم به مسافرت داشتند حتما باید دستورالعمل‌های بهداشتی را بیش از همیشه مراعات کنند اما قطعا سفر نرفتن بهتر از سفر رفتن است ضمن اینکه از مردم خواهش می‌کنیم که در خرید ایام عید فاصله‌ها و موارد بهداشتی را به دقت مراعات کنند و تا جایی که امکان دارد خرید خود را اینترنتی انجام دهند.
نوروز در پیش است و نگرانیم
حالا در آستانه نوروز، وزارت بهداشتی ها از ترافیک خیابان‌ها، شلوغی بازارها و تب و تاب مردم برای خریدهای نوروزی و کاهش رعایت نکات بهداشتی و استفاده نکردن برخی ها از ماسک نگران هستند و وزیر بهداشت هم در این باره اظهار نگرانی کرده است.
سعید نمکی وزیر بهداشت با هشدار درباره خطر خیز چهارم کرونا با سفرهای نوروزی گفت: عید نوروز در پیش است و ما همه نگران هستیم. مسافرت به عنوان اصلی ترین عامل در گردش ویروس بسیار موثر است و به عنوان وزارت بهداشت مطلقا موافق هیچ مسافرتی نیستیم. فکر می کنیم مانند سال گذشته که ایستادیم و گفتیم از 25 اسفند فرصتی برای احیا و بازتوانی کادر بهداشت داشته باشیم، امسال هم باید از رفت و آمدها جلوگیری کنیم؛ این درحالی است که سال گذشته ویروس ووهان بود با قدرت ابتلا و کشندگی کمتر، اما اکنون در خوزستان صحنه های دردناکی می بینیم. در عرض 48 ساعت ریه بیمار پُر است و فرصت عمل به ما نمی دهد.
وی افزود: با چنین ویروس سهمگینی می خواهیم مسافرت هم برویم؟. می دانیم مردم خسته هستند و حوصله شان سر رفته و صنعت گردشگری آسیب جدی دیده است، اما همه دنیا این طور است ناچاریم برای حفظ سلامت مردم روی برخی دستورالعمل ها بایستیم. یکی از دغدغه های ما همین تعطیلات نوروز بوده و پیشنهاد ما این است که تردد و مسافرت نباید باشد. از جاده های پرازدحام و ترددهای بی رویه و درهم آمیختگی جمعیت آلوده از اقصی نقاط و انتقال یک ویروس موتاسیون یافته به شدت اضطراب داریم.

پیام خوزستان

کرونای انگلیسی با سفر تخت بیمارستان ها را پر می‌کند
«تنها ظرف مدت یک هفته مادر و خواهرش را بر اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌بود؛ خواهرش در مراسم خاکسپاری مادر به کرونا مبتلا شده‌بود و وقتی به بیمارستان رسید در کمتر از یک ساعت فوت کرد»؛ این ماجرا روایتی از وضعیت این روز‌های خوزستان است که مشاور وزیر بهداشت آن را روایت کرده و در صورت ادامه شیوع افسار‌گسیخته کرونای انگلیسی در کشور این روایت مصادیق بسیاری پیدا خواهد کرد. هم‌اکنون وضعیت خوزستان وخیم است، چهارمحال و بختیاری، البرز و قزوین هم وضعیت مناسبی ندارند. معاون درمان وزارت بهداشت از شناسایی 344 بیمار مبتلا به کرونای انگلیسی خبر می‌دهد و این آمار رو به افزایش است و این ویروس جهش یافته گاهی در طول دو تا سه روز فرد را از پای در می آورد.
رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه وضعیت استان خوزستان با شرایط قرمز هنوز مطلوب نیست، گفت: رعایت دستورالعمل ها در خوزستان نسبت به دو هفته قبل خیلی بهتر شده است همچنان محدودیت تردد در استان داریم و خودروهای با پلاک غیر بومی خوزستان نمی‌توانند وارد استان شوند و افراد در صورت تخلف با جرایم سنگینی مواجه خواهند شد، همچنین خوزستانی ها هم نمی‌توانند از استان خارج و به استان دیگری وارد شوند. در مورد پروازها هم محدودیت ایجاد شده است و افرادی که بخواهند از خوزستان با هواپیما یا قطار خارج شوند باید تست منفی کرونا داشته باشند.
وی افزود: رعایت دستورالعمل ها در برخی شهرهای خوزستان به زیر 20 درصد رسیده بود و اکنون رعایت دستورالعمل ها در برخی شهرهای استان به حدود 50 درصد و در برخی دیگر به 80 درصد رسیده است‌ و هنوز هم به حد مطلوبمان نرسیده‌ایم‌.
رییسی درباره رعایت دستورالعمل ها در سطح کشور بیان کرد: متاسفانه در سطح کشورهم شاهد افت در رعایت دستورالعمل ها بودیم و میزان رعایت ها به حدود 70 درصد رسیده بود و در سه هفته کاهش شدیدی داشت و در حال حاضر وضعیت خیلی مطلوب نیست ولی در سراسر کشور رعایت دستورالعمل‌ها حدود 76 درصد تخمین زده می‌شود. باید یادمان باشد که رعایت دستورالعمل ها اگر کمتر از 85 درصد باشد، خیلی خیال ما راحت نیست.
شهرهایی که سفر به آنها ممنوع است؛ تست منفی کرونا شرط سفر با قطار و هواپیما
علیرضا رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به اینکه سفر‌های نوروزی به شهر‌های قرمز و نارنجی کاملاً ممنوع است گفت: در شهر‌های زرد و آبی با رعایت دستورالعمل های سختگیرانه فقط مجوز سفر‌های ضروری داده می‌شود.
وی افزود:در تمام شهر‌های قرمز و نارنجی سفر ممنوع است و رنگ بندی نهایی شهر‌ها ٢5 اسفند اعلام می‌شود و هر هفته رنگ‌بندی‌ها اعلام خواهد شد،تعطیلات بعد بعد از واکسیناسیون شرایط بهتر و راحت تری از حیث مسافرت و مهمانی داریم.
شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در استان خوزستان در وضعیت قرمز قرار دارند و ارومیه، اشنویه، خوی، ماکو، نقده در استان آذربایجان غربی، شهرضا در استان اصفهان، امیدیه، ایذه، باغ ملک، حمیدیه، شوش، هفتکل، هندیجان و اندیمشک در استان خوزستان، دهلران در استان ایلام ،دامغان و شاهرود در استان سمنان، پاسارگارد، گراش، لامرد،خنج و مهر در استان فارس، سیرجان در استان کرمان، کهگیلویه و گچساران در استان کهگیلویه و بویر احمد، گرگان در استان گلستان، رودبار و رودسر در استان گیلان، آمل، رامسر و ساری در استان مازندران و خمین در استان مرکزی شهرهای با وضعیت نارنجی کرونا هستند و سفر به آنها ممنوع است.
کرونای انگلیسی و رعایت دستورالعمل ها در رنگ بندی شهرها اعمال شود
علیرضا زالی با بیان اینکه قرار است شیوه نامه‌های دقیق تر سفر ابلاغ شود، گفت: نمی توان شرایط را پیش بینی کرد و موج سوم نشان داد سرعت بیماری به قدری زیاد بود که نمی توانستیم شرایط را پیش بینی کنیم و باید چند روز آینده تحلیل بیشتری نسبت به شرایط داشته باشیم .
فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در تهران با اشاره به سرعت بالای شیوع کرونای انگلیسی گفت: در یک واحد اداری بیمارستانی در تهران فردی به کرونای انگلیسی مبتلا شده بود و تست بیش از صد نفر از کارکنان فردای آن روز مثبت شد چرا که ویروس جهش یافته قدرت سرایت و شدت بیشتری دارد.
زالی بیان کرد: گروه‌های سنی 10 تا 25 سال در این روز‌ها بیشتر مبتلا می‌شوند همچنین بیماران بیشتری جان خود را از دست می‌دهند چرا که مبتلایان با شرایط وخیم به بیمارستان مراجعه می‌کنند و درصد مرگ و میر قبل از مراجعه به بیمارستان و در بخش اورژانس بالا رفته است و بررسی در خوزستان نشان می‌دهد که بیماران با حال بدتر مراجعه می‌کنند و مرگ و میر در ساعات اولیه بالاست.
فرمانده قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا در تهران بیان کرد: پیشنهادها ما این است که شاخص رنگ بندی شهرها برای سفرها تغییر کند و سه شاخص به شاخص‌های قبلی افزوده شود، میزان نرخ تغییرات بیماری در هفته های آینده و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در رنگ بندی ها اعمال شود زیرا در شهر آبی و زردی که دستورالعمل های بهداشتی رعایت نمی شود شرایط مانند شهر قرمز و نارنجی است همچنین آمار ویروس جهش یافته در رنگ بندی ها شهرها اعمال شود چرا که ممکن است یک شهر آبی با شیوع کرونای انگلیسی چند روزه به سرعت به شهر قرمز تبدیل شود.

پیام خوزستان

دستورالعمل‌های سفر ابلاغ خواهد شد
رحمانی فضلی رئیس قرارگاه عملیاتی ستاد مقابله با کرونا بیان کرد: موضوع سفر، سیاحت و زیارت امری اجتماعی است که مورد بررسی قرار گرفت. ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرده است که به جز شهرهای قرمز و نارنجی شهروندان می توانند با رعایت دستورالعمل‌ها به صورت مضاعف سفر داشته باشند. قطعا دستورالعمل‌های جدید ابلاغ خواهد شد و برای دستگاه ها به صورت جداگانه وظایفی نوشته شده است که باید به صورت کامل نسبت به اجرای آنها اقدام کنند.
وی تاکید کرد: امیدواریم با رعایت کامل دستورالعمل‌ها نوروزی با نشاط داشته باشیم و باید مراقب باشیم که پس از نوروز با یک شیوع دیگر مواجه نشویم که این نشاط و شادابی را به غم تبدیل کند.
رحمانی فضلی گفت: وزارت بهداشت و ستاد ملی در همین راستا نگرانی هایی را مطرح می کنند. رهبر معظم انقلاب نیز روز گذشته اعلام کردند که خودشان به سفر نخواهند رفت و مردم نیز باید به سیاست های ستاد ملی مقابله با کرونا توجه کنند. بی تردید باید حداقل سفر و حداکثر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی محقق شود. در این راستا ما زمینه ها را فراهم می کنیم اما بیش از همه مشارکت مردم در این حوزه لازم است.
استان های رکورددار بستری و مرگ کرونا
اینها در حالی است که آمارها از کاهش دستورالعمل های بهداشتی در شهرهای مختلف خبر می دهد، سیماسادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت هم با اشاره به کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور گفت: نمودار موارد مثبت بستری روزانه در برخی استان‌های کشور رو به افزایش است. به طوری که در استان خوزستان شاهد شیب بسیار تند موارد بستری روزانه و در استان‌های چهارمحال بختیاری، قزوین و البرز شاهد ایجاد روند افزایشی در موارد بستری بیماران مبتلا به کووید-19 هستیم.
وی افزود: در هفته گذشته بیشترین موارد بروز موارد مثبت بستری به ترتیب در استان‌های خوزستان، مازندران و چهارمحال بختیاری و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کووید-19 به ترتیب در استان‌های خوزستان، مازندران و سمنان گزارش شده است.
سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: متاسفانه به دنبال عادی‌انگاری شرایط بیماری در هفته گذشته نیز شاهد تداوم روند کاهشی در میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی در کشور بوده‌ایم و استان‌های کردستان، قم و گلستان دارای پایین‌ترین میزان عمل به توصیه‌های بهداشتی در کشور شناسایی شده‌اند.
وی بیان کرد: همانطور که بارها اعلام کردیم بین کاهش عمل به توصیه‌های بهداشتی و افزایش موارد ابتلا، بستری و به دنبال آن افزایش در موارد مرگ و میر ناشی از کرونا رابطه مستقیم و معنی‌داری وجود دارد. بنابراین وجود روند نگران‌کننده کاهشی در عمل به توصیه‌های بهداشتی در کشور و تقارن آن با شیوع ویروس جهش یافته انگلیسی در بسیاری از استان‌ها می‌تواند به عنوان زنگ خطری جدی در جهت ایجاد خیز جدید بیماری قلمداد شود.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/262406/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

مقاومت بیش از هر زمان دیگری نیاز ملی لبنان است

قطعی مکرر آب در منطقه چال آب زای بخش سوسن

چند نماد بورسی در آستانه بازگشایی

آغاز مرحله هشتم اردوی تیم ملی کشتی فرنگی در خانه کشتی شهید هادی

آسمانی صاف و آفتابی در آبادان و خرمشهر

فرار راننده خودروی لاکچری از صحنه مرگ پاکبان بیچاره / در خرمشهر بازداشت شد

بساط دستفروشانی که کرونا را هدیه می‌دهند + فیلم

از حل مشکل آب روستا‌های خوزستان تا انتقال شبانه لوله‌های آب

بازرسی از فروشگاه های ملزومات وتجهیزات پزشکی در آبادان

زهره حمیدی: تلویزیون خیلی از بیننده‌هایش را از دست داده

روند افزایشی بستری بیماران کرونایی در جنوب غرب خوزستان

اعمال جریمه برای پارک خودرو در حاشیه بوستان‌های دزفول

آغاز اردوی المپیکی تیم ملی کشتی فرنگی

مقاومت یک نیاز ملی برای مهار تجاوزهای رژیم صهیونیستی علیه لبنان

صندوق وام خانگی 900 زن و مرد را بیچاره کرده / در ماهشهر فاش شد

نیاز 5 میلیارد تومانی برای آزادی همه زندانیان غیرعمد سیستان و بلوچستان/ حبس به دلیل مهریه بیشترین آمار را دارد

بحران افزایش بیماران در خوزستان بعد از عید فطر / دست التماس ما به سمت مردم است

شیب تند بیماران کرونایی در دزفول / چالش جدی کمبود اکسیژن

اردوی یک هفته‌ای محتشم تبریز در اهواز

اقامه نماز آیت الله فلاحتی بر پیکر «سردار محمد حق بین»

آغاز پیش ثبت نام مدارس شاهد از خرداد ماه

پیام تسلیت نمایندگان گیلان در مجلس خبرگان رهبری

آغاز کوچ بهاره عشایر لالی به مناطق ییلاقی

پیام تسلیت سردار «بهمن کارگر» در پی گذشت سردار «محمد علی حق بین»

ناسالم بودن هوای اهواز برای گروه‌های حساس

وحشت از کرونا در اردوی شاگردان نکونام

بیش از 113 کیلو تریاک در شهرستان نایین کشف شد

آیا فصل ها با خود افسردگی می‌آورند؟

بورس 5300 واحد افت کرد

فاصله طبقاتی در دولت روحانی همچنان رکورد می‌شکند

عرضه نانو پوشش‌های گالوانیزه برای افزایش مقاومت فولاد در برابر خوردگی

استفاده از لیزر برای اتصال هواپیماها به اینترنت

نقش فناوری نانو در تشخیص زودهنگام سرطان‌ها

هوای صبح امروز اهواز ناسالم است

کمبود اکسیژن در بیمارستان بزرگ دزفول

قطعی مکرر آب در منطقه چال‌آب‎‌زای بخش سوسن ایذه

گلایه کارگران اپراتور آبفای اهواز از پرداخت نشدن حقوق‌‌ها

بحران افزایش بیماران در خوزستان بعد از عید فطر

دامپروران خوزستانی در مرز ورشکستگی

خودروهای پارک‌شده در حاشیه بوستان‌های دزفول جریمه می‌شوند

عیادت مدیرکل امور استان های وزارت کار از مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی سمنان در بیمارستان

نشست ستاد گرامیداشت هفته کار و کارگر خراسان شمالی برگزار شد

«خرس» شرور در کرمان به دام پلیس افتاد + عکس

توضیح در رابطه با فوت دو پاکبان در مشهد

روحانی: اجازه ندادیم قحطی کالا در کشور رخ بدهد

آخرین اخبار از وضعیت میرحسین موسوی و رهنورد

سلبریتی های بی اخلاق و بی ادبی که تحملشان کار سختی ست!

وزنه سنگین کرونا و کاهش پالایش نفت هند به بازار نفت

بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود

2 بوکسور خوزستانی در ترکیب تیم‌ملی اعزامی به تاشکند