پیام خوزستان

آخرين مطالب

کسب رتبه برتر کشوری در طرح پایش زندانیان توسط دادگستری کل استان کرمانشاه/ آزادی 1200 زندانی در طرح پایش زندانیان اجتماعي

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه گفت: دستگاه قضایی این استان با اجرای طرح «پایش زندانیان» توانسته است طی سه ماه اخیر 1200 زندانی جرایم کم اهمیت را به آغوش خانواده برگرداند و رتبه دوم کشور را کسب کند. خبرگزاری میزان - توسلی زاده رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه اظهارداشت: طی سال‌های گذشته انبوهی از مجرمان در زندان‌های استان حبس شده بودند که جرایم کم‌اهمیتی مانند رد مال خیلی کم یا جرم سبک موادمخدر داشتند و بسیاری از آن‌ها هم بیشتر زمان حبس خود را تحمل کرده بودند، اما به دلیل ناتوانی در پرداخت جریمه، همچنان در زندان به سر می‌بردند.
هزینه ماهانه هر زندانی، 12 میلیون تومان توسلی‌زاده با بیان این که هزینه نگهداری ماهانه هر زندانی برای دستگاه قضایی حدود 12 میلیون تومان است، اظهار داشت: برای رسیدگی و ساماندهی به این وضعیت، دستگاه قضایی حدود سه ماه پیش طرح پایش زندانیان یا غربالگری زندانیان را ابلاغ کرد که در آن مقرر شد زندانیان جرایم کم‌اهمیت که به دلایل مادی غیرعمد در حبس بودند، با در نظر گرفتن شرایطی از زندان آزاد و به آغوش خانواده و جامعه برگردند.
رئیس کل دادگستری کرمانشاه با اشاره به تلاش و همکاری تمام مدیران و کارکنان دستگاه قضایی در اجرای طرح پایش زندانیان استان گفت: با تلاش همکارانم طی سه ماه گذشته حدود سه هزار و 200 نفر از زندانیان استان پایش و هزار و 200 نفر از زندانیان جرایم کم‌اهمیت آزاد شده‌اند که از این نظر کرمانشاه در جایگاه دوم کشور قرار گرفته است؛ البته با توجه به جمعیت و زندانیان کمتر استان اول، در واقع کرمانشاه در رتبه نخست کشور قرار دارد.
به گفته توسلی زاده، تعداد زندانیانی که در کل کشور با طرح پایش به آغوش جامعه برگشته‌اند، کمتر از 18 هزار نفر است که با توجه به این آمار و جایگاه کرمانشاه، اقدام ارزشمند دستگاه‌های قضایی استان روشن‌تر و شفاف‌تر خواهد بود.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه عنوان کرد: آزادی این هزار و 200 زندانی یعنی حل مشکل هزار و 200 خانواده و بازگشت هزار و 200 نان‌آور که سبب کاهش انواع آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی خواهد شد.
توسلی‌زاده افزود: همچنین با این کار مدیریت زندان آسان‌تر و امکان اجرای برنامه‌های اصلاحی فراهم‌تر می‌شود.
توسلی‌زاده بیان کرد، طرح پایش زندانیان همچنان ادامه دارد و به صورت فصلی یا 2 ماه یک‌بار درباره زندانیان کم‌خطر اجرا می‌شود.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه مثال زد: یکی از زندانیانی که با اجرای طرح پایش آزاد شد، یک پیرمرد اهل استان سیستان و بلوچستان بود که به شغل بنایی در کرمانشاه مشغول بود، اما به دلیل حمل مقدار اندکی موادمخدر برای مصرف شخصی، بازداشت و زندانی‌شده بود درحالی‌که صدور حکم زندان و بازداشت برای این‌گونه افراد توجیهی ندارد و صرفاً به پر شدن زندان‌ها منجر خواهد شد.
توسلی‌زاده با بیان این که باید با معادلات ریاضی جامعه را اداره کنیم، گفت: قضات ما تنها در صورتی باید رای به بازداشت متهم دهند که اقدام آنان برای جامعه سودمند باشد و موجب عبرت و بازدارندگی شود، اما درباره جرایم کم‌اهمیت که منجر به بازداشت و آزادی کوتاه‌مدت افراد می‌شود، صدور حکم حبس سودمند و اثربخش نیست.
حبس، آخرین راه است توسلی زاده در پاسخ به این سوال که آیا آزادی زندانیان سبب افزایش میزان جرم و جنایت در جامعه نخواهد شد، گفت: طرح پایش زندانیان شامل مجرمان خطرناک و جرایم پراهمیت و خشن نمی‌شود و مجرمان خطرناک باید همچنان در زندان باشند تا آسیب آن‌ها به جامعه نرسد، اما باید به این نکته هم توجه کرد که زندان، بازداشت و حبس باید آخرین راه چاره برای مقابله با متهمان جرایم غیرخشن باشد.
وی اضافه کرد: اگر فرض کنیم در استان کرمانشاه حدود 10 هزار نفر به دلیل مشکلات معیشتی در معرض ارتکاب جرم هستند، آیا می‌توان همه آن‌ها را زندانی کرد تا جرمی رخ ندهد؟ طبعا به بند کشیدن همیشگی آن‌ها امکان‌پذیر نیست بلکه راه و علاج واقعی، پیشگیری از وقوع جرم است که در این زمینه دستگاه‌های مسئول باید به فکر ایجاد وضعیت اقتصادی مناسب و شغل و درآمد پایدار برای همه افراد جویای کار در جامعه باشند تا آسیب‌های اجتماعی به حداقل برسد.
رتبه برتر در کاهش موجودی پرونده‌ها توسلی‌زاده همچنین با اشاره به رتبه برتر استان کرمانشاه در کاهش موجودی پرونده‌های شعب گفت: میانگین کاهش موجودی پرونده‌ها در کشور طی 17 ماه گذشته هفت درصد بوده، اما این آمار در استان کرمانشاه به 20 درصد رسیده که سه‌برابر میانگین کشوری است و این در حالی بود که به دلیل ابتلای بسیاری از همکاران قضایی ما و استراحت پزشکی آنان، با کسری بیش‌از 300 هزار ساعت نیرو مواجه شدیم.
توسلی‌زاده همچنین کاهش موجودی پرونده‌های شعب دادگاه‌ها را دیگر اولویت دستگاه قضایی استان دانست و گفت: میانگین موجودی کل شعب دادگاه‌ها و دادسرا‌های استان 117 پرونده و رقم قابل‌توجهی است، اما ما در تلاشیم تا طی چند ماه آینده هیچ شعبه‌ای بیش از دویست پرونده نداشته باشد.
وی اضافه کرد: تاکنون 79 درصد از پرونده‌های معوق دستگاه قضایی استان مربوط به پیش از دی‌ماه سال 98 را تعیین تکلیف کرده‌ایم؛ سایر پرونده‌های باقیمانده هم مربوط به بخش اجرای احکام و اندکی هم مربوط به موجودی دادگاه‌ها هستند.
رئیس کل دادگستری استان با بیان این‌که هیچ تشکیلات قضایی در کشور به اندازه دستگاه قضایی استان پای کار حل مشکلات و آسیب‌ها نیست، عنوان کرد: کرمانشاه هم‌اکنون ششمین استان امن کشور است و آمار جذب سرمایه گذاری در استان هم این موضوع را تأیید می‌کند.
توسلی‌زاده عنوان کرد که اتفاقاتی همانند حادثه‌ای که به تازگی منجر به قتل سه نفر شد، به معنای ناامن بودن استان نیست، زیرا منشأ آن یک اختلاف خانوادگی بود که یک قتل ناگهانی را رقم زد. توسلی‌زاده همچنین درباره آخرین وضعیت اجرای سند تحول دستگاه قضایی در استان بیان کرد: در راستای اجرای این سند هشت کارگروه شامل اتقان آرا، اطاله دادرسی، صیانت از حقوق عامه، نظارت و بازرسی، کشف جرم و اجرای حدود اسلامی، اصلاح مجرمان، حوزه منابع انسانی و کرامت انسانی و مردمی کردن دستگاه قضایی تشکیل شده و پیگیری‌ها برای رسیدگی به مشکلات و آسیب‌های قضایی با قوت ادامه دارد.
وی همچنین با اشاره به ارتباط مستمر مسوولان قضایی استان با مردم گفت: طی 17 ماه گذشته بنده و همکارانم بیش‌از 106 هزار مورد ملاقات مردمی داشته ایم و برای حل مشکل همه آن‌ها وقت گذاشته‌ایم که این آمار چندین برابر آمار کشوری است، اما با این‌حال برای جلب همکاری و حمایت مردم به‌شدت نیازمند کمک رسانه‌ها هستیم.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه گفت: در 9 ماه سپری شده از سال جاری شورای حل اختلاف استان موفق شده که 16 هزار و 500 پرونده را به سازش منتهی کند، اما در همین مدت ستاد مصلحین استان 18 هزار و 500 پرونده را به سازش رسانده که این رقم فقط در دی ماه امسال به چهار هزار پرونده هم رسیده است.
به گفته او اگر در هر ماه حدود چهار هزار پرونده به سازش ختم شود، در سال 48 هزار پرونده می‌شود که اگر در هر پرونده چهار نفر درگیر باشد، سالانه بیش از 170 هزار نفر از ورودی‌های دادگستری استان کم می‌شود.
توسلی‌زاده از همه مردم برای عضویت در ستاد‌های مصلحین شهرستان‌ها دعوت کرد و گفت: هر فردی که بتواند حتی یک اختلاف را به سازش برساند، به دستگاه قضایی، مردم و پیشرفت استان کمک بزرگی کرده است.
وی در ادامه با اشاره به تاسیس ستاد مصلحین در استان کرمانشاه اظهارداشت: معتقدم که باید همه اختلافات بین مردم از طریق صلح و سازش حل شود و ما در این زمینه بشدت به کمک مردم نیاز داریم. توسلی‌زاده همچنین گفت: اولویت اصلی ستاد مصلحین، قضات، کارکنان دستگاه قضایی، مراجع انتظامی و پلیس ایجاد صلح و سازش بین طرفین دعوا در جرایم کم‌اهمیت است.
وی افزود: در تلاشیم که با کانون وکلا هم توافق‌نامه‌ای منعقد کنیم که طی آن از وکلا برای توسعه و گسترش فرهنگ صلح و سازش کمک بگیریم.
این مقام قضایی کرمانشاه اظهار داشت: باید در این زمینه فرهنگ‌سازی کنیم که مردم می‌توانند به‌راحتی و بدون مراجعه به کلانتری و دادگستری اختلافات خود را حل کنند، زیرا عواقب و پیامد‌های محکومیت و زندانی شدن افراد بسیار متعدد و کمانه‌ای است.
رئیس کل دادگستری استان کرمانشاه در بخش دیگری از سخنان خود به درخواست یکی از فعالان اجتماعی استان از رئیس دستگاه قضایی اشاره کرده و گفت: در جریان سفر آیت‌الله رئیسی به توقف طرح آب‌رسانی به 14 روستای بخش عثمانوند شهرستان کرمانشاه به دلیل مخالفت اهالی یکی از روستا‌ها اشاره شد که پس از دستور ایشان ما موضوع را پیگیری کردیم؛ در نهایت پس از همکاری شرکت آبفا و فرمانداری کرمانشاه روز گذشته بین اهالی روستا‌ها سازش ایجاد و مقرر شد که این طرح آب‌رسانی هم تکمیل شود. توسلی‌زاده با بیان این که میانگین زمان رسیدگی به هر پرونده در استان 111 روز است، گفت: ما برای کاهش زمان رسیدگی به پرونده‌ها و اطاله دادرسی راهکارهایی از جمله تعیین تکلیف پرونده‌های موجود، کاهش موجودی شعب، گسترش فرهنگ صلح و سازش، رسیدگی روزانه دادگاه‌ها از چهار به هفت پرونده و فعال‌سازی کمیته کاهش اطاله دادرسی را در دستور کار داریم.
وی در پایان با تقدیر از همکاری و حمایت رسانه‌ها از برنامه‌های دستگاه قضایی گفت: ما از هر مشکل و آسیبی که در حوزه خود مطلع شویم با جدیت آن را پیگیری می‌کنیم و از همه فعالان و صاحب‌نظران حوزه اجتماعی تقاضا داریم که دیدگاه‌ها و انتقادات خود را به ما منتقل کنند تا پیگیری آن‌ها را در دستور کار قرار دهیم. بیشتر بخوانید: آزادی 108 نفر از مددجویان تحت پوشش ستاد دیه با همت خیرین در چهارمحال و بختیاری انتهای پیام/ برچسب ها: کرمانشاه آزادی زندانیان

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/262215/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرنگونی یک فروند پهپاد رژیم صهیونیستی توسط مقاومت فلسطین

شهرداران اهواز و آبادان به دستور معاون اول رئیس جمهور برکنار می‌شوند؟

مقاومت فلسطین یک فروند پهپاد رژیم صهیونیستی را سرنگون کرد

مقاومت فلسطین پهپاد رژیم صهیونیستی را سرنگون کرد

باید با اطلاع‌رسانی دقیق بستر را برای حضور مردم در پای صندوق های اخذ رأی فراهم کنیم

روحانی: هرگونه سخن و حرکتی که مردم را مایوس کند یک خیانت بزرگ است/ مذاکرات حدود 60، 70 درصد پیشرفت داشته است

مقاومت‌هایی بر سر راه اعمال قیمت مصوب مرغ وجود دارد

ما امروز در وین قدرتمندانه تر از قبل مذاکره می‌کنیم/ اگر آمریکایی‌ها در چارچوب صداقت حرکت کنند در زمان کوتاهی به نتیجه خواهیم رسید

سرنگونی پهپاد اسرائیلی توسط مقاومت فلسطین

آغاز فراخوان تزریق واکسن کرونا به افراد بالای 65 سال از هفته آینده

اهدای بیش از 1600 بسته نوشت افزار به دانش آموز نیازمند خرمشهر

مسأله فلسطین باید مسأله اول جهان عرب و مسلمانان باقی بماند

توضیح چمران درباره فعالیت شورای ائتلاف

کاهش شدید نرخ‌ها در بازارسکه و طلا

پلمب 6 باب انبار ضایعاتی در آبادان

قاچاق سوخت از لوله‌های انتقال نفت در خوزستان

کشف داروهای کرونایی قاچاق در سردشت توسط سربازان گمنام امام زمان(عج)

پوستر afc برای بازی سوم فولاد خوزستان / با حضور زبیر نیک نفس و فرشاد احمدزاده

بیانیه جدید و تند یوفا علیه سوپر لیگ اروپایی

چه کسی ارقام بودجه 1400 را دستکاری کرد؟

پیام تسلیت شریعتمداری به علیرضا رشیدیان

پیام تسلیت شریعتمداری در پی عروج سردار سید محمد حسین زاده حجازی

صادرات تخم مرغ آغاز شد

بازار املاک یک تا 1.5 میلیاردی در تهران

نمکی : با روحانی آمده ام با روحانی خواهم رفت

خواننده سرشناس، پیک رستوران شد!

سرپرست شرکت آب و فاضلاب خوزستان منصوب شد

دعوت 4 کشتی‌گیر ایذه‌ به اردوی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگ‌سالان کشور

تخلیه غیرقانونی پسماندهای ساختمانی باعث آلودگی نقاط مختلف زمین می شود

تفکیک و استفاده مجدد از پسماندهای ساختمانی سرمایه‌ای عظیمی را به چرخه ساخت و ساز برمی‌گرداند

باید عوارض پسماند برای کمک به شهر تهران در اختیار شهرداری قرار گیرد

شرایط خوزستان همچنان بحرانی است

قیمت سکه 31 فروردین 1400 در آستانه ورود به کانال 9 میلیون تومان

قیمت سکه 31 فروردین 1400 به 10 میلیون و 70 هزار تومان رسید

برگزاری مسابقه مجازی «قرآن کتاب مقاومت» در گیلان

محمد ربیعی: امسال لیگ عجیب و غریب بوده / تلاش می کنیم نفت مسجدسلیمان را ببریم

آزادی 9398 زندانی غیرعمد در سال 99

دسترسی آسان به شکر با راه اندازی مراکز سیار در اهواز

پنج هزار فرصت شغلی در بخش گردشگری آذربایجان‌شرقی ایجاد می‌شود

52 نفر از زندانیان با کمک نیکوکاران دماوند آزاد شدند

دفاع‌مقدس روحیه دفاع از هویت دینی، ملی و انقلابی را در جوانان و آحاد مردم ایجاد کرد

چمران: فهرست شورای شهر خرداد بسته می‌شود/ حضور 12 حزب در شورای ائتلاف

تأکید مقاومت فلسطین بر انتفاضه فراگیر و متزلزل کردن رژیم صهیونیستی

سفره افطار را برای کرونا پهن نکنیم

آزادی 52 نفر از زندانیان دماوند

چگونه کابل مناسب انتخاب کنیم

آزادی 132 زندانی در استان بوشهر نیازمند 97 میلیارد تومان است

هشدار گروههای مقاومت فلسطین به اسرائیل

سکه در آستانه ریزش به کانال 9 میلیون تومانی

سردار قاآنی: راه سردار شهید حجازی ادامه دارد