پیام خوزستان

آخرين مطالب

گفت‌و‌گو با مدیرعامل ‌شرکت مخابرات‌ایران درباره اوضاع این روزهای صنعت ارتباطات کشور

انحصار نمایی داخلی، برای انحراف افکار عمومی از انحصار واقعی علمي

انحصار نمایی داخلی، برای انحراف افکار عمومی از انحصار واقعی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اخیرا محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که مخابرات زیانده است و نباید زیان خود را از جیب مردم بپردازد. بعد هم اعلام کرده طلب کارکنان مخابرات باید توسط این شرکت انجام شود اما در عین حال مسؤولان شرکت مخابرات می‌گویند برخی سیاست‌های مجلس و دولت باعث زیان بیشتر شرکت مخابرات شده‌است؛ شرکت مخابراتی که 12سال پیش به بخش خصوصی واگذار و بورسی شد و بررسی صورت‌های مالی این شرکت نشان می‌دهد امسال وضعیت خوبی در بازار سرمایه نداشته‌است.
این‌که شرکت مخابرات با چه وضعیتی قرار است به حیات خود ادامه دهد و چه شرایطی در بازار سرمایه خواهد داشت سؤالاتی است که جام‌جم از مجید سلطانی، مدیرعامل مخابرات ایران پرسیده‌است.
وضعیت شرکت مخابرات پس از واگذاری به بخش خصوصی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در افواه عمومی بیشتر شرکت‌مخابرات‌ایران به ارائه خدمات تلفن ثابت شناخته می‌شود اما در واقع شرکت‌مخابرات‌ایران غیر از 28میلیون مشترک تلفن ثابت با سهامداری 90درصدی اپراتور همراه‌اول که بیش از 47میلیون مشترک دارد و ارائه خدمات پهن باند به بیش از پنج میلیون مشترک در خدمت مردم عزیز کشورمان است. همچنین بخش عمده‌ای از خدمات سایر اپراتورهای ثابت و سیار بر بسترهای زیرساختی مخابرات استوار است.
اکنون بیش از 12سال است که شرکت‌مخابرات‌ایران در یک فرآیند قانونی طبق سیاست‌های ابلاغی اصل 44 به بخش خصوصی واگذار شده‌است. البته برخی در آن زمان شبهه‌هایی در این خصوص مطرح کردند اما با تایید نهادهای قانونی ناظر این پرونده بسته شد.
در شرایط جدید سهامداری مخابرات، بیش از 40درصد سهام مخابرات در قالب 20درصد سهام عدالت و 20درصد به‌طور مستقیم متعلق به دولت است. حدود 10درصد سهام نیز در اختیار سهامداران خرد در بازار سرمایه است.
البته با توجه به این‌که صنایع مخابراتی از مهم‌ترین صنایع پیشرو در دنیا به حساب می‌آیند در اغلب کشورها این بخش مورد توجه دولت‌ها بوده و به صورت ویژه - چه در قالب‌های سهامداری و چه با روش‌های دیگر - تحت حمایت و توجه قرار دارد.
صنعت مخابرات گستره وسیعی از صنایع و موضوعات دانش‌بنیان را شامل می‌شود از این‌رو یکی از شاخص‌های پیشرفت در دنیای کنونی میزان توسعه کشورها در این صنعت است که متاسفانه چند سالی است در کشور ما توجهات بیشتر به حوزه مصرف معطوف شده و اصل صنعت و رونق اقتصادی آن حمایت نمی‌شود.
رونق اقتصادی یک صنعت وابستگی مستقیم با میزان سرمایه‌پذیری آن دارد که متاسفانه با توجه به دستوری شدن نرخ تعرفه‌ها و سیاستگذاری‌های غلط به‌ویژه در حوزه ارتباطات ثابت، سرمایه‌گذاری توجیه اقتصادی نداشته‌است.
دولت به‌جز حدود هشت میلیارد دلاری که در جریان فروش 50درصدی سهام از سهامداران جدید مخابرات گرفت طی این 12سال بیش از 600هزار میلیارد ریال تحت عناوین مختلف از شرکت‌مخابرات‌ایران درآمد داشته‌است که این رقم نشان از جایگاه ویژه این شرکت در اقتصاد کشور دارد.
مخابرات همچنین در سال‌های پس از خصوصی‌سازی بیش از 500هزارمیلیارد ریال در بخش‌های ثابت و سیار سرمایه‌گذاری کرده که این میزان سرمایه‌گذاری با توجه به شرایط اقتصادی شرکت‌های این حوزه توجیه‌اقتصادی نداشته و عمدتا با هدف توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز کشور و از جیب سهامداران صورت پذیرفته‌است.
اگر حمایت‌های سهامداران و بهره‌برداری از سرمایه‌های در اختیار شرکت مخابرات در جهت توسعه زیرساخت‌ها نبود شاهد شکوفایی امروز در این صنعت و خدماتی که اپراتورهای همراه و حتی اپراتورهای ثابت رقیب مخابرات ارائه می‌دهند نبودیم.
چندی پیش آقای آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از انحصاری بودن مخابرات سخن گفته‌بود. نظر شما در این زمینه چیست؟
مخابرات در هیچ زمینه‌ای انحصار ایجاد نکرده‌است. در بخش همراه دو رقیب وجود دارد و سهم بازار بسیار نزدیکی با یکی از رقبا داریم. در بخش ثابت هم که از سال 94 با ارائه پروانه ارتباطات ثابت (FCP) به 17شرکت دیگر با حدود اختیارات برابر و حتی وسیع‌تر در حوزه‌ارتباطات ثابت و البته با تعهداتی به‌مراتب کمتر از شرکت مخابرات انحصار شکسته شده و فعالان جدیدی در این حوزه ورود کرده‌اند. اکنون در حوزه پهن‌باند ثابت سهم بازار مخابرات قریب به 50درصد است و 17 شرکت دیگر روی بسترهای زیرساختی شرکت مخابرات به 50درصد دیگر بازار ارائه خدمت می‌کنند.
مخابرات اپراتور غالب است اما انحصار ندارد. مخابرات دارایی‌هایی دارد که طی سالیان متمادی با زحمات و خون‌دل‌های فراوان توسط کارکنان و صدالبته حمایت‌های دولتی به دست آورده و در جریان خصوصی‌سازی هزینه آن را که معادل هشت‌میلیارد دلار توسط سازمان خصوصی‌سازی تعیین شده‌بود پرداخت کرده‌است.
از ابتدای سال 92 نیز شدیدترین قوانین آزادسازی امکانات و بازار که در کمتر کشوری وضع شده‌است به جهت غلبه بازار برای مخابرات از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در قالب الحاقیه وضع گردیده و شرکت مخابرات همه این قوانین را اجرا کرده و در موارد تاخیردار هم جرایم تاخیر اقدامات خود را پرداخته‌است.
حتی در مورد آخر در حوزه بیت‌استریم - که سروصدای زیادی هم برای آن به‌پا کردند - سه سال توسط مدیرعامل معرفی‌شده توسط دولت این طرح متوقف مانده‌بود و کسی برای آن سینه چاک نمی‌کرد اما به محض تغییرات مدیریتی این قراردادها مسیر تدوین منطقی خود را طی کرده و اکنون به امضای برخی شرکت‌های FCP نیز رسیده‌است.
طی پنج سال گذشته شرکت‌های FCP در ارتباطات ثابت، علی‌رغم داشتن مجوز برقراری ارتباطات فیبر نوری و کابل مسی کاری از پیش نبرده‌اند. بخشی به دلیل تعدد آنها و بی‌توجهی به توانمندی‌های آنان در جریان پروانه‌فروشی توسط سازمان تنظیم مقررات است و بخشی به دلیل سیاستگذاری‌های غلط این حوزه است که جذابیت سرمایه‌گذاری در آن را از بین برده و مانع جذب سرمایه توسط آنان برای توسعه شبکه‌های مورد نیازشان شده‌است.
آنچه امروز بیشتر از همه می‌شنویم، هیاهوی رسانه‌ای انحصارنمایی مخابرات است برای انحراف افکار عمومی از انحصاری که در زنجیره تامین و توزیع پهنای باند خارجی وجود دارد.
اغلب استان‌های ایران در بخش تلفن‌ثابت زیان‌ده هستند. دلیل این زیان‌دهی چیست و چه اقدامی برای برون‌رفت از آن در نظر دارید؟
در حوزه‌ارتباطات ثابت در مخابرات استانی ما دو گروه خدمات صدا (تلفن) و پهن‌باند (اینترنت) را ارائه می‌کنیم. در بخش صدا میانگین درآمد هر خط تلفن 6000تومان است اما نگهداری آن حدود 20هزار تومان برای مخابرات هزینه دارد و این یعنی ضرر! در بخش پهن‌باند وضعیت بد نیست اما این‌گونه نیست که هزینه‌های جاری و سرمایه‌گذاری را کامل پوشش دهد.
نگاه شرکت مخابرات به بحث ارتباطات ازجمله ارتباطات ثابت در درجه‌اول توسعه‌محور است تا سودمحور. الان در مخابرات در بخش ثابت زیان‌ده هستیم و علت هم این است که بنا داریم زیرساخت را تا آخرین روستاهای بالای20خانوار برسانیم و به مردم سرویس بدهیم.
برای هر ایستگاه فرستنده/ گیرنده (بی‌تی‌اس) در روستاها با نرخ ارز امروز باید یک‌میلیارد تومان هزینه کنیم و ارقام فیبر، حفاری و مواردی از این قبیل را هم باید به آن اضافه کرد. در طول چند سال اخیر 4000کیلومتر در روستاها فیبر کشیدیم. نگاه شرکت مخابرات توسعه کسب‌وکار و حفظ اشتغال در این زمینه‌است.
از زمان واگذاری شرکت مخابرات نرخ ارائه خدمات در بخش ثابت، تغییری نداشت و از سوی دیگر طرح هم‌کدسازی اجرا شد که این موضوع زیان زیادی را به مخابرات تحمیل کرد. به این صورت که هزینه جابه‌جایی عملا در استان صفر شد. البته در آن زمان برای جبران این خسارت وعده‌هایی از سوی دولت داده شد که در فرآیندهای اجرایی شدن هیچ‌کدام از این وعده‌ها محقق نگردید و از این بابت زیان قابل‌توجهی به مخابرات تحمیل شد.
از نظر جمعیتی چه تعداد به‌صورت مستقیم با شرکت مخابرات درگیر هستند؟
در بخش خدمت دهندگان که شامل خانواده شرکت‌مخابرات‌ایران است 70هزار نفر مشغول کار هستند و 50هزار نفر هم بازنشسته عزیز را داریم. با مجموع همکاران در شرکت‌های اپراتور ثابت (‌FCPها) و شرکت‌های خدمات دهنده و خانواده‌های‌شان بالای دو میلیون نفر با مخابرات در ارتباط هستند.
در بخش خدمات گیرندگان هم باید بگویم به‌طور میانگین با بیش از 28میلیون مشترک خط ثابت و حدود 47میلیون خط همراه فعالی که وجود دارد در حال خدمت‌رسانی به‌کل جمعیت کشور هستیم. با این تفاسیر باید توجه داشت اگر مخابرات آسیب ببیند صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات دچار مشکل می‌شود و اگر توسعه‌ای هم اتفاق بیفتد این شکوفایی در بخش‌های دیگر هم مشاهده خواهد شد.
سرمایه‌های شرکت مخابرات برای مردم است. وقتی میزان درآمد و هزینه به هم می‌خورد، نوسازی به‌موقع صورت نمی‌گیرد و این به ضرر مردم است. اگر ارتباط یک منطقه آسیب ببیند زیانش به مردم تحمیل می‌شود.
اکنون در برخی مناطق به‌خصوص مناطق شمالی تهران که برج ساخته می‌شود اعطای خط تلفن ثابت با مشکل مواجه‌است و افراد برای دریافت باید در صف بمانند و با پاسخ تکمیل ظرفیت مواجه می‌شوند.
ما در تلفن ثابت مشکل خاصی نداریم مگر این‌که زیرساخت آن آماده نباشد. شهرک‌ها یا مسکن‌های مهر که ساخته‌شده و ساکن دارد اگر زیرساخت آن فراهم باشد، خدمت می‌دهیم. اما ممکن است کمی طول بکشد که طی شدن این زمان مربوط به نبود منابع لازم است.
البته به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد کردیم در بحث زیرساخت طرح‌های بزرگ از ابتدا همراه آنها باشیم و تفاهم‌نامه این کار در حال تدوین است.
برخی مشترکین معترض هستند که چرا بدون اطلاع آنها تلفن جمع یا به‌اصطلاح تخلیه می‌شود؟
هزینه خط تلفن ثابت 200هزار تومان است که هزینه بالایی نیست. مصوبه207 سازمان تنظیم مقررات رادیویی، اپراتورها را اجبار می‌کند در صورت پرداخت نشدن قبض شش دوره دوماهه، تلفن باید تخلیه شود. البته انجام این کار مرحله‌ای خواهد بود اما این تسهیلات برای متقاضیان در نظر گرفته‌شده که بنا به دلایل مختلف اگر کار به تخلیه خط رسید، با مراجعه به مرکز خدماتی دوباره تلفن آنها برقرار خواهد شد.
در مورد حضور مخابرات در بورس و وضعیت آن بفرمایید.
شرکت‌مخابرات‌ایران هیچ‌وقت شرکت بازارگردانی به‌صورت مستقیم نداشته‌است. اخیرا تقاضای مجوز تأسیس یک شرکت سرمایه‌گذاری در بورس را دادیم. هدف اصلی شرکت این است که منابع غیر مولد -اعم از املاک و سهام و...- را به مولد تبدیل کنیم تا بتوانیم با منابع حاصل از آن اقدامات توسعه‌ای را با سرعت بیشتر انجام دهیم.
مخابرات چه برنامه‌های توسعه‌ای دارد و برای حل مشکلات جاری آن‌ چه تدابیری اندیشیده‌اید؟
در طول 12سال گذشته هزینه‌ارزی ما 30برابر شده‌است. البته برای جبران بخشی از تعهدات ما مانند پرداخت پول پیمانکاران و طلب کارکنان شرکت مخابرات پیشنهاد شد بخشی از املاک شرکت را بفروشیم اما تا چه زمانی می‌توانیم این کار را انجام دهیم.
همه مشکل ما هم به دلیل عدم افزایش قیمت نیست و مشکلات مدیریتی در دوره قبلی هم مزید بر علت بود. قرار بود با سکانداری نماینده دولت بر شرکت مخابرات طی سال‌های اخیر مشکلات برطرف شود اما نه‌تنها این مشکلات حل‌نشده بلکه افزایش هم یافته‌است ولی ما مشکلات را پذیرفتیم، برنامه‌ریزی کرده‌ایم و در تلاش برای رفع آنها هستیم. برای سال 1400 منابعی را مشخص کردیم تا بتوانیم اقدامات توسعه‌ای را پیش ببریم.
گسترش دسترسی به شبکه ملی اطلاعات یکی از اهداف اصلی ماست که برای هر استان به‌صورت مجزا برنامه داریم.
رگولاتوری پیشنهادی داده‌بود که شرکت‌مخابرات امکانات خود را در اختیار شرکت‌های دیگر بگذارد تا درآمدش چندبرابر شود. به عنوان مثال در بخش vdsl این پیشنهاد شده‌بود. از این موضوع استقبال می‌کنید؟
اینترنت پرسرعت زمانی خوب است که مصرف‌کننده داشته‌باشد و برای این کار باید خدمات ارائه‌شده توسعه یابد؛ خدماتی از قبیل پخش تصاویر و ویدئوهای HD ، 4K بر بستر شبکه و خانه‌های هوشمند و اینترنت اشیا و.... در این صورت درآمد اپراتور افزایش خواهدیافت اما اکنون در بخش‌خانگی سرعت‌های ‌6 و 8 مگابیت و عموم نیاز مشترکان را پاسخ می‌دهد؛ این در حالی‌است که در فناوری VDSL تا 40مگابیت سرعت قابل افزایش است و بیشتر مناسب بنگاه‌های کوچک و متوسط خواهدبود.
برنامه‌ریزی برای مکالمه تصویری دارید؟
سرمایه‌گذاری خیلی مهم است. چون هم دانش داریم و هم نیروی کار متخصص. بر کسی پوشیده نیست پیام‌رسان‌های داخلی به زور خودشان را اداره می‌کنند. برای انجام این کار نیاز به حمایت و سرمایه‌گذاری گسترده‌است و اگر می‌خواهیم صنعت آی‌سی‌تی رشد کند باید شرکت‌مخابرات را توسعه دهیم.
سرمایه مخابرات در بورس حدود 90هزارمیلیاردتومان است و طبق اصول باید حداقل نرخ‌سود بانک‌مرکزی را به دست آورد اما چنین سودی مشاهده نمی‌شود. اکنون زنجیره درست طراحی نشده و زمانی که شرکت مخابرات ضعیف شود بخش‌های دیگر نیز رشد نمی‌کنند.
تعرفه اینترنت داخلی 25 درصد ترافیک بین المللی است
سال گذشته برآوردی در شرکت مخابرات انجام و قرار شد از محل بخشی از سود منتهی به سال 98 این هزینه‌ها پوشش داده‌شود. مبلغی که گفته می‌شود حدود 2900 میلیارد تومان بوده. این سرمایه در کجا هزینه شده‌است؟
سود سال 98 حدود 2900میلیاردتومان بود و قرار شد 50درصد آن بین سهامداران توزیع و 50درصد هم برای اقدامات توسعه‌ای هزینه شود. ما امسال دو هزینه سنگین داشتیم. یکی طلب بازنشستگان بود که بخشی از آن پرداخت و بقیه آن طی سال‌های آینده تسویه خواهدشد. از سوی دیگر شاغلان به دنبال افزایش حق‌جذب بودند و زمانی که بنده مسؤولیت را برعهده گرفتم این موارد در هیات‌مدیره مصوب شده‌بود. این هزینه‌ها و اثرات مالی آن را باید طبق قانون در صورت‌های مالی 9ماهه نشان می‌دادیم که عدد منفی به همین دلیل است.
همچنین 70هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم (پیمانکاران) حقوق پرداخت می‌کنیم و 50هزارنفر بازنشسته داریم که علاوه‌بر حقوقی که از تامین‌اجتماعی می‌گیرند مصوب شده ما هم مبلغی را بپردازیم. در شرکت‌هایی که هزینه نیروی انسانی بیش از 25درصد باشد، مشکلات یکی یکی خودشان را نشان می‌دهند.
در حال حاضر حدود 65درصد هزینه شرکت‌مخابرات مربوط به حقوق و دستمزد نیروی‌انسانی است. اگر مخابرات در بخش‌های مختلف مانند همراه‌اول سرمایه‌گذاری نمی‌کرد، الان مخابرات تعطیل شده‌بود.
استفاده مردم از خدمات صوت‌وتصویر افزایش یافته‌است. اپراتورها ملزم به دریافت تعرفه 50درصد نسبت به قیمت اپراتور خارجی هستند اما گزارش‌های مردمی نشان می‌دهد این اتفاق نیفتاده‌است.
ما در مورد شرکت‌های دیگر نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم اما شرکت‌مخابرات برای این‌که مردم تشویق شوند از محتوای داخلی استفاده کنند 25درصد هزینه را دریافت می‌کند. هرچند سهم ما در این بخش زیاد نیست، با این‌حال ورود کردیم و یک‌چهارم تعرفه بین‌الملل دریافت می‌کنیم. اکنون روند استفاده از ترافیک داخلی بهبودیافته و سهم آن به 31درصد رسیده‌است.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/261889/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

سرنگونی یک فروند پهپاد رژیم صهیونیستی توسط مقاومت فلسطین

شهرداران اهواز و آبادان به دستور معاون اول رئیس جمهور برکنار می‌شوند؟

مقاومت فلسطین یک فروند پهپاد رژیم صهیونیستی را سرنگون کرد

مقاومت فلسطین پهپاد رژیم صهیونیستی را سرنگون کرد

باید با اطلاع‌رسانی دقیق بستر را برای حضور مردم در پای صندوق های اخذ رأی فراهم کنیم

روحانی: هرگونه سخن و حرکتی که مردم را مایوس کند یک خیانت بزرگ است/ مذاکرات حدود 60، 70 درصد پیشرفت داشته است

مقاومت‌هایی بر سر راه اعمال قیمت مصوب مرغ وجود دارد

ما امروز در وین قدرتمندانه تر از قبل مذاکره می‌کنیم/ اگر آمریکایی‌ها در چارچوب صداقت حرکت کنند در زمان کوتاهی به نتیجه خواهیم رسید

سرنگونی پهپاد اسرائیلی توسط مقاومت فلسطین

آغاز فراخوان تزریق واکسن کرونا به افراد بالای 65 سال از هفته آینده

اهدای بیش از 1600 بسته نوشت افزار به دانش آموز نیازمند خرمشهر

مسأله فلسطین باید مسأله اول جهان عرب و مسلمانان باقی بماند

توضیح چمران درباره فعالیت شورای ائتلاف

کاهش شدید نرخ‌ها در بازارسکه و طلا

پلمب 6 باب انبار ضایعاتی در آبادان

قاچاق سوخت از لوله‌های انتقال نفت در خوزستان

کشف داروهای کرونایی قاچاق در سردشت توسط سربازان گمنام امام زمان(عج)

پوستر afc برای بازی سوم فولاد خوزستان / با حضور زبیر نیک نفس و فرشاد احمدزاده

بیانیه جدید و تند یوفا علیه سوپر لیگ اروپایی

چه کسی ارقام بودجه 1400 را دستکاری کرد؟

پیام تسلیت شریعتمداری به علیرضا رشیدیان

پیام تسلیت شریعتمداری در پی عروج سردار سید محمد حسین زاده حجازی

صادرات تخم مرغ آغاز شد

بازار املاک یک تا 1.5 میلیاردی در تهران

نمکی : با روحانی آمده ام با روحانی خواهم رفت

خواننده سرشناس، پیک رستوران شد!

سرپرست شرکت آب و فاضلاب خوزستان منصوب شد

دعوت 4 کشتی‌گیر ایذه‌ به اردوی تیم ملی کشتی فرنگی بزرگ‌سالان کشور

تخلیه غیرقانونی پسماندهای ساختمانی باعث آلودگی نقاط مختلف زمین می شود

تفکیک و استفاده مجدد از پسماندهای ساختمانی سرمایه‌ای عظیمی را به چرخه ساخت و ساز برمی‌گرداند

باید عوارض پسماند برای کمک به شهر تهران در اختیار شهرداری قرار گیرد

شرایط خوزستان همچنان بحرانی است

قیمت سکه 31 فروردین 1400 در آستانه ورود به کانال 9 میلیون تومان

قیمت سکه 31 فروردین 1400 به 10 میلیون و 70 هزار تومان رسید

برگزاری مسابقه مجازی «قرآن کتاب مقاومت» در گیلان

محمد ربیعی: امسال لیگ عجیب و غریب بوده / تلاش می کنیم نفت مسجدسلیمان را ببریم

آزادی 9398 زندانی غیرعمد در سال 99

دسترسی آسان به شکر با راه اندازی مراکز سیار در اهواز

پنج هزار فرصت شغلی در بخش گردشگری آذربایجان‌شرقی ایجاد می‌شود

52 نفر از زندانیان با کمک نیکوکاران دماوند آزاد شدند

دفاع‌مقدس روحیه دفاع از هویت دینی، ملی و انقلابی را در جوانان و آحاد مردم ایجاد کرد

چمران: فهرست شورای شهر خرداد بسته می‌شود/ حضور 12 حزب در شورای ائتلاف

تأکید مقاومت فلسطین بر انتفاضه فراگیر و متزلزل کردن رژیم صهیونیستی

سفره افطار را برای کرونا پهن نکنیم

آزادی 52 نفر از زندانیان دماوند

چگونه کابل مناسب انتخاب کنیم

آزادی 132 زندانی در استان بوشهر نیازمند 97 میلیارد تومان است

هشدار گروههای مقاومت فلسطین به اسرائیل

سکه در آستانه ریزش به کانال 9 میلیون تومانی

سردار قاآنی: راه سردار شهید حجازی ادامه دارد