پیام خوزستان

آخرين مطالب

وحشتناکترین آزمایش های انسانی تاریخ دنیا! مقالات

وحشتناکترین آزمایش های انسانی تاریخ دنیا!
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - گاهی اوقات آزمایش‌های انجام شده جنبه روانشناسی داشت. شاید باور نکنید، اما در یکی از آزمایش‌ها کودکان بی گناه از لحاظ روانی تحت تاثیر قرار گرفتند به طوری که اثر این آزمایش سرنوشت آن‌ها را نیز تغییر داد.
1- واحد 731
واحد 731 یک آزمایش سری شیمیایی و زیستی بود که توسط ارتش سلطنتی ژاپن در طول جنگ جهانی دوم و بین سال‌های 1937 تا 1945 انجام شد. مسئول انجام این آزمایش غیرانسانی، یکی از فرماندهان بی رحم ژاپنی به نام شیروایشی» بود.
در این آزمایش‌های وحشتناک، قسمتی از بدن زندانی‌های |ژاپنی را قطع می‌کردند و به بخش‌های دیگر بدن پیوند می‌زدند. در روشی دیگر آن‌ها بعضی از اعضای بدن زندانی‌ها را منجمد می‌کردند تا درباره بیماری قانقاریا مطالعه کنند. همچنین زندانی‌ها را به انواع مختلف میکروب‌های بیماری زا آلوده می‌کردند و سپس به آن‌ها واکسن می‌زدند تا تاثیر واکسن را روی بدن انسان مورد مطالعه قرار دهند.
2- مطالعه هیولایی
مطالعه هیولایی نام آزمایشی بود که روی 22 کودک یتیم صورت گرفت. این کودکان یتیم در نوانخانه «داونپورت ایوا»‌ی آمریکا زندگی می‌کردند. سال 1939 محققی به نام «وندل جانسون» از دانشگاه ایوا تص. یم گرفت روی 22 کودک یتیم آزمایش لکنت زبان انجام دهد.
جانسون از یکی از دانشجویان خود به نام «مری تودر» خواست تا این آزمایش را انجام دهد و خود بر روی آن نظارت کرد. کودکان به دو گروه 11 نفری تقسیم شدند. تودر، برای یک گروه از کودکان سخنرانی می‌کرد.
او در این سخنرانی از نحوه صحبت کردن کودکان تمجید می‌کرد و به کودکان می‌گفت که واقعا به خوبی صحبت می‌کنند و در ادای کلمات هیچ مشکلی ندارند. در سخنرانی که تودر برای گروه دیگر انجام می‌داد به بچه‌ها می‌گفت که اصلا درست صحبت نمی‌کنند و بیشتر لغات را اشتباه تلفظ می‌کنند و آن‌ها را مورد سرزنش قرار می‌داد.
در این آزمایش بیشتر بچه‌هایی که انرژی منفی دریافت کرده بودند از نظر روانی نیز دچار مشکل شدند و برخی از آن‌ها در دوران زندگی شان در صحبت کردن با مشکل مواجه شدند. وقتی همکاران جانسون از این آزمایش مطلع شدند نام مطالعه هیولایی را روی آن گذاشتند، زیرا وی برای اثبات نظریه هایش از کودکان یتیم سوء استفاده کرده بود.
از آنجا که جانسون فرد مشهوری بود این آزمایش برای مدت‌ها مخفی نگه داشته شد تا اینکه سال 2001 مسوولان دانشگاه ایوا به طور رسمی از عموم مردم به خاطر اینکه جانسون که زمانی یکی از استادان این دانشگاه بود مطالعه هیولا را انجام داده بود، عذرخواهی کردند.
3- زندان استنفورد
آزمایش زندان استنفورد سال 1971 توسط گروهی از محققان به سرپرستی «فیلیپ زیمباردو» از دانشگاه استنفورد آمریکا صورت گرفت. هزینه مالی این آزمایش را در دفتر تحقیقات نیروی دریایی آمریکا تامین می‌کرد. در این آزمایش دکتر زیمباردو به همراه گروهش روی زندانی‌ها و زندانبانان دروغین مطالعه کردند تا به تاثیر‌هایی که زندانی بودن و زندانبان بودن روی روان انسان‌ها می‌گذارد پی ببرند.
برای انجام این آزمایش گروهی از دانشجویان رشته روانشناسی که در حال فارغ التحصیل شدن بودند داوطلبانه در نقش زندانی و زندانبان در زندان ساختگی‌ای که در زیر زمین ساختمان دانشکده روانشناسی ساخته بودند مشغول فعالیت شدند.

پیام خوزستان

با آغاز آزمایش، زندانی‌ها و زندانبان‌ها خیلی زود به نقش‌های خود عادت کردند به طوری که شرکت کنندگان در این آزمایش از آنچه که انتظار می‌رفت بیشتر در نقش خود غرق شده بودند تا جایی که گاهی اوقات دانشجویانی که باور کرده بودند زندانی هستند کاملا مثل یک زندانی رفتار می‌کردند.
از طرفی یک سوم از زندانبان‌ها باور کرده بودند از این رو در همان ابتدای آزمایشات مجبور شدند. دو نفر از زندانی‌های داوطلب را از پروژه تحقیقاتی بیرون بگذارند. اعتراضات زیادی نسبت به این آزمایش صورت گرفته بود و، چون عده زیادی از لحاظ روانی درگیر آزمایش زندان استنفورد شده بودند، به زیمباردو اخطار داده شد که آزمایشات او رفتار ضد اجتماعی دارد و از این رو خیلی زود این آزمایش بدون اینکه نتیجه‌ای بدهد به اتمام رسید.
4- آزمایشگاه سمی شوروی سابق
آزمایشگاه شماره 1 و آزمایشگاه شماره 12، از مشهورترین آزمایشگاه‌های سری و مخفی اتحاد جماهیر شوروی سابق بودند. در این آزمایشگاه روی سم‌های مختلف تحقیق می‌کردند. دانشمندان در این آزمایشگاه‌ها انواع مختلف گاز‌های سمی را روی زندانی‌های گولاگ که دشمن مردم نامیده شده بودند، انجام می‌دادند.
هدف از انجام این آزمایش‌ها ساخت یک نوع سم بدون مزه و بی بوی شیمیایی بود که سپاه دشمن نتواند آن را شناسایی کند. وقتی سم‌های گوناگونی ساخته می‌شد روی زندانی‌های بیچاره مورد آزمایش قرار می‌گرفت.
دانشمندان این سم‌ها را که معمولا مایع بود به عنوان دارو هنگام صرف غذا به زندانی‌ها می‌دادند تا آن را بخورند.
آزمایش‌ها ادامه یافت تا اینکه سمی به نام «سی 2» ساته شد. به گفته شاهدان مصرف سم ظاهر قربانیان را از نظر فیزیکی تغییر می‌داد. آن‌ها به سرعت خمیده و ضعیف می‌شدند و در عرض 15 دقیقه جان می‌باختند، از این رو افراد مختلف با ظواهر گوناگون به آزمایشگاه انتقال داده می‌شدندتا تاثیر این سم روی هر فرد به طور جداگانه مورد مطالعه قرار گیرد.
5- مطالعه تاسکیگی
این آزمایش یکی از فجیع‌ترین آزمایشات غیراخلاقی در طول تاریخ بود، زیرا در آن به افرادی که دچار سیفلیس می‌شدند آگاهی‌های لازم درباره بیماری شان داده نمی‌شد و به دروغ به آن‌ها می‌گفتند که دچار بیماری خونی هستند. دانشمندان به افراد مبتلا به سیفلیس اعلام می‌کردند که اگر برای درمان به کلینیک‌های خاصی که در نظر گرفته شده بروند نه تنها به رایگان می‌توانند درمان شوند بلکه غذای رایگان هم در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند و بیمه عمر هم خواهند داشت.

پیام خوزستان

سال 1932 وقتی مطالعه روی بیماری سیفلیس آغاز شد روش‌هایی که برای درمان مورد استفاده قرار می‌گرفت سمی و خطرناک شناخته شد و بنابراین دانشمندان به دنبال یافتن راهی بودند که بتوانند بیماران مبتلا به سیفلیس را بدون استفاده از روش‌های سمی و خطرناک نجات دهند؛ بنابراین انجام آزمایش‌ها روی تعداد زیادی از این بیماران شروع شد. تا پایان سال 1972 که آزمایشات پایان یافت، 100 نفر از مردان به دلیل انجام آزمایش‌های گوناگون روی آن‌ها جان باختند و این در حالی بود که 19 نوزاد مبتلا به سیفلیس موروثی نیز طی انجام این آزمایش‌ها متولد شدند.
6- آزمایشگاه کره شمالی
گزارش‌های زیادی از آزمایش‌های غیراخلاقی که در کره شمالی روی انسان‌ها انجام شده به ثبت رسیده است. به ادعای یکی از زنان زندانی کره شمالی، در یکی از این آزمایش‌ها 50 زن زندانی که از لحاظ جسمانی سالم بودند انتخاب شدند. این زن‌ها به اجبار می‌بایست کاهوی سمی می‌خوردند. به محض اینکه زندانی‌های بیچاره کوهو را خوردند دچار تهوع خون آلود شدند و بعد از 20 دقیقه جان خود را از دست دادند.
خوردن اجباری کاهو‌های سمی، برای آزمایش عملکرد نوعی سم بود که کره ای‌ها آن را اختراع کرده بودند. به گفته «کیوون هیوک» - سرپرست زندان – در کمپ شماره 22 در زندان‌های کره شمالی، آزمایشگاه‌های وجود داشت که مجهز به گاز‌های سمی بودند، گاز‌هایی که منجر به خفگی می‌شد. در این آزمایشگاه‌ها نیز زندانیان زیادی تحت آزمایش قرار می‌گرفتند که تعداد زیادی از آن‌ها جان باختند.
7- پروژ امکولترا
امکولترا نام رمزی بود که «سی آی ای» - دفتر تحقیقات علمی آمریکا – روی برنامه سری تحقیقاتی کنترل ذهن گذاشته بود. سی آی ای، این آزمایش را اوایل دهه 1950 آغاز کرد و تا اواخر دهه 1960 ادامه داشت.
در این آزمایش، از مواد مخدر گوناگونیاستفاده شد تا حالت‌های ذهنی افراد، تحت کنترل پزشکان درآید و آن‌ها بتوانند عملکرد‌های گوناگون مغز را شناسایی کنند. در این آزمایش، به عده‌ای از کارمندان سی آی ای، نظامی ها، پزشکان و بسیاری از افراد دیگر قرص‌های روانگردان داده شدتا عکس العمل آن‌ها مورد مطالعه قرار گیرد.

پیام خوزستان

این قرص‌ها در حالی به افراد داده می‌شد که هیچ هشداری درباره استفاده از آن‌ها به مصرف کنندگان داده نمی‌شد. سی آی‌ای برای انجام این آزمایش عده‌ای از مرد‌ها را انتخاب کرد که خجالتی بودند.
در این آزمایش بعد از اینکه به مرد‌ها قرص روانگردان می‌دادند آن‌ها می‌بایست وارد منطقه‌هایی می‌شدندکه دوربین‌های مدار بسته برای مطالعه آن‌ها کار گذاشته شده بود. این آزمایش غیرانسانی همچنان ادامه داشت تا اینکه سال 1973 ریچارد هلمز مدیر سی آی ای، دستور داد تا پروژه آزمایشی به طور کامل منحل شود و همه مدارک موجود در رابطه با این آزمایش را از بین ببرند تا تحقیق درباره آن غیرممکن باشد.
8- پروژه ¼
پروژه ¼ مطالعات پزشکی بود که آمریکایی‌ها روی ساکنان جزیره «مارشال» در اقیانوس آرام انجام دادند. ساکنان این جزیره در اول مارس 1954 تحت اولین آزمایش اتمی قرار گرفتند تا پزشکان با مطالعه روی افراد این جزیره به تاثیر قرار گرفتن در معرض رادیواکتیویته پی ببرند. این آزمایش تاثیرات بسیار وحشتناک و مخربی روی مردم داشت که تا سالیان سال دیده می‌شد.
در اولین دهه بعد از انفجار رادیواکتیو، زنان جزیره نوزادان مرده به دنیا می‌آوردند که البته رفته رفته رو به بهبودی رفتند و وضعیت عادی پیدا کردند، اما اختلال‌های رشدی در کودکان شدت گرفت و تا سالیان سال تاثیر رادیواکتیو روی کودکان غیرقابل انکار بود. بسیاری از کودکان جزیره دچار سرطان تیروئید شدند و تا سال 1974 یک سوم از کودکان دچار نئوپلاسم یعنی رشد غیرطبیعی بافت‌های بدن شدند.

پیام خوزستان

9- آزمایشات نازی‌ها
در طول جنگ جهانی دوم رژیم نازی آزمایش‌های غیرانسانی گوناگونی را روی زندانیان انجام می‌دادند. در اردوگاه مخوف «آشویتس» دکتر ادوارد ویرس روی زندانی‌های زخمی آزمایش‌های گوناگونی انجام می‌داد تا بتواند با استفاده از نتیجه آزمایش‌های صورت گرفته روی سربازان زخمی دشمن، روش‌هایی برای درمان بعضی از زخم‌ها پیدا کند.
همچنین روی دوقلو‌های همسان و غیرهمسان آزمایشات زیادی صورت می‌گرفت تا بلکه دانشمندان آلمانی بفهمند که آیا بدن انسان به طور غیرطبیعی قابل دستکاری است یا خیر. دکتر جوزف مینگل سرپرست همه این آزمایشات بود و نزدیک به 1500 دوقلو و 200 نفر تحت آزمایش‌های وحشیانه او قرار گرفتند.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/257462/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield
مخاطبان عزیز به اطلاع می رساند: از این پس با های لایت کردن هر واژه ای در متن خبر می توانید از امکان جستجوی آن عبارت یا واژه در ویکی پدیا و نیز آرشیو این پایگاه بهره مند شوید. این امکان برای اولین بار در پایگاه های خبری - تحلیلی گروه رسانه ای آریا برای مخاطبان عزیز ارائه می شود. امیدواریم این تحول نو در جهت دانش افزایی خوانندگان مفید باشد.

ساير مطالب

آیت‌الله درّی نجف‌آبادی: رژیم صهیونیستی از رویارویی نظامی با محور مقاومت عاجز مانده است

بوی آتش، طعم دود

بررسی مشکلات آبادان با حضور استاندار خوزستان

قصه پر غصه رهاسازی زباله‌ها در پارک جنگلی رامهرمز

هنیه در نامه به رهبر انقلاب: خواستار تحرک فوری و بسیج مواضع اسلامی و عربی و بین‌المللی هستیم

راه اندازی 4 مرکز تجمیعی واکسیناسیون کرونا در غرب اهواز

یاور می‌خواست عدالت را یادآوری کند/برای من شرافت هنر و بازیگری مهم‌تر است!

ثبت اطلاعات بیماران دیابتی مصرف‌کننده انسولین قلمی در سامانه مدیریت بیماری‌های نادر

برنامه دور برگشت مرحله نهایی لیگ برتر فوتسال بانوان

گلایه‌های حسین قجه‌ای وسط عملیات/ اطمینان خاطر متوسلیان به باقری

اجتماع مسجدی‌ها در محکومیت جنایت رژیم صهیونیستی برگزار می‌شود

آزادی 48 نفر از زندانیان جرائم مالی و غیر عمد در اهواز

مراکز واکسیناسیون کرونا در خوزستان

مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) خوزستان صاحب سرپناه شدند

همراه با بسته خبر ورزشی استان قزوین در 28 اردیبهشت

فارس من| روایت یک شاهد عینی از بمباران مدرسه بهبهان؛ بمباران غزه ما را یاد فاجعه مدرسه «پیروز» می‌اندازد

مرزهای مسافری خوزستان همچنان مسدود است

جرائم مسلحانه در خوزستان 10 درصد کاهش یافت

بخششی که گره از طناب قاتل اندیمشکی باز کرد

مراقبت زندانی پس از آزادی اهمیت بسیار بالایی دارد

بحران هویت در نوجوانی؛ ارمغان استفاده ابزاری از کودکان در فضای مجازی

چگونه "اضطراب" در کودکی باعث "سلطه پذیری" می‌شود؟

بازار سرمایه زیر نظر بازار پول حرکت می‌کند/ سازمان بورس شأن خود را حفظ کند!

بورس 2400 واحد افت کرد

تدابیر شدید در بنادر خوزستان برای جلوگیری از شیوع کرونا

بازگشت مجدد اهواز به وضعیت قرمز در روزهای آینده

قتل هولناک در بهبهان با انگیزه مالی

59 داوطلب شورای شهر رامشیر تأیید صلاحیت‌ شدند

علت تجمع معلمان مدارس استثنایی خوزستان چه بود؟

سهم حق بیمه دولت در آتش‎‌سوزی نخیلات خوزستان تا 70 درصد افزایش یافت

هوای اهواز در مرز هشدار قرار گرفت

سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد:روابط عمومی با شفافیت و آگاهی بخشی عامل پیوندهاست

سامانه شفافیت بهزیستی زنجان راه اندازی می شود

مدیر کل تعاون،کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی:نیاز امروز جامعه کار و تلاش تعامل و همدلی و عبور از تحریم هاست

همایش /وبینار ملی ایمنی،بهداشت و محیط زیست برگزار می شود

مسئولین روابط عمومی دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در استان اردبیل تجلیل شدند

گشایش سایت موزه شهر تاریخی حریره کیش در روز جهانی موزه

خودروی پژو 405 بر اثر سانحه به دو نیم شد + عکس

ظریف با «پاپ فرانسیس» دیدار کرد

وام ساخت انبوه‌ سازان 450 میلیونی شد

افزایش نرخ بلیت اتوبوس برون‌ شهری تصویب شد

زانیار خسروی: میخواین ما رو به زور از مملکت فراری بدین؟!

دعا برای سلامتی زنده یاد پرویز مشکاتیان در تلویزیون! به اعصاب ما رحم کنید! کاش دوربین مخفی بود

بازیگر مشهور هالیوودی فرمانده تگزاس می شود؟!

موجودی حساب بانکی انگیزه قتل فجیع در بهبهان

170 هزار تن شکر زرد در شرکت کشت و صنعت کارون تولید شد

افزایش روزانه یک میلیون بشکه‌ای صادرات نفت اوپک

نوسازی سیستم مالی در شرکت ملی نفت ایران

تراز تولید و مصرف برق در خوزستان بر هم خورده است

سهم حق بیمه دولت در آتش سوزی نخیلات خوزستان تا 70درصد افزایش یافت