پیام خوزستان

آخرين مطالب

تعیین تکلیف «نشان سرباز» تا 22 بهمن/ نقاشی‌های کودکان دیوارنگاری می‌شود + عکس اجتماعي

تعیین تکلیف «نشان سرباز» تا 22 بهمن/ نقاشی‌های کودکان دیوارنگاری می‌شود + عکس
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - به گزارش خبرنگار تجسمی خبرگزاری فارس، فراخوان مسابقه طراحی نشان سرباز همزمان با اولین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی از سوی مدیریت هنرهای تجسمی و امور موزه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران منتشر شد. در این فراخوان از طراحان و علاقه‌مندان هنر گرافیک و مقاومت خواسته شده است تا نشانی را بر اساس ویژگی‌ها و مفاهیمی خاص و مرتبط با مقاومت، ایثار و شجاعت طراحی کنند.
مسعود نجابتی، دبیرکل جشنواره هنر مقاومت و داور مسابقه طراحی نشان سرباز در این باره گفت: هنر مقاومت، هنر آزادگی و ذات رهایی است. رهایی از هر چه انسان را اسیر می‌کند و به بند می‌کشد. مقاومت در برابر هر گونه شرارت که آزادی انسان را سلب می‌کند و از این زاویه هنر مقاومت ازمهم‌ترین مصادیق هنر دینی است. آموزه‌های رهایی‌بخش ادیان توحیدی از قیود شیطانی و انسانی، فطرت پاک، وجدان فردی و شرایط اجتماعی، ذهن و قلم هنرمند را متاثر و در مقابله با کژی‌ها تحریک می‌کند. این گونه آثار هنری لزوماً نه بر اساس آموزه‌های آکادمیک و گونه‌های از پیش مشخص شده و متاثر از مکاتب هنری، بلکه از دل تجربیات لحظه به لحظه هنرمندانی درد آشنا که از زیستن در شرایطی طوفانی برمی‌آید شکل می‌گیرد. و در این جوشش و کوشش هنرمند سعی می‌کند به زبانی راحت و ساده دست یابد که به دور از هرگونه ابتذال و دور از نوآوری‌های افراطی و شهوت‌گونه بتواند به آسانی مفاهیم عمیق و پیچیده را انعکاس دهد تا برای گروه‌های مختلف قابل دریافت و درک باشد.
او ادامه داد: هنر مقاومت یک نیاز انسانی، حیاتی و اجتماعی است هم‌چون نیازهای ضروری دیگر، نه یک پدیده خصوصی، تفریحی، تشریفاتی و تزیینی. و این نیاز یا خودجوش است یا در قالب یک سفارش، سفارشی که موید اعتقاد و نگاه هنرمند است. هنر مقاومت هنری مرده نیست تا زینت دیوارهای موزه و منازل مجموعه‌داران باشد، هنر مقاومت زنده است و نفس می‌کشد و خواب را از چشم خیلی‌ها ربوده، وقتی سیاست‌مدران برای اغوای عامه دروغ می‌بافند. هنر مقاومت پوزخند می‌زند. زمانی که دشمن سلطه‌جو به بهانه‌های واهی به اعماق سرزمین‌ها چنگ می‌اندازد هنر مقاومت مرعوب نمی‌شود و به میدان می‌آید. گاهی هم که متاسفانه کار از کار می‌گذرد این هنر مرهمی می‌شود بر زخم‌های بشری و تسلایی بر رنج‌های آدمی و امیدبخش آینده‌ای روشن.
نجابتی یادآور شد: زبان هنر مقاومت از خشونت عاری‌ست اما هماره برای بسیاری تلخ و گزنده است، چرا که به جای موافقت و مخالفت به تقلید، آگاهی می‌بخشد و بیدار می‌کند. از این رو مقاومت منتظر بخشنامه و ابلاغ و بودجه نمی‌ماند. جشنواره‌ها شاید فرصتی باشند برای ایجاد شور و انگیزه در خصوص موضوعات خاص و هموار کردن مسیر تولید و رفع موانع و مشکلات پیشِ رو برای رسیدن به آثار خلاق. هم‌چنین هنر مقاومت منحصر به گونه‌ای خاص از هنر نیست. هر کدام از گرایش‌های هنری با ابزارهای خاص خودش زمینه‌ای فراهم می‌کند که هنرمند بتواند فضای ذهنی خاص خود را بیافریند. در هنر مقاومت صحبت بر سر ارزش‌گذاری ابزارها و نشانه‌ها نیست که مثلا تصویر برتر از کلمه می‌تواند حس و درک ذهنی را منتقل کند. در واقع هنرمند اندیشه خود را با هر وسیله که در اختیار دارد و بدان تواناست متبلور می‌کند. آن‌چه ارزش است عمل به تکلیفی است که بر هر انسان آزاده فرض شده. هنرمند متناسب با میزان توانایی واقعی‌اش و بهره‌گیری از تمامی ظرفیت‌های بصری در نهایت صدایی است در میان صداهای دیگر و مسلما مخاطبان خود را می‌طلبد.»
فراخوان مسابقه طراحی نشان سرباز، 13 دی منتشر شده است و علاقه‌مندان به هنر گرافیک می‌توانند تا 22 بهمن آثار خود را به نشانی الکترونیکی neshanesarbaz.1399@gmail.com ارسال کنند یا با شماره تلفن‌های 96654544- 96654547 تماس بگیرید.

پیام خوزستان

* داوری دومین دوره مسابقه «شهری که من دوست دارم» تمام شد
دبیر کمیته پیگیری و نظارت شهر دوستدار کودک اعلام کرد آثار برتر دومین دوره مسابقه نقاشی «شهری که من دوست دارم» ضمن نمایش در یک نمایشگاه، امکان اجرا در سطح شهر را پیدا می‌کنند.
الهام فخاری دبیر کمیته پیگیری و نظارت شهر دوستدار کودک با اشاره به پایان مرحله داوری آثار ارسالی توسط کودکان و نوجوانان 4 تا 14 سال در دومین دوره مسابقه نقاشی «شهری که من دوست دارم» اظهار کرد: هدف از این مسابقه آشنایی جامعه شهری با آرزوها و نوع نگاه کودکان به شهرشان است. 
این عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه تجربه دوره قبل مسابقه نشان داد کودکان نگاهی دقیق، آگاهانه و منتقدانه به شهر دارند و به خوبی فرصت‌ها و تهدیدها را در شهر می‌شناسند، افزود: با اقداماتی که در این دوره از مدیریت شهری در حوزه شهر دوستدار کودک صورت گرفته است، شاهد همگرایی و تعامل بیشتر بین ارگان‌های ذیربط با موضوع کودکان هستیم که از آن جمله همکاری آموزش و پروش استان تهران و کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان در برگزاری این مسابقه است. 
دبیر کمیته پیگیری و نظارت شهر دوستدار کودک بیان کرد: این دوره مسابقه نقاشی «شهری که من دوست دارم» به دلیل همزمانی با شیوع کرونا و محدودیت‌های کودکان و نوجوانان در تعامل با مدرسه و دوستانشان و همینطور به دلیل محدودیت حضورشان در شهر، با عنوان «شهری که من دوست دارم از پشت پنجره خانه‌مان ببینم» برگزار شد و حدود 14850 اثر از طریق سایت معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و سامانه شاد آموزش و پرورش برای دبیرخانه مسابقه ارسال شد.
به گفته وی، دوره نهایی داوری با حضور استادانی همچون ایرج طهماسب، جمال اکرمی، آتوسا صالحی، حدیثه قربان و محمدعلی بنی اسد در مورخ 18 دی ماه به پایان رسید.
رییس کمیته هنر شورای شهر تهران همچنین خبر داد: آثار منتخب این مسابقه یکم بهمن ماه در نمایشگاهی که به صورت حضوری برگزار می‌شود، به نمایش درمی آیند و همچنین مورد تجلیل مدیران شهری قرار خواهد گرفت.

پیام خوزستان

وی با اشاره به اینکه باید کودکان در شهر حضوری فعال و مؤثر داشته باشند زیرا ساختن شهرها و کشورمان به زودی به دست آن‌ها ممکن خواهد بود، خاطرنشان کرد: کودکان در این نقاشی‌ها، دریافت، پردازش و دلبستگی‌هایشان به شهر و آرزوها و خیال‌پردازی‌شان درباره آینده شهر را به تصویر کشیده‌اند. باید این نقاشی‌ها را به‌مثابه سندهای شهری و شهروندی بدانیم، از داده‌های آن‌ها بهره‌ بگیریم و بازخوردهایمان به شهر، شهروندان و زندگی گروهی را دگرگون کنیم تا زمینه‌ شکوفایی توانایی‌های کودکان و بهبود عادلانه زیرساخت‌های شهرمان فراهم شوند. 
فخاری در پایان گفت: در پی این هستیم که آثار منتخب در دوره زمانی مناسب در چند مرحله در سطح شهر تهران اکران شوند.

پیام خوزستان

انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/244271/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

#کرونا

کتائب سید الشهداء: حمله به عین الاسد و اربیل کار ما نبوده است

درخواست سازمان ملل از عربستان برای آزادی سه شیعه

حماس: دیوان لاهه در برابر فشار‌ صهیونیست‌ها مقاومت کند

همه به خوزستان کمک کنیم

جزییات و شرایط پرواز به خوزستان اعلام شد

لیگ برتر فوتسال بانوان| آغاز دور برگشت با جدال حفاری و نامی‌نو

هفته آینده تصمیمات جدیدی برای خوزستان گرفته می‌شود / آزمون‌های کشوری برگزار می‌شوند

تعطیلی خوزستان فعلا منتفی است / روزانه 2000 تست در استان مثبت است

یک‌سوم فوتی‌های خوزستان کمتر از یک روز در بیمارستان‌اند / چیزی به نام سرماخوردگی وجود ندارد

سفر به خوزستان و از خوزستان فقط با ارائه تست منفی کرونا

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 14 اسفند در تمام مقاطع تحصیلی

کشف انباری حاوی انواع کالا‌های سرقتی در آبادان

درگذشت محمدعلی اسلامی ندوشن تکذیب شد! + جزئیات

استاندار اسبق خوزستان بازداشت شد

هزینه تحصیل نیمی از دانش آموزان استعداد درخشان و المپیادی تامین می‌شود

امام جمعه در عزل و نصب شهردار اهواز نقشی ندارد

انجام تست سریع کرونا در مسیرهای ریلی خوزستان/ 8 مسافر کرونایی در 2 روز شناسایی شدند

دچار یک بحران تاریخی شده ایم و پای مرگ و زندگی مردم در میان است/سخت ترین کار درحوزه سلامت تغییر رفتار در مردم است/ضرورت همراهی و حمایت سران طوایف و معتمدین در اجرای مصوبه های ستاد کرونا/

تامین 10 هزار میلیارد ریال برای اصلاح شبکه فاضلاب اهواز

راه‌اندازی کانون‌های تربیتی در محلات حاشیه‌نشین و محروم خوزستان

افزایش 40 درصدی وام ازدواج با کدام پشتوانه؟

تولید استیک با گوشت آزمایشگاهی شبیه به گوشت واقعی

جدال خوزستانی‌ها با سرخابی‌ها در شنبه فوتبالی

زیارت یادمان‌های شهدا در بستر برنامه شاد برگزار می‌شود

افتتاح دفتر جمعیت معتمدان مسجدسلیمان/ کتاب دفاع مقدس رونمایی شد

12 هزار نفر برای مسکن فرهنگیان در خوزستان ثبت نام کردند

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت شیخ احمد الزین

انتقال 19 بیمار کرونایی به بیمارستان‌های دیگر اهواز

همراهی شیخ احمد الزین با مبارزات ضداستکباری ملت‌های منطقه از خاطره تاریخ مقاومت نمی‌رود

ضرورت همکاری شیوع و سران عشایر جهت مقابله با بیماری کرونا

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت عالم مجاهد قاضی شیخ احمد الزین

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب درپی درگذشت عالم مجاهد قاضی شیخ احمد الزین

فوت یکی از کارکنان بهداشت و درمان بر اثر کرونا در خوزستان

«خوزستان» استان برتر خبرگزاری فارس شد

رهبر معظم انقلاب درگذشت قاضی شیخ احمد الزین را تسلیت گفتند

مبارزات ضداستکباری شیخ احمد الزین از خاطره تاریخ مقاومت نمی‌رود

پیام تسلیت رهبر انقلاب درپی درگذشت «قاضی شیخ احمد الزین»

پیام تسلیت رهبر انقلاب به سید حسن نصرالله

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت شیخ احمد الزین

دفاع مسئولانه شیخ احمد الزین از نهضت امام خمینی و مقاومت علیه جبهه استکبار هیچگاه از خاطره تاریخ نخواهد رفت

تقدیر از پژوهشگر برتر بسیجی حوزه شهید رجایی کرج

پیش‌بینی تاثیر سامانه بارشی بر جو خوزستان

جان باختن یکی از کارکنان شبکه بهداشت گتوند بر اثر ابتلا به ویروس کرونا

پیام رهبر انقلاب به دبیرکل حزب الله لبنان

رهبر انقلاب: همراهی شیخ احمد الزین با مبارزات ضداستکباری ملت‌های منطقه از خاطره تاریخ مقاومت نمی‌رود

مشکلات فرهنگیان خوزستان در طرح مسکن ملی پیگیری می‌شود

جشن نیکوکاری با شعار عیدی برای همه برگزار می شود

آزادی 280 زندانی جرائم غیر عمد و مالی خوزستان در سال 99

درخواست سازمان ملل از عربستان سعودی برای آزادی سه جوان شیعه