پیام خوزستان

آخرين مطالب

کمیسیون تلفیق، محل تأمین افزایش یارانه‌های پیشنهادی‌اش را آشکار نمی‌کند

افزایش یارانه از جیب آینده مردم علمي

افزایش یارانه از جیب آینده مردم
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ماجرای افزایش 2برابری یارانه نقدی با تصمیم کمیسیون تلفیق بودجه مجلس آیا نشانه‌ای از بازگشت مجلس به عصر احمدی‌نژاد نیست؟ منابع پیش‌بینی شده برای پرداخت 147هزار میلیارد تومان یارانه نقدی از کجا می‌آید، چه اندازه پایدار خواهد بود و اثر آن بر ناترازی دخل و خرج دولت، کسری بودجه و البته تورم چیست؟
91هزار تومان در حساب همه
در تازه‌ترین تصمیم، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه مجلس به این نتیجه رسیده‌اند که یارانه نقدی 45هزار و 500تومانی باید از سال آینده 2 برابر و به‌حساب سرپرستان خانوار به ازای هر نفر 91هزار تومان واریز شود. رحیم زارع، سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه با اعلام این خبر می‌گوید: علاوه بر این در سال آینده 20 هزار میلیارد تومان برای افزایش یارانه 35 میلیون نفر اقشار متوسط و ضعیف و 10 هزار میلیارد تومان برای افزایش مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی درنظر گرفته شد. وی گفت که دولت در لایحه بودجه، 73 هزار و 800 میلیارد تومان برای پرداخت یارانه درنظر گرفته بود که کمیسیون تلفیق آن را به 147 هزار میلیارد تومان افزایش داد.
سخنگوی کمیسیون تلفیق اضافه کرد: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق سازمان هدفمندی یارانه‌ها و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مکلف شدند امکان ثبت نام و پرداخت یارانه هدفمندی و همچنین معیشتی و سایر یارانه‌ها را برای کلیه افرادی که ثبت‌نام نکردند، افراد جدید و افرادی که منصرف شدند، فراهم کنند.زارع همچنین گفت: به موجب مصوبه کمیسیون تلفیق عدم‌ثبت نام یا تأخیر در ثبت نام و عدم‌پرداخت یارانه هدفمندی و یارانه معیشتی و سایر یارانه‌ها تخلف محسوب شده و مسئولیت آن بر‌عهده کلیه مدیران ذیربط است و این تخلف قابل رسیدگی در مراجع ذیصلاح است .به‌گفته وی، براساس مصوبه کمیسیون تلفیق در سال آینده در مجموع 32 هزار میلیارد تومان یارانه تولید در حوزه مسکن، صنعت و معدن، کشاورزی، حوزه گردشگری و دیگر حوزه‌ها برای یارانه سودتسهیلات درنظر گرفته شده است.
پول درشت از کجا می‌آید؟
سؤال مهم اینجاست که مجلس ناگهان این میزان پول را از کجا پیدا کرده که می‌خواهد حدود 100هزار میلیارد تومان بیش از رقم پیشنهادی دولت به مردم به‌صورت نقد پول بدهد چرا که به‌نظر می‌رسد اعضای کمیسیون تلفیق از پرداخت یارانه به‌صورت کارت اعتباری منصرف شده و به این نتیجه رسیده‌اند که واریز مستقیم بهتر جواب می‌دهد و مردم را خوشحال‌تر می‌کند. یک راه این است که مجلس بگوید منابع کمک معیشتی دولت که پس از افزایش قیمت بنزین در آبان سال گذشته به‌حساب 60میلیون نفر واریز شده با یارانه نقدی 45هزار و 500تومان تجمیع شود و بقیه این پول را هم مجلس اضافه می‌کند که نتیجه آن یارانه ترکیبی احمدی‌نژاد، کمک معیشتی روحانی و البته یارانه کوپن الکترونیکی قالیباف خواهد بود.
درحالی‌که انتظار می‌رفت این هفته مجلس وارد بررسی جزئیات لایحه بودجه سال آینده شود، بلاتکلیفی اعضای کمیسیون تلفیق بر سر ارقام کلیدی بودجه ازجمله نرخ ارز و همچنین منابع و مصارف هدفمندی یارانه‌ها باعث شد تا ارجاع گزارش تلفیق به صحن در هفته آینده انجام شود. مجلس اما تصمیم دارد تا یک برگ برنده جدید رو کند به همین دلیل تصمیم نمایندگان اکثریت اصولگرا این است که دلار 4200 تومانی حذف شود و مابه‌التفاوت آن به‌حساب مردم واریز شود. از نظر دولت این تصمیم باعث خواهد شد که رقم محاسباتی نرخ دلار در بودجه از 11هزار و 500تومان دولت به 17هزار و 500تومان برسد و حتی ممکن است در کوتاه‌مدت رضایت آنی شهروندان را به همراه داشته باشد، اما به‌دلیل تشدید کسری بودجه دولت و شکننده بودن منابع پرداخت یارانه 2برابر، تورم باز هم بالاتر برود. نخستین مخالفت با این تصمیم مجلس را عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی در چند روز قبل اعلام و به صراحت گفت: تعیین نرخ
 17 هزار و تومان به‌ازای هر دلار و رسمیت دادن به این نرخ تسعیر ارز در بودجه را با توجه به توفیقات اخیر در صدور نفت و فرآورده‌های نفتی و خنثی کردن تحریم‌های جاری از یک طرف و نیز روند تحولات و احتمال کاهش تحریم‌ها در سال آتی از طرف دیگر، به‌صلاح اقتصاد کشور نمی‌دانم.
بدرقه دلار 4200 تومانی یا استقبال از یارانه تلخ؟
مجلس ادعای دولت مبنی بر اینکه قرار است ارزش محاسباتی دلار در بودجه به بالای 17هزار تومان برسد را رد می‌کند و می‌گوید: اختیار تصمیم‌گیری درباره نرخ با دولت خواهد بود اما ابهام و پیچیدگی ماجرا این است که مجلس هرچند می‌گوید کاری به نرخ دلار در بودجه ندارد، اما روی 100هزار میلیارد تومان بودجه ناشی از حذف دلار 4200تومانی حساب کرده و برای آن خرج تراشیده است. نه محمدباقر قالیباف، در مقام رئیس مجلس و نه الیاس نادران در مقام رئیس کمیسیون تلفیق بودجه حاضر نمی‌شوند بگویند قیمت دلار را در بودجه چند حساب کرده‌اند و رئیس مجلس در آخرین اظهارنظر خود گفته است: تهمت ناروا به مجلس نزنید، مجلس نرخ ارز تعیین نکرده و آن‌قدر نسبت به اقتصاد نادان و ناشی نیستیم که نرخ ارز را تعیین کنیم. او می‌گوید: نه مجلس و نه دولت هیچ‌کدام قادر نیستند نرخ ارز را تعیین کنند چراکه نرخ ارز نتیجه مدیریت و عملکرد ما در کف بازار است. ما می‌گوییم تفاوت نرخ تسعیر ارز با نرخ آزاد که حجم بسیار زیادی است به حدی که بیشتر از بودجه جاری است، کجا خرج می‌شود؟ او می‌گوید: این مبلغ باید به جیب مردم برود تا مشکلات آنها مرتفع شود و مجلس مصمم است این کار انجام شود.
این مبلغ از کجا می‌آید؟
پرسش بی‌پاسخ همچنان این است که این پولی که مجلس می‌گوید باید به جیب مردم برود از کجا می‌آید؟ نمی‌توان از یک طرف به درستی خواستار حذف دلار 4200 تومانی بود و از طرف دیگر شفاف گفته شود که 100هزار میلیارد تومان یارانه نقدی جدید در راه است و در پشت پرده از اینکه قیمت دلار را چند حساب کرده‌اند، پرده‌پوشی کرد؟ حتی اگر نرخ ارز در بازار آزاد کشف قیمت شود، آنچه بانک مرکزی قرار است بابت فروش ارز دولتی به‌حساب خزانه واریز کند، نه نرخ بازار آزاد که معادل ریالی نرخ ارز در بودجه سالانه است که همه ساله هرچند در متن قانون بودجه قید نمی‌شود اما شفافیت بودجه‌ای همه ساله ایجاب کرده که این نرخ اعلام شود. ابهام جدی‌تر که می‌تواند برخلاف تصور نخست قانونگذاران یارانه نقدی دوبرابر را به یک قهوه تلخ در کام مردم تبدیل کند، این است که پرداخت یارانه نقدی دوبرابر به یک مطالبه دائمی تبدیل خواهد شد و اگر روزی ارز تک‌نرخی شد، دیگر خبری از مابه‌التفاوت نرخ ارز چندنرخی برای ریختن به‌حساب یارانه‌ها نیست و آن روز باید دید برای پر کردن چاه خالی یارانه‌های نقدی قرار است از کجا پول تامین شود.
واریز یارانه نقدی یا تقسیم فقر
پرداخت یارانه‌های پنهان و دارای شائبه رانتی به‌صورت مستقیم به شهروندان جامعه هرچند قابل دفاع و منطقی است، اما بدون اصلاحات جدی در نظام اقتصادی کشور ازجمله استحکام منابع بودجه‌ای دولت، شفاف‌تر شدن دخل و خرج‌ها، حاکم شدن نگاه بلندمدت و حرکت به سمت آزادسازی واقعی اقتصاد تنها باعث کهنه‌تر و مزمن‌تر شدن زخم‌های اقتصاد ایران خواهد شد. داستان آب رفتن یارانه 45هزار و 500تومان به ارث رسیده از دولت احمدی‌نژاد در اثر تورم اکنون پیش روی 80میلیون ایرانی است که انتخاب کنند از دولت و مجلس پول بیشتری به‌صورت ماهانه می‌خواهند یا اینکه دوست دارند قدرت خرید آنها دست‌کم در یک برنامه 10ساله حفظ شود و تورم از اقتصاد ایران و سفره مردم رخت بربندد. دادن یارانه نقدی بیشتر حتی تا 10برابر قبل از اجرای اصلاحات عمیق اقتصادی در بلندمدت به فقیرتر شدن مردم می‌انجامد. سیاست مجلس اما این است که با تقسیم بودجه به جای اصلاح بودجه جلوی تقسیم فقر را بگیرد. سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه می‌گوید: برای هدفمندی یارانه‌ها 43 ردیف در مصارف درنظر گرفته شده که 10 ردیف برای دولت به مبلغ 79 هزار میلیارد تومان درنظر گرفته شده و از 429 هزار میلیارد تومان کسر خواهد شد و مبالغ این ردیف‌ها مانند کاهش فقر مطلق در اختیار بهزیستی، کمیته امداد امام‌خمینی، حوزه سلامت، حوزه نان و خرید تضمینی گندم، حوزه‌های فرهنگی، کتب درسی ، افزایش حقوق سربازان، مسکن محرومان، مسکن رزمندگان، صندوق بیمه تامین اجتماعی، حوادث غیرمترقبه، واکسیناسیون دام، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی، حمایت از زنان سرپرست خانوار، حمایت از خانواده زندانیان و دیگر مواردی که
33 مورد است براساس نظر کمیسیون تلفیق و پیشنهادهای دولت قرار خواهد گرفت .هرچند کمیسیون تلفیق می‌گوید هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده اما حسینعلی حاجی‌دلیگانی، عضو هیأت رئیسه مجلس پیش‌تر فاش کرده بود که نه‌تنها قرار است یارانه نقدی همه 91هزار تومان شود که یارانه نقدی 48میلیون نفر از اقشار ضعیف جامعه 136 هزار تومان و یارانه نقدی 10 میلیون ایرانی که از نظر مالی در شرایط سخت‌تری قرار دارند و جزو طبقات ضعیف جامعه هستند، در هر ‌ماه 220 هزار تومان خواهد شد.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/244242/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مساعدت طلاب جهادی به کادر درمان، روحیه‌بخش است

پلمب یک مجتمع تجاری در کیانپارس اهواز

ضرورت تست گیری کرونا از معتادان متجاهر پیش از اسکان در مراکز و کمپ های نگهداری/تامین 200 تخت برای اسکان معتادان متجاهر از سوی هلال احمر خوزستان

مرتکبان و تسهیل‌گران حمله به مرزبانان عراقی منتظر پاسخی سخت باشند

پیام تسلیت استاندار در پی عروج آسمانی 2 بانوی مدافعان سلامت خوزستان

جدول پخش مدرسه تلویزیونی یکشنبه 10 اسفند 99 در تمام مقاطع تحصیلی

لغو دوباره مجمع انتخاب رئیس هیات شنای خوزستان / علت، کرونا یا اختلاف نظر!؟

ما توی جنگ بزرگ شدیم

لزوم انجام تست کرونا از معتادان متجاهر پیش از اسکان در کمپ‌ها

پاساژ امام رضا کیانپارس اهواز پلمب شد

جریمه 3000 خودرو در شهرهای قرمز خوزستان در 24 ساعت گذشته

فولاد به دنبال تکرار نیم‌فصل دوم لیگ نوزدهم / آزمون سخت یزدی مقابل تراکتور

کام تلخ مردم خوزستان به‌خاطر برداشت سیاه نیشکر

گروه‌های مقاومت عراق: حمله به الحشدالشعبی برای آمریکا هزینه خواهد داشت

وضعیت بیژن مرتضوی پس از ابتلا به کرونا + عکس

دستگیری 3 سارق و کشف 13 فقره سرقت در آبادان

نمایندگان لرستان و خوزستان به فینال لیگ برتر بوکس را یافتند

تجهیزات درمانی و سهمیه واکسن خوزستان بیشتر شود

لیگ یک فوتسال امیدهای ایران |‌ کار مقاومت در روز صعود مشگین‌شهر به روز آخر کشید + جدول

لیگ یک فوتسال امیدهای ایران |‌ مشگین‌شهر صعود کرد و مقاومت محکوم به برد شد + جدول

اجرای پویش "من ماسک می‌زنم" در شوش دانیال

اعلام برنامه دور برگشت لیگ برتر فوتسال زنان

خلبانان در دوران دفاع مقدس با رشادت و پشتیبانی رزمندگان دشمن بعثی را شکست دادند

آغاز دور برگشت لیگ برتر فوتسال زنان از 15 اسفند

پاسخ مناسبی به جنایت آمریکا خواهیم داد

مقاومت عراق: جنایت حمله به مواضع حشد شعبی بهای گرانی خواهد داشت

دستگیری سارق حرفه‌ای با 5 فقره سرقت در خرمشهر

آزادی 10 زندانی جرائم غیرعمد تربت‌حیدریه در طرح نذر هشتم

محموله کمک‌های مردمی آبادان به زلزله‌زدگان سی‌سخت ارسال شد

تیم خوزستان دومین فینالیست لیگ برتر بوکس شد

شکست غیرمنتظره بسکتبالیست‌های قم در گام نخست پلی‌آف

برنامه ریزی برای انتخابات آتی با محوریت حفظ سلامت شهروندان

برای مهار کرونا، هرخانه به یک پایگاه بهداشتی تبدیل شود

تیم فوتسال ملی حفاری برابر حریفش به برتری رسید

انجام تست کرونا از معتادان متجاهر قبل ازاسکان در کمپ

سارقان مسلح در دام پلیس خوزستان

ابتلای 14 نفر در یک جشن عروسی در خوزستان

گروه‌های مقاومت عراق در واکنش به حمله اخیر آمریکا: هرآنچه در تصور اشغالگران نمی‌گنجد در تیررس مقاومت است

ابتلای 14 نفر به کرونا در یک جشن عروسی در خوزستان

زمین دانیال کوچولو را بلعید / فیلم دوربین مداربسته از اهواز + گفتگوی اختصاصی

امروز توانستیم از موقعیت هایمان به نحو احسن استفاده کنیم

معرفی تیم برای لیگ دسته سوم فوتبال و کمک به فقرا در آستارا

پلمب 17 واحد صنفی متخلف در "ایذه "

هفتاد درصد بازیکنان تیم فوتسال کراپ مصدوم هستند

گروه‌های مقاومت عراق: پاسخ مناسبی به جنایت آمریکا خواهیم داد

گروه‌های مقاومت عراق: آمریکایی‌ها منتظر پاسخمان باشند

مراجعه‌ بیماران کرونا به بیمارستان بزرگ دزفول بیشتراز ترخیصی‌هاست

وعده گروه‌های مقاومت برای انتقام‌گیری از آمریکا

مقاومت عراق: حنایت حمله به مقرهای حشد شعبی بهای گرانی خواهد داشت

مقاومت عراق: حنایت حمله به مواضع حشد شعبی بهای گرانی خواهد داشت