پیام خوزستان

آخرين مطالب

انتقاد از وجود بروکراسی پیچیده در تامین واگن شهرداری تهران

انتقاد از وجود بروکراسی پیچیده در تامین واگن
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیرعامل شرکت مترو تهران گفت: واگن باید متناسب با مترو هر شهری طراحی شود و به همین دلیل زمانبری خاص خود را دارد.

به گزارش شهر، علی امام، مدیر عامل شرکت مترو تهران درباره سرانجام آزادسازی اوراق مشارکت سال 98 مترو تهران گفت: دو ماه پیش 184 میلیارد تومان و انتهای هفته گذشته نیز سهم دولت آزادسازی و در مجموع 684 میلیارد تومان از سهم هزارمیلیارد تومانی مترو تهران از اوراق مشارکت مترو تاکنون آزادسازی شده است. 
٣ وثیقه دیگر برای پایان آزادسازی اوراق مشارکت سال 98
او درباره آزادسازی باقی مانده سهم مترو و ارائه وثیقه جهت آزادسازی آن گفت: دو مورد از وثائقی که شهرداری ارائه داده در مراحل نهائی است و احتمالا تا نیمه بهمن تایید می‌شود و باقی مانده پول آزاد می‌شود. 
امام در پاسخ به این سوال که آیا با دو وثیقه شهرداری باقی مانده پول آزاد می‌شود گفت: بستگی دارد که بانک آن‌ها را بپذیرد چرا که وقتی وثیقه ارائه می‌شود ارزش آن کاهشی می‌شود و گاهی 50 درصد کمتر از ارزش واقعی به عنوان وثیقه محسوب می‌شود. 
او ادامه داد: احتمالا ملک سومی هم نیاز است که برای تامین وثیقه ارائه شود و احتمالا با این سه ملک پرونده اوراق مشارکت بسته می‌شود. 
مدیرعامل شرکت مترو تهران در پاسخ به این سوال که آیا 10 ایستگاه باقی مانده طبق وعده داده شده تا پایان سال افتتاح خواهند شد گفت: ما زمان زیادی را از دست دادیم چرا که پول اوراق باید در شهریور ماه و در نهایت مهرماه به دست ما می‌رسید، اما قسمت بیشتر پول در آخرین روزهای دی ماه برای ما واریز شده است اما جلسات فشرده‌ای با پیمانکاران در این روزها برگزار کردیم و درخواست کردیم تا جایی که ممکن است کار را فشرده پیش ببرند. 
امام ادامه داد: در تلاش هستیم تا جایی که می‌شود ایستگاهی به سال بعد موکول نشود و امیدواریم تا آخر سال ده ایستگاه باقی مانده تا پایان سال افتتاح شود. 
او افزود: بیشتر افتتاح‌ها در اسفندماه است و تعداد کمتری از ایستگاه‌ها در بهمن ماه افتتاح خواهد شد. 
مدیرعامل شرکت مترو تهران در واکنش به اظهارات رئیس شورای شهر مبنی بر اینکه افتتاح ایستگاه‌ها بدون وارد کردن واگن به خط انگار که پول خود را دور می‌ریزیم، و باید در تامین واگن برای مترو اقدام جدی‌تری کرد گفت: در سال 96 و در برنامه پنج ساله، دولت تامین واگن برای کلانشهرها را به صورت جدی‌تری برعهده گرفت و براساس ماده 48 مقرر شد تا پایان برنامه در سال 1400، دو هزار دستگاه واگن مترویی برای مترو کلانشهرها تامین شود که سهم تهران 1050 واگن است. 
او ادامه داد: مسئولیت تامین واگن‌ها به وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها سپرده شد و مناقصه بین المللی برگزار و اواخر سال 96، واگن‌سازی تهران با شرکای چینی خود برنده آن شد. 
امام با تاکید بر اینکه به جد پیگیر این مساله هستیم گفت: سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها کارفرما است و شهرداری تنها بهره بردار است و منابع مالی نیز از طریق فاینانس و با تعهد دولت تامین می‌شود. متاسفانه روند اداری در داخل کشور خیلی به کندی پیش رفته و هنوز به سرانجام نرسیده است، البته تحریم نیز بی‌تاثیر نبوده است. 
اعتبار اسنادی واردات 630 واگن از چین هنوز باز نشده است
مدیرعامل شرکت مترو تهران افزود: زمانی که این قرار داد بسته شد قرار بود الحاقیه‌ای منعقد شود و این الحاقیه ماه‌هاست که بین طرف چینی و سازمان شهرداری‌ها به نتیجه نرسیده و در نتیجه اعتبار اسنادی پروژه هنوز باز نشده است. در قراردادهای فاینانس، تا زمانی که اعتبار اسنادی باز نشود، قرارداد فعال نمی‌شود و هنوز این اتفاق رخ نداده است. 
او افزود: چیزی به 1400 نمانده است و حتی قرارداد هم هنوز به سرانجام نرسیده است و به نظر می‌آید متاسفانه تا پایان دولت دوازدهم هیچ اتفاق جدی در عرصه تامین واگن رخ ندهد. 
امام ادامه داد: تا سال آینده بدون هیچ شک و شبه‌ای نه تنها 630 واگن بلکه باقی این تعداد دو هزار واگن نیز به نتیجه نمی‌رسد. 
با وجود بروکراسی پیچیده اداری، بدون تحریم هم شرایط تامین واگن تفاوت چندانی نداشت
او گفت: درست است که تحریم بی‌تاثیر نبوده اما اصل مشکل سیستم بروکراسی سنگین و پیچیده‌ای است که داریم، حتی اگر تحریم هم نبود، با این شرایط اداری احتمالا تفاوت چندانی با وضعیت کنونی نداشتیم. 
امام ادامه داد: فارغ از بحث 2 هزار واگن، در سال جاری دو اتفاق افتاده است، شرکت مترو تهران، بعد از جلسات متعدد با شرکت واگن‌سازی تهران تلاش کرد تا قراردادها را به نسبت قراردادهایی که در دوره قبل مدیریت شهری بسته شده بود و عددهای بالایی بود که بنظر می‌آمد منطقی نیست، تعدیل دهد و در نتیجه قراردادها 25 درصد قیمت‌ها تعدیل و قراردادی برای تامین 105 دستگاه آماده شد که امیدواریم در بهمن ماه با حضور شهردار و رئیس سازمان برنامه و بودجه این قرارداد مبادله شود. 
او با اشاره به ظرفیت‌های قانون بودجه برای تامین منابع گفت: در قانون بودجه کل کشور ظرفیت‌هایی وجود دارد و در این زمینه پیگیر تامین منابع هستیم. تبصره 18 و 19 بودجه و ماده 12 قانون حمایت از تولید حمایت‌پذیر از جمله راه‌هایی هستند که پیگیر بهره گیری از آن‌ها هستیم. بعلاوه ظرفیت اوراق مشارکت را نیز استفاده خواهیم کرد. درسال 99، مبلغ 420 میلیارد تومان از اوراق برای تامین واگن اختصاص داده شده است. 
امام ادامه داد: از طرفی تبصره 19 بودجه برای حمایت از مشارکت عمومی-خصوصی در پروژه‌ها است و در آن پیش بینی شده است که اگر سرمایه‌گذاری 70 درصد هزینه را بدهد، دولت 30 درصد آن را تامین می‌کند. در این زمینه برای اولین بار در ماه‌های گذشته از کمیته ماده 27 وزارت کشور مصوبه گرفتیم و اولین نوبت فراخوان شنبه هفته گذشته در روزنامه همشهری چاپ شد و اکنون در فرایند تامین سرمایه گذار هستیم که بتوانیم 105 دستگاه نیز از این طریق تامین کنیم. 
او ادامه داد: اگر این سرمایه‌گذاری به نتیجه برسد باب جدیدی در مترو تهران ایجاد خواهد شد و امیدواریم بتوانیم با مشارکت بخش خصوصی به قرار داد برسیم و 105 دستگاه دیگر را نیز از این طریق به نتیجه برسانیم. 
در یک سال آینده واگن جدیدی به مترو تهران اضافه نخواهد شد
به گزارش ایلنا، امام در پاسخ به این سوال که این 105 دستگاه چه زمانی به ناوگان حمل ونقل پایتخت اضافه خواهد شد گفت: از زمانی که قرارداد بسته شود، واگن‌ها باید 18 ماهه تامین شود و وارد شبکه مترو تهران شود. 
او در واکنش به اینکه بنابراین در یک سال آینده واگن جدیدی به مترو تهران اضافه نخواهد شد گفت: خیر اضافه نخواهد شد. واگن باید متناسب با مترو هر شهری طراحی شود و به همین دلیل زمانبری خاص خود را دارد.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/243250/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

14 طرح فاضلاب در سال آینده در خوزستان عملیاتی می‌شود

انتقادی جدی استاندار خوزستان از وضعیت آب و فاضلاب/طفره رفتن مدیر آبفا جای تاسف دارد

پروژ‌های محرومیت زدایی سپاه در شعیبیه شوشتر به بهره برداری رسید

تصویری تامل‌برانگیز از اورژانس کرونا در اهواز | بستری شدن همزمان چند عضو یک خانواده

انجام 4 عملیات مهار آتش سوزی و امدادی در اهواز

هوای امروز اهواز در وضعیت سالم است

100 زندانی در استان فارس در قالب پویش نذر رهایی آزاد می‌شوند

بازار خوزستان تعطیل شد

55 کتاب حوزه جهاد و مقاومت به تقریظ مقام معظم رهبری مزین است

مازندرانی‌های ساکن خوزستان با تست منفی به خانه برگردند

احتمال نیاز به تامین نیرو از دیگر استان‌ها برای خوزستان

فروش بیش از 14 هزار جلد کتاب در طرح زمستانه خوزستان

آیین رونمایی از کتاب «آزادی یعنی آزادی» برگزار می‌شود

اظهارات معاونین سازمان صمت با واقعیات بازار خوزستان همخوانی ندارد

55 تقریظ رهبر معظم انقلاب بر آثار مکتوب دفاع مقدس منتشر شده است

(تصاویر) باغ فردوس در روز‌های سیاه اهواز

لزوم پیگیری مشکلات معیشت مردم از سوی مسئولان

سومین کنگره بین‌المللی جندی شاپور در دانشگاه صنعتی دزفول برگزار می‌شود

انتقاد آزادی از پرداخت 200 میلیون برای خرید حق پخش فیلم‌های میلیاردی!

مقابله با کرونا در بنیاد مسکن خوزستان ادامه دارد

تصویری تأمل‌برانگیز از اورژانس کرونا در اهواز | بستری شدن همزمان چند عضو یک خانواده

دستگیری 10 قاچاقچی در آبراه اروند رود

بایدن برای آزادی «بن نایف» تحت فشار است

عکس/فرشتگان کوچک مبتلا به کرونا در بیمارستان ابوذر اهواز

نیروگاه رامین اهواز، دژ مستحکمی مقابل کرونا

آزادی 18 زندانی محکوم به قصاص در زنجان

نقض آزادی مذاهب در سوئیس؛ پوشیدن برقع ممنوع می‌شود

راه اندازی بخش ویژه بیماران کرونایی بیمارستان امام علی (ع) اندیمشک

خوزستان/ اعتراض کارگران به نقض قانون کار در پتروشیمی تخت‌جمشید ماهشهر

احتمال تامین نیرو از دیگر استان‌ها برای کمک به کادر درمان خوزستان

گل‌محمدی دوست نداشت بازی با صنعت‌نفت لغو شود!

یزدی: بازیکنان نفت مسجدسلیمان لیاقت بالانشینی در لیگ را دارند/ چشم انتظاریم مشکلات حل شود

مرگ در عرض سه روز؛ سوغات شوم سفرهای نوروزی

2 عرضه اولیه در راه است

بورس 10 واحد رشد کرد

شناسایی 26 کرونایی در راه‌آهن و پایانه مسافربری غرب اهواز

زمان واریز یارانه اسفند مشخص شد

کیش میزبان اردوی مشترک تیم های ملی فوتبال 5 نفره ایران و روسیه

لندن: زاغری در اسرع وقت به انگلیس بازگردد

آخرین وضعیت پزشک گنابادی پس از تزریق واکسن

پیش‌ بینی افزایش حقوق کارگران در سال آینده

نیکلاس کیج، برای بار پنجم ازدواج کرد!/ مروری بر تمام ازدواج های کیج + تصاویر

طرح زندگی بخشی به رود دره فرحزاد اجرا می‌شود

خبر خوش برای جودوی ایران

قرارداد تولید 105 دستگاه واگن

میانگین بهای خدمات دستفروشی متری 11 هزار تومان است

فریب پیامک‌های جعلی تمدید آگهی در سایت‌های خرید و فروش را نخورید

افزایش 400 میلیارد تومانی بودجه فرهنگی شهرداری

هیئت‌های مذهبی تابع قانون هستند/ کار فرهنگی تعطیل شدنی نیست

قطارهای متروی تهران و حومه روزانه 50 هزار کیلومتر کارکرد دارند