پیام خوزستان

آخرين مطالب

در جمع خبرنگاران

زنگنه: نگران احیای بازارهای ازدست‌رفته نفت ایران نیستم وزارت نفت

زنگنه: نگران احیای بازارهای ازدست‌رفته نفت ایران نیستم
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - وزیر نفت گفت: نگران احیای بازارهای ازدست‌رفته نفت ایران نیستیم و در صورت لغو تحریم‌ها، قدرتمندتر از گذشته به بازار بازمی‌گردیم.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه امروز (جمعه، سوم بهمن‌ماه) در حاشیه آیین گشایش بیست‌وپنجمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران درباره بازگشت تولید نفت ایران به بازار پس از لغو تحریم‌ها اظهار کرد: من نگران بازارهای ازدست‌رفته نیستم و خریداران نفت هم خود را به یک یا دو فروشنده محدود نمی‌کنند.
وی تأکید کرد: در صورت لغو تحریم‌ها قدرتمندتر از گذشته به بازار برمی‌گردیم، کوتاه‌تر از زمانی که فکر می‌کنید.
صادرات نفت ایران به‌شدت افزایش یافته است
وزیر نفت درباره سخنان اخیر عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی درباره اینکه صادرات نفت ایران در مدت اخیر افزایش یافته است، گفت: به‌شدت.
زنگنه افزود: اگر صنعت نفت زنده نبود، شرکت‌ها در این نمایشگاه نمی‌توانستند کاری انجام دهند؛ وقتی شرکت‌های گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی سرمایه‌گذاری می‌کنند، یعنی زنده هستند و برای کالاها و خدمات تقاضا می‌دهند، بنابراین این شرکت‌ها زنده هستند و البته تقاضا بیشتری برای کار دارند که ما هم قبول داریم.
وی ادامه داد: صنعت نفت نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتر است و این روند به منابع سرمایه‌ای نیاز دارد و همه باید در سطح نظام تلاش کنیم منابع موردنیاز را تأمین کنیم و از همه این ظرفیت عظیم مبارک که در کشور ایجاد شده و یکی از ثروت‌های بزرگ کشور هست، صیانت کنیم و بتوانیم طرح‌های خود را با اتکا به تجهیزات، کالاها و مهندسی ایرانی پیش ببریم.
وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره اینکه چند درصد از تجهیزات موردنیاز صنعت نفت بومی‌سازی شده است، تصریح کرد: برای حمایت از ساخت داخل پیمانکاران برنده مکلف‌اند طبق فهرست مفصلی که در قراردادها به آن اجزا و تجهیزات بیشتری اضافه می‌شود، تنها از شرکت‌های داخلی خرید کنند و حق خرید از خارج را ندارند.
خودکفایی حدود 70 درصدی در ساخت پالایشگاه‌های گاز و پتروشیمی
زنگنه ادامه داد: البته ما هنوز در بخش‌هایی از جمله لوله‌های بدون درز و ماشین‌های دوار نیازمند کار بیشتری هستیم؛ نزدیک به 65 تا 70 درصد در ساخت پالایشگاه‌های گازی و پتروشیمی خودکفا شده‌ایم و تجهیزات دوار هم باید تلاش شود در ایران ساخته شود.
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره طرح گازرسانی به سیستان و بلوچستان هم گفت: ما به زاهدان گازرسانی کردیم و در ماه‌های ابتدایی سال 1400 شهر زابل هم به شبکه وصل می‌شود، اما به‌دلیل اولویت‌بخشی به طرح گوره - جاسک به‌عنوان ایرانی‌ترین و سریع‌ترین خط لوله تاریخ ایران در تأمین خط لوله‌های خط ایرانشهر – چابهار کمی تأخیر شد، اما گازرسانی داخل شهرها و شبکه‌ها در جریان است.
وزیر نفت در پاسخ به پرسشی درباره احتمال لغو تحریم‌ها و اینکه چه اقدام‌هایی برای دستیابی به توان حداکثری تولید انجام شده است و چند ماه زمان می‌برد که به تولید حداکثری برسیم، گفت: ما براساس احتمال‌ها برنامه‌ریزی و کار می‌کنیم، اما اعلان عمومی نمی‌کنیم، زیرا تحریم‌ها هنوز برداشته نشده است، با این حال نگران احیای بازارهای ازدست‌رفته نیستم.
زنگنه ادامه داد: من فکر می‌کنم، اگر تحریم‌ها برداشته شود، بازار به سراغ ما می‌آید، زیرا خریداران نفت همیشه دنبال تنوع در فروشندگان هستند، بازار خیلی بزرگ است، اما ما در این سه سال در بازاریابی و انتقال پول و دریافت پول، قدرتمندتر و توانمندتر از گذشته شدیم و در صورت رفع تحریم‌ها با قدرت وارد بازار می‌شویم و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به تولید حداکثری می‌رسیم.
آمار نمی‌دهم، جنگ هنوز تمام نشده است
زنگنه در پاسخ به پرسشی درباره آمار صادرات نفت گفت: اکنون نمی‌توانم آمار بدهم، زیرا جنگ تمام نشده است.
وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره پیش‌بینی وی از تحولات بازار نفت پس از روی کارآمدن بایدن گفت: من پیشگو نیستم، اما بستگی به آنها دارد و مقام‌های سیاسی ما پیام‌ها را به‌روشنی و با صراحت گفته‌اند.
وزیر نفت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تهاتر نفت در ازای واکسن گفت: من چنین مذاکره‌ای انجام نداده‌ام.
زنگنه همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره برنامه‌های وزارت نفت برای همکاری با کشورهای حوزه خزر و توافق با جمهوری آذربایجان گفت: ما با جمهوری آذربایجان توافق‌ها و پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و توافق‌های روشنی انجام شده که تحریم‌ها آن را دچار اشکال کرده است و اگر برداشته شود، فعال می‌شود و منافع دو کشور را تأمین می‌کند.
پالایشگاه‌ها در فروش خود مختارند
وی همچنین درباره حمایت‌های وزارت نفت برای از بین رفتن خام‌فروشی پالایشگاه‌های میانی گفت: پالایشگاه‌ها در فروش خود مختارند و تاکنون گزارشی درباره تأمین نشدن به‌موقع نیاز واقعی تولیدکنندگان داخلی دریافت نکرده‌ام، البته قیمت دست من نیست و دست بازار است، اما گزارشی دریافت کنم، تلاش می‌کنم خوراک موردنیاز واحدهای پایین‌دستی به‌موقع و به قیمت متعارف تأمین شود.
زنگنه گفت: من در هر دوره که وزیر نفت بودم همه تلاشم را کردم که جوانان را رشد دهم و استعدادها و افرادی را که توانایی تدبیر دارند رشد دهم که همین نمایشگاه هم زحمتی است که کشیده شده است و ما تلاشم کردیم زمینه‌های رشد را فراهم کنیم.
وی ادامه داد: اکنون می‌بینید که در شرایط تحریم در حالی که پول زیادی نداشتیم و در سه سال اخیر سرمایه‌گذاری صنعت نفت 14 میلیارد دلار کاهش یافت، پروژه‌ها اجرایی شدند و ما هنوز زنده‌ایم و رشد کردیم؛ با مشاهده غرفه‌های نمایشگاه هم متوجه می‌شوید که در حال انقباض و از بین رفتن نیستند و این مایه افتخار است.
وزیر نفت در ادامه درباره وضع استخدام در وزارت نفت، اظهار کرد: اکنون برنامه‌ای برای استخدام رسمی نداریم، اما قراردادهای مدت موقت و مدت معیین وجود دارد و افراد ارزیابی می‌شوند و اکنون هم اگر کسی هست باید در تارنمای وزارت نفت برای ارزیابی ثبت‌نام کند.
حفاری میدان گازی فرزاد سال آینده آغاز می‌شود
زنگنه تصریح کرد: حفاری فاز 11 پارس جنوبی هم آغاز شده و برنامه ما این است که زمستان سال آینده روزانه حدود 16 میلیون مترمکعب گاز از این فاز برداشت کنیم. جکت میدان گازی فرزاد هم در حال ساخت است و حفاری در این میدان گازی احتمال دارد سال آینده آغاز شود.
وی تأکید کرد: هم‌اکنون میدان‌های نفتی و گازی زیادی وجود دارد و فشارافزایی‌های پارس جنوبی و بازسازی و نوسازی تأسیسات نفت مانده است که باید انجام شود، هرچند اجازه ندادیم کار در دوران تحریم بخوابد، اما در حداقل‌ها کار کردیم.
وزیر نفت با اشاره به افزایش مصرف گاز طبیعی در کشور و تأکید بر صرفه‌جویی، گفت: هم‌اکنون گاز طبیعی با فشار بالایی که به وزارت نفت آمد تأمین می‌شود و جز در مقطع کوتاهی و در یک شب، باقی گازرسانی به نیروگاه‌ها اداره شد و از حالا هم اگر مردم صرفه‌جویی کنند مشکلی نیست.
زنگنه یادآور شد: مسئله این بود که مصرف مردم غیرقابل‌پیش‌بینی بود و فقط در استان تهران 15 درصد افزایش مصرف داشتیم و این رقم بسیار بالایی است. اگر قرار باشد سالانه 150 میلیون مترمکعب به مصرف اضافه شود باید از کجا تأمین کنیم؟ مگر می‌توان سالانه 30 میلیارد دلار در این حوزه سرمایه‌گذاری کرد، بدون اینکه تولید ملی بالا برود؟

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/243201/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

غرس نهال ایثار؛ هر شهید، یک درخت در یادواره 17 هزار زن شهید و جانباز

لیگ برتر فوتبال - دیدار تیم‌های استقلال و فولاد

پالایش نفت آبادان با دبل حسن زاده در پادگان نیروی زمینی سکو زد

فعالیت 10 درصدی کارکنان ادارات غیر ضروری خوزستان تا پایان سال

کاشت نهال به مناسبت هفته منابع طبیعی و روز درختکاری در بهبهان

دستگیری 2 سارق حرفه‌ای در ماهشهر

مقصر اصلی ناکامی پرسپولیس در آبادان ؛ یحیی گل محمدی فاش کرد + سند

مقابل نایب قهرمان آسیا مساوی کردیم

تساوی بدون گل استقلال و فولاد در پایان نیمه اول

پروتکل‌هابرای‌سفرهای‌خوزستان‌جواب‌داد

گزارش زنده؛ تا پایان نیمه اول| استقلال صفر - فولاد خوزستان صفر

برگزاری دهمین پاسداشت ادبیات جهاد و مقاومت بە میزبانی استان کردستان

کاهش کارکنان حاضر در ادارات به 10 درصد

پورموسوی: به مردم آبادان بابت داشتن بازیکنان متعصب تبریک می‌گویم/ عملکرد ما بازی پرسپولیس را تحت تاثیر قرار داد

شهردار منتخب اهواز فاقد صلاحیت قانونی است

پورموسوی: نه اعتصاب می‌کنیم نه کودتا!

کسب یک امتیاز برای هر دو تیم عادلانه بود

حاکمیت جوی آرام بر آسمان خوزستان

199 فوتی کرونا در خوزستان در یک هفته

محرومیت دانشگر از دیدار با ماشین سازی

عملکرد قابل قبول داوران در بازی پرسپولیس و صنعت نفت آبادان

ترمز بدموقع پورموسوی جلوی پای یحیی گل محمدی

(تصاویر) بازداشت سارقان منزل در شهرک آزادی

شیب تند بستری‌های کرونا در خوزستان / پایین‌ترین میزان رعایت پروتکل‌ها در 3 استان

جدیدترین قیمت سکه و طلا در بازار

پرسپولیس حتی برای یک بار هم از خط دفاعی نفت عبور نکرد

به تیمم تبریک می گویم/بازیکنان اگر هوشیارتر عمل می‌کردند می‌توانستیم چند گل به سایپا بزنیم

گیرکردن حلقه انگشتری در انگشت دختر خردسال خرمشهری

صنعت نفت آبادان 0 - پرسپولیس 0

حاشیه دیدار استقلال - فولاد| خوش‌وبش استقلالی‌های سابق/ مجیدی سوژه عکاسان شد، حضور تعدادی از هواداران روی سکوها

نرم افزار ریسک من مقاومت فرد در برابر کرونا را مشخص می‌کند

تعطیلی گسترده در خوزستان؛ 90 درصد کارکنان ادارات استان دورکاری می‌روند

صنعت نفت آبادان 0 - پرسپولیس 0/ نوار بردهای متوالی قرمزها قطع شد

گزارش زنده| استقلال تهران 0 فولاد خوزستان 0

صادقی: نفت مسجدسلیمان خیلی بسته بازی کرد

شهردار جدید اهواز به مناطق محروم اولویت دهد

اجرای طرح ارتقاء امنیت اجتماعی توسط پلیس آبادان

دلایل توقف پرسپولیس برابر صنعت نفت

پورموسوی: پرسپولیس نتوانست موقعیتی خلق کند

آمار بیماران مبتلا به کرونا در خوزستان هر 9 روز 2 برابر می‌شود/ 56 درصد بیماران کرونایی استان ویروس جهش یافته انگلیسی بوده است

پروتکل‌ها برای سفرهای خوزستان جواب داد

تست کرونای برخی کارکنان اداره های شادگان مثبت شد/ادامه روند نمونه گیری رایگان و سریع از سازمان ها و بانک ها

قیمت سکه 16اسفند 1399 به 10 میلیون و 340 هزار تومان رسید

نشانه ها و درمان نشخوار ذهنی

میزان افزایش حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان در سال آینده مشخص شد

حداقل حقوق کارکنان دولت در سال 1400 مبلغ 3.5 میلیون تومان تعیین شد

ایلان ماسک یک شبکه اجتماعی برای تسلا راه‌اندازی کرد

کالاهای رسوب شده در گمرکات تعیین تکلیف می شود

شاکرمی عنوان کرد؛ اقدامات دولت برای حمایت از کارگران در 7 سال گذشته

مدیرکل سازمان های کارگری و کارفرمایی خبر داد : اصلاح آیین نامه انجمن های صنفی و کانون های مربوطه در هیئت دولت