پیام خوزستان

آخرين مطالب

چگونه پرخاشگری حاصل از شرایط شیوع کووید 19 را کنترل کنیم؟ مقالات

چگونه پرخاشگری حاصل از شرایط شیوع کووید 19 را کنترل کنیم؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - گوهر یسنا انزانی با اشاره به پیچیده شدن زندگی در عصر امروز به دلیل گسترش تکنولوژی و لزوم کسب مهارت‌های مواجهه با مشکلات، اظهار کرد: از جمله مهارت‌های مورد نیاز در عصر حاضر مهارت‌های زندگی است که علیرغم تاثیر شگرف آن در آرامش انسان، مورد غفلت و چشم پوشی افراد واقع شده است.
به گفته این روانشناس، در حال حاضر با توجه به شرایط پاندمی کووید 19 یادگیری مهارت‌های زندگی به عنوان توانایی که می‌تواند به ما کمک کند در موقعیت‌های متفاوت صحیح رفتار و اینکه آرامش خود را حفظ کنیم بسیار حائز اهمیت‌ است. همچنین در این راستا از جمله مولفه‌های مهم مهارت‌های زندگی، کسب توانایی کنترل خشم است.
انزانی با بیان اینکه خشم احساسی است که به صورت جسمانی و هیجانی ابراز می‌شود، افزود: خشم واکنش طبیعی و ارگانیسم نسبت به شرایطی است که فرد دچار ناکامی می‌شود، خشم می‌تواند از احساس خفیف ناخوشایند تا احساس شدید عصبانیت را در بر بگیرد که در مرحله شدید به آن پرخاش گفته می‌شود. می‌توان گفت خشم احساسی طبیعی است که در صورت تداوم در بروز و افزایش شدت آن و مناسب نبودن نحوه ابراز آن می‌تواند منجر به ایجاد بیماری‌های جسمی و ایجاد مشکل شود.
وی درباره علائم بروز خشم با اشاره به سه تغییر، ادامه داد: با بروز خشم شاهد تغییرات فیزیولوژیک یا علائم جسمانی که شامل منقبض شدن عضلات، گشادی مردمک چشم و افزایش ضربان قلب و تنفس سریع و تعریق و... است، تغییرات شناختی یا علائم فکری نظیر نپذیرفتن اطلاعات جدید و حرف دیگران، خاموشی مغز و افزایش خطاهای ذهنی و غیره، همچنین تغییرات رفتاری نظیر پرخاش کردن، سکوت کردن، عدم برقراری تماس چشمی و گریه کردن هستیم.
انزانی معتقد است که رفتار فرد خشمگین و عصبانی ناسازگارانه و گاها پیامدهای جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. همچنین این در حالی است که ما نمی‌توانیم خشم و عصبانیت را از زندگی حذف کنیم و تنها می‌توانیم به تدریج آن را کنترل کنیم.
این روانشناس همچنین این را هم گفت که باید بتوانیم هنگام ایجاد خشم آن را تشخیص دهیم، در مدت زمان یک ماه نسبت به تمامی علائم اولیه خشم به ویژه علائم جسمانی حساس شویم و همچنین باید دقت کنیم کدام یک از علائم اولیه خشم هنگام عصبانیت در ما بروز می‌کند تا نسبت به آن حساس باشیم.
وی با بیان اینکه به طور کلی افراد می‌توانند به سه شیوه خشم خود را بروز دهند، ادامه داد : شیوه ابراز خشم به صورت‌های متفاوتی انجام می‌شود، برخی با رفتارهای منفعلانه خشم خود را بروز می‌دهند و با کنترل آن علامتی از عصبانی شدن را نشان نمی‌دهند اما در عوض خشم را در خود فرو می‌ریزند از این رو ممکن است علائم افسردگی و غم بیشتری را تجربه کنند.
انزانی ادامه داد: برخی دیگر در هنگام بروز خشم رفتار پرخاشگرانه دارند که از جمله علائم آن پرخاش بسیار بالا، با صدای بلند صحبت کردن، ناسزا گفتن، کتک زدن، شکستن وسایل و آسیب رساندن به خود و دیگران است. برخی دیگر اما با آموزش مهارت‌های زندگی علیرغم داشتن حس خشم به خود و دیگران آسیب نمی‌رسانند. با شناسایی احساس خود و کنترل افکار، خواسته‌های خود را به صورت مناسب بیان می‌کنند. همچنین رفتارهایی از خود بروز می‌دهند که به حق خود و طرف مقابل تعدی نکنند.
به گفته این روانشناس خشم واکنشی هیجانی و خشمگین شدن طبیعی است اما تهاجم یا همان پرخاشگری عکس العمل نامناسب و واکنش غیر عادی است.
انزانی درباره شیوه‌های عملی مدیریت خشم گفت: گاهی عوامل محیطی ناخودآگاه منجر به افزایش خشم می‌شوند بنابراین این نکته مهم است که افراد عوامل را شناسایی و کاهش دهند، برای مثال به صدای بلند تلویزیون یا نور نامناسب به عنوان عوامل محیطی موثر در بروز خشم توجه کنیم.
وی توصیه کرد:در هنگام بروز عصبانیت به ویژه هنگامی که علائم اولیه در ما مشاهده می‌شود، به اطرافیان خود اعلام کنیم که ما عصبانی هستیم و می‌توانیم صحبت درباره موضوع مدنظر را به بعد موکول کنیم. البته باید زمان مناسب برای مذاکره را به طرف مقابل یادآور شوید تا او بداند چه هنگامی می‌تواند با شما صحبت کند که آرامش داشته باشید.
این روانشناس با اشاره به تاثیر تمارین آرام بخش در کنترل خشم ادامه داد: افراد می‌توانند این تمارین را روزانه انجام دهند، به اتاق‌های ساکت و آرام بروند، در وضعیت راحتی بنشینند و یا دراز بکشند، چشمان خود را ببندند و سعی کنند با تنفس عمیق ذهن و بدن خود را آرام کنند.
وی افزود: همچنین در هنگام عصبانیت و خشم می‌توانیم نامه‌ای برای فردی که از او عصبانی هستیم بنویسم، از روی نامه برای خودمان بخوانیم به گونه‌ای که گویی برای همان فرد می‌خوانیم و در نهایت نامه را دور بریزیم، اینگونه به کاهش خشم و افزایش آرامش کمک می‌کنیم.
وی معتقد است که افراد با لیست کردن کارها و تفریحات مورد علاقه و انجام دادن آن‌ها می‌توانند به افزایش آرامش خود کمک کنند. همچنین برای افزایش آرامش می‌توان هر شب قبل از خواب دوش گرفت. از سوی دیگر گوش دادن موسیقی بدون کلام با چشم بسته و تنفس عمیق، صحبت با مشاوران، انجام ورزش، خودگویی مثبت، کاهش عوامل مزاحم، مطالعه و حل کردن جدول به آرامش بیشتر کمک می‌کند.
انزانی ضمن اشاره به تاثیر دعا و شکر نعمت در کسب آرامش و کاهش خشم و پرخاش، اظهار کرد: افراد باید از کمال گرایی دوری کنند، باورهای اشتباه خود را ارزیابی کنند، از تاثیر قدم زدن و نوشتن و تکرار جملات مثبت غافل نشوند، همچنین توجه داشته باشند که شناختن نقش‌های خود و افزایش مهارت نه گفتن و زندگی در حال حاضر می‌تواند به آن‌ها کمک کند.
این روانشناس در پایان گفت: در این روزها با توجه به پاندمی کووید 19، نقش‌های افراد دچار در هم پیچیدگی زیادی شده است، از سوی دیگر ترس‌ها افزایش پیدا کرده و همدلی و دیدار خویشان کاهش یافته است بنابراین می‌توان با یادگیری فنون مذاکره، همدلی، کنترل استرس و غیره از خود و خانواده محافظت بیشتری کنیم تا شاهد آرامش بیشتر و خشم و پرخاش کمتری باشیم.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/241829/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

#کرونا

کتائب سید الشهداء: حمله به عین الاسد و اربیل کار ما نبوده است

درخواست سازمان ملل از عربستان برای آزادی سه شیعه

حماس: دیوان لاهه در برابر فشار‌ صهیونیست‌ها مقاومت کند

همه به خوزستان کمک کنیم

جزییات و شرایط پرواز به خوزستان اعلام شد

لیگ برتر فوتسال بانوان| آغاز دور برگشت با جدال حفاری و نامی‌نو

هفته آینده تصمیمات جدیدی برای خوزستان گرفته می‌شود / آزمون‌های کشوری برگزار می‌شوند

تعطیلی خوزستان فعلا منتفی است / روزانه 2000 تست در استان مثبت است

یک‌سوم فوتی‌های خوزستان کمتر از یک روز در بیمارستان‌اند / چیزی به نام سرماخوردگی وجود ندارد

سفر به خوزستان و از خوزستان فقط با ارائه تست منفی کرونا

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 14 اسفند در تمام مقاطع تحصیلی

کشف انباری حاوی انواع کالا‌های سرقتی در آبادان

درگذشت محمدعلی اسلامی ندوشن تکذیب شد! + جزئیات

استاندار اسبق خوزستان بازداشت شد

هزینه تحصیل نیمی از دانش آموزان استعداد درخشان و المپیادی تامین می‌شود

امام جمعه در عزل و نصب شهردار اهواز نقشی ندارد

انجام تست سریع کرونا در مسیرهای ریلی خوزستان/ 8 مسافر کرونایی در 2 روز شناسایی شدند

دچار یک بحران تاریخی شده ایم و پای مرگ و زندگی مردم در میان است/سخت ترین کار درحوزه سلامت تغییر رفتار در مردم است/ضرورت همراهی و حمایت سران طوایف و معتمدین در اجرای مصوبه های ستاد کرونا/

تامین 10 هزار میلیارد ریال برای اصلاح شبکه فاضلاب اهواز

راه‌اندازی کانون‌های تربیتی در محلات حاشیه‌نشین و محروم خوزستان

افزایش 40 درصدی وام ازدواج با کدام پشتوانه؟

تولید استیک با گوشت آزمایشگاهی شبیه به گوشت واقعی

جدال خوزستانی‌ها با سرخابی‌ها در شنبه فوتبالی

زیارت یادمان‌های شهدا در بستر برنامه شاد برگزار می‌شود

افتتاح دفتر جمعیت معتمدان مسجدسلیمان/ کتاب دفاع مقدس رونمایی شد

12 هزار نفر برای مسکن فرهنگیان در خوزستان ثبت نام کردند

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت شیخ احمد الزین

انتقال 19 بیمار کرونایی به بیمارستان‌های دیگر اهواز

همراهی شیخ احمد الزین با مبارزات ضداستکباری ملت‌های منطقه از خاطره تاریخ مقاومت نمی‌رود

ضرورت همکاری شیوع و سران عشایر جهت مقابله با بیماری کرونا

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت عالم مجاهد قاضی شیخ احمد الزین

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب درپی درگذشت عالم مجاهد قاضی شیخ احمد الزین

فوت یکی از کارکنان بهداشت و درمان بر اثر کرونا در خوزستان

«خوزستان» استان برتر خبرگزاری فارس شد

رهبر معظم انقلاب درگذشت قاضی شیخ احمد الزین را تسلیت گفتند

مبارزات ضداستکباری شیخ احمد الزین از خاطره تاریخ مقاومت نمی‌رود

پیام تسلیت رهبر انقلاب درپی درگذشت «قاضی شیخ احمد الزین»

پیام تسلیت رهبر انقلاب به سید حسن نصرالله

پیام تسلیت رهبر انقلاب در پی درگذشت شیخ احمد الزین

دفاع مسئولانه شیخ احمد الزین از نهضت امام خمینی و مقاومت علیه جبهه استکبار هیچگاه از خاطره تاریخ نخواهد رفت

تقدیر از پژوهشگر برتر بسیجی حوزه شهید رجایی کرج

پیش‌بینی تاثیر سامانه بارشی بر جو خوزستان

جان باختن یکی از کارکنان شبکه بهداشت گتوند بر اثر ابتلا به ویروس کرونا

پیام رهبر انقلاب به دبیرکل حزب الله لبنان

رهبر انقلاب: همراهی شیخ احمد الزین با مبارزات ضداستکباری ملت‌های منطقه از خاطره تاریخ مقاومت نمی‌رود

مشکلات فرهنگیان خوزستان در طرح مسکن ملی پیگیری می‌شود

جشن نیکوکاری با شعار عیدی برای همه برگزار می شود

آزادی 280 زندانی جرائم غیر عمد و مالی خوزستان در سال 99

درخواست سازمان ملل از عربستان سعودی برای آزادی سه جوان شیعه