پیام خوزستان

آخرين مطالب

شکست سوم رژیم صهیونیستی/ چگونه اسطوره شکست‌ناپذیری تحقیر شد؟ سياسي

شکست سوم رژیم صهیونیستی/ چگونه اسطوره شکست‌ناپذیری تحقیر شد؟
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان ، رژیم صهیونیستی اواخر سال 2008 میلادی با هدف نابود ساختن مقاومت در نوار غزه ، به این منطقه حمله کرد. با این حال، در پایان 22 روز جنگ نیز صهیونیست‌ها نتوانستند به هدف خود که نابودی مقاومت بود، دست پیدا کنند. اینجا بود که حماسه و پیروزی بزرگ گروه‌های مقاومت فلسطین در برابر ارتش تا دندان مسلح رژیم صهیونیستی رقم خورد.
شاید مهم‌ترین توصیفی که از جنگ 22 روزه غزه می‌توان داشت، این است که می‌توان آن را شکست سوم رژیم اسرائیل دانست. شکست میدانی و نظامی اول رژیم صهیونیستی در سال 2000 میلادی یعنی زمانی که نظامیان این رژیم به ناچار از جنوب لبنان عقب نشینی کردند، رقم خورد. دومین شکست نیز در جریان جنگ 33 روزه علیه «حزب الله» لبنان اتفاق افتاد. این سخت‌ترین شکست رژیم صهیونیستی بود، زیرا ویژگی پوشالی شکست ناپذیری آن را برای همیشه نابود ساخت.
واقعیت آن است که برای پی بردن به اهمیت شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 22 روزه علیه مقاومت فلسطین و پیش از آن در جنگ 33 روزه علیه مقاومت لبنان در سال 2006 میلادی، نیازی به تحلیل و تفسیر در لایه‌های نظامی نیست. کافی است بدانیم ارتش‌های عربی تنها طی 6 روز از رژیم صهیونیستی شکست خوردند. بخش مهمی از توازن نظامی در جنگ غزه مدیون تاثیرپذیری جنبش‌های مقاومت از گفتمان مقاومت اسلامی و نیز حمایت معنوی تهران بود.
این در حالی بود که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جنبش‌هایی که با پسوند‌های غیر اسلامی و بر اساس ملیت گرایی و قومیت گرایی عرب شکل گرفته بودند عملاً توفیقی در مقابل رژیم صهیونیستی و آمریکا کسب نکردند و از طرفی شکست‌های پی در پی آن‌ها منجر به ضعف و سرخوردگی ملت‌های عربی شد تا آنجا که آن‌ها دیگر پذیرفته بودند که در مقابل رژیم صهیونیستی چاره‌ای جز تسلیم نیست؛ موضوعی که رویکرد و رفتار سیاسی رهبران عرب، آن را تقویت می‌کرد.
علیرغم شکست‌های پی در پی ارتش‌های عربی در برابر رژیم صهیونیستی، سرخوردگی ملت‌های عربی و نیز رویکرد و رفتار‌های سازشکارانه و آمیخته با روحیه تسلیمِ رهبران عرب، مقاومت فلسطین در جریان جنگ 22 روزه غزه توانست اسطوره شکست ناپذیری رژیم صهیونیستی را در برابر دیدگان جهانیان به چالش بکشد و آن را تحقیر کند. در آن زمان، صهیونیست‌ها زمانی که نوار غزه را مورد حمله قرار دادند، عملیات تجاوزکارانه خود را «سُرب گداخته» نام نهادند.

پیام خوزستان

همانطور که پیشتر گفته شد، هدف اصلی و اساسی رژیم صهیونیستی از راه اندازی جنگ مذکور، نابود ساختن کامل گروه‌های مقاومت در نوار غزه بود. در واقع، مقامات سیاسی و فرماندهان نظامی رژیم صهیونیستی باور داشتند که طی یک بازه زمانی کوتاه 7 تا 10 روزه می‌توانند جریان مقاومت در فلسطین را از بین ببرند. آن‌ها تصور می‌کردند که حتی اگر این هدف نیز محقق نشود، می‌توانند حداقل مقاومت در غزه را تا حدود زیادی تضعیف کنند؛ به طوری که گروه‌های مقاومت توانایی مخالفت با طرح‌های صهیونیستی، آمریکایی را نداشته باشند.
با تمامی اینها، رژیم صهیونیستی پس از 22 روز جنگ و بدون تحقق اهداف خود مجبور شد به صورتی کاملاً مفتضحانه از نوار غزه عقب نشینی کند. این اولین جنگی بود که رژیم صهیونیستی در آن تمام توان خود برای نابودی مقاومت در نوار غزه را به کار گرفته بود. از همین روی، جنگ 22 روزه به نمادی از توانایی و قدرت مقاومت فلسطین در غزه برای ایستادگی در برابر ارتش تا دندان مسلح رژیم صهیونیستی، تبدیل شد.
رژیم صهیونیستی در طول جنگ 22 روزه به هر ابزاری برای تحقق پیروزی بر مقاومت متوسل شد. ازجمله می‌توان به استفاده از تسلیحات ممنوعه توسط صهیونیست‌ها در جریان جنگ 22 روزه اشاره کرد که البته جامعه جهانی نیز هیچ واکنشی به این اقدام تل آویو نشان نداد. بدین ترتیب، رژیم صهیونیستی در طول جنگ سال 2008 میلادی از تسلیحات ممنوعه بین المللی علیه فلسطینیان در نوار غزه بهره برداری کرد.
شایع‌ترین این سلاح‌های بمب‌های «فسفر سفید» بود که ضمن ایجاد آتش سوزی در مکان‌های اصابت، موجب سوختگی‌های عمیق در جسم مجروحان می‌شد. نوع دیگر سلاح‌های ممنوعه بین‌المللی، «گلوله‌های اورانیوم غنی شده» بود. گلوله‌های مذکور علاوه بر اثراتی که در زمان اصابت ایجاد می‌کردند، پس از بهبودی فرد مجروح، موجب ابتلای فرد به بیماری‌های صعب العلاج همچون سرطان می‌شدند.
بیشتر بخوانید
افزایش خیانت و جاسوسی در ارتش رژیم صهیونیستی/ نظامیان صهیونیستی که پایگاه‌ها را به روی قاچاقچیان باز می‌کنند از سوی دیگر، جنگنده‌های رژیم صهیونیستی از همان روز اول جنگ مراکز و مناطق غیرنظامی را به صورت گسترده مورد هدف قرار دادند. بدین ترتیب، مساجد، مدارس، مقر آژانس آونروا، بیمارستان‌ها و خانه‌های مسکونی اهالی غزه به صورت گسترده توسط جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بمباران شدند و در نتیجه این حملات، زیرساخت‌های نوار غزه به شدت آسیب دید و تخریب شد.

پیام خوزستان

بر اساس آنچه که گفته شد، رژیم صهیونیستی در سال 2008 یک جنگ تمام عیار و در عینِ حال نابرابر را علیه مقاومت فلسطین آغاز کرد. این جنگ در شرایطی آغاز شد که گروه‌های مقاومت از امکانات نظامیِ خاصی برای دفاع از خود برخوردار نبودند و تنها می‌توانستند از خمپاره‌ها و موشک‌های کوتاه بُرد استفاده کنند. در این جنگ نابرابر، رژیم صهیونیستی بیش از هزار و 400 فلسطینی را به شهادت رساند و بیش از 5 هزار تَن را زخمی کرد.
علیرغم تمامی آنچه که گفته شد، جنگ 22 روزه فضاحت بزرگی را برای رژیم صهیونیستی رقم زد و موجب شد تا اسطوره شکست ناپذیری این رژیم رقم بخورد. گروه‌های مقاومت فلسطین علیرغم عدم برخورداری از امکانات و تجهیزات نظامی پیشرفته ضمن مقاومت و ایستادگی 22 روزه در برابر صهیونیست‌ها، توانستند 100 نظامی این رژیم را به هلاکت رسانده و حدود 1000 تَن دیگر را زخمی کنند.
با این حال، صهیونیست‌ها به دروغ مدعی شدند که در جریان جنگ 22 روزه تنها 10 نظامی‌شان کشته شده است. این دروغِ بزرگ در زمان تشییع جسد‌های نظامیان صهیونیست برای همگان آشکار شد. رسوایی صهیونیست‌ها در جنگ 22 روزه به حدی بود که در همان زمان، «یوفال دیسکین» رئیس وقت سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی صراحتاً به شکست تل آویو در جریان جنگ مذکور اذعان کرد.
در همین راستا، وی در جریان جلسه کابینه رژیم صهیونیستی گفته بود: «اسرائیل در حمله به نوار غزه اهدافی از جمله توقف حملات موشکی حماس به داخل شهرک‌ها را داشت که در این مسیر موفقیتی و دستاوردی را محقق نساخت. اسرائیل در این جنگ همچنین نتوانست راه‌های انتقال تسلیحات به حماس در نوار غزه را مسدود سازد». بر این اساس، سران ارشد رژیم صهیونیستی نیز این باور را داشته و دارند که جنگ 22 روزه به نمادی از تحقیر اسطوره شکست ناپذیری‌شان تبدیل شد.
منبع:مهر
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/240635/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

از تست سیار کرونا تا ماسوله برفی

یادواره سرداران و 400 شهید والامقام فومن برگزار می‌شود

افزایش 90 درصدی موارد بستری در خوزستان

دانشجوی دانشکده علوم پزشکی آبادان پژوهشگر برجسته کشوری شد

افزایش دمای هوا در آبادان و خرمشهر

ذوب‌آهن خواستار لغو دیدار با فولاد به دلیل وضعیت قرمز خوزستان

تاریخچه‌ای از مقاومت زنان در غزه و کرانه باختری

میزان مشارکت مردم در انتخابات از نگاه چمران

پیگیر ساخت واکسن داخلی هستیم/ اوضاع در خوزستان کمی بهتر شده است

افزایش 90درصدی بستری در خوزستان

افزایش 90 درصدی بستری در خوزستان

112 ابتلا و 8 فوتی ناشی از کرونای انگلیسی در کشور تا 5 اسفند/ فعلا برای سفر نوروزی بلیط رزرو نکنید

اهدای 14 جهیزیه به 14 زوج جوان نیازمند در شهرستان بندرماهشهر

انفجار گاز شهری منزل مسکونی در منطقه زرگان سه مصدوم بر جای گذاشت

وزارت خارجه روسیه حمله هوایی آمریکا در سوریه را محکوم کرد

انفجار گاز شهری در اهواز 3 مصدوم بر جا گذاشت

خراسان شمالی یک شهید دیگر را تقدیم نظام اسلامی کرد

اسیر فلسطینی پس از 15 سال از زندان رژیم صهیونیستی آزاد شد

تنگه هرمز و دریای عمان مواج می‌شود

پیشروی‌های مقاومت یمن در نبرد «مأرب»/ تسلط بر مناطق استراتژیک

قیمت طلا و سکه تغییر نکرد

2 هزار متر تور صیادی در سد سردشت جمع‌آوری شد

محکومیت 4میلیارد ریالی قاچاقچی ارز در سردشت

3 مصدوم حاصل انفجار گاز منزل مسکونی در زرگان اهواز

محکومیت 4 میلیارد ریالی قاچاقچی ارز در سردشت

تحویل بیش از 5 هزار دوز واکسن کرونا به خوزستان / آغاز واکسیناسیون جانبازان

کربکندی:جدایی جهانی منتفی است/ برای سفر به اهواز و بازی با فولاد جواب‌های ضد‌ونقیض شنیدیم

بیش از 100 بیمار کرونایی اهواز با اتوبوس آمبولانس منتقل شدند

قیمت طلا و سکه در هشتم اسفند

طرح اروپا برای ایجاد آزادی‌های بیشتر برای افراد واکسینه‌شده

پیشروی‌های مقاومت یمن در نبرد «مأرب»

اولین حمله آمریکا به مواضعی متعلق به نیروهای مقاومت در سوریه به دستور بایدن

آزادی یک زندانی جرایم غیر عمد با همت جمعی از پرسنل گروه تخصصی شهید رجایی

تاخت و تاز کرونا در خوزستان

آزادی اسیر فلسطینی از زندان رژیم صهیونیستی بعد از 15 سال

اولین حمله آمریکا به نیروهای مقاومت در سوریه به دستور بایدن

سناتور روس: تجاوز نظامی آمریکا در سوریه احتمال رویارویی نظامی را افزایش می‌دهد

افزایش 45 درصدی موارد فوت ناشی از کرونا در خوزستان

لیگ برتر فوتسال بانوان| شکست هیات خراسان و برتری مس و سایپا مقابل حریفان

افزایش 45 درصدی موارد فوت کرونایی در خوزستان

آزمایشگاه‌های سیار تست کرونا در مبادی ورودی خوزستان مستقر شد‌

عادت‌هایی که نشان می‌دهند فرد در خانواده‌ای فقیر بزرگ شده است

چه خبر از سود سهام عدالت؟

اتفاق عجیب در بازار ارز/ کسی خریدار نیست

پیشنهاد جدید نمایندگان برای افزایش حقوق کارمندان در سال 1400

فقط خورد و خوراک کارگران 6 میلیون و 895 هزار تومان!

پرفروش‌ترین گوشی‌های 2020 را بشناسید

لزوم حضور مجریان طرح ها، بانک های عامل و دستگاه ها در جلسات به جهت حل مشکلات

صعود استقلال ملاثانی در جام حذفی با چاشنی اعتراض و اخراج

خواننده متخلف کرونایی بازداشت شد