پیام خوزستان

آخرين مطالب

شکست سوم رژیم اسرائیل/ چگونه اسطوره شکست‌ناپذیری تحقیر شد اجتماعي

شکست سوم رژیم اسرائیل/ چگونه اسطوره شکست‌ناپذیری تحقیر شد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-رامین حسین آبادیان: رژیم صهیونیستی اواخر سال 2008 میلادی با هدف نابود ساختن مقاومت در نوار غزه، به این منطقه حمله کرد. با این حال، در پایان 22 روز جنگ نیز صهیونیستها نتوانستند به هدف خود که نابودی مقاومت بود، دست پیدا کنند. اینجا بود که حماسه و پیروزی بزرگ گروه های مقاومت فلسطین در برابر ارتش تا دندان مسلح رژیم صهیونیستی رقم خورد.
شاید مهم‌ترین توصیفی که از جنگ 22 روزه غزه می‌توان داشت، این است که می توان آن را شکست سوم رژیم اسرائیل دانست. شکست میدانی و نظامی اول رژیم صهیونیستی در سال 2000 میلادی یعنی زمانی که نظامیان این رژیم به ناچار از جنوب لبنان عقب نشینی کردند، رقم خورد. دومین شکست نیز در جریان جنگ 33 روزه علیه «حزب الله» لبنان اتفاق افتاد. این سخت ترین شکست رژیم صهیونیستی بود، زیرا ویژگی پوشالی شکست ناپذیری آن را برای همیشه نابود ساخت.
برای پی بردن به اهمیت شکست اسرائیل در جنگ 22 روزه نیازی به تحلیل و تفسیر لایه های نظامی نیست؛ کافی است بدانیم که ارتش‌های عربی تنها در مدت 6 روز در برابر تل آویو شکست خوردند واقعیت آن است که برای پی بردن به اهمیت شکست رژیم صهیونیستی در جنگ 22 روزه علیه مقاومت فلسطین و پیش از آن در جنگ 33 روزه علیه مقاومت لبنان در سال 2006 میلادی، نیازی به تحلیل و تفسیر در لایه های نظامی نیست. کافی است بدانیم ارتش‌های عربی تنها طی 6 روز از رژیم صهیونیستی شکست خوردند. بخش مهمی از توازن نظامی در جنگ غزه مدیون تاثیرپذیری جنبش های مقاومت از گفتمان مقاومت اسلامی و نیز حمایت معنوی تهران بود.
این در حالی بود که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، جنبش هایی که با پسوند های غیر اسلامی و بر اساس ملیت گرایی و قومیت گرایی عرب شکل گرفته بودند عملاً توفیقی در مقابل رژیم صهیونیستی و آمریکا کسب نکردند و از طرفی شکست های پی در پی آنها منجر به ضعف و سرخوردگی ملت‌های عربی شد تا آنجا که آنها دیگر پذیرفته بودند که در مقابل رژیم صهیونیستی چاره‌ای جز تسلیم نیست؛ موضوعی که رویکرد و رفتار سیاسی رهبران عرب، آن را تقویت می‌کرد.
علیرغم شکست های پی در پی ارتش های عربی در برابر رژیم صهیونیستی، سرخوردگی ملت های عربی و نیز رویکرد و رفتارهای سازشکارانه و آمیخته با روحیه تسلیمِ رهبران عرب، مقاومت فلسطین در جریان جنگ 22 روزه غزه توانست اسطوره شکست ناپذیری رژیم صهیونیستی را در برابر دیدگان جهانیان به چالش بکشد و آن را تحقیر کند. در آن زمان، صهیونیستها زمانی که نوار غزه را مورد حمله قرار دادند، عملیات تجاوزکارانه خود را «سُرب گداخته» نام نهادند.

پیام خوزستان

همانطور که پیشتر گفته شد، هدف اصلی و اساسی رژیم صهیونیستی از راه اندازی جنگ مذکور، نابود ساختن کامل گروه های مقاومت در نوار غزه بود. در واقع، مقامات سیاسی و فرماندهان نظامی رژیم صهیونیستی باور داشتند که طی یک بازه زمانی کوتاه 7 تا 10 روزه می‌توانند جریان مقاومت در فلسطین را از بین ببرند. آنها تصور می کردند که حتی اگر این هدف نیز محقق نشود، می‌توانند حداقل مقاومت در غزه را تا حدود زیادی تضعیف کنند؛ به طوری که گروه های مقاومت توانایی مخالفت با طرح‌های صهیونیستی، آمریکایی را نداشته باشند.
با تمامی اینها، رژیم صهیونیستی پس از 22 روز جنگ و بدون تحقق اهداف خود مجبور شد به صورتی کاملاً مفتضحانه از نوار غزه عقب نشینی کند. این اولین جنگی بود که رژیم صهیونیستی در آن تمام توان خود برای نابودی مقاومت در نوار غزه را به کار گرفته بود. از همین روی، جنگ 22 روزه به نمادی از توانایی و قدرت مقاومت فلسطین در غزه برای ایستادگی در برابر ارتش تا دندان مسلح رژیم صهیونیستی، تبدیل شد.
رژیم صهیونیستی علیرغم بمباران مراکز غیرنظامی و زیرساخت‌های غزه و نیز استفاده از تسلیحات ممنوعه بین المللی توفیقی در جنگ 22 روزه نیافت رژیم صهیونیستی در طول جنگ 22 روزه به هر ابزاری برای تحقق پیروزی بر مقاومت متوسل شد. ازجمله می توان به استفاده از تسلیحات ممنوعه توسط صهیونیستها در جریان جنگ 22 روزه اشاره کرد که البته جامعه جهانی نیز هیچ واکنشی به این اقدام تل آویو نشان نداد. بدین ترتیب، رژیم صهیونیستی در طول جنگ سال 2008 میلادی از تسلیحات ممنوعه بین المللی علیه فلسطینیان در نوار غزه بهره برداری کرد.
شایع ترین این سلاح های بمب‌های «فسفر سفید» بود که ضمن ایجاد آتش سوزی در مکان‌های اصابت، موجب سوختگی‌های عمیق در جسم مجروحان می‌شد. نوع دیگر سلاح‌های ممنوعه بین‌المللی، «گلوله‌های اورانیوم غنی شده» بود. گلوله‌های مذکور علاوه بر اثراتی که در زمان اصابت ایجاد می‌کردند، پس از بهبودی فرد مجروح، موجب ابتلای فرد به بیماری‌های صعب العلاج همچون سرطان می‌شدند.
از سوی دیگر، جنگنده های رژیم صهیونیستی از همان روز اول جنگ مراکز و مناطق غیرنظامی را به صورت گسترده مورد هدف قرار دادند. بدین ترتیب، مساجد، مدارس، مقر آژانس آونروا، بیمارستان‌ها و خانه‌های مسکونی اهالی غزه به صورت گسترده توسط جنگنده های رژیم صهیونیستی بمباران شدند و در نتیجه این حملات، زیرساخت های نوار غزه به شدت آسیب دید و تخریب شد.

پیام خوزستان

بر اساس آنچه که گفته شد، رژیم صهیونیستی در سال 2008 یک جنگ تمام عیار و در عینِ حال نابرابر را علیه مقاومت فلسطین آغاز کرد. این جنگ در شرایطی آغاز شد که گروه های مقاومت از امکانات نظامیِ خاصی برای دفاع از خود برخوردار نبودند و تنها می توانستند از خمپاره ها و موشک های کوتاه بُرد استفاده کنند. در این جنگ نابرابر، رژیم صهیونیستی بیش از هزار و 400 فلسطینی را به شهادت رساند و بیش از 5 هزار تَن را زخمی کرد.
جنگ 22 روزه در نهایت با عقب‌نشینی فضاحت‌بار صهیونیستها از غزه پایان یافت و به نمادی از تحقیر اسطوره شکست‌ناپذیری رژیم صهیونیستی تبدیل شد علیرغم تمامی آنچه که گفته شد، جنگ 22 روزه فضاحت بزرگی را برای رژیم صهیونیستی رقم زد و موجب شد تا اسطوره شکست ناپذیری این رژیم رقم بخورد. گروه های مقاومت فلسطین علیرغم عدم برخورداری از امکانات و تجهیزات نظامی پیشرفته ضمن مقاومت و ایستادگی 22 روزه در برابر صهیونیستها، توانستند 100 نظامی این رژیم را به هلاکت رسانده و حدود 1000 تَن دیگر را زخمی کنند.
با این حال، صهیونیستها به دروغ مدعی شدند که در جریان جنگ 22 روزه تنها 10 نظامی‌شان کشته شده است. این دروغِ بزرگ در زمان تشییع جسدهای نظامیان صهیونیست برای همگان آشکار شد. رسوایی صهیونیستها در جنگ 22 روزه به حدی بود که در همان زمان، «یوفال دیسکین» رئیس وقت سازمان امنیت داخلی رژیم صهیونیستی صراحتاً به شکست تل آویو در جریان جنگ مذکور اذعان کرد.
در همین راستا، وی در جریان جلسه کابینه رژیم صهیونیستی گفته بود: «اسرائیل در حمله به نوار غزه اهدافی از جمله توقف حملات موشکی حماس به داخل شهرک ها را داشت که در این مسیر موفقیتی و دستاوردی را محقق نساخت. اسرائیل در این جنگ همچنین نتوانست راه های انتقال تسلیحات به حماس در نوار غزه را مسدود سازد». بر این اساس، سران ارشد رژیم صهیونیستی نیز این باور را داشته و دارند که جنگ 22 روزه به نمادی از تحقیر اسطوره شکست ناپذیری‌شان تبدیل شد.
کد خبر 5124070 رامین حسین آبادیان

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/240629/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

لزوم تدوین برنامه‌های کاربردی و ترسیم پروژه‌های ورزشی در بندرماهشهر

اعزام تیم پزشکی به روستای تنگه 3

قایق‌های موتوری به ناوگان اورژانس خوزستان پیوستند

تنها راه مقابله با ویروس انگلیسی رعایت جدی‌تر پروتکل‌های بهداشتی است

صعود تیم مهرام به فینال لیگ برتر بسکتبال بانوان

صعود ملوان و پارس جنوبی جم به همراه استقلال ملاثانی

بانوان بسکتبالیست پالایش نفت از فینال جا ماندند/مهرام و بهمن فینالیست شدند

خیز سنگین کرونا در خوزستان

تساوی نماینده کردستان در مقابل تیم پرقدرت هیأت خوزستان

پیام تسلیت وزارت اطلاعات درپی درگذشت انیس نقاش

انگلیس تمام ژنرال‌های دولت میانمار را تحریم کرد

تعطیلی، تنها راه کنترل کرونا در خوزستان/ بیمارستان های اهواز نیازمند کادر درمان

جریمه 2 میلیون ریالی در انتظار خودروهای‌ غیر بومی

جریمه 10 میلیون ریالی در انتظار خودروهای‌ غیر بومی

امروز در مشهد؛ سوز سرما و عاشقانه یک روحانی برای همسرش/ عکس

درخواست حکم اعدام برای خلبان تهرانی رد شد

محمدرضا الوند درگذشت + علت فوت

مدیر شبکه بهداشت و درمان ماهشهر: امروز بدترین روز کرونایی را داشتیم

استاندار: جلسات اقتصاد مقاومتی برای رفع مشکلات خوزستان بیشتر می‌شوند

جریمه 10 میلیون ریالی در انتظار خودروهای‌ غیر بومی درخوزستان

تیم استقلال ملاثانی به مرحله یک شانزدهم جام حذفی فوتبال کشور صعود کرد

گلناز نظامی:موفقیت چیزی جز موفقیت خواستن برای دیگران نیست

بررسی چگونگی اجرای سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان یزد

آزادی زندانیان جرایم غیرعمد زیر سایه امیرمومنان

خیز سنگین کرونا در استان خوزستان

بازگشت 64 پدر به آغوش خانواده در آذربایجان شرقی

شهرهای قرمز کرونایی خوزستان به 11 شهر افزایش یافت/ دورهمی های خانوادگی مهمترین دلیل تشدید کرونا در خوزستان

برپایی نماز جمعه سبب ارتقاء فرهنگی و اقتصادی جامعه می‌شود

دستبندپلیس خرمشهر بر دستان سارق حرفه‌ای

برداشتن موانع ترافیکی بازار دزفول به معنی اجازه فعالیت اصناف نیست

وکیا به شهرخودرو پیوست

قانون آب در روز‌های آینده تدوین و به دولت تقدیم می‌شود

آخرین آمار کرونا در جنوب غرب خوزستان/ وخامت شاخص ابتلا در شادگان

جدیدترین قمت سکه و طلا در 7اسفند

مهرام به فینال لیگ بسکتیال زنان رسید

صعود ملوان و حذف بادران در جام حذفی فوتبال

3500بسته معیشتی بین خانواده زندانیان در قم توزیع شد

شمار مبتلایان به کرونا در نوار غزه به 54 هزار و 811 نفر رسید

آخرین آمار کرونا در جنوب غرب خوزستان

روز پدر در ایران باستان/ ویدئو

چطور «نه» بگوییم؛ 4 روش راهبردی برای رد کردن کاری که نمی‌توانید یا نمی‌خواهید انجام دهید

رئیس مرکز بهداشت خوزستان: جز با تعطیلی کامل نمی‌توانیم وضعیت را کنترل کنیم

تداوم بارش‌ها در کشور/ بارش شدید در 6 استان

خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن

بازداشت ببر داعش در غرب بغداد

صعود استقلال ملاثانی در جام حذفی فوتبال با چاشنی اعتراض و اخراج

برداشتن موانع ترافیکی بازار دزفول به معنی فعالیت همه اصناف نیست

آخرین و جدیدترین آمار کرونایی جنوب غرب استان خوزستان تا 7 اسفند 99

انتقاد فرمانده قرارگاه ستاد مبارزه با کرونا خوزستان از دانشگاه آزاد اهواز

آمار مبتلایان به کرونا در اهواز بیش از ظرفیت بیمارستان ها است