پیام خوزستان

آخرين مطالب

بودجه‌های اختصاص یافته به فاضلاب اهواز؛ از وام بانک جهانی تا اعتبار 50 میلیون یورویی اقتصادي

بودجه‌های اختصاص یافته به فاضلاب اهواز؛ از وام بانک جهانی تا اعتبار 50 میلیون یورویی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از اهواز، جمع آوری آب‌های سطحی در خوزستان مسئله‌ای با اهمیت برای هزاران شهروند ساکن این استان است که با هر بارش باران حس شادی توام با ترس از آبگرفتگی معابر و منازل وجود آنان را در بر می‌گیرد.
کلانشهر اهواز، مرکز استان خوزستان و پنجمین شهر بزرگ ایران با جمعیتی بیش از یک میلیون تن، فاقد شبکه جمع آوری آب‌های سطحی بوده که با اندک بارش باران، سیل جاری شده و وارد شبکه فاضلاب می‌شود که حکایت آن نیز «مثنوی هفتاد من» است.
فاضلاب اهواز تاب آوری پایینی داشته و ظرفیت حجم زیادی از قطرات باران را ندارد، بنابراین؛ آب در نبود سامانه جمع آوری آب‌های سطحی به شکل گسترده‌ای در خیابان و معابر شهر تجمع یافته و به دنبال راهی برای خروج از این مخمصه می‌گردد که گویا دیواری کوتاه‌تر از خانه مردم نمی‌یابد.
سرنوشت بودجه‌های میلیاردی فاضلاب اهواز چه شد؟ تاکنون بودجه‌های کلانی برای رفع مشکلات فاضلاب اهواز اختصاص یافته، اما همچنان نیز با هر بارش باران و همین که زمین لبی‌تر کند، خیابان‌های کلانشهر به تصرف آب در می‌آیند. وضعیت نامشخص اعتبارات تخصیص یافته حالا داد نمایندگان مردم در مجلس را هم در آورده. مجتبی یوسفی نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی که زمانی ریاست شهرداری یکی از مناطق 8 گانه اهواز را بر عهده داشت، از سوء مدیریت، مدیران شهری انتقاد کرده بود.

پیام خوزستان

او گفت: باران‌های اخیر در اهواز، ماهشهر و کارون روزگار را برای مردم سخت کرد؛ علی رغم آنکه برای بسیاری شیرین بود، اما سوء مدیریت در جمع آوری آب‌های سطحی و نبود زیرساخت‌های مناسب موجب شد تا خانه‌ها پر از آب شوند و بارشی که می‌توانست جبران کننده کاستی بارندگی‌ها در اوایل پاییز باشد، کام شهروندان را تلخ کرد.
بیشتر بخوانید
خسارت 550 میلیارد تومانی بارندگی به شبکه فاضلاب اهواز رفع مشکل فاضلاب اهواز به 4 هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد تخلیه آب با پمپ در خوزستان یک مُسکن است/ مقصران حادثه به قوه قضاییه معرفی خواهند شد یوسفی همچنین با انتقاد از انجام پروژه‌های میلیاردی غیر مهم در کلانشهر اهواز بیان کرد: پیشتر نیز به وزیر نیرو و وزیر کشور تذکر دادم که مسئله مهم برای شهروندان خوزستان، زیرساخت‌های نامناسب است نه نبود آب نما، مگر می‌شود به مردم گرفتار در آب از مناطق حاشیه‌ای و محروم بگویند که بروید و آب نما‌های میلیاردی را در مناطق برخوردار شهر مشاهده کنید! باید مشخص شود که بودجه‌های میلیاردی اختصاص یافته به فاضلاب اهواز کجا و چگونه هزینه شده است؟

پیام خوزستان

وام 149 میلیون دلاری بانک جهانی به چه سرنوشتی دچار شد؟ شایان ذکر است که بانک جهانی در سال 1384 وامی به مبلغ 149 میلیون دلار برای رفع مشکلات فاضلاب اهواز اعطا کرد، هم زمان با اختصاص این مبلغ به کلانشهر اهواز بودجه‌ای به شهر شیراز نیر تخصیص یافت و مشکلات این شهر رفع شد، اما اینکه وام تعلق یافته به مدیریت شهری اهواز به چه شکل هزینه شد، پرسشی است که باید مدیران آب و فاضلاب استان خوزستان پاسخگو باشند.
درویش‌علی کریمی، مدیرعامل اسبق آبفای اهواز پیشتر در این خصوص با بیان اینکه فقط در گرفتن این وام نقش داشته و نه در هزینه کردن آن، گفت: 4 شهر در پروژه وام بانک جهانی مشارکت داشتند و سال 1382 نیز روند اخذ این وام آغاز شد و 2 سال بعد، همزمان شد با زمانی که من دیگر مسئولیتی نداشتم و ادامه کار به دیگران سپرده شد.
او افزود: دولت 100 میلیون را برای اعطا به فاضلاب اهواز تصویب کرد که با دلار یکهزار تومانی معادل 250 میلیارد تومان می شد که این مبلغ می‌توانست، وضعیت فاضلاب را در کلانشهر اهواز، «زیر و رو» کند.

پیام خوزستان

اظهارات متناقض مدیران اسبق آبفا
پس از علی کریمی، حبیب الله مرادی بر کرسی مدیریت شرکت آب و فاضلاب اهواز نشست. مرادی در این خصوص گفت: زمانی که من کار خود را آغاز کردم، 50 درصد از زمان را از دست داده بودیم، زیرا زمان وام 5 سال بود و کار از 2 سال و نیم پیش و زمانی که آقای کریمی مسئولیت را بر عهده داشت، آغاز شده بود.
او افزود: نزدیک به 40 درصد این اعتبارات بانک جهانی جذب شد و همه‌ اقداماتی که آن‌ها گفته بودند، مو به مو انجام شد. ما نمی‌توانستیم این بودجه را برای ساخت یک ساختمان بی ارتباط با فاضلاب هزینه نماییم، زیرا همه‌ کار‌ها روال قانونی داشت و قوانین بانک جهانی بر آن حاکم بود. بنابراین؛ کار‌ها بر اساس برنامه با بروز‌ترین فناوری‌های روز به پیش رفت، اما ناگهان بانک جهانی زیر فشار اروپا و آمریکا اعطای باقی مانده وام را متوقف کرد، زیرا مدیران اصلی این بانک ذی نفوذ بروکسل و واشنگتن هستند.
کلاف پیچیده!
وام چند صد میلیون دلاری بانک جهانی کلاف پیچیده و سردرگمی است که وضعیت نامشخصی دارد. برخی از فعالان رسانه‌ای در خوزستان با راستی آزمایی ادعا‌های مدیران پیشین شرکت آب و فاضلاب معتقدند که آن‌ها «صادق» نیستند. این فعالین سند گفته‌های خود را سخنان متناقض مسئولان اسبق این شرکت و هم زمان نبودن اعمال تحریم‌ها با دوره‌ انجام عملیات رفع مشکلات فاضلاب می‌دانند.
بیشتر بخوانید
خوزستان آب‌دیده در هفتمین روز؛ از کوچه‌ها و خانه‌های آب‌گرفته تا بلاتکلیفی شهروندان خسارت‌دیده حل مشکلات آب و فاضلاب کوت عبدالله بر عهده چه کسی است؟ آیا امیدی برای باز شدن گره کور فاضلاب اهواز است؟

پیام خوزستان

بودجه 50 میلیون یورویی از صندوق توسعه ملی غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان مدتی پیش از اختصاص 100 میلیون یورو برای رفع مشکلات فاضلاب اهواز خبر داد و در اوایل خرداد ماه امسال نیز رهبر انقلاب با برداشت 50 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی بدین منظور موافقت کردند. اما از این مقدار تاکنون چه میزان به نهاد‌های اجرایی خوزستان برای رفع مشکلات پرداخت شده است؟
احمد باقری، معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب اهواز در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه موضوعات و مطالبات باید در چارچوب اعطای اعتبارات از صندوق توسعه ملی برای رفع سریعتر مشکلات آبگرفتکی در اهواز پیش بروند، گفت: مجموع بودجه 100 میلیون یورو است و بین سال‌های 1399 و 1400 تقسیم می‌شود.
او افزود: بودجه‌ای که برای سال 1399 اختصاص یافته، 50 میلیون یورو است و با قیمت روز، شامل یکهزار 500 میلیارد تومان شده و باید این مبلغ برای رفع مشکلات فاضلاب اهواز اختصاص یابد، اما محمد باقر نوبخت، سازمان برنامه و بودجه کشوری، 575 میلیارد تومان را به ما ابلاغ کرده که محاسبات شان بر اساس یوروی 10 هزار تومانی است.
باقری در ادامه بیان داشت: در حالی که مدت زمان کمی تا حدود 270 میلیارد تومان از این بودجه تخصیص یافته و قرار است که کار آغاز شود؛ ضمن آنکه کارایی این مبلغ «هیچ» است، زیرا اعتبار برای خرید لوله نیز کافی نیست.

پیام خوزستان

لزوم استفاده صحیح از اعتبارات
علی رغم تخصیص اعتبارات گسترده مشکل فاضلاب اهواز همچنان پا بر جا مانده و امید است تا مبالغ اختصاص یافته جدید به این امر در بهترین زمان و موقعیت به کار گرفته شوند. 
در حال حاضر متولی فاضلاب و جمع آوری آب‌های سطحی، 2 شرکت آبفا و شهرداری اهواز است که هر کدام مسئولیت را گردن دیگری می‌اندازد، در حالی که مشکلات با پاس کاری مسئولان رفع نمی‌شود و عزم راسخ همه متولیان را می‌طلبد؛ بر اساس گفته‌های مقامات شرکت آب و فاضلاب استان خوزستان 48 درصد از خطوط فاضلاب اهواز فرسوده هستند؛ اخیرا نیز استاندار خوزستان از درخواست‌هایی برای اعتبار اضطراری در خصوص جمع آوری آب‌های سطحی خبر داده است.
غلام رضا شریعتی گفت: از دولت تقاضا کرده ایم که در زمینه جمع آوری آب‌های سطحی اعتبار اضطراری، بین 250 تا 500 میلیارد تومان اختصاص دهد و موافقت‌هایی نیز صورت گرفته است.

پیام خوزستان

آیا اعتبارات برای رفع مشکلات آبگرفتگی اهواز به موقع تامین می‌شوند؟
تماس‌های مکرری با روابط عمومی و مسئولان استانداری خوزستان جهت پاسخ دهی به مشکلات مربوط به تامین اعتباراتِ جمع آوری آب‌های سطحی انجام شد، که همه بی نتیجه ماند و البته امید است که دولت با توجه ویژه به این مشکلات در اهواز، اختصاص بودجه‌ها را به درازا نکشاند، زیرا همین مسئله نیز خود عاملی برای حل نشدن مشکل و ادامه دار بودن آن است.
بر اساس گفته‌های مسئولین استانی بودجه‌های اختصاص یافته برای رفع مشکلات فاضلاب و جمع آوری آب‌های سطحی بسیار کمتر از رقم واقعی بوده و مبالغ اختصاص یافته نیز تاکنون بسیار اندک و حدود 15 درصد از کل مبلغی است که باید پرداخت شود. این که چه زمانی قرار است این اعتبار به صورت کامل در اختیار متولیان فاضلاب اهواز قرار بگیرد، پرسشی است که سازمان برنامه و بودجه باید پاسخگو باشد. ضمن آنکه تجربه نشان داده ریز کردن بودجه و تخصیص آن نیز به صورت قطره ای، باعث گم شدن اعتبارات و نامشخص شدن سرنوشت آن‌ها شده است.
گزارش از ساسان ناصری زاده
انتهای پیام/ن

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/240096/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دلیل آزادی سفر با وسایل حمل‌ونقل عمومی چیست؟

استفاده از ویروس‌ های فاضلاب برای از بین بردن باکتری‌ های مقاوم به آنتی‌ بیوتیک

حماس: 35 زن فلسطینی در اراضی اشغالی زندانی اند

کارشناسی داوری بازی صنعت نفت آبادان و پرسپولیس (لیگ برتر ایران 1399/1400) / فوتبال برتر

ابتلای تاکنون 70 نفر از پرسنل اورژانس علوم پزشکی اهواز به کرونا

اهوازی‌ها دو هفته آخر سال، خودشان را قرنطینه کنند

پیش‌بینی حمله ملخ‌ها به خوزستان در هفته‌های آینده

نماینده اهواز: فولاد می‌تواند الگوی سایر باشگاه‌ها باشد

امسال 450 زندانی نیازمند تهرانی از حبس رهایی یافتند

نماینده ولی فقیه در خوزستان: فرزندان شهدا باید در مسیر پدرانشان گام بردارند

امام جمعه کرمان: مقاومت، ایستادگی و خداترسی عشایر در وجود شهید سلیمانی متجلی شد

لرستان پرریسک ترین استان به لحاظ کرونا است / به دلیل پیشگیری از افزایش کرونا هیچ گونه خدماتی به مسافران نوروزی ارائه نخواهد شد

تیم فوتسال جندی شاپور دزفول پیروز بازی سخت بالای جدولی‌ها+تصاویر

سکونتگاه‌های غیررسمی به محدوده شهر پیرانشهر و سردشت ملحق می‌شود

هر 8 روز آمار کرونایی‌های خوزستان دو برابر می‌شود

آخرین وضعیت سرنوشت صیادان در بند الشباب

صحبت های بازیکنان و مربیان پس از بازی صنعت نفت آبادان و پرسپولیس (لیگ برتر ایران 2020/21)

ناگفته‌هایی از شهید محمودرضا شهربانی از شهدای تازه تفحص شده اندیمشک

بیمارستان شهید کلانتری اندیمشک ناجی جان رزمندگان در دوران دفاع مقدس+تصاویر

پل ساسانی در دزفول قدیمی‌ترین پل‌ جهان که هنوز حیات خود را حفظ کرده است+تصویر

جدول پخش مدرسه تلویزیونی سه شنبه 18 اسفند در تمام مقاطع تحصیلی

رمزگشایی از رفت‌وآمد‌های اخیر تهران - مسکو / به واکسیناسیون کرونا نزدیک می‌شویم / شلیک مقاومت یمن به رویا‌های بایدن

واکسیناسیون تمامی کادر درمان خوزستان در مرحله سوم/اختصاص 30 هزار دوز واکسن کرونا

لیگ آزادگان در طرفداری، سکانس دو | پرسه در منطقه صعود؛ خلیفه و سربازانش مدعی می مانند؟!

سیاست خارجی موضوع بده بستان‌های جناحی نیست

لیگ برتر بسکتبال| پیروزی نفت آبادان و شیمیدر/ چهره 4 تیم مرحله یک چهارم مشخص شد

اطعام بیماران کرونایی در منطقه بهمنشیر وچوئبده

تقریظ رهبر انقلاب بر کتاب «عصرهای کریسکان» منتشر شد+عکس

لزوم توجه ویژه به بخش بهداشت و درمان اندیمشک

35 دوز واکسن کووید 19 به جانبازان و خانواده شهدا در آبادان تزریق شد

تیم فوتسال فرش آرا با 2 غایب به مصاف مقاومت می‌رود

شیمیدر قم، در مصاف با هیات بسکتبال خوزستان را قاطعانه پیروز شد

اگر حمایت آیت الله سیستانی نبود، مقاومت نمی توانست داعش را زمینگیر کند

یادی از احرار کردستان عصرهای کریسکان

درخواست‌ برای اتمام بازداشت خودسرانه 6 فعال بحرینی

سردشت خوزستان ‌2 بار لرزید

صحبت های بازیکنان و مربیان بعد از بازی استقلال و فولاد خوزستان (لیگ برتر ایران 1399/1400) / ویدیو

تحریم ها در توسعه نیافتن کارخانجات تبدیل ضایعات تاثیر داشتند

آغاز تغییرات مدیریتی در سازمان بورس

جلسه شورایعالی کار بدون نتیجه خاتمه یافت/ ادامه مذاکرات به شنبه آینده موکول شد

تولد نوزاد سالم در هنگامه کرونا در بیمارستان رازی اهواز

2 سانحه رانندگی در خوزستان 9 فوتی و مصدوم به جا گذاشت

سردشت خوزستان لرزید

سردشت خوزستان‌2 بار لرزید

اختصاص 500 میلیارد ریال برای دفع بهداشتی زباله در خوزستان

اجرای فرش‌های گل در اهواز با کمک شهرداری

عطر شهدا دوباره در دشت مغان می‌پیچد/ شهادت سرباز اصلاندوزی در نوار مرزی شمالغرب کشور

کسب سه امتیاز بازی به نفع سیمان شاهرود با حضور نیافتن حریف

مشرق نیوز: اصلاح طلبان از «آزادی موقت» یک جاسوس انگلیسی ذوق زده شده اند

مسوولان پیگیر مطالبات کارگری باشند