پیام خوزستان

آخرين مطالب

آرزوهای بربادرفته جورج واشنگتن برای آمریکا اجتماعي

آرزوهای بربادرفته جورج واشنگتن برای آمریکا
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آزادی آمریکایی این روزها در بستن شبکه‌های اجتماعی، خفه کردن صدای رئیس‌جمهور مستقر در رسانه‌ها، حمله‌ور شدن به تجمعات اعتراضی در مقابل کنگره، کاخ سفید و خیابان‌های شهرهای مختلف این کشور، به الگویی برای خودکامگی تبدیل شده است. - اخبار بین الملل -
به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جورج واشنگتن، از پدران بنیان‌گذار آمریکا و ژنرالی که توانست در نبرد با انگلیسی‌ها، انقلاب علیه استعمار بریتانیا در آمریکا را به پیروزی برساند، جایگاهی ویژه در تاریخ و فرهنگ سیاسی مردم آمریکا دارد.
مردم آمریکا در همان سال‌های ابتدایی تأسیس کشورشان در سرزمین‌های جدید و بعد، در سال‌های مبارزه علیه انگلیسی‌ها چنان او را فردی میهن‌پرست می‌دانستند که گاه افسانه‌هایی نیز راجع به شخصیت او ساخته و داستان زندگی او منشأ بسیاری از ادبیات داستانی در آمریکا بوده است.
این مقدس نمایی از نخستین رئیس‌جمهور آمریکا گاه تا بدانجا پیش رفته است که او را پیامبری نوین برای آمریکا می‌دانستند و تا سال‌ها اعتقاد داشتند او در زمان جنگ با انگلیسی‌ها با یکی از فرشتگان الهی دیدار کرده و آن فرشته چند مرحله خطرناک از تاریخ آمریکا را برای او بازگو کرده است. این داستان که بعد از مرگ او منتشر شد، تا سال‌ها به‌عنوان اتفاقی واقعی قلمداد می‌شد تا اینکه درنهایت مشخص شد یکی از نویسندگان آمریکایی با نوشتن داستان‌هایی این‌چنینی در روزنامه‌های کشور به دنبال بالا بردن روحیه نبرد در نیروهای آمریکایی علیه انگلیسی‌ها بوده است.
جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)
آرزوهای جورج واشنگتن
جورج واشنگتن البته غیر از نبرد در زمین جنگ، تدوین قانون اساسی و دو دوره ریاست جمهوری آمریکا، یک سخنرانی خداحافظی تاریخی نیز دارد که این سخنرانی در طول تاریخ بارها در طول دوران‌های بحرانی آمریکا مرور شده و سعی شده با توسل به آن روحیه همدلی و اتحاد در سراسر آمریکا نهادینه شود.
این روزها که ساختار حاکمیتی در داخل آمریکا بیشتر از هر زمان دیگری در شرایط شکنندگی قرار دارد و رسانه‌ها از احتمال آغاز جنگ داخلی در این کشور صحبت می‌کنند، رسانه‌ها بازهم برای بالا بردن روحیه مردمی که از دعواها و جدال‌های دو حزب آمریکا در تنگنا قرارگرفته‌اند، به جورج واشنگتن توسل کرده‌اند و سخنرانی خداحافظی او را مرور می‌کنند.
واشنگتن در آن سخنرانی مطرح می‌کند که شهروندان آمریکایی حالا دیگر آزادی و استقلال کامل دارند. او بیان می‌کند که حالا بعد از دوران سخت جنگ و ساختن آمریکا از نو، ازاین‌پس دیگر به مردم آمریکا بستگی دارد که به سمت کشوری قابل‌احترام و مرفه پیش روند یا کشوری حقیر و بیچاره حرکت کنند. او در این نامه به اخلاق در سیاست توجه زیادی نشان می‌دهد و می‌گوید این اخلاق است که سرنوشت میلیون‌ها انسانی که بعدازاین در آمریکا متولد می‌شوند را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
آزادی پایه و اساس چهار اصل
او پس‌ازاین می‌گوید که چهار مسئله ضروری برای موجودیت ایالات‌متحده آمریکا وجود دارد که باید به آن‌ها توجه شود: اولین مسئله اتحاد جدایی‌ناپذیر ایالت‌ها تحت ریاست یک دولت فدرال است، دومین مسئله، احترام و تقدیس عدالت اجتماعی در آمریکا، سومین مسئله ضرورت به کار گرفتن تشکیلاتی برای ایجاد صلح و چهارمین مسئله نیز در اولویت قرار دادن دوستی و تمایلات دوستانه در بین مردم ایالات‌متحده است. او بر این باور بود که این رفتارهای دوستانه باید نسبت به تمایلات سیاسی و یا موضع‌گیری‌های سیاسی در برخی از مسائل در اولویت باشد. واشنگتن اعتقاد داشت پرچم آمریکا و بنیان این کشور بر این چهاراصل استوار است اما پایه اصلی همه این چهار ستون نیز آزادی است.
واشنگتن در نامه خداحافظی خود تأکید کرده بود که هر کس این چهار ستون اصلی را هدف قرار دهد باید با سخت‌ترین مجازات‌ها روبه‌رو شود چراکه تنها با توجه به این چهاراصل است که ایالات‌متحده، همچنان متحد باقی‌مانده، قدرت خود را به رخ جهانیان می‌کشاند و باعث احترام آن‌ها به آمریکا می‌شود.
آرزوهای بربادرفته
شاید این روزها آمریکایی‌ها توجه و وقت زیادی برای مرور چهاراصل اساسی که جورج واشنگتن برای سرپا نگه‌داشتن امپراتوری آمریکا و اتحاد مردم این کشور توصیه کرده بود نداشته باشند و هنوز در پی اخبار مرتبط با حمله به کنگره به‌عنوان اصلی‌ترین نماد دموکراسی در این کشور و یا نتایج اعتراضات به انتخابات ریاست جمهوری و پیش‌بینی رفتار ترامپ بعد از واگذار کردن قدرت به رئیس‌جمهور دموکرات باشند. بااین‌حال مرور این نامه نشان می‌دهد آمریکا در طول تاریخ با طی کردن فراز و نشیب بسیار با سرعت کند و یا تند، در سراشیبی‌ای قرار داشته است که اولین رئیس‌جمهور ایالات‌متحده در مورد آن هشدار داده بود.
اولین ستون زنده ماندن و قدرتمند ماندن آمریکا اتحاد بین ایالت‌های این کشور است که با همه فراز و نشیب‌های زیادی که طی کرده اما تا هم‌اکنون به طریقی باقی‌مانده است. دومین ستون اما به‌شدت تحت‌فشار سیاست‌های اقتصادی سیستم سرمایه‌داری در حال خم شدن و شکستن است. سیستم عدالت اجتماعی که قرار بود جامعه آمریکا را سر پا نگه دارد، امروز به یکی از ستون‌های اصلی افول این کشور تبدیل شده است. به قدرت رسیدن ترامپ که با شعار «اول آمریکا» پا به عرصه سیاست و انتخابات راست جمهوری گذاشته بود، به دلیل شکاف‌های اقتصادی و اجتماعی عمیقی که در این شکور وجود داشت به‌سرعت با استقبال مردم این کشور مواجه شد اما سایه بی‌عدالتی اجتماعی و سراب شکوفایی اقتصادی و رسیدگی به زیرساخت‌های اساسی آمریکا، نشان داد این شعار در عمل، اگر به‌جای 4 سال، 8 سال هم در اختیار می‌داشت، راه به‌جایی نمی‌برد.
سومین ستون آرزوهای واشنگتن برای آمریکا اما زیر بار ویرانی‌های جنگ‌های متعدد آمریکا در مناطق مختلف دنیا جان سپرد. واشنگتن آرزو داشت، ایالات‌متحده ارمغان آورنده صلح برای آمریکا باشد، اما در طول تاریخ این کشور جز جنگ‌افروزی و ویرانی چیزی از خود برجا نگذاشت. حوادث تروریستی در درون خاک آمریکا مانند حادثه 11 سپتامبر نتیجه مستقیم دخالت‌های این کشور و جنگ‌افروزی‌هایش در سایر نقاط دنیا بود.
ستون چهارم اما جالب‌ترین ستون در بین ستون اصلی برپا کننده ایالات‌متحده است: رفتار اخلاقی و توام با احترام و دوستی بین مردم. به نظر می‌رسد ریاست جمهوری ترامپ این ستون را با تهدیداتی مواجه ساخته اما نگاهی به نوع برخورد دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه با یکدیگر در انتخابات‌های مختلف و ناکارآمدی نهادهای سیاسی در آمریکا نشان می‌دهد این ستون سال‌هاست از درون توسط موریانه‌های بی‌اعتمادی به ساختار سیاسی این کشور خورده شده و راست جمهوری ترامپ، نمای بیرونی آن را نیز به‌شدت با تخریب مواجه کرد. حمله به کنگره آمریکا به‌عنوان حادثه‌ای نوین مورد بررسی تحلیلگران و سیاستمداران آمریکایی قرارگرفته و مطرح می‌شود که واقعیت آمریکا این تصاویر نیست. سیاستمداران آمریکایی خود اما به‌خوبی می‌دانند که خانه از پای‌بست ویران است و ستون شکاف اجتماعی، نفرت نژادی و تبعیض نژادی ساختاری، مشکلی ریشه‌ای است که یکی از مقصران اصلی آن، همان جورج واشنگتن، رئیس‌جمهور برده‌دار آمریکایی است که در طول اعتراضات ضد نژادپرستی مجسمه‌اش در شهرهای مختلف آمریکا به زیر کشیده شد.
جورج واشنگتن آرزوی آزادی آمریکا را در سر می‌پروراند و در پایان ‌نامه‌اش به صراحت بیان می‌کند از نظر او با استقلال از انگلیس، «مأموریت انجام شده است»؛ اما آزادی آمریکایی این روزها در بستن شبکه‌های اجتماعی، خفه کردن صدای رئیس‌جمهور مستقر در رسانه‌ها، حمله‌ور شدن به تجمعات اعتراضی در مقابل کنگره، کاخ سفید و خیابان‌های شهرهای مختلف این کشور، به الگویی برای حکومت‌های خودکامه تبدیل شده است.
آزادی‌ای که قرار بود سنگ بنای دموکراسی آمریکایی باشد، درتهدید معترضان به از دست دادن شغل‌هایشان، تروریست خواندن آن‌ها و بازداشت کردنشان ختم شده است. دموکراسی آمریکایی که باید بر پایه آزادی، عدالت اجتماعی، اتحاد و همدلی مردم و ایجاد صلح در سراسر دنیا شکل می‌گرفت، امروز به ضد خود تبدیل شده و نشان داده آرزوهای جورج واشنگتن برای آمریکا از همان ابتدا محکوم به نابودی بود.
احتمال خشونت مسلحانه در آستانه تحلیف بایدن؛ آمریکا روی بشکه باروتدرباره واکنش سرکوبگرانه توییتر و فیس‌بوک در قبال اتفاقات آمریکا/ تقلب گسترده لیبرالیسم در آزادی و دموکراسی
انتهای پیام/

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/239503/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تلنگر خوبی به استقلال وارد شد/بازی با نفت مسجدسلیمان یک فینال است

پیکر سه شهید گمنام در اهواز به خاک سپرده می‌شود

حضرت ام البنین(س)، اُسوه همه مادران و همسران شهدا تا روز قیامت است

24 کارگروه در خرمشهر آماده برگزاری برنامه های دهه ‏فجر هستند

بنیاد علوی 20 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی به بیمارستان شهید معرفی زاده شادگان اهدا کرد

رفتار سازمان آب و برق خوزستان مصداق بارز ممانعت از جهش تولید است

7 مصدوم در پی انفجار در اندیمشک

آزادی قاتل ناپدری پس از 16 سال / برادر ناتنی پول می خواست ! + عکس

رونمایی از کتاب سبک‌های نوین یادگیری ریاضی در شوش

قیمت سکه و طلا امروز 8 بهمن 99 / روند صعودی قیمت‌ها

جریمه عرضه کنندگان روغن موتور فاقد کیفیت و نشان استاندارد در اهواز

اعلام برنامه سفر استقلال به مسجد سلیمان

جریمه فروشنده یخچال‌های صنعتی فاقد نشان استاندارد در آبادان

جوی پایدار همراه با افزایش دما در آبادان و خرمشهر

بنیاد مستضعفان 2 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی به بیمارستان شادگان اهدا کرد+ تصاویر

انفجار گاز این بار در اندیمشک حادثه آفرید/ 7 مصدوم راهی بیمارستان شدند

نقض جدی آزادی مطبوعات در عربستان

"خودبیمار انگاری" ترسی در روزگار کرونا زده

پیش بینی های 5 کارشناس درباره وضعیت امروز بازار سرمایه

مروری بر قیمت گوشت و برنج و مسکن در عصر کریم خان زند / یک کارگر عصر زندیه زندگی بهتری داشت یا کارگر عصر حاضر؟ / جدول

عیدی کارکنان چقدر است؟

ارز 4200 تومانی تاثیری در کاهش قیمت کالاهای اساسی نداشته است

آیا ربات‌‌ها انسان‌ها را به چالش می‌کشند؟

سر قاتل اندیمشکی بالای دار نرفت

انفجار گاز در اندیمشک 7 مصدوم بر جا گذاشت

بیش از 400 نیروی کار خارجی غیر مجاز در سیستان و بلوچستان شناسایی شدند

80 مرکز مثبت زندگی در استان کرمانشاه راه اندازی و شروع به کار کرد

مرزنشینان خراسان شمالی وام بدون بهره دریافت می‌کنند

کسب مقام اول و مدال طلای پرتاب نیزه مسابقات دو و میدانی کارگران کشور توسط ورزشکار البرزی

سالاری در قزوین: باید دغدغه تولیدکنندگان را داشته باشیم

تخصیص 400 میلیارد تومان برای توسعه و بازسازی شرکت های تعاونی و واحدهای کارگری استان اردبیل

پیام تسلیت شریعتمداری به سید حسن فیروزآبادی

واکسن کرونای روسی در ایران تایید شد

خاموشی معابر با افزایش سرقت ارتباط دارد

تغییر شاخص‌ها یکی از دلایل افزایش روزهای آلوده امسال در تهران است

8 کارمند شهرداری آبسرد بازداشت شدند

جدیدترین عکس های پژمان جمشیدی و حامد کمیلی در سریال خوب بد جلف + زمان پخش

بهترین انیمیشن های روانشناختی + تصاویر

ایستگاه آخر

مراسم اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران

افزایش قیمت نفت در پی کاهش ذخیره‌سازی‌های آمریکا

بنیاد مستضعفان تجهیزات پزشکی به بیمارستان شادگان اهداکرد

قاب‌های بی‌قراری و عاشقی/ روایت 2 عکاس از ماجرای تصاویر تکان‌دهنده‌شان از مادران شهدا

اقتصادسوریه در نقطه عطف/بازسازی با«ملت‌سازی غربی»یا«محور مقاومت»؟

آزادی قاتل ناپدری پس از 16 سال

استخدام نیروهای غیربومی در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس/ بومیان خوزستان: مسئله استخدام رانتی است

متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی انجام شد

مهدی قایدی در آستانه رکورد تاریخی

نجات جان بیمار سکته مغزی در بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) خرمشهر

بازرسی از شرکت تولیدی نان و کلوچه در شهرستان آبادان