پیام خوزستان

آخرين مطالب

مزایده خانه‌های تاریخی، چوب حراج بر تاریخ و تمدن دزفول شهرستان ها

  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - خانه تاریخی تیزنو با معماری منطبق بر شهر آجری دزفول مشرف بر رودخانه زلال دز در محله قلعه واقع شده که همواره میزبان گردشگران علاقه‌مند به میراث فرهنگی است.
این خانه زیبا و تاریخی که محل برگزاری رویدادهای فرهنگی و دفتر یونسکو است این روزها با چالشی با عنوان مزایده مواجه شده؛ موضوعی که باعث نگرانی و اعتراض شهروندان و دوستداران میراث فرهنگی شده است.
برخی کارشناسان، به مزایده گذاشتن این خانه تاریخی را مغرضانه دانسته و معتقدند دست‌هایی پشت پرده است که می‌خواهند این هویت تاریخی دزفول را به چالش بکشند.
طبق این مزایده قرار است خانه تاریخی تیزنو به مدت 14 سال به بخش خصوصی واگذار و در ازای مبلغی بابت مرمت آن، اجاره داده شود حال آنکه این خانه نیازی به مرمت ندارد!
چندی پیش نخستین مرحله مزایده این خانه تاریخی توسط صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی منتشر شد که بنا به گفته رئیس سازمان نوسازی شهرداری دزفول با پیگیری‌های فراوان لغو شد اما مزایده دیگری برای واگذاری این خانه تاریخی به بخش خصوصی منتشر شد.
مسعود شامدیل با بیان اینکه این صندوق هیچ توجهی به اعتراض‌ دوستداران میراث فرهنگی نداشته است، می‌گوید: مزایده جدید تا 27 دی ماه مهلت دارد که براساس آن، هزینه مرمت این خانه تاریخی به غیر از نورپردازی، 6 میلیارد و 670 میلیون ریال در نظر گرفته شده در حالی که مرمت این خانه هزینه خاصی ندارد و اصلا نیازی به برگزاری مزایده برای این کار نبود.
انتخاب خانه تاریخی تیزنو برای مزایده با ادعای بهبود روند مرمت درحالی است که این خانه نیازی به مرمت ندارد و اگر هدف از مزایده و واگذاری به بخش خصوصی صرفا مرمت بود چرا خانه‌های تاریخی دیگری نظیر نیلساز، گلچین و طلوعی که نیازمند مرمت هستند برای این کار انتخاب نشدند.
موضوع دیگری که در مزایده خانه تاریخی تیزنو مطرح است بحث مالکیت این بنای تاریخی است؛ طبق مستندات و اعلام رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دزفول، خانه تیزنو متعلق به این اداره است و در اقدامی عجیب مکانی که متعلق به یک نهاد است توسط نهادی دیگر به مزایده گذاشته شده است.
نادر سعادتی‌فرد رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دزفول ضمن تایید تعلق این خانه تاریخی به اداره ارشاد می‌گوید: اداره ارشاد و میراث فرهنگی در دهه 60 قبل از اینکه از هم جدا شوند در این محل مستقر بودند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان 22 آذرماه سال جاری نامه‌ای برای جلوگیری از مزایده خانه تاریخی تیزنو به مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خوزستان ارسال کرده است.
در این نامه عنوان شده است: صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی در نظر دارد خانه تاریخی تیزنو که در مالکیت جمهوری اسلامی به نمایندگی اداره ارشاد است را از طریق مزایده به بخش خصوصی واگذار کند در صورتی که وجود چنین مکانی برای برگزاری برنامه‌های فرهنگی ضروری است لذا تقاضا می‌شود دستور فرمائید نسبت به جلوگیری از فرآیند مزایده اقدامات لازم صورت گیرد.
از موضوع مالکیت این خانه که بگذریم بنا به گفته معاون اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول امسال 54 خانه تاریخی در کل کشور به مزایده گذاشته شده که از دزفول خانه تیزنو و سوزنگر انتخاب شده‌اند.
حسین شیربتی در این باره توضیح داد: پیرو دستوررالعمل وزارت میراث فرهنگی مبنی بر اعلام خانه‌های در تملک و شاخص و ثبت ملی شهرستان دزفول، اداره میراث فرهنگی این شهرستان پنج خانه ثبت ملی و در تملک خود را به استان اعلام کرد که خانه‌های تیزنو و سوزنگر به منظور احیا، مرمت و واگذاری حق بهره برداری در مدت معین برای مزایده ازسوی صندوق احیا و بهره برداری اماکن تاریخی و فرهنگی کشور انتخاب شدند.
او با تاکید بر لزوم حراست از منافع شهرستان دزفول ادامه داد: رایزنی و مکاتباتی با اداره کل میراث فرهنگی برای مکاتبه با وزارتخانه و خروج خانه تیزنو از مزایده انجام دادیم که بی‌نتیجه بوده است.
صندوق توسعه صنایع دستی و فرش دستباف و احیا و بهره برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی براساس ماده 114 قانون چهارم توسعه در سال 84 با هدف کاهش بار مالی دولت در قالب تامین مالی برای احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی تشکیل شد چراکه همواره منابع ملی با توجه به وابستگی به درآمدهای نفتی محدود بوده‌اند.
به گفته معاون میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول، مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه تنظیم برخی از احکام برنامه‌های توسعه کشور با ماده الحاقی 71 موافقت کرد که براساس آن، باتوجه به اهمیت و ضرورت مرمت بناهای تاریخی و فرهنگی و احیای بافت‌های ارزشمند کشور، به تمامی‌دستگاه‌های اجرایی اجازه داده می‌شود بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی- فرهنگی ثبت ‌شده در فهرست آثار ملی (به‌استثنای نفایس ملی) در اختیار خود را به بخش خصوصی و تعاونی واگذار نمایند که اجرای این بند از شمول جزء (سه) ماده (115) قانون محاسبات عمومی‌کشور مصوب 1/6/1366 مستثنی است.
شیربتی می‌افزاید: خانه تاریخی تیزنو در زمانی که هنوز اداره‌های میراث فرهنگی و فرهنگ و ارشاد اسلامی از هم تفکیک نشده بودند، توسط میراث فرهنگی خریداری شده و در 30 سال گذشته در تملک این اداره بوده و تا این لحظه هم هیچ ادعایی مبنی بر مالکیت آن نشده است.
این اظهارنظر معاون اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی دزفول مقابل نظر رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دزفول است که گفته بود خانه تیزنو متعلق به ارشاد است.
مهران بقایی رئیس انجمن قصه دزفول هم که نسبت به مزایده خانه تاریخی تیزنو دغدغه دارد، با یادآوری مزایده مجتمع فرهنگی سینمایی دزفول و واگذاری آن به بخش خصوصی عنوان کرد این واگذاری نتیجه قابل قبولی نداشت و بیم آن می‌رود مزایده خانه‌های تاریخی تیزنو و سوزنگر نیز به این سرنوشت دچار شوند.
میراث ملموس و ناملموس هر شهر و منطقه‌، عزت، هویت، تاریخ، تمدن و افتخار آن شهر و منطقه هستند که حفاظت و حراست از آنها وظیفه‌ای همگانی است و انتظار می‌رود مسوولان در راستای حفظ این تمدن ارزشمند هیچ مسامحه‌ای نداشته باشند. 
خانه تاریخی تیزنو با شماره 2573 در ردیف آثار ملی کشورمان به ثبت رسیده است؛ این خانه در ضلع شرقی میدان اصلی محله قلعه دزفول واقع شده که ساخت آن به دوره قاجاریه بر می‌گردد.
این خانه زیبا دارای هشت در ورودی، ایوان مرکزی، شبستان و شوادون است.
برچسب‌ها دزفول خوزستان میراث فرهنگی بنای تاریخی

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/238894/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تلنگر خوبی به استقلال وارد شد/بازی با نفت مسجدسلیمان یک فینال است

پیکر سه شهید گمنام در اهواز به خاک سپرده می‌شود

حضرت ام البنین(س)، اُسوه همه مادران و همسران شهدا تا روز قیامت است

24 کارگروه در خرمشهر آماده برگزاری برنامه های دهه ‏فجر هستند

بنیاد علوی 20 میلیارد ریال تجهیزات پزشکی به بیمارستان شهید معرفی زاده شادگان اهدا کرد

رفتار سازمان آب و برق خوزستان مصداق بارز ممانعت از جهش تولید است

7 مصدوم در پی انفجار در اندیمشک

آزادی قاتل ناپدری پس از 16 سال / برادر ناتنی پول می خواست ! + عکس

رونمایی از کتاب سبک‌های نوین یادگیری ریاضی در شوش

قیمت سکه و طلا امروز 8 بهمن 99 / روند صعودی قیمت‌ها

جریمه عرضه کنندگان روغن موتور فاقد کیفیت و نشان استاندارد در اهواز

اعلام برنامه سفر استقلال به مسجد سلیمان

جریمه فروشنده یخچال‌های صنعتی فاقد نشان استاندارد در آبادان

جوی پایدار همراه با افزایش دما در آبادان و خرمشهر

بنیاد مستضعفان 2 میلیارد تومان تجهیزات پزشکی به بیمارستان شادگان اهدا کرد+ تصاویر

انفجار گاز این بار در اندیمشک حادثه آفرید/ 7 مصدوم راهی بیمارستان شدند

نقض جدی آزادی مطبوعات در عربستان

"خودبیمار انگاری" ترسی در روزگار کرونا زده

پیش بینی های 5 کارشناس درباره وضعیت امروز بازار سرمایه

مروری بر قیمت گوشت و برنج و مسکن در عصر کریم خان زند / یک کارگر عصر زندیه زندگی بهتری داشت یا کارگر عصر حاضر؟ / جدول

عیدی کارکنان چقدر است؟

ارز 4200 تومانی تاثیری در کاهش قیمت کالاهای اساسی نداشته است

آیا ربات‌‌ها انسان‌ها را به چالش می‌کشند؟

سر قاتل اندیمشکی بالای دار نرفت

انفجار گاز در اندیمشک 7 مصدوم بر جا گذاشت

بیش از 400 نیروی کار خارجی غیر مجاز در سیستان و بلوچستان شناسایی شدند

80 مرکز مثبت زندگی در استان کرمانشاه راه اندازی و شروع به کار کرد

مرزنشینان خراسان شمالی وام بدون بهره دریافت می‌کنند

کسب مقام اول و مدال طلای پرتاب نیزه مسابقات دو و میدانی کارگران کشور توسط ورزشکار البرزی

سالاری در قزوین: باید دغدغه تولیدکنندگان را داشته باشیم

تخصیص 400 میلیارد تومان برای توسعه و بازسازی شرکت های تعاونی و واحدهای کارگری استان اردبیل

پیام تسلیت شریعتمداری به سید حسن فیروزآبادی

واکسن کرونای روسی در ایران تایید شد

خاموشی معابر با افزایش سرقت ارتباط دارد

تغییر شاخص‌ها یکی از دلایل افزایش روزهای آلوده امسال در تهران است

8 کارمند شهرداری آبسرد بازداشت شدند

جدیدترین عکس های پژمان جمشیدی و حامد کمیلی در سریال خوب بد جلف + زمان پخش

بهترین انیمیشن های روانشناختی + تصاویر

ایستگاه آخر

مراسم اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی خشت طلایی تهران

افزایش قیمت نفت در پی کاهش ذخیره‌سازی‌های آمریکا

بنیاد مستضعفان تجهیزات پزشکی به بیمارستان شادگان اهداکرد

قاب‌های بی‌قراری و عاشقی/ روایت 2 عکاس از ماجرای تصاویر تکان‌دهنده‌شان از مادران شهدا

اقتصادسوریه در نقطه عطف/بازسازی با«ملت‌سازی غربی»یا«محور مقاومت»؟

آزادی قاتل ناپدری پس از 16 سال

استخدام نیروهای غیربومی در پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس/ بومیان خوزستان: مسئله استخدام رانتی است

متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی انجام شد

مهدی قایدی در آستانه رکورد تاریخی

نجات جان بیمار سکته مغزی در بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) خرمشهر

بازرسی از شرکت تولیدی نان و کلوچه در شهرستان آبادان