پیام خوزستان

آخرين مطالب

اجرای پروژه های بزرگ مقیاس بدون انجام مطالعات زیست محیطی تخلف است سازمان حفاظت محیط زیست

اجرای پروژه های بزرگ مقیاس بدون انجام مطالعات زیست محیطی تخلف است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت:با هماهنگی هایی که انجام شده هیچ پروژه بزرگی اجازه باز کردن بودجه بدون انجام پروژه های زیست محیطی در حوزه های شهری ندارد.

قدس آنلاین:وی ادامه داد: معمولا زمانی که یک پروژه وزن محیط زیستی اش کمتر باشد و فقط صرفا از نظر اقتصادی مثلا مورد نظر باشد معیاری وجود دارد که در اصل 50 قانون اساسی هم آمده که «هر اقدامی که باعث تخریب و الودگی محیط زیست شود باید از آن جلوگیری شود» در همین زمینه امسال با نگاه خوبی که شورای اسلامی شهر مشهد به قضیه محیط زیست داشت گام بسیار موثری دراین خصوص برداشته شد. به این ترتیب که مصوب شد همه پروژه هایی که در سطح شهر در حال اجرا هستند باید پیوست زیست محیطی داشته باشند و حتی در این خصوص یک کمیته تخصصی هم تعیین کردند که این کمیته تخصصی در واقع به عنوان یک کمیته راهبری پیوست محیط زیست شورای اسلامی شهر مشهد تعیین شد.
وی افزود: این کمیته وظیفه دارد مطالعات و بررسی ها را مدیریت کند و درحال حاضر باتوجه به پیگیری های که توسط شهرداری در حال انجام است، حوزه معاونت خدمات شهری شهرداری یک تیم نظارتی تعیین کرده است که وظیفه اش بررسی و دریافت گزارش های کارفرمایان است و نواقص پروژه ها را در حوزه محیط زیست احصا کرده و آن ها را مجددا به پیمانکاران ابلاغ می کند که باید در ادامه چه اقداماتی انجام بدهند.
همتی اضافه کرد: درواقع ما در پیوست های محیط زیست به دنبال این هستیم که باید ها و نباید ها را مشخص کنیم. این موضوع که چه اقدام و طرحی هایی در راستای محیط زیست باید صورت بگیرد یا چه اقداماتی نباید صورت بگیرد. درهمین راستا راهکارهای لازم و برنامه های کاهش اثرات هم ارائه می شود یعنی آن برنامه باید در مطالعات آورده شود که چطور ما می توانیم اثرات را به حداقل برسانیم اینکه چطور یک پروژه می‍تواند اجرا بشود اما فاقد اثرات محیط زیست باشد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: خوشبختانه گام بسیار خوبی که شورا در راستای سلامت محیط برداشته است هم باعث ارتقای کیفیت محیط زیست فضاهای شهری می شود و هم از اقدامات جزیره ای دستگاه های اجرایی جلوگیری می کند و باعث می شود که ما یک شهر زیست پذیر و محیط زیست محور داشته باشیم. واقعا مشهد هم از لحاظ المان ها و شاخص های محیط زیستی یک شهر محیط زیست محور است و فضاهای زیستی خوبی هم در حاشیه شهر است که این کمک می کند که ما همیشه به توسعه مشهد یک نگاه محیط زیستی داشته باشیم با حفظ آن المان های طبیعی که در اطراف شهر هستند.
تورج همتی ادامه داد: البته ناگفته نماند که پیوست های محیط زیست با مطالعات ارزیابی محیط زیست از نظر بررسی های ما یک تفاوتی دارند به این ترتیب که، پروژه هایی که مشمول مطالعات ارزیابی محیط زیست هستند پروژه های بزرگ مقیاسی هستند که در آیین نامه ای که دولت مصوب کرده از آن ها ذکر شده است.
وی گفت: 53 پروژه در کشور مشمول انجام مطالعات ارزیابی محیط زیست هستند که فرایندشان این است که بایستی این پروژه ها بعد از غربالگری از لحاظ اثراتی که بر محیط های پیرامونی دارند باید در کارگروه ارزیابی محیط زیست استان که دبیرخانه آن در محیط زیست است بررسی شوند. اما پیوست های محیط زیست نیازی به بررسی در کارگروه ارزیابی استان ندارند در اینجا در حوزه های شهری کار غربالگری انجام می شود یعنی پروژه ها دوباره از نظر جنبه های محیط زیست و اثراتشان مطالعه می شوند و تاثیر گذاری و تاثیر پذیری شان مشخص می شود و بعد از اینکه مشخص شد مطالعات پیوست محیط زیست برآنها الزامی می شود. تفاوت بارزی که پیوست محیط زیست با مطالعات ارزیابی محیط زیست دارد مجرای تقسیم ان ها است. بد نیست بدانید که کمیته پیوست محیط زیست پروژه های شهری شامل نمایندگان دستگاه های اجرایی ذی ربط از جمله محیط زیست ودانشگاه و همین طور سمن های زیست محیطی است که این ها بتوانند نظرات شان را در قالب نظرات اجتماعی و به عنوان نماینده های حوزه های مردمی در آن جلسات ارائه دهند تا اینکه طرح در نهایت تایید یا رد شود. در واقع با هماهنگی هایی که انجام شده هیچ پروژه بزرگی اجازه باز کردن بودجه بدون انجام پروژه های زیست محیطی در حوزه های شهرمشهد را ندارد.
وی در پاسخ به این سئوال که این پروژه ها شامل چه مواردی می شوند گفت: پروژه های طرح های تقاطع غیر همسطح و پروژه های بزرگ مقیاس و حتی ساختمان های اداری شامل این موارد هستند که وقتی ایجاد می شود باید پیوست زیست محیطی داشته باشند.
وی در ادامه و در توضیح چگونگی حل مشکلات پروژه های قدیمی شهری افزود: اگر پروژه ای در سال های قبل ایجاد شده باشد یا پروژه ای به نوعی زخمی شده باشد و در مرحله غربالگری و ارزیابی های اولیه نباشد ما یک راهکاریی را تحت عنوان مطالعات ای ال پی یامطالعات پایش و مدیریت موضوع که در ان جا آن مدل مطالعه تفاوت دارد و مطالعه بیشتر به سمتی هدایت می شود که ما در حین اجرا باز باید چه اقداماتی کارفرمایان، متولیان ملزم هستند که از نظر رعایت استانداردهای محیط زیست و ارتقاء شاخص های محیط زیست انجام دهند.
همتی در توضیح نمونه های موفق این طرح از پروژه اکو پارک کشف رود یاد کرد و گفت: این طرح بسیار جوان و جدید است که شورای شهر در حال انجام آن است. در واقع از یکی از پروژه های موفق این طرح می توان از اکو پارک کشف رود یاد کرد اینکه شورا تصویب کرد که اکو پارک کشف رود اجرا و تکمیل شود و وقتی اسم کشف رود می آید همه اش به یاد آلودگی های زیست محیطی آن می افتیم. اما خوشبختانه با رویکرد و نگاه جدیدی که توسط دستگاه های مختلف جمعی از جمله شهرداری، استانداری، آب منطقه ای و محیط زیست و...در این حوزه وجود دارد نگاه بر این است که در حاشیه کشف رود اقدامات سبز و بیولوژیک صورت بگیرد. کارهایی که هم بتواند چهره و سیمای منطقه آن جا را تغییر دهد و هم به بهبود کیفیت محیط زیست شهر کمک کند. یکی از این اقدامات اکوپارک کشف رود است که از پل شاهنامه شروع شد و تا کمربند شمالی واقع در حریم شهر مشهد ادامه دارد.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/228505/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بار مراجعه بیماران به مراکز درمانی پنج شهر خوزستان افزایش یافته است

محدودیت‌های شدید کرونایی در خوزستان ادامه دارند/ تعطیلی مرز‌ها تمدید شد

هر گرم طلای 18 عیار یک میلیون و 77 هزار تومان

تشییع مدافع سلامت

اختصاص سهمیه ویژه واکسن کرونا، درخواست مجمع نمایندگان خوزستان از رییس جمهور

فیلم| امام جمعه دزفول: 3 بار کرونا گرفتم اما هربار با داروی امام کاظم و امام رضا شفا یافتم!

قدیمی‌ترین زندانی کرمانشاه در خدمات شهری شهرداری مشغول به کار شد

نویسنده ایرانی، زندگی ابومهدی المهندس را می‌نویسد

برگزاری هفتمین جشنواره فیلم کوتاه خوزستان به سال 1400 موکول شد

تلاش بایدن برای بازتولید داعش در منطقه

شیرین‌کننده‌های مصنوعی مقاومت آنتی‌بیوتیکی را افزایش می‌دهند

حاجی آباد خنک‌ترین شهر هرمزگان/ افزایش ابر در مناطق غربی و شمالی

درخواست نمایندگان خوزستان از رئیس جمهور برای سهمیه ویژه واکسن کرونا

شیوع کرونا و تعلل تصمیم‌گیرندگان ستاد مقابله با کرونا در کرمانشاه

ابر میهمان آسمان جنوبی‌ها

سرنوشت قدیمی ترین زندانی در زندان کرمانشاه + جزئیات

وزارت بهداشت به فکر سلامت و جان دانشجویان نیست

درخواست از رئیس‌جمهور برای سهمیه ویژه واکسن کرونا / ادامه محدودیت‌های شدید خوزستان تا شنبه

درخواست نمایندگان خوزستان برای سهمیه ویژه واکسن

علوی: با مدیر ذوب آهن نامه‌نگاری کردیم/ با پنجره بسته قولی نمی‌دهیم

آزمایش منفی کرونا برای پروازهای ورودی و خروجی خوزستان، الزامی شد

روزی 30 هزار کلمه با فرزندتان حرف بزنید

بورس 3100 واحد افت کرد

دلار در سراشیبی کاهش نرخ تحت تاثیر سیگنال‌های سیاسی

احتمال برخورداری نسل بعدی گلکسی واچ از سیستم عامل‌اندروید

تفاهم نامه همکاری آموزشی بین سازمان آموزش فنی و حرفه ای و گروه خودروسازی سایپا منعقد شد

تست کرونا برای مسافران پروازهای خوزستان الزامی شد

20 نفر در ایران قربانیِ کرونای انگلیسی شدند

تجلیل از قوی ترین مرد سینمای جهان

انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی در بورس انرژی عرضه می‌شود

کرونا برخی پروژه‌های عمرانی خوزستان را به تأخیر انداخت

برگزاری جلسه با بیش از 15 نفر در اندیمشک ممنوع شد

بازدید پذیرفته شدگان در آزمون دستیاران مدیرشهرداری تهران از مرکز آرادکوه

وبینار سومین کنگره جندی شاپور 19 و 20 اسفندماه برگزار می‌شود

دولت هزینه های متحمل شده شهرداری ها از محل کرونا را پرداخت کند

ادامه محدودیت‌های شدید خوزستان تا شنبه / آخرین وضعیت بیمارستان کودکان اهواز

قیمت طلای سیاه افزایش یافت

توضیحات سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد چرایی رد پیشنهاد «بورل» از سوی ایران در زمان کنونی

سه نیکوکار یزدی 640 میلیون ریال برای آزادی زندانیان اهدا کردند

امسال 100 عنوان کتاب در چهارمحال و بختیاری چاپ شد/ روند افزایشی کرونا فقط در چهارمحال و بختیاری و خوزستان

شرط تردد هوایی مسافران از خوزستان

بارش باران در استان‌های خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری

اولین تجاوز آمریکا به خاک سوریه در دوره بایدن

10 میلیارد ریال کالا از یک انبار در سردشت کشف شد

غایبان فولاد برای دیدار با ذوب آهن مشخص شدند

قدیمی‌ترین زندانی کرمانشاه در خدمات شهری شهرداری به کار گرفته شد

مقاومت در مقابل کاهش قیمت دلار

تکلیف رشید بعد از مس مشخص می‌شود

اردوی راهیان نور دانش آموزی ایلام مجازی برگزار می شود

دستگیری یک خانم با 211 میلیون یورو تخلف ارزی!