پیام خوزستان

آخرين مطالب

معضل تخریب خاک را جدی بگیریم سازمان حفاظت محیط زیست

معضل تخریب خاک را جدی بگیریم
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: تخریب خاک معضلی که به فرسایش بی‌رویه و نامتوازن یک منطقه و از دست دادن آبادانی و انسجام آن می شود که در صورت توجه نکردن به این مهم دامنگیر این استان خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست اصفهان، حمیرا صفی قلی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه خاک این عنصری دارای حیات در سال‌های اخیر آسیب‌های جدی دیده است، افزود: در صورتی که این عنصر حیاتی را تخریب و از خود سلب کنیم سایر منابع را به تبع آن از دست خواهیم داد.
وی ادامه داد: وقتی که خاک یک منطقه آلوده شود شرایط شهرنشینی و اجتماع با مشکل مواجه خواهد شد و مهاجرت را به دنبال دارد و مهاجرت هم افزایش جمعیت و آلودگی را ایجاد خواهد کرد و آنگاه توسعه ناپایدار به صورت زنجیروار به تثبیت آلودگی در جامعه منجر خواهد شد.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان اظهارداشت: مهمترین پیامد تخریب خاک از دست دادن حاصلخیزی آن منطقه است و زمین قابلیت کشت خود را از دست می دهد و خاک انسجام و قدرت احیا و بازسازی خود را از دست می دهد و به کانونی برای ایجاد ریزگردها تبدیل خواهد شد.
صفی قلی خاطرنشان کرد: تشکیل هر یک سانتیمتر خاک به 700 سال زمان نیاز دارد و دور از انصاف و عقل است که انسان بدست خود خاک را آلوده کند و گناه و تبعات این کار همه جوامع را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
وی تصریح کرد: شهروندان باید در زمینه اهمیت و جایگاه خاک بعنوان عنصری پاک در حیات انسانها، آگاهی بیشتری پیدا کنند تا از آلودگی بیشتر آن جلوگیری شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: تغییر سبک و روش زندگی و نا آگاهی از توجه به جلوگیری از آلودگی خاک، توسعه ناپایدار صنعت، استفاده بی رویه از منابع خاک، تخریب خاک توسط فعالیت‌های معدنی، تخلیه پسماندهای صنعتی و خانگی از دلایل عمده غیر قابل استفاده کردن خاک است.
صفی قلی بیان کرد: قانون حفاظت خاک در بیستم خرداد 98 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و به ادارات کل ابلاغ شد و بر اساس این قانون شرح وظایفی برای دستگاه‌های اجرایی در نظر گرفته شد تا به موازات سازمان حفاظت محیط زیست، مسائل را پیگیری کنند.
وی ادامه داد: اما لایحه ای در زمینه موضوعات مورد نظر سازمان حفاظت محیط زیست از جمله پایش کامل خاک‌ها در استان، نظارت عالیه بر آنها و پاک سازی خاک‌های آلوده و هزینه آلوده کردن خاک و مقدار جریمه آن و تجیزیه مقدار آلودگی وارد شده بر آن به مجلس شورای اسلامی ارائه شده و امیدواریم آیین نامه اجرایی آن تا اواخر ماه جاری تصویب و به سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان خاطرنشان کرد: تفکیک پسماند کمک بزرگی به کاهش زباله‌ها می‌کند و اما برگشت و دفن زباله در خاک، قدرت حیات را از خاک سلب می‌کند.
وی ادامه داد: باید پیگیری و اهتمام بیشتری از طریق رسانه‌ها و علاقمندان به محیط زیست در این زمینه انجام شود و مردم آگاهی بیشتری نسبت به اهمیت خاک پیدا کنند تا این عنصر و طبیعت پاک را با دستان خود ناپاک نکنیم، چرا که تبعات آن گریبانگیر خودمان خواهد شد.
صفی قلی اضافه کرد: آگاه شدن جوامع بعنوان اولین اقدام و راهکار برای برون رفت از مشکلات امروزی آلودگی خاک محسوب می‌شود و آموزش و فراگیری اهمیت خاک، توسط خانواده و مدرسه از طریق آموزش و پرورش به کودکان و دانش آموزان ارائه می‌شود.
وی تاکید کرد: محیط زیست بعنوان دستگاه نظارتی هم می‌تواند با برگزاری همایش‌ها و وبینارهای آموزشی و آگاهی رسانی از طریق سازمان‌های مردم نهاد و آشناسازی جوامع محلی و خانواده‌ها اقدام کند.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت: فرزندان و دانش آموزان امروز در آینده وارد صنعت و مشاغل خدماتی مختلف می‌شوند و با نگاه بهتر به خاک می‌توانند عملکرد بهتری در جامعه داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه مکاتبات و پیگیری‌های مختلف از طریق سازمان حفاظت محیط زیست با دستگاه‌های اجرایی انجام و قوانین هم ابلاغ شده ابراز امیدواری کرد که آیین نامه حفاظت خاک هم اجرایی شود تا بهتر بتوانیم برای برخورد قهری با متخلفان، با کمک دستگاه قضایی استان اقدام شود.
وی با اشاره به اینکه اطلاعاتی در زمینه تخریب خاک سایر کشورها در اختیار نداریم و در برخی کشور درباره این موضوع کار نشد، اضافه کرد: اطلس خاک استان اصفهان توسط سازمان حفاظت محیط زیست در دهه‌های گذشته تهیه شده و بطور تقریبی وضعیت خاک در مناطق مختلف استان از نظر عناصر تشکیل دهنده و خاصیت و وضعیت آن از نظر اسیدی و قلیایی بودن مشخص شده است.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان با اشاره به اینکه بیش از 90 درصد خاک نقاط مختلف استان قلیایی است افزود: نقاط خطرپذیر و فرسایشی خاک استان شناسایی شده و تمهیدات و نظارت‌های لازم در این زمینه انجام شده اما با توجه به وسعت بالای استان، مناطقی که واحدهای صنعتی نفتی در آن مستقر هستند و فعالیت‌های با ترکیبات آلی و شیمیایی دارند بیشتر در معرض خطر هستند.
وی گفت: قانون مدیریت پسماند که در سال های اخیر بیشتر فعال شده و پیگیری های قضایی در مورد واحدهای آلاینده انجام شده و صنایع آلاینده در فهرست صنایع آلاینده قرار می‌گیرند، وضعیت استان اصفهان به مراتب نسبت به دهه‌های قبل در مورد صنعت بهتر شده اما از نظر تفکیک زباله بویژه در مناطق روستایی هنوز جای کار بسیاری وجود دارد.
صفی قلی افزود: استان اصفهان مجهز به سایت امحا پسماند است که بسیاری از صنایع کشور به این سایت هدایت می‌شوند تا از دفن پسماند و مواد آلاینده آلی و فلزات سنگین به منابع خاک جلوگیری شود.
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان خاطرنشان کرد: بعضی از اقدامات در دهه اخیر کمک بسیاری به کند شدن روند آلودگی خاک کرده اما موضوعی که در موازات این مسائل مطرح است این است که استفاده از سم و کود در کشاورزی موجب از دست دادن کیفیت خاک می‌شود.
وی تصریح کرد: نباید به ازای تولید محصول بیشتر، خاک را به سموم آلوده کردم البته گزارش متقنی در این زمینه وجود ندارد که بتوانیم به صراحت اعلام نظر کنیم اما باید تعادل در مصرف کود و سم داشته باشیم که منابع خاک ما غنی شدگی از نظر فلزات سنگین که همراه با بعضی سموم هستند و همچنین مواد آلی شیمیایی در خاک نداشته باشیم.
صفی قلی گفت: اقدامات خوبی در زمینه پایش منابع خاک زمین شناسی در سال های اخیر در شعاع 50 کیلومتری اصفهان انجام شده و غنی شدگی برخی فلزات سنگین در بعضی مناطق اطراف صنایع بزرگ مشاهده شد.
خاک عنصر اصلی تامین‌کننده امنیت غذایی در هر کشوری است از این رو اتحادیه بین‌المللی خاک پنجم دسامبر (15 آذر) را روز جهانی خاک نامگذاری کرد و امسال با شعار "خاک را زنده نگه دارید، از تنوع‌زیستی خاک محافظت کنید" نسبت به آگاهی دادن برای حفاظت از خاک اقدام کرده است.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/228214/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جابجایی بیماران مبتلا به کرونا در اهواز با اتوبوس (فیلم)

تشکیل پرونده برای 3 مرغ فروشی متخلف در بهبهان

دانشگاه آزاد خوزستان در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارد

195 زندانی از آغاز امسال آزاد شدند

ویدئو / اهواز در خاموشی

تردد خودروهای شخصی در محورهای چهارمحال و بختیاری به خوزستان ممنوع است

نظر میرسلیم در مورد آزادی بیان در ایران و مقایسه با فرانسه

ثبات قیمتی در بازار طلا و سکه | جدیدترین نرخ طلا و سکه در 7 اسفند 99

12 کودک مبتلا به کرونا در بیمارستان ابوذر اهواز بستری شدند

افزایش دمای هوا در خوزستان

افتتاح فرهنگسرای حکمت با حضور معاون شهردار یزد

کمبود کادر درمانی در بیمارستان‌های اهواز

نماینده بانوان هرمزگان از سفر به اهواز انصراف داد

لیگ بوکس| تساوی تیم‌های مدعی صعود از گروه دو

قانون آب در روزهای آینده تدوین می‌شود

ورود خودروهای پلاک خوزستان و استان‌های شمالی به اصفهان ممنوع است

تمامی آرامستان‌های رامشیر تعطیل هستند

تنها راه مقابله با ویروس انگلیسی، رعایت جدی‌تر پروتکل‌های بهداشتی است

فیلم/ خیز سنگین بیماری کرونا در استان خوزستان

کرونا همچنان در شادگان قربانی می گیرد

افزایش نسبی دمای خوزستان در روزهای آینده

تدوین قانون آب در روزهای آینده

دلار 24 هزار و 812 تومان شد

استاندار خوزستان مشاوران و دستیاران استاندار سابق را برکنار کرد

ورودی‌های باوی از سمت شوشتر و مسجدسلیمان بسته شد

مصائب پایان‌ناپذیر اهواز!

تکمیل روند ساخت پایانه جدید فرودگاه بین المللی کیش دربهار1400

پایان فصل خلوت گردشگری کیش

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 7 اسفند 99

80 درصد ظرفیت بخش کرونای بیمارستان ایذه تکمیل شده‌ است

26 واحد صنفی متخلف در اهواز پلمب شدند

افزایش دمای خوزستان در روزهای آینده

روحانی: ملت مردانه و علی وار مشکلات را تحمل کردند

سکه 11 میلیون و 300 هزار تومان شد

تاریخ بازی پرسپولیس و سایپا

روحانی: علی وار مشکلات را تحمل کردند

حماس، 45 زندانی جنبش فتح را آزاد کرد

امام علی (ع) عالم‌ترین انسان بعد از پیامبر اکرم (ص) بوده است

قرنطینه و تعطیلی کامل تنها راه کنترل شیوع کرونا در خوزستان

ترویج فرهنگ کتابخوانی با همکاری دستگاه‌های اجرایی میسر می‌شود

استخدام سرپرست انبار در یک شرکت در شهرک صنعتی شمس آباد

مهار آتش سوزی کارگاه چوب و ام دی اف در اهواز

مرکز کار آفرینی حافظ جمعیت «طلوع بی نشان ها»

تاریخ شفاهی ستاد دیه_ 2/ واکنش رهبر انقلاب به آزادی بیش از 100 هزار زندانی نیازمند

ویدئو | میرسلیم: آزادی بیان در ایران حتی فرانسه بیشتر است

قیمت سکه و طلا در بازار امروز چند؟

قیمت انواع سکه و طلا 18 عیار در روز پنجشنبه هفتم اسفند

منع تردد‌های افراد مشکوک به کرونا از مرز‌ها

بار افزایشی مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی اهواز

قیمت طلا و سکه در هفتم اسفند/ سکه 11 میلیون و 300 هزار تومان است