پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با آنا: طرح ناجا برای ترخیص موتورهای فرسوده بسیار خطرناک است/ اراده‌ای برای حل مشکل موتورهای اسقاطی وجود ندارد سازمان حفاظت محیط زیست

معاون سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با آنا: طرح ناجا برای ترخیص موتورهای فرسوده بسیار خطرناک است/ اراده‌ای برای حل مشکل موتورهای اسقاطی وجود ندارد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: ارائه تسهیلات برای ترخیص موتورهای فرسوده و رسوبی از سوی نیروی انتظامی اقدامی بسیار خطرناک برای سلامت مردم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست به نقل از خبرگزاری آنا، آلودگی هوای کلانشهرها موضوعی است که حل آن نیازمند تعاملات فرابخشی بوده اما به نظر می‌رسد در حوزه‌های مختلف، گره‌های کوری وجود دارد که به این سادگی‌ها حل نمی‌شود.
یکی از حوزه‌های مربوط به آلودگی هوای کلانشهرها موضوع تردد موتورسیکلت‌های فرسوده و کاربراتوری است که سازمان حفاظت محیط زیست به‌عنوان یکی از متولیان اصلی تلاش‌های زیادی در ارتباط با آن کرده، اما علی‌رغم پیگیری‌های انجام‌شده تاکنون هیچ راه‌حل عملی برای حل آن پیدا نشده است.
نکته جالب توجه این‌که نه تنها تلاش‌های انجام‌شده نتیجه‌ای نداده بلکه برخی از نهادها و سازمان‌ها در شرایطی که کشور درگیر بحران کرونا است و بنا به اذعان فعالان حوزه بهداشت و درمان آلودگی هوا در تلفات مربوط به کووید-19 نقش دارد به‌طور علنی جان مردم را به خطر می‌اندازند که نمونه آن اقدام نیروی انتظامی در ترخیص حدود 830 هزار موتورسیکلت‌های توقیف شده رسوبی و فرسوده در پارکینگ‌ها از سال 90 تاکنون است.
بنا به اذعان سازمان حفاظت محیط زیست ورود هر یک از این موتورسیکلت‌های فرسوده به سطح شهر به معنی ورود 7 دستگاه خودروی پیکان در خیابان‌ها است.
در همین خصوص مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در ارتباط با پیگیری‌های این سازمان برای حل موضوع موتورسیکلت‌های رسوبی و فرسوده اظهار کرد: سازمان محیط زیست در ارتباط با موضوع اسقاط موتورسیکلت‌هایی که در پارکینگ هستند تقریباً یک سال و نیم تلاش گسترده‌ای را انجام داد.
وی با بیان این‌که بحث موتورسیکلت‌های فرسوده مربوط به ستاد اجرایی فرمان حضرت امام است، گفت: ما این موضوع را از معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیگیری کردیم که آیا این امکان وجود دارد که موتورسیکلت‌های اسقاطی به جای ستاد به اموال تملیکی در وزارت اقتصاد ببریم که پس از پیگیری‌های زیاد پاسخ منفی شد.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در ارتباط با دیگر اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در بحث موتورهای فرسوده، گفت: پیگیری‌هایی انجام شد که این موتورسیکلت‌های فرسوده به انجمن اسقاط آمده و حتی منابع مالی در حد 100 میلیارد تومان نیز این انجمن برای آن در نظر گرفته بود تا بتوانند کل موتورسیکلت‌ها را گرفته و از هر یک از آنها به‌عنوان کوپن برای واردات استفاده کنند که این مسیر هم ناموفق بود.
تجریشی ادامه داد: موضوع دیگری را دنبال کردیم و آن هم این بود که امکان برگزاری مزایده برای موتورهای اسقاطی وجود نداشته باشد اما این موضوع هم مورد موافقت قرار نگرفت. تقریباً تمام مسیرها را در ارتباط با این موضوع را تا سال گذشته رفتیم، نتیجه نگرفته، ناامید شده و رها کردیم.
وی افزود: در ارتباط با این موضوع با نیروی انتظامی نیز مذاکراتی را داشتیم مبنی بر این‌که پلیس موتورهای توقیفی را که کسی برای ترخیص آن مراجعه نمی‌کند را اسقاطی اعلام کند که اسقاطی‌ها بتوانند آن را بگیرند اما پلیس اعلام کرد که هر کدام از این‌ها عددی حدود 50 هزار تومان برای ما هزینه دارد تا بتوانیم بر اساس کدهایی را که بر روی موتورسیکلت‌ها وجود دارد پرونده‌ای تشکیل دهیم و قاضی در ارتباط با آن تصمیم بگیرد و... که این موضوع هم به سرانجام نرسید.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به این‌که مجموع فعالیت‌ها انجام شده در سازمان، ما را به این نتیجه رساند که اراده‌ای برای حل موضوع موتورسیکلت‌های فرسوده وجود ندارد، گفت: تمام راه‌های قانونی، اقتصادی و فنی را پیگیری کردیم و زمانی‌که برای حل آن به نتیجه‌ای نرسیدیم، آن را رها کردیم.
تجریشی اذعان کرد: ارائه تسهیلات برای ترخیص موتورهای فرسوده و رسوبی که از سوی نیروی انتظامی ارائه شده بسیار خطرناک برای سلامت مردم است، چون با این کار موتورهایی که قبلاً کاربراتوری بودند و درصورتی‌که مدتی می‌ماند می‌بایست اسقاط می‌شد را مشمول بخشودگی‌ (همچون نداشتن بیمه، عدم نیاز به پرداخت بدهی و با قیمت سال 95-94 می‌توانید حق پارکینگ را پرداخت شود) کرده است.
وی با بیان این‌که در حال حاضر قیمت این موتورسیکلت‌های 125 سی‌سی بالا رفته و این انگیزه را در افراد به‌وجود می‌آورد که برای ترخیص آنها اقدام کرده و مجدد از آنها استفاده کنند، گفت: پیشنهاد ما این است که حداقل برای آن دسته از موتورهایی که در پارکینگ می‌مانند فکری کرد. متأسفانه این موتورسیکلت‌هایی که در پارکینگ می‌مانند را تمیز کرده و به مزایده گذاشته و دوباره به چرخه بازمی‌گردانند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: ما تلاش‌های زیادی در موضوع موتورسیکلت‌های فرسوده انجام داده‌ و نامه‌نگاری‌های زیادی نیز انجام دادیم، همه نیز دیگر صورت مسأله را می‌شناسند ولی نتیجه‌ای نداد و نخواستند مسأله را حل کنند. در این میان به‌نظر من این رسانه‌ها هستند که می‌توانند این موضوع را مطرح کنند که حداقل آن موتورسیکلت‌هایی که در اسقاط است را موتورشان را دریل کنند تا کسی نتواند از آن استفاده کند.
تجریشی در ادامه علت اقدام پلیس در ترخیص موتورسیکلت‌های توقیفی موجود در پارکینگ‌ها را پر شدن پارکینگ‌ها دانست و بار دیگر تأکید کرد که در وضعیت موجود برای ما موتورهایی که باقی می‌مانند مهم هستند که اگر به مزایده گذاشته شود به قیمت‌های پایین خریداری کرده و مجدد به خیابان بازمی‌گردند.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار آنا مبنی بر این‌که دیگر کاری از دست سازمان محیط زیست برنمی‌آید و یا این‌که نمی‌توان موضوع را از نهاد بالاتری مثل دولت پیگیری کرد نیز گفت: این موضوع اصلاً به دولت ارتباطی ندارد زیرا یک بخش از این موضوع ستاد اجرایی فرمان حضرت امام است که بخشی غیردولتی است.

لینک کوتاه:
https://www.khozestan-online.ir/Fa/News/219866/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جابجایی بیماران مبتلا به کرونا در اهواز با اتوبوس (فیلم)

تشکیل پرونده برای 3 مرغ فروشی متخلف در بهبهان

دانشگاه آزاد خوزستان در خط مقدم مبارزه با کرونا قرار دارد

195 زندانی از آغاز امسال آزاد شدند

ویدئو / اهواز در خاموشی

تردد خودروهای شخصی در محورهای چهارمحال و بختیاری به خوزستان ممنوع است

نظر میرسلیم در مورد آزادی بیان در ایران و مقایسه با فرانسه

ثبات قیمتی در بازار طلا و سکه | جدیدترین نرخ طلا و سکه در 7 اسفند 99

12 کودک مبتلا به کرونا در بیمارستان ابوذر اهواز بستری شدند

افزایش دمای هوا در خوزستان

افتتاح فرهنگسرای حکمت با حضور معاون شهردار یزد

کمبود کادر درمانی در بیمارستان‌های اهواز

نماینده بانوان هرمزگان از سفر به اهواز انصراف داد

لیگ بوکس| تساوی تیم‌های مدعی صعود از گروه دو

قانون آب در روزهای آینده تدوین می‌شود

ورود خودروهای پلاک خوزستان و استان‌های شمالی به اصفهان ممنوع است

تمامی آرامستان‌های رامشیر تعطیل هستند

تنها راه مقابله با ویروس انگلیسی، رعایت جدی‌تر پروتکل‌های بهداشتی است

فیلم/ خیز سنگین بیماری کرونا در استان خوزستان

کرونا همچنان در شادگان قربانی می گیرد

افزایش نسبی دمای خوزستان در روزهای آینده

تدوین قانون آب در روزهای آینده

دلار 24 هزار و 812 تومان شد

استاندار خوزستان مشاوران و دستیاران استاندار سابق را برکنار کرد

ورودی‌های باوی از سمت شوشتر و مسجدسلیمان بسته شد

مصائب پایان‌ناپذیر اهواز!

تکمیل روند ساخت پایانه جدید فرودگاه بین المللی کیش دربهار1400

پایان فصل خلوت گردشگری کیش

تازه‌ ترین آمار از مبتلایان و فوتی‌ های کرونا در ایران 7 اسفند 99

80 درصد ظرفیت بخش کرونای بیمارستان ایذه تکمیل شده‌ است

26 واحد صنفی متخلف در اهواز پلمب شدند

افزایش دمای خوزستان در روزهای آینده

روحانی: ملت مردانه و علی وار مشکلات را تحمل کردند

سکه 11 میلیون و 300 هزار تومان شد

تاریخ بازی پرسپولیس و سایپا

روحانی: علی وار مشکلات را تحمل کردند

حماس، 45 زندانی جنبش فتح را آزاد کرد

امام علی (ع) عالم‌ترین انسان بعد از پیامبر اکرم (ص) بوده است

قرنطینه و تعطیلی کامل تنها راه کنترل شیوع کرونا در خوزستان

ترویج فرهنگ کتابخوانی با همکاری دستگاه‌های اجرایی میسر می‌شود

استخدام سرپرست انبار در یک شرکت در شهرک صنعتی شمس آباد

مهار آتش سوزی کارگاه چوب و ام دی اف در اهواز

مرکز کار آفرینی حافظ جمعیت «طلوع بی نشان ها»

تاریخ شفاهی ستاد دیه_ 2/ واکنش رهبر انقلاب به آزادی بیش از 100 هزار زندانی نیازمند

ویدئو | میرسلیم: آزادی بیان در ایران حتی فرانسه بیشتر است

قیمت سکه و طلا در بازار امروز چند؟

قیمت انواع سکه و طلا 18 عیار در روز پنجشنبه هفتم اسفند

منع تردد‌های افراد مشکوک به کرونا از مرز‌ها

بار افزایشی مراجعات به مراکز بهداشتی و درمانی اهواز

قیمت طلا و سکه در هفتم اسفند/ سکه 11 میلیون و 300 هزار تومان است