پیام خوزستان

آخرين مطالب

مجسمه حافظ به دستور چه کسي ناپديد شد؟ مقالات

مجسمه حافظ به دستور چه کسي ناپديد شد؟
  بزرگنمايي:

روز گذشته خبري مبني بر سرقت مجسمه 2 متري حافظ منتشر شد و امروز يکي از سايت‌هاي خبري به نقل از معاونت اجتماعي فرماندهي نيروي انتظامي اهواز اين خبر را تکذيب کرده و اعلام کرده است که «شرکت سازنده تنديس با همکاري عوامل شهرداري اهواز نسبت به جابجايي اين تنديس که گفته شده 600 کيلوگرم وزن داشته اقدام کرده است.» 

همچنين تکذيب اين خبر از سوي مدير روابط‌ عمومي و امور بين‌الملل شهرداري اهواز نيز صورت گرفت و فرزين حاتمي کاکش  اعلام کرده است که همه اخبار درباره سرقت مجسمه حافظ در اهواز شايعه بوده‌ است.

او دليل مفقود شدن اين مجسمه را جا به جايي آن به مکاني ديگر اعلام کرده و از تلاش براي جانمايي مناسب و نصب مجدد اين مجسمه در آينده نزديک و پس از بررسي دقيق در محلي مناسب خبر داده است.

 تکذيب اين خبر در حالي صورت مي‌گيرد که شهني مدير عامل سازمان زيباسازي شهرداري اهواز همچنان بر اين موضوع اصرار دارد که اين مجسمه بدون اطلاع مقامات مسئول در سازمان زيباسازي و شهرداري اهواز مفقود شده و لازم است که با خاطيان برخورد صورت گيرد.

ارسلان شهني مدير عامل سازمان زيباسازي شهرداري اهواز جوابيه‌‌اي را به صورت اختصاصي در پاسخ به تکذيب اين خبر در اختيار خبرنگار هنرهاي تجسمي  گذاشته است که متن کامل اين  جوابيه پيش روي شما قرار دارد:

مدير عامل سازمان زيباسازي شهرداري اهواز در جوابيه خود نسبت به تکذيب سرقت مجسمه حافظ نوشته است: «احتراماً با توجه به تکذيب حيرت‌انگيز!! مفقود شدن مجسمه حافظ در فلکه دانيال موارد ذيل به استحضار مي‌رسد

 الف) موضوع مفقود شدن و تکذيب آن!!

 1: به گواهي عکس‌هاي پيوست، مجسمه در نقطه فوق نصب گرديده بود و بعد مفقود شده است و موضوع کاملاً محرز مي‌باشد.

2: به محض اطلاع سازمان،‌اينجانب شخصاً با مديريت حراست سازمان،‌مديريت حراست شهرداري اهواز مکاتبه آني نموده ( که مدير محترم حراست شهرداري دستور فوري بسيج عوامل مربوطه را جهت پيگيري صادر نمودند) و نيز با شهردار منطقه سه مکالمه تلفني نمودم و هر سه نفر کاملاً بي‌اطلاع بودند و شهردار منطقه از اتفاق فوق به شدت اظهار ناراحتي نمودند،‌ضمناً در پيگيري کارشناسان سازمان عوامل منطقه نيز کاملاً اظهار بي‌اطلاعي کردند!

3: سؤال اينست اگر مجسمه به دستور منطقه جمع آوري شده بود،‌چرا ايشان و نيز حراست شهرداري اهواز و حراست سازمان و عوامل منطقه کاملاً از موضوع فوق بي اطلاع بودند؟

4: در پيگيري‌هاي همان روز شايعاتي مبني بر جمع آوري توسط بسيج سپاه مطرح شد که اينجانب با معاون محترم سپاه وليعصر (جناب سرهنگ هاتف) «موضوع را» در ميان نهادم و ايشان ضمن تکذيب اعلام نمودند با طرح کنندگان اين شايعه به شدت برخورد خواهند نمود.

5: اينجانب با نماينده اداره اطلاعات تماس و طرح موضوع نمودم که ايشان از قبل مطلع و ناراحت بودند ليکن اطلاعي از چگونگي آن نداشته و قول پيگيري سريع دادند.

6: اينجانب پس از اطلاع به حراست به جهت اهميت موضوع و ضرورت اطلاع شهروندان  دادم.

7: پس از حساس شدن نهادهاي فوق (که بسيار سريع و قاطع بود) و ناکام ماندن شايعه جمع آوري مجسمه توسط بسيج!! و اقدام سريع و درخور تقدير حراست شهرداري اهواز و اداره اطلاعات، ظاهراً منطقه در هنگام حضور در حراست شهرداري اعلام مي‌نمايد که خودشان (مجسمه را) جمع آوري نموده‌اند!! و هيچ فرد خاصي را به عنوان خاطي معرفي نکرده! و ظاهراً شهردار منطقه نيز اعلام مي‌کند که عوامل زيردستش بدون اطلاع ايشان اقدام به اين کار نموده‌اند. جاي سؤال باقي است که چگونه همه اين اتفاقات صورت مي‌گيرد و در آخر هيچ فرد خاصي مقصر نيست؟!! و ناهماهنگي! دليل اين اتفاقات حيرت‌انگيز اعلام مي‌گردد و حتي به صورت تلويحي سازمان زيباسازي به خاطر اطلاع رساني سرزنش مي‌گردد!! ليکن در مورد ناهماهنگي به موارد زير توجه فرماييد:

ب) موضوع ناهماهنگي و مکان‌يابي نامناسب!!

 1: مطابق اساسنامه سازمان( که مصوب شوراي اسلامي شهر و تأييد وزارت کشور است) که قانون محلي محسوب مي‌شود،‌نصب هر الماني در شهر وظيفه سازمان زيباسازي است. اين موضوع به ويژه در مورد فلکه‌ها در شهر طي نامه شماره 33267/1100/1 مورخ 27/9/90 توسط شهردار وقت آقاي کتانباف به تمامي مناطق ابلاغ شده است.

2: شهرداري منطقه سه طي نامه شماره 45646/13 مورخ 2/7/92 از سازمان زيباسازي درخواست نموده نسبت به طراحي المان ميدان هاي اقبال، دانيال، عامري و ...اقدام نمايد. سازمان نيز طي نامه شماره 4278/24 مورخ 9/7/92 (يک هفته بعد) پاسخ داد که «بزودي تنديس حافظ در ميدان دانيال نصب خواهد شد و پس از آن دو تنديس ديگر نيز در دو ميدان اقبال و عامري نصب مي‌گردد!!! حال چگونه ناهماهنگي عامل جمع آوري محسوب مي‌شود؟! و مگر به جز با مکاتبات کتبي و مذاکرات شفاهي راهکار ديگري نيز براي هماهنگي وجود دارد؟! و به نظر مي‌رسد امکان ارائه بهانه‌هاي ديگر و بهتري وجود داشت!!

در مجموع به نظر اين سازمان بايد بر روي حرف شهردار منطقه سه که خود را بي اطلاع دانسته است حساب کرد اما قطعاً و يقيناً جمع آوري مجسمه‌اي که با شرايط فعلي بين يکصدو پنجاه تا دويست ميليون تومان ارزش دارد،‌محل ابهام و ترديد است و بلکه مايه حيرت است!! و نحوه برخورد و يا ناديده گرفتن تعمدي موضوع فوق بر عهده متوليان امر مي‌باشد،‌ليکن ارائه اطلاعات نادرست به مردم و شهروندان و تکذيب موضوع «اظهر من الشمس» احتمالاً باعث بروز بي اعتمادي شهروندان و ناامني ذهني و رواني آن‌ها مي‌گردد که قاعدتاً همانطور که ذکر شد، مسئوليت پيگيري و معرفي مقصران و افراد متخلف بر عهده نهادهاي مربوطه مي‌باشد که گزارش فوق براي تمامي آن‌ها نيز ارسال مي گردد.

در پايان وظيفه خود مي دانيم مجدداً از اقدام سريع و قاطع اداره اطلاعات استان، سپاه حضرت وليعصر(عج) و حراست شهرداري اهواز تقدير و آرزو نماييم جهت جلوگيري از تکرار دوباره، با متخلفان برخورد صورت گيرد.»

 خبر سرقت اين مجسمه در اهواز بار ديگر خاطره ناخوشايند سرقت مجسمه‌هاي تهران را در اذهان زنده کرد و هنرمندان و مردم هنردوست بسياري را نگران کرده است چرا که پليس تهران عليرغم وعده‌هاي بسياري که براي پيگيري و دستگيري سارقان اين مجسمه‌ها داده بود،‌بعد از چندين سال هنوز موفق به يافتن سرنخي از اين سارقان نشده است! و در چنين امنيتي که براي سارقان آثار هنري فراهم آمده است، به نظر مي‌رسد سارقان فعاليت خود را گسترش داده و اکنون به شهرستان‌ها سري زده‌اند و از مجسمه 2 متري حافظ در اهواز شروع به کار کرده‌اند.

اي غايب از نظر به خدا مي‌سپارمت/ جانم بسوختي و به دل دوست دارمت...


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فقر امکانات در پارک لاله دزفول

فرماندهی که تنها یک فرمانده نبود

سرگردانی شهروندان آبادانی در نابسامانی کرایه تاکسی

نمایشگاه‌های فصلی فروش کالا در دزفول و چالش‌ها

چقدر تنها مانده‌ایم در کبود زمستان

میزبانی باشکوه مردم خوزستان از سردار دل‌ها

رازهای محبوبیت سردار سلیمانی در خوزستان/ با مردم از جنگ تا سیل

آیا ترور سردار سلیمانی به ترامپ در انتخابات کمک می‌کند؟

شوشتر، زیستگاه زمستانه ایده‌آل برای پرندگان مهاجر

شکوفه‌هایی که پژمرده شدند

افزایش بارش‌های سیل‌آسا در کشور

زندگی با طعم فاضلاب حکایت این روزهای اهواز/ سلامت مردم در خطر است

در حسرت لذت بردن از باران/ وقتی پیامد باران بیماری کودکان شد

بی‌تدبیری، رحمت الهی در اهواز را به بحران تبدیل کرد

سفید یا نقره‌ای، تو پل ما هستی...

گیاهخوارها بخوانند

مردم شهرکوت‌عبدالله همچنان در محاصره فاضلاب و آب‌باران

پشت پرده دست و پا زدن ضد انقلاب برای ناآرام نشان دادن "ماهشهر"

تعلل 2 ساله در ترخیص خودروهای معطل مانده در گمرک خرمشهر

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

این داروهای کُشنده را مصرف نکنید!

نفس تنگ آبادان در زیر بار انبوه زباله ها

دریافت 172 مقاله در همایش ملی" سیلاب اگر تکرار شود"

عجایب مدیریتی در خوزستان/ مدیرکلی که همزمان معاون استاندار است

فریادهای زاگرس برای حفظ سرمایه ملی

سرنوشت نخل های تشنه بر «لب کارون»

کاهش تمایل فرزندآوری خوزستانی‌ها در سایه چالش های اقتصادی- اجتماعی

تعطیلی پروژه‌های عمرانی و بلاتکلیفی کارگران برای دریافت بیمه بیکاری

ناگهان چقدر زود دیر می‌شود؛ 12سال از مرگ قیصر گذشت

داستان میراحمد غریبی‌های ایذه و کابوس رانش زمین ادامه‌ دارد

ابهام درباره سرنوشت وثیقه سرمایه گذاران تاسیس جایگاه‌های سوخت

حالا نوبت شماست...

خاطره سیل در خوزستان فراموش شده است

هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

مانور دلدادگی در مرز عاشقی/ ماجرای رویایی که مثل سابق نیست

در میان ناآرامی ها هم آرام می گیریم/ اربعین امتحانی برای شیعیان

دل‌های راهی از مرز عاشقی/عزم رفتن «بی هراس جان» در شلمچه تکرار شد

حال و هوای زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه

ریه های خوزستان باز هم خاکستری شد

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد

مرگ رویای کارون

مشکلات بهداشتی و سلامت مردم اهواز و روی سیاه فاضلاب

مسئولان به بهانه اربعین خدمت به ارباب رجوع را رها نکنند

خطر عفونی‌ها بیخ گوش کلان‌شهرها/ مطب‌هایی که شهر را بیمار کردند

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟

به خاطر قلب‌تان، به کسی که دوستش دارید یک قول بدهید

داستان مبهم هیام از تولد تا فلج مغزی

وقوع 30 سیلاب در سال آبی گذشته در خوزستان

سردار منجزی، جانباز گتوندی که درس شهادت را هم پاس کرد

سه طرح انتقال آب از کارون دوباره به جریان افتاد