پیام خوزستان

آخرين مطالب

ماريه» جانباز 50 درصد جنگ تحميلي، جايي در ميان قوانين حمايتي ندارد مقالات

ماريه» جانباز 50 درصد جنگ تحميلي، جايي در ميان قوانين حمايتي ندارد
  بزرگنمايي:

هفته دفاع مقدس رو به پايان است، اما هنوز ماريه و ماريه‌ها زخم‌هاي تنشان خوب نشده است. زخم‌ها و دردهايي که سال‌ها پس از جنگ بر جانشان نشست و هنوز هم جان مردم مرزنشين کشورمان را تهديد مي‌کند.

هنوز بخشي از پيکر ميهن عزيزمان آلوده به يادگاران شوم صدام و ديگر جنايت‌کاران جهاني است. هنوز هم مين‌ها و خمپاره‌هاي خنثي‌ نشده بسياري، در روستاها و شهرهاي مرز غربي کشور در انتظار قربانيان تازه خود هستند.  هنوز هم کودکان،‌زنان و مردان بي‌گناه مناطق مرزي غرب کشور بيم آن دارند که آيا شب هنگام از ميان خمپاره‌هاي عمل نکرده،‌ مين‌ها و ديگر آثار برجاي مانده از جنگ تحميلي، سالم به خانه خواهند رسيد؟

 

 

ماريه 9 سال بيشتر نداشت که براي خريدن کفش از دستفروش محله همراه مادرش به کوچه مي رود، در بازگشت، پسربچه اي از سر بازيگوشي «مين» ي را که تازه يافته بود، در کوچه رها مي‌کند و مي‌رود، بي‌خبر از نتيجه مهيب بازيگوشي‌اش،‌ ماريه روي مين پا مي‌گذارد و پس از آن ... صدا بود و درد، ديگر پايي نبود و کفش آرزويي شد در قلب کوچک ماريه، قلبي که تاب نياورد و چند سال بعد به نيشتر تيغ جراحان سپرده شد. 

انفجار مين، صدمات جسمي و روحي،‌ عمل جراحي قلب باز،‌ بيماري ديابت،‌ همه و همه از 9 سالگي تا  12 سالگي بر جان و روان ماريه نشست. حالا او روزانه دو بار بايد انسولين تزريق کند.

اما حالا چند سال پس از آن حادثه تلخ ماريه کوچک، هنوز جايي در ميان قوانين حمايتي نهادهاي مسئول ندارد. گفته اند که بايد 15 ساله باشد تا بتوانيم از او حمايت کنيم و به عنوان جانباز جنگ تحميلي تحت پوشش قرار گيرد. ماريه حالا 15 ساله است و با وجود دردهاي متعدد تنها 200 هزار تومان بابت حق پرستاري دريافت مي‌کند. خانواده ماريه همه دارايي خود را براي بازگرداندن سلامتي جسمي و روحي او هزينه کرده‌اند و حالا ديگر چيزي نمانده که بخواهند براي فرزندشان فدا کنند. ماريه سالهاست خنديدن را از ياد برده است و تمام آرزوهاي کودکي‌اش را.

 

 

پدر ماريه ديگر طاقت تحمل دردهاي ماريه را ندارد. مي‌گويد: ماريه 50 درصد جانبازي دارد و تنها 200 هزار تومان بابت درمانش دريافت مي‌کند که اصلاً‌ کافي نيست. 

او که به سختي فارسي صحبت مي‌کند،‌ اين گونه ادامه مي دهد: براي دريافت اين خدمات و مبالغ ناچيز از بنياد جانبازان  بايد از روستاي خودمان تا شهر اروميه بروم و اين هزينه رفت و آمد به ديگر هزينه‌هاي زندگي ما هم اضافه مي‌کند حالا به شهر اروميه آمده‌ايم و ماريه از سرويس مدرسه که بنياد در اختيارش گذاشته استفاده مي‌کند، اما اين‌ها دردي از ما دوا نمي‌کند.

صداي دردمند پدر ماريه در گوش مي‌پيچد که مي‌گويد: يکي مي‌گويد بايد 15 ساله شود، تا خدمات بيشتري دريافت کند، يکي مي‌گويد بايد 16 ساله باشد. حالا من مانده‌ام و هزينه‌هاي درماني دخترم ماريه،‌بايد مرتب برايش سرنگ‌هاي مخصوص ديابت بخرم و آزمايش قند خون بدهد،‌کمک‌هايي که بابت درمان ماريه به ما تعلق مي‌گيرد بسيار ناچيز است و اصلاً کفايت نمي‌کند.

پدر درباره اوضاع روحي و جسمي دخترش توضيح مي‌دهد: همين امروز از مدرسه‌اش به من تلفن کردند که بيا دخترت را ببر حالش اصلا خوب نيست.

او ادامه مي‌دهد: من کارگري مي‌کنم و کمرم زير بار هزينه‌هاي زندگي و هزينه‌هاي درماني ماريه شکسته است. ديگر نمي‌توانم،‌ چيزي ندارم که بتوانم براي دخترم هزينه کنم.

او خواسته‌اش را از مسئولان چنين عنوان مي کند: مسئولان بيايند خانه و زندگي من را ببينند. وضعيت دخترم را از نزديک مشاهده کنند،‌ تنها خواسته من تأمين هزينه‌هاي درماني و تحصيلي دخترم است،‌ديگر هيچ چيز نمي‌خواهم.

پدر ماريه درباره رسيدگي نهادهاي مسئول نسبت به وضعيت دخترش مي گويد: تا کنون ماريه دو بار عمل جراحي قلب انجام داده است که بهار گذشته دو نفر از بنياد آمدند و موضوع را بررسي کردند و رفتند و ديگر خبري از آن‌ها نشد.

 ماريه موضوع يکي از عکس‌هاي «مهدي منعم» عکاس دفاع مقدس است که اين روزها با عنوان «قربانيان جنگ،‌ سفيران صلح» در گالري ني سازمان فارسي‌زبانان به نمايش گذاشته شده است.

ماريه تنها يکي از بچه‌هايي است که به دليل زندگي در منطقه آلوده به مين در خردسالي روي مين رفته است و حالا با همه دردهايش تنها مانده است. او بايد منتظر بماند که سرانجام کدام نهاد و سازمان مسئول در قبال پاک سازي ميادين مين و قربانيان جنگ تحميلي پاسخگو خواهد بود. انتظاري که شايد هيچ گاه به سرانجام نرسد و در پشت در جلسات مختلف مقامات مسئول و قوانين ناقص در اين زمينه گم شود و هر نهاد مسئولي وظيفه رسيدگي به اين مشکلات را با استفاده از قوانين ناقص از گردن خود ساقط کند و آن را بر دوش نهادهاي ديگر بياندازد و در اين ميان اين ماريه‌ و ماريه‌ها هستند که بي آن‌که جايي در ميان قوانين حمايتي اين نهادها داشته باشند و نهادي خود را در اين زمينه مسئول و پاسخگو بداند،‌ زندگي مشقت‌بارش را ادامه مي‌دهد تا آن جا که شرايط جسماني خودش و شرايط مالي خانواده‌اش به او اين اجازه را بدهد.  

مهدي منعم 24 سال بعد از جنگ تحميلي را به عکاسي از قربانيان جنگ تحميلي در 5 استان مرزي غرب ايران اختصاص داده است و هر بار نمايشگاه‌هاي تازه‌اي را با اين موضوع برپا مي‌کند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

فقر امکانات در پارک لاله دزفول

فرماندهی که تنها یک فرمانده نبود

سرگردانی شهروندان آبادانی در نابسامانی کرایه تاکسی

نمایشگاه‌های فصلی فروش کالا در دزفول و چالش‌ها

چقدر تنها مانده‌ایم در کبود زمستان

میزبانی باشکوه مردم خوزستان از سردار دل‌ها

رازهای محبوبیت سردار سلیمانی در خوزستان/ با مردم از جنگ تا سیل

آیا ترور سردار سلیمانی به ترامپ در انتخابات کمک می‌کند؟

شوشتر، زیستگاه زمستانه ایده‌آل برای پرندگان مهاجر

شکوفه‌هایی که پژمرده شدند

افزایش بارش‌های سیل‌آسا در کشور

زندگی با طعم فاضلاب حکایت این روزهای اهواز/ سلامت مردم در خطر است

در حسرت لذت بردن از باران/ وقتی پیامد باران بیماری کودکان شد

بی‌تدبیری، رحمت الهی در اهواز را به بحران تبدیل کرد

سفید یا نقره‌ای، تو پل ما هستی...

گیاهخوارها بخوانند

مردم شهرکوت‌عبدالله همچنان در محاصره فاضلاب و آب‌باران

پشت پرده دست و پا زدن ضد انقلاب برای ناآرام نشان دادن "ماهشهر"

تعلل 2 ساله در ترخیص خودروهای معطل مانده در گمرک خرمشهر

اتفاقات اخیر را چگونه تحلیل کنیم

این داروهای کُشنده را مصرف نکنید!

نفس تنگ آبادان در زیر بار انبوه زباله ها

دریافت 172 مقاله در همایش ملی" سیلاب اگر تکرار شود"

عجایب مدیریتی در خوزستان/ مدیرکلی که همزمان معاون استاندار است

فریادهای زاگرس برای حفظ سرمایه ملی

سرنوشت نخل های تشنه بر «لب کارون»

کاهش تمایل فرزندآوری خوزستانی‌ها در سایه چالش های اقتصادی- اجتماعی

تعطیلی پروژه‌های عمرانی و بلاتکلیفی کارگران برای دریافت بیمه بیکاری

ناگهان چقدر زود دیر می‌شود؛ 12سال از مرگ قیصر گذشت

داستان میراحمد غریبی‌های ایذه و کابوس رانش زمین ادامه‌ دارد

ابهام درباره سرنوشت وثیقه سرمایه گذاران تاسیس جایگاه‌های سوخت

حالا نوبت شماست...

خاطره سیل در خوزستان فراموش شده است

هرس کونوکارپوس‌ها برای جلوگیری از تنگی نفس پاییزه در خوزستان

مانور دلدادگی در مرز عاشقی/ ماجرای رویایی که مثل سابق نیست

در میان ناآرامی ها هم آرام می گیریم/ اربعین امتحانی برای شیعیان

دل‌های راهی از مرز عاشقی/عزم رفتن «بی هراس جان» در شلمچه تکرار شد

حال و هوای زائران اربعین حسینی در پایانه مرزی چذابه

ریه های خوزستان باز هم خاکستری شد

خیمه های پذیرایی از زائران اربعین حسینی در مرز چذابه برپا شد

مرگ رویای کارون

مشکلات بهداشتی و سلامت مردم اهواز و روی سیاه فاضلاب

مسئولان به بهانه اربعین خدمت به ارباب رجوع را رها نکنند

خطر عفونی‌ها بیخ گوش کلان‌شهرها/ مطب‌هایی که شهر را بیمار کردند

چرا کارت‌خوان برخی پزشکان همیشه قطع است؟

به خاطر قلب‌تان، به کسی که دوستش دارید یک قول بدهید

داستان مبهم هیام از تولد تا فلج مغزی

وقوع 30 سیلاب در سال آبی گذشته در خوزستان

سردار منجزی، جانباز گتوندی که درس شهادت را هم پاس کرد

سه طرح انتقال آب از کارون دوباره به جریان افتاد