پیام خوزستان

آخرين مطالب

اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار اقتصادي

اقتصاد آبی و نقش آن در توسعه پایدار
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - ایسنا/بوشهر مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان محیط زیست بیان کرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.

به گزارش ایسنا، داوود میرشکار ظهر امروز در کارگاه تخصصی محیط زیست دریایی و نقش آن در تنویر افکار عمومی گفت: انقلاب آبی به معنای برداشت 6 برابری آبزیان در طول 10 سال به دلیل رشد جمعیت است که باعث ایجاد برخی مشکلات زیست محیطی شده است و برای جلوگیری از مشکلات بیشتر و توسعه پایدار بحث انقلاب آبی مطرح شد.
وی ادامه داد: آسیا 89 درصد از تولید جهانی آبزی پروری را در سال 2016 به خود اختصاص داده و چین در بین کشورهای تولیدکننده رتبه اول از نظر تولید را به خود اختصاص داده است، پس از آن هند، اندونزی، ویتنام، بنگلادش، مصر، نروژ و... قرار دارند.
این مسئول خاطرنشان کرد: برای افزایش تولید ماهی برای جمعیت در حال رشد جهانی، آبزی پروری باید پایدار بماند در عین حال که اثرات زیست محیطی آن به میزان قابل توجهی کاهش یابد.
به گزارش ایسنا، مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل محیط زیست بیان کرد: مفهوم اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد.
وی با اشاره به نمونه های اجرا شده توسعه پایدار با رویکرد اقتصاد آبی یادآور شد: به طور کلی چهار رویکرد در توسعه پایدار و اقتصاد آبی وجود دارد که با توجه به ملاحظات سیاسی اجتماعیراقتصادی کشورهای ذی نفع سناریوهای مختلفی را از جمله پیشگیری از فاجعه، حمایت از صنعت دریایی، جلوگیری از آلودگی، و ترمیم زیست محیطی پیگیری می کنند.
میرشکار عنوان کرد: در مبحث پیشگیری از فاجعه بررسی رشد جلبک هایی که موجب به خطر افتادن زندگی آبزیان می شود که در این حوزه نروژ ایسلند و اسپانیا فعالیت های خوبی انجام داده اند.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به جلوگیری از آلودگی دریا تاکید کرد: تجمع زباله های پلاستیکی در دریاها و اقیانوس میکروپلاستیک ها را به چرخه زندگی آبزیان وارد می کند. علاوه بر این تعداد زیادی پلاستیک در سواحل حمل می شود که این امر بر محیط زیست دریایی در مناطق ساحلی و سپس بر صنعت گردشگری زندگی ساکنان و پایانه های بندری تاثیر خواهد گذاشت.
این مسئول تصریح کرد: از سال 2016، چین مانیتورینگ میکروپلاستیک و تحقیقات در زمینه نظارت بر میکروپلاستیک ها را به اجرا درآورد. کشور چین سه خلیج را به عنوان نمونه مورد بررسی قرار داد و به منظور رفع آلودگی از این سه خلیج در مجموع 42رمیلیون یوان سرمایه گذاری کرد که در انتهای این طرح و در سال 2018 بیش از 30 صنایع آلاینده که فاضلاب را وارد رودخانه های منتج به این خلیج ها بودند میکردند تعطیل کرد.
وی اظهار کرد: کاربرد دریا به عنوان منبع آب انرژی و مواد از جمله سیستم آب شیرین کن استخراج لیتیوم تولید بتن، تولید اکسیژن و هیدروژن، آبیاری گیاهان، باتری های قابل شارژ آب دریا، تولید اتانول زیستی با استفاده از زیست توده دریایی و استخراج از معدن است.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل با اشاره به کاربرد آب دریا در کشت گلخانه ای خاطرنشان کرد: پروژه ای برای مبارزه با تولید غذا و کمبود آب با استفاده از منابع تجدیدپذیر دریا و خورشید، استفاده از آب دریا، انرژی خورشیدی و هوای گرم محیط برای تولید آب موردنیاز، آبیاری، هوای مرطوب و همچنین تامین انرژی موردنیاز برای گلخانه ها است.
این مسئول بیان کرد: بر اساس آمار هر ده هزار متر مربع از این نوع گلخانه ها تولید 50 تن آب در روز دارد که این میزان آب علاوه بر اینکه برای آبیاری گلخانه استفاده می شود و برای مصارف شهری و کشاورزی اطراف گلخانه نیز کاربرد دارد.
داوود میرشکار تصریح کرد: این نوع گلخانه ها به دلیل اینکه آب موردنیاز را تهیه می کنند و همچنین از سوخت فسیلی استفاده و هزینه عملیاتی 20 تا 25 درصد کمتر دارند. همچنین هزینه های ثابت این نوع گلخانه ها به دلیل اینکه سیستم گرمایش و سرمایش دارند و در زمین های ارزان ساخته می شوند در حدود 10 الی 15 درصد کمتر است.
وی عنوان کرد: آمار و ارقام پروژه ای که در قطر انجام شده نشان می دهد که نصب 50 مگاوات نیروگاه حرارتی خورشیدی و 50 هکتار گلخانه موجب تولید 36 هزار تن محصول، اشتغال زایی یرای 800 نفر ، صادرات 155 گیگاوات در ساعت برق و جذب سالانه 1500 تن کربن دی اکسید می شود.
این مسئول با اشاره به تولید انرژی های تجدیدپذیر در کشورهای همسایه گفت: در ایران متاسفانه عمده تولید انرژی برقآبی است و بیوانرژی سهم کمی را دارد، در حالی که در سراسر دنیا برای ایجاد فرصت های شغلی از این امکان استفاده می کنند.
مدیرکل دفتر زیست بوم و سواحل سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: باید کلیات اقتصاد آبی و نقش آن به عنوان پیشران توسعه کشورها بیان شود، اشاعه فرهنگ دریامحور و گنجاندن سیاست های اقتصاد آبی در سیاست های کلان کشور، توجه به ابعاد مختلف اعمال اقتصاد آبی، پیوند میان اقتصاد آبی و چرخشی برای توسعه پایدار، بیان پتانسیل های ایران برای استفاده از ظرفیت های دانش بنیان و اشتغال زایی، ایجاد طرح پایلوت برای گلخانه دریایی مورد توجه قرار بگیرد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

امشب؛ واریز سومین مرحله یارانه معیشتی

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/08

اطلاعیه درخصوص کارت سوخت خودروهای پلاک قدیم اروندی

افت فشار و قطعی آب در رامهرمز تا پایان سال

عامل انفجارهای گاز، انسانی است نه زیرساختی/ارایه وام به آبادانی‌ها برای گازکشی

جلوگیری از سرقت 980 بشکه نفت خام از خطوط انتقالی خوزستان

بازگشایی محور ماهشهر - سربندر با جابه‌جایی کامل هواپیما

محور ماهشهر - سربندر بازگشایی شد

خنثی‌سازی سرقت نفت خام از خطوط لوله انتقالی در اهواز

آغاز عملیات جابه‌جایی هواپیمای سانحه‌دیده ماهشهر

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/07

نیاز به زیرسازی برای جابه‌جایی هواپیما از جاده به سمت فرودگاه ماهشهر + فیلم

میزان افزایش یارانه برای سال 99 اعلام شد

آغاز خاکریزی برای جابه‌جایی هواپیمای سانحه‌دیده ماهشهر

تامین تجهیزات مورد نیاز برای جابه‌جایی هواپیمای سانحه‌دیده+ فیلم

تیم سازمان هواپیمایی کشوری به ماهشهر آمدند+ فیلم

درباره علت حادثه هواپیمای تهران - ماهشهر کارشناسان باید نظر دهند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان: تشکل‌ها و انجمن‌های صنفی، بازوهای توانمند دولت هستند

میزان عیدی کارکنان دولت تعیین شد

تشکیل جلسه ستاد بحران در ماهشهر+ فیلم

اعزام تیم کارشناسی سازمان هواپیمایی کشوری به محل حادثه

‌تخلیه کامل بنزین هواپیما به روایت یکی از شاهدان

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/06

تغییر رویکرد شیلات کشور از صید و صیادی به سمت آبزی‌پروری‌

2 هزار و 800 هکتار به اجرای فاز دوم طرح توسعه پتروشیمی ماهشهر اختصاص یافت

اعلام زمان واریز یارانه حمایتی بهمن

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/05

تولید سالانه 600 تن گوشت بوقلمون در خوزستان

99 درصد کشاورزان خسارت دیده در سیل خوزستان خسارت دریافت می کنند

مردم نگران مرغ و گوشت برای شب عید نباشند

قیمت خودروهای داخلی 98/11/02

قیمت خودروهای وارداتی 98/11/01

احتمال افزایش یارانه نقدی به 75 هزار تومان

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/02

متراژ حفاری چاه‌های نفت و گاز به بیش از 132 هزار متر رسید

حداقل حقوق کارمندان در سال 99

حضرتی: قرار نیست مسافران، مالیات سفر بدهند

کیفیت آب روستاهای غرب شعیبیه شوشتر بهبود می‌یابد

همتی: تمام وام‌ ها را دانه درشت‌ ها نگرفته‌ اند

نرخ تورم دی‌ ماه اعلام شد

افزایش توزیع گاز در مناطق شمالی خوزستان/ برخورد با توزیع کنندگان متخلف

استثنائاتِ عدم پرداخت عوارض خروج از کشور

قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98/11/01

13 سال معافیت مالیاتی برای سرمایه‌گذاری در نواحی صنعتی خوزستان

آماده‌سازی 90 مرکز خرید گندم و کلزا در خوزستان

کارمندان امسال چقدر عیدی می‌ گیرند؟

تهدیدات ناشی از نپیوستن ایران به FATF چیست؟

نهاد ملی ارتقای بهره وری و مهارت در صنعت زنبور داری افتتاح می شود

کدام تراکنش‌ ها نیاز به رمز پویا دارند؟

قیمت خودروهای داخلی 98/10/30