پیام خوزستان

آخرين مطالب

مشکل کمبود آب در آبادان جدی است سياسي

مشکل کمبود آب در آبادان جدی است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آبادان - فرماندار آبادان با بیان اینکه مشکل کمبود آب در این شهرستان جدی است گفت: کمبود آب آشامیدنی به دلیل هدر رفت در شبکه فرسوده توزیع و کمبود آب در بخش کشاورزی به چالش جدی این شهرستان تبدیل شده‌است.

به گزارش ایرنا سیدزین العابدین موسوی یکشنبه شب در نشست بررسی مشکلات بخش آب و برق شهرستان آبادان با حضور مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان ، امام جمعه و 2 نفر از نمایندگان آبادان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: شهرستان آبادان از 2 رودخانه پر آب اروندرود و بهمنشیر بهره مند است ولی به لحاظ تامین آب به خصوص در بخش کشاورزی کمبودهای زیادی دارد.
وی افزود: مشکلات بر جا مانده در بخش کشاورزی و آب این شهرستان را از مزایای بی شمار بخش کشاورزی محروم کرده و اکنون کشاورزی آبادان با چالش جدی مواجه است.
موسوی از سازمان آب و برق خوزستان خواست تا موضوع لایروبی ١١ نهر زهکش را سریعا روشن کند . با تامین چهار دستگاه بیل مکانیکی تحت اختیار فرمانداری آبادان به صورت تمام وقوت می توان مشکل لایروبی نهرهای کشاورزی آبادان را برای همیشه حل کرد.
وی با اشاره به مشکلات آب آشامیدنی شهرستان آبادان گفت: وزارت نیرو قرار بود 120 هزار متر مکعب آب را از طرح غدیر برای تابستان وارد شبکه آبرسانی آبادان کند ولی از این میزان 63 هزار متر مکعب آب در روز وارد شبکه آبرسانی آبادان می شود.
وی افزود: آبادان شهرستان پرجمعیت تری نسبت به خرمشهر است ولی سهمیه آب اختصاص یافته به این شهرستان 30 هزار متر مکعب کمتر از نیاز این شهرستان است. امیدواریم وزارت نیرو سهمیه آب آشامیدنی را متناسب با جمعیت به آبادان اختصاص دهد.
فرماندار آبادان گفت: با وجود اینکه این شهرستان میزبان جمعیت زیادی از مسافران و گردشگران عراقی است اما سهمیه آبی برای این جمعیت شناور در نظر گرفته نشده است.
وی تصریح کرد: سهمیه آب اختصاص یافته برای آبادان کفاف مصرف این شهر را نمی دهد ضمن اینکه نیمی از همین آب به واسطه شبکه فرسوده آب هدر می رود. شبکه توزیع آب در آبادان فرسودگی زیاد دارد، باید کل خطوط توزیع آب در آبادان مرمت و بازسازی شود تا سرمایه هزینه شده برای اجرای طرح آبرسانی غدیر هدر نرود، نصف آبی که از طریق طرح غدیر وارد شبکه لوله کشی آبادان می شودبه دلیل فرسودگی شبکه هدر می رود.
موسوی با اشاره به بروز سیل اخیر در استان خوزستان و آبادان در اوایل امسال گفت: در حالیکه پدیده مد اکبر در جریان سیل اخیر به مدت 24 ساعت اروندکنار را درنوردید و خسارت زیادی بر جای گذاشت اما هنوز این خسارت ها جبران نشده است این در حالی است که احتمال تکرار این پدیده همچنان وجود دارد ولی اقدامی برای جلوگیری از خسارت انجام نشده است.
وی افزود: باید شناسنامه ای برای مد اکبر تشکیل شود زیرا اگر مداکبر مجددا تکرار شود خسارت بسیاری متوجه متوجه اهالی اروندکنار می شود ضمن اینکه شهر آبادان نیز از طریق نهرها متاثر خواهد شد لذا باید برای جلوگیری از خسارت فکر اساسی کرد.
مدیر عامل سازمان آب و برق خوزستان نیز در این نشست با بیان اینکه با کاهش آب در بخش کشاورزی در مناطق بالادست از ماه آینده وضعیت طرح آبرسانی غدیر بهبود یافته و حجم بیشتری از آب آشامیدنی به آبادان منتقل می شود اظهار داشت: در حال حاضر طرح آبرسانی غدیر از کانال ام. سی.1 در دشت آزادگان آبگیری می کند که در گام بعدی قرار است از بالادست و نزدیک خروجی سد کرخه آب این طرح تامین و برداشت شود تا برداشت آب بر مصارف آب در بخش کشاورزی تاثیر گذار نباشد.البته یکی از اهداف وزارت نیرو آبگیری طرح غدیر از سد دز با کیفیت بالا است.
فرهاد ایزدجو افزود: یکی از برنامه های سازمان آب و برق خوزستان این است که بتواند در پایین دست رودخانه های استان در مقاطع زیادی حجم آب مصرفی را به لحاظ کمی و کیفی اندازه گیری کند تا در هر مقطع از سال بتواند میزان برداشت آب در هر منطقه و ناحیه را مشخص و کنترل کند.
وی افزود: با توجه به اینکه شهرستان های آبادان، خرمشهر و شادگان در پائین دست رودخانه های استان خوزستان قرار دارند اگر از برنامه موجود برداشت بیشتری شود تاثیرش بر روی شهرستان آبادان به عنوان آخرین شهر در پائین دست گذاشته می شود و برای جلوگیری از آن باید در کل طول رودخانه کنترل شود تا برداشت ها بر اساس برنامه ای که برای قسمت های مختلف دیده شده انجام شود.
وی با اشاره به برداشت آب از طرح آبرسانی غدیر اظهار داشت: با توجه به اینکه محل برداشت آب در این طرح طولانی تر بوده لذا به صورت کوتاه مدت از کانال های آبیاری در حال تامین آب مورد نیاز هستیم ضمن اینکه در شهرستان آبادان از آنجا که نقاط برداشت آب در انتهای کانالهای آبیاری قرار دارند که برداشت آب برای مصارف کشاورزی نیز انجام می شود لذا مقدار آب کمتری به ایستگاه پمپاژ به خصوص در قیصریه می رسد و سبب شده تا حجم آب کاهش یابد.
امام جمعه آبادان نیز در این نشست با انتقاد از سازمان آب و برق خوزستان به دلیل کاهش سهمیه آب اختصاص یافته از طرح آبرسانی غدیر به این شهرستان گفت: آبادان زخم خورده بی مهری و بی توجهی مدیران است، در صورتی که مسئولان باید با دلسوزی و کار جهادی مرهمی بر دلهای زخم خورده مردم آبادانی باشند که هشت سال مقابل دشمنان ایستادند و اکنون پایدار به نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند.
حجت الاسلام علی ابراهیمی پور افزود: بیش از 30 سال از جنگ تحمیلی می گذرد و پذیرفتنی نیست که در شهرستان آبادان همچنان شاهد وجود نخل های سوخته و سربریده باشیم، کشاورزان آبادانی در اوج ناامیدی چشم به یاری و توجه جدی مسئولان نظام دوخته اند تا شاید گره از کارشان باز کنند.
وی رواج شالیکاری در استان خوزستان را باعث کاهش حقابه آبادان عنوان کرد و گفت: مسئولان باید از حق مردمی که به عنوان مرزنشین، سبب پایداری و حفاظت از مرزها شده اند، دفاع کنند و آنها را به آنچه حقشان است برسانند.
امام جمعه آبادان همچنین از کم کاری در زمینه اجرای طرح هایی چون زهکشی نهرها و احداث سد در چوئبده آبادان انتقاد کرد و گفت:برای چنین طرح هایی در آبادان برنامه مدون، اعتبار مناسب و فرجامی پیش بینی نمی شود.
وی اظهار داشت: معلوم نیست چرا صدای مردم آبادان و درد دل کشاورزان این شهرستان در رابطه با کم آبی را کسی نمی شنود. باید در این زمینه از رسانه ها نیز گله کرد چرا که به این مسئله نمی پردازند.
آبادان دارای 850 کیلومتر شبکه آبرسانی است که از این میزان 300 کیلومتر نیاز به اصلاح دارد ضمن اینکه احداث 140 کیلومتر شبکه جدید آبرسانی در آبادان ضروری است.
به منظور تأمین آب آشامیدنی 68 هزار مشترک آبادانی در هر شبانه روز 140 هزار متر مکعب آب تصفیه شده به شبکه آبرسانی این شهر تزریق می‌شود.
قطع مکرر آب بسیاری از مناطق شهر آبادان در گرمای تابستان امسال برای چندین ساعت در طول شبانه روز بارها اعتراض شهروندان را به دنبال داشته است.
7104/6068


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تصادف موتورسیکلت در شوشتر 2 کشته برجا گذاشت

اربعین امسال تاکنون شاهد کمترین جرم در مرزها بودیم

خدمت رسانی به زائران کربلا تا بعد از اربعین در شلمچه ادامه دارد

بیش از 293هزار زائر اربعین از چذابه رهسپار کربلا شدند

بازدید وزیر اطلاعات از پایانه مرزی شلمچه

پیش‌بینی افزایش 2 میلیون نفری زائران اربعین نسبت به سال گذشته

تولید و توزیع 8500 متر مکعب آب در شلمچه در طول شبانه روز

وزیر اطلاعات وارد شلمچه شد

40هزار زائر کربلا از مرز چذابه به کشور بازگشتند

بیش از 250 هزار نفر تاکنون از مرز چذابه عبور کرده اند

پیام امروز اربعین همان پیام سال 61 است

پارکینگ های چذابه ظرفیت پذیرش 16 هزار خودروی دیگر را دارند

سردار سلامی وارد آبادان شد

پیش‌بینی افزایش 2 میلیونی زائران اربعین نسبت به سال قبل

عزاداری زائران کشور پاکستان در شلمچه

وزیر اطلاعات وارد چذابه شد

وزیر اطلاعات از وضعیت خدمات دهی به زائران اربعین حسینی در مرز شلمچه بازدید کرد

وزیر اطلاعات : استقبال کم نظیر مردم حماسه دیگری در اربعین امسال رقم زد

وزیر اطلاعات در شلمچه: روند خدمت رسانی به زائران اربعین خوب و ارزشمند است

وزیر اطلاعات نحوه خدمات رسانی به زائران در مرز چذابه را بررسی کرد

روند خدمت رسانی به زائران اربعین خوب و ارزشمند است

وزیر اطلاعات از وضعیت خدمات دهی به زائران اربعین حسینی در مرز شلمچه بازدید کرد

گزارش تصویری / بازدید استاندار خوزستان از پایانه مرزی چذابه

استاندار خوزستان: برای موج جدید جمعیت زائران آماده ایم

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مرزهای اربعین مستقر می‌شود

زائران از همراه داشتن کالاهای ممنوعه گمرکی اجتناب کنند

استقرار تیم های تشخیص هویت در مرزهای چهار گانه

5 کیلومتر خط فاضلاب در مرز چذابه ایجاد شده است

تردد در پایانه مرزی چذابه روان تر از سایر مرزها است

اربعین سفری معنوی

شلمچه میعادگاه عاشقان اباعبدالله الحسین(ع)

اربعین امسال شاهد کمترین جرم در مرزها بودیم

2400 وسیله نقلیه از مرز شلمچه به سمت عراق عبور کردند

افزایش ناوگان ریلی در خرمشهر برای بازگشت زائران

20 هزار نفر در مواکب مرزهای خوزستان به زائران خدمت رسانی می کنند

بازگشت زائران از سفر عشق

دشمن در ایجاد تفرقه بین دو ملت ایران و عراق شکست خورد

90 هزار لیتر سوخت قاچاق در اهواز کشف شد

200 هزار زائر اربعین از مرز شلمچه به کشور بازگشتند

دشمن در ایجاد تفرقه بین 2 ملت ایران و عراق شکست خورد

استقرار پلیس مبارزه با مواد مخدر در مرزهای چذابه و شلمچه

90 هکتار از پارکینگ‌های شلمچه و چذابه مملو از خودرو است

نگاه به خوزستان راهبردی نیست

رئیس پلیس امنیت اقتصادی: زائران کالای ممنوعه همراه نداشته باشند

بیش از 319 کیلوگرم تریاک در بهبهان کشف شد

زائران از به همراه داشتن کالاهای ممنوعه گمرکی اجتناب کنند

توزیع 150 هزار پرس غذا در 10 روز توسط آستان قدس رضوی در شلمچه

ترافیک پرحجم در محورهای منتهی به چذابه، خسروی، مهران و شلمچه

تصادف در جاده دزفول - شوشتر چهار مصدوم برجا گذاشت

بیش از 6 هزار زائر در مرز چذابه خدمات درمانی دریافت کردند