پیام خوزستان

آخرين مطالب

فرماندار آبادان:

سازمان آب وبرق به تعهدش دراختصاص سهمیه آب آبادان از غدیر عمل نکرد اقتصادي

سازمان آب وبرق به تعهدش دراختصاص سهمیه آب آبادان از غدیر عمل نکرد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آبادان – فرماندار ویژه آبادان با ابراز گایه از سازمان آب و برق خوزستان گفت: این سازمان به تعهدش در تامین و تخصیص سهمیه آب پیش بینی شده برای آبادان از طرح آبرسانی غدیر عمل نکرده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، سید زین العابدین موسوی شب گذشته در جلسه بررسی مسائل شهرستان آبادان در حوزه کارکرد سازمان آب و برق خوزستان در محل سرسرای اجتماعات فرمانداری برگزار شد، با بیان اینکه آبادان یعنی آب، نهر، زهکش، نخل، تاسیسات آب و برق افزود: با توجه به بهره مندی آبادان از دو رودخانه عظیم اروند و بهمنشیر که بایستی از یک کشاورزی خوب برخوردار باشد متاسفانه از این نعمت بی بهره مانده و کشاورزی منطقه با چالش جدی مواجه است، آنچه که خدا به آبادان عطا کرده رودخانه های اروند و بهمنشیر است که نتیجه اش به وضوح در این شهر هویدا است، ما گلایه های زیادی داریم چرا که متاسفانه به رغم بهره مندی شهرستان آبادان از رودخانه های ملی و بین الملی اما در طی ساهای متمادی از آن ها به خوبی استفاده نشده است.
وی اظهار کرد: در زمان تصدی مدیرعامل سابق سازمان آب و برق خوزستان، وی در مقابل وزیر نیرو به ما قول داد که میزان 120 هزار مترمکعب آب برنامه ریزی شده از طرح غدیر برای تابستان در اختیار آبادان قرار داده می شود که متاسفانه این وعده عملی نشد و حداکثر آبی که از طرح آبرسانی غدیر نصیب آبادان شد تنها 63 هزار مترمکعب آب است در حال حاضر سهمیه آبی که در اختیار شهرستان آبادان قرار می گیرد از سهمیه آب شهرستان خرمشهر که جمعیت بسیار کمتری نسبت به آبادان دارد 30 هزار مترمکعب کمتر است، خوشحالیم که سهمیه آب خرمشهر بیشتر شود اما نه به قیمت کاهش سهمیه آب آبادان از طرح غدیر.
فرماندار ویژه شهرستان آبادان تصریح کرد: شاید گفته شود که به سبب اربعین میزان سهمیه آب خرمشهر بیشتر شده است اما در این باره نیز اگر گذری رخ می دهد تا زائران به کربلا بروند، اطراقشان و ارتزاقشان در آبادان بیشتر از خرمشهر است ضمن اینکه ما در آبادان میزبان جمعیت زیادی از عراقی هایی هستیم که به قصد رفتن به زیارت مشهد و یا سایر شهرهای توریستی، دیدن اقوام و حتی خرید به اینجا می آیند و ماندگارند.
موسوی یادآور شد: سهمیه آب برای آبادان کفاف مصرف شهر را نمی دهد ضمن اینکه نیمی از همین آب به واسطه شبکه فرسوده آب هدر می رود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امسال ما در محاصره سیلی قرار گرفتیم که شناسنامه نداشت که اگر داشت وضعیت ما بهتر بود و شاید اقدامات سریعتر و مناسب تری را می توانستیم در این باره انجام دهیم تا کمتر خسارت ببینیم.
موسوی با اشاره به بروز مداکبر در اروندکنار افزود: طی 24 ساعت مداکبر اروندکنار را درنوردید و هنوز نتوانستیم خسارتهای ناشی از آن را به اهالی پرداخت کنیم، از آنجائیکه احتمال بازگشت این پدیده جوی وجود دارد اما باز هم ما برای آن کاری نکرده ایم، نه شناسنامه ای برایش تشکیل شده و نه جلسه ای در این باره گرفته شده و شاید مسئولان استان اعتقادی به این موضوع ندارند، از همین جا اعلام می کنم اگر مداکبری اتفاق بفتد که خسارتش متوجه مردم اروندکنار باشد و این مد از طریق انهار شهر آبادان را نیز متاثر از خود کند، مقصرش مائیم که جلسه ای نگرفتیم و فکری در این بار نکردیم.
وی اظهار کرد: در شهرستان آبادان نهرهایی داریم که بایستی برای دهانه آنها فکری شود، در حادثه مداکبر که در اروندکنار رخ داد ما حتی بیل هم برای کار نداشتیم و این مشکل را ما در ناحیه بهمنشیر هم داشتیم.
فرماندار ویژه شهرستان آبادان با بیان دوباره این مسئله که به رغم وفور آب قول مدیرعامل پیشین سازمان آب و برق عملی نشد، تصریح کرد: ما به 100 هزار مترمکعب آب به طور روزانه نیاز داریم که البته 40 درصد از این آب به دلیل فرسودگی شبکه آب هدر می رود.
موسوی یادآور شد: آبادان شهری بین المللی است و نیاز به توجه ویژه دارد و باید سهمیه آب شرب شهری و روستایی ما تامین و بهبود یابد.
وی گفت: در بحث زهکش ها ما 11 نهر داریم که به گفته جهاد کشاورزی، هفت نهر به طور کامل لایروبی شده اند اما به عقیده ما تنها 40 درصد کار در این نهرها به انجام رسیده و کامل نیست، باید گروهی برای بررسی موضوع و برنامه ریزی و پاسخگویی در این باره تشکیل شود، در این باره مردم مقصر نیستند.
موسوی با بیان اینکه مردم از زهکش های به عنوان نهر آب کشاورزی ستفاده می کنند، افزود: در رابطه با زهکش ها بخشی از کار مربوط به سازمان آب و برق خوزستان و بخشی دیگر مربوط به جهاد کشاورزی است که بایستی مشکلات حوزه هر دستگاه حل شود تا مردم بیش از این به دردسر نیفتند.
فرماندار آبادان با تاکید بر اینکه باید بر روی شاخص هایی که به کشاورزی مردم منطقه کمک می کند کار شود که متاسفانه تاکنون این کار نیز انجام نشده، اظهار کرد: در مقطع رودخانه بهمنشیر هم انتظارمان آن است که سد سلولی برای یک بار هم شده گشوده شود، به طور حتم حرکت طبیعی آب، فضایی را در بهمنشیر رقم می زند که شاید از زمان انقلاب تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.
وی تصریح کرد: در این جلسه نتایج خوبی حاصل شد و برای اینکه مسائل مهمتری را نیز با حضور مسئولان در همین حوزه داشته باشیم شنبه هفته آینده با حضور استاندار و مدیران کل آبفا، آبفار، جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق خوزستان جلسه ای را در آبادان برگزار می کنیم تا به شکل جدی تر مسائل را دنبال و تا حد ممکن حلشان کنیم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پیگیری ویژه وضعیت آب و فاضلاب کوی مدرس اهواز از سوی دادستانی

انجام "کشت روی پُشته" برای حفظ مواد آلی خاک در خوزستان

بازار طلا از سکه افتاده است

وزارت امور خارجه در رفع موانع صادرات به عراق همکاری کند

تامین آب شرب پایدار در مرز شلمچه

تامین کانکس و خودرو برای پایانه‌های مرزی شلمچه و چذابه

ادامه نظارت بر بازار خوزستان تا پایان ماه صفر

پارکینگ مرز شلمچه پر نشده است/ پیش‌بینی پارکینگ‌های جایگزین

مردم نگران افزایش قیمت بلیط هواپیما در ایام اربعین نباشند

خرید 100 قلم دارو برای ارائه به زوار اربعین در مرز شلمچه

آخرین آمار تردد زائران و وسایل نقلیه در مرزهای خوزستان

برگزاری اولین جشنواره ملی فناوری‌های نوین مقابله با سیل در خوزستان

24 گیت خروجی اضطراری در مرز شلمچه فعال شد

افزایش دو برابری ظرفیت زیرساخت‌های ارتباطی برای اربعین

رفع شکستگی خط انتقال آب شرب روستای قصر دالو مسجدسلیمان

رویکرد اصلی ما رفع نیاز تعاونی های خوزستان است

برگزاری آزمون ورود به حرفه مهندسان در خوزستان

پنج هزار میلیارد ریال وام دانشجویی پیش بینی شده است

انجام 14 هزار متر حفاری جهت‌دار در مناطق نفت‌خیز کشور

بسیج امکانات برای سوخت رسانی در مسیر تردد زائران اربعین

نصب 27 سایت مخابراتی در مرزهای چذابه وشلمچه

رهاسازی بیش از 22 میلیون قطعه بچه ماهی در منابع آبی خوزستان

روزانه 70 هزار وعده غذایی در شلمچه توزیع می‌شود

نصب تجهیزات کاهنده مصرف آب در مدارس و مساجد آبادان

هرگونه عملیات برق‌رسانی مواکب با رعایت ایمنی کامل انجام شود

آغاز عملیات بهسازی بخشی از جاده جلیعه بنده در سوسنگرد

رونق خرید و فروش دینار عراقی در مرز چذابه

کاهش قیمت گوشت ویژه نذورات و مواکب اربعین حسینی

بی‌توجهی جهادکشاورزی به ایجاد زیرساخت‌ها در شهرک‌های گلخانه‌ای

جابه‌جایی رایگان زائران اربعین از خرمشهر به شلمچه با قطار

ضریب نفوذ بیمه کشاورزی در خوزستان به 67 درصد رسید

کوچ پاییزی عشایر بختیاری به سمت شوشتر آغاز شد

یارانه‌بگیران در سامانه رفاهی حساب بانکی جدید ثبت کنند

تردد روان زائران در مرزهای شلمچه و چذابه

ارائه بیش از 400 سرویس پستی در خوزستان/پست، هیچ بسته‌ای را باز نمی‌کند

بازدید مشاور وزیر نیرو از مواکب اربعین در مسیر مرز چذابه

آبرسانی به 13 روستای بخش مرکزی اهواز بهبود می‌یابد

آمادگی شرکت توسعه نیشکر برای بازسازی کارخانه تصفیه شکر اهواز

لایروبی جزیره شادی اهواز تا پایان آبان ماه

٥٢ تن برنج وارداتی غیر قابل مصرف در شادگان معدوم شد

فردا، آخرین مهلت برای سفر به عراق با خودروی شخصی

یک هزار و 918 جواز تاسیس فعال در خوزستان وجود دارد

3 مخزن 18 هزار لیتری آب برای زائران در مرز شلمچه نصب شد

پیش بینی تولید بیش از 2 هزار تن زیتون در خوزستان

بسیج تمام امکانات برای تامین آب زائران در مرزهای شلمچه و چذابه

ابلاغ 25 میلیارد ریال برای مشکل پس زدگی فاضلاب شهر اهواز

شبکه آب روستای ابوشانک نصار آبادان اصلاح می‌شود

ماجرای جلوگیری از تخلیه بار 20 فروند کشتی در بندرامام چه بود؟

پیش‌بینی‌ تولید بیش ‌از 70‌ تن ماهیان گرمابی در خوزستان

پرداخت 13 میلیارد تومان تسهیلات به پرورش‌دهندگان آبزیان در خوزستان