پیام خوزستان

آخرين مطالب

فراخوان نخستین مهرواره قصه‌گویی «یک‌ شب و هزار قصه» منتشر شد فرهنگي

فراخوان نخستین مهرواره قصه‌گویی «یک‌ شب و هزار قصه» منتشر شد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان خوزستان فراخوان نخستین مهرواره قصه‌گویی «یک‌ شب و هزار قصه» را منتشر کرد.
  نخستین مهرواره قصه‌گویی «یک‌ شب و هزار قصه» به مناسبت برگزاری بیست‌ودومین جشنواره‌ بین‌المللی قصه‌گویی، ویژه‌ مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‎ها در استان خوزستان برگزار می‌شود.
این مهرواره در دو بخش قصه‌گویی صحنه‌ای و 90 ثانیه‌ای برگزار می‌شود و مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‎ها در بخش نخست می‌توانند، قصه‌هایی از روزگاران کهن، تاریخ، سنت‌ها، مذهب، آداب، قهرمانی‌ها و... از منابع شفاهی یا کتبی را بدون ابزار اجرا کنند.
مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‎ها در بخش دیگری از قصه‌گویی صحنه‌ای به‌صورت گفت‌وگو، ترانه، آواز با موسیقی یا بدون آن، با تصویر و سایر ابزارهای خلاق از منابع شفاهی یا کتبی می‌توانند قصه‌های خود را ارائه کنند.
بر اساس این خبر، قصه‌گویی به‌صورت تک نفره و در مدت زمان حداکثر 15 دقیقه و تصویربرداری از قصه‌گویی در نمای باز (lg-sh لانگ‌شات) از جمله شرایط شرکت در بخش صحنه‌ای است.
مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‎ها علاقه‌مند به شرکت در بخش صحنه‌ای نخستین مهرواره قصه‌گویی «یک‌شب و هزار قصه» تا 20 شهریور 1398 فرصت دارند لوح فشرده قصه گویی خود را به نزدیک ترین مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محل زندگی خود تحویل دهند.
مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‎ها در بخش قصه‌های 90 ثانیه‌ای نیز می‌توانند با موضوع‌ «قصه زندگی من» در فیلمی به مدت 90 ثانیه، امیدها، شادی‌ها و آرزوهای زندگی خود را به شیوه‌ای مستند گونه روایت کرده و تا 20 شهریور 1398 لوح فشرده قصه گویی خود را به نزدیک ترین مرکز کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان محل زندگی خود ارائه کنند.
درعین‌ حال، روایت قصه از زبان یک راوی، ارسال فیلم در قالب mp4 و حجم حداکثر 400 مگابایت و تصویربرداری با استفاده از دوربین و موبایل به‌صورت افقی و دارای صدای مطلوب از شرایط بخش قصه‌گویی 90 ثانیه اعلام‌شده است.
در آیین پایانی نخستین مهرواره قصه‌گویی «یک‌ شب و هزار قصه» که 27 شهریور 1398 که با همکاری معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری اهواز، نهاد کتابخانه‌های عمومی استان خوزستان، انجمن سینمای جوان اهواز و باشگاه خبرنگاران جوان در تالار مهتاب اهواز برگزار خواهد شد از مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‎های قصه گوی شرکت کننده تجلیل خواهد شد.
دبیرخانه این رویداد فرهنگی، ایجاد زمینه برای ارتقای دانش نظری و تبادل تجربیات مفید و مؤثر میان مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‎ها قصه‌گو، احیای سنت قصه‌گویی با حضور اقشار مختلف مردم و قصه‌گویان، برنامه‌ریزی برای تبیین و ترویج روش‌های نوین در اجرای قصه‌گویی و مشارکت مردم در ترویج این فرهنگ به‌عنوان یک ابزار ارتباطی و فرهنگ‌ساز در جامعه را ازجمله اهداف این مهرواره برشمرده است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield