پیام خوزستان

آخرين مطالب

کشف 300 پرنده زینتی از 2 قاچاقچی در آبادان اجتماعي

کشف 300 پرنده زینتی از 2 قاچاقچی در آبادان
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آبادان - رئیس اداره حفاظت محیط زیست آبادان گفت: 300 پرنده زینتی شامل بلبل خرما و مرغ مینا با همکاری ماموران دریابانی آبادان از 2 قاچاقچی کشف شد.

علی فتحی نیا شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این پرندگان از 2 قاچاقچی که قصد داشتند آنها را به یکی از کشورهای همسایه قاچاق کنند کشف شد.
وی افزود:بدلیل نگهداری غیراصولی این پرندگان تعدادی از آنها تلف شده اند.
کشورهای حوزه خلیج فارس مهم ترین مقصد سفر اجباری این پرنده های آوازه خوان و زینتی است.
نخلستان های جنوب خوزستان و تالاب بین المللی شادگان و تالاب ناصری خرمشهر زیستگاه پرندگانی چون بلبل خرماست.
پرندگانی چون بلبل خرما نقش مهمی در کنترل طبیعی آفات به ویژه کرم میوه خوار دارند.
به گزارش ایرنا بلبل خرما در میان درختان، بوته‌ها، نخلستان‌ها و درختان مناطق مسکونی زندگی می‌کند که تا چندی پیش فقط در جنوب ایران زندگی می‌کرد اما در سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی‌های مکرر، برای یافتن محل زندگی مناسب‌تر زیست گاه خود را در مناطق شمالی تر گسترش داده به طوری که حتی در استان گیلان نیز مشاهده شده است. از سوی دیگر رها شدن از قفس در شهرهای بزرگی مانند تهران نیز در افزایش جمعیت آن در این شهرها بی تأثیر نبوده است.
این پرنده خوش صدا، با بلبل معمولی تفاوت دارد و از خویشاوندان نزدیک آن هم نیست بلبل خرما با جثه‌ای کمی بزرگ‌تر از گنجشگ، محل زندگی خود را گسترش داده و در شهرهای شلوغ و پر سرو صدا دیده می‌شود.
فرمانده مرزبانی خوزستان در اردیبهشت ماه سالجاری از کشف 190 قطعه پرنده کمیاب قاچاق از نوع مینا توسط دریابانان آبادان خبر داده بود.
3015/6068


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield