پیام خوزستان

آخرين مطالب

16 مدرسه مسجدسلیمان تخریبی هستند علمي

16 مدرسه مسجدسلیمان تخریبی هستند
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس آموزش و پرورش مسجدسلیمان با اشاره به اینکه 28 هزار دانش‌آموز در 1400 کلاس درس در مسجدسلیمان مشغول به تحصیل هستند، گفت: 16 مدرسه ما تخریبی هستند و بازسازی تمام این مدارس از عهده اداره‌کل نوسازی مدارس خارج است و لازم است خیرین و دستگاه‌ها به کمک نوسازی مدارس بیایند.
جانمراد داوودی در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان اظهار کرد: پیش از زلزله اخیر در مسجدسلیمان، مدارس ما بافت سنگی و فرسوده داشتند. در مطالعاتی که انجام شد اعلام کردیم که حدود 61 درصد مدارس ما فرسوده هستند. زلزله هم به مدارس ما آسیب زد و با این مساله، مشکلات مدارس افزایش پیدا کرد.
وی افزود: در همان چند ساعت اولیه بعد از زلزله، نیروهای اداره نوسازی مدارس وارد عمل شدند و مطالعات خود را انجام دادند و مدارس آسب دیده را به سه گروه تقسیم کردند. گروه اول مدارسی بودند که 100 درصد تخریب شده‌اند که ورود دانش‌آموزان به این مدارس ممنوع شده است. 13 مدرسه ما در این گروه جا گرفتند، سه مدرسه تخریبی هم از قبل داشتیم که به این ترتیب ما 16 مدرسه داریم که نیاز به بازسازی کامل دارند.
رییس آموزش و پرورش مسجدسلیمان ادامه داد: گروه دوم مدارسی هستند که نیاز به مقاوم‌سازی دارند که با برآورد انجام شده از میان مدارس ما، پنج مدرسه به نوسازی نیاز دارند. اداره‌کل نوسازی مدارس کار مقاوم‌سازی این مدارس را آغاز کرده است و به ما قول داده شده که چهار مدرسه از این مدارس تا پیش از مهرماه تحویل داده شود. اداره‌کل نوسازی به طور مداوم درحال فعالیت است و ما هم از پیشرفت کار آن‌ها راضی هستیم. بازسازی و مقاوم‌سازی مدرسه شبانه‌روزی رضوان که جمعا 250 دانش‌آموز دارد به زمان بیشتری نیاز دارد، به همین دلیل دانش‌آموزان این مدرسه را به یکی از مدارس همجوار انتقال داده‌ایم.
داوودی گفت: گروه سوم که شامل 41 مدرسه هستند، مدارسی‌اند که بنا به تشخیص اداره نوسازی مدارس نیاز به تعمیرات جزئی دارند که تعمیرات این مدارس نیز در حال انجام است و نیروهای جهادگر سپاه نیز وارد میدان شده‌اند. نیروی دریایی سپاه ماهشهر نیز چند روز گذشته برای کمک اعلام آمادگی کردند و گروهی از این نیروها در حال حاضر در مسجدسلیمان مشغول به کار هستند.
وی ادامه داد: برای ورود دانش‌آموزان به این مدارس، مشکلی وجود ندارد اما برای اینکه شرایط مدارس در روحیه دانش‌آموزان تاثیر منفی نداشته باشد، تلاش می‌کنیم این مدارس نیز تا پیش از مهرماه آماده شوند. تا کنون نیز حدود 15 مدرسه از این 41 مدرسه به ما تحویل داده شده است.
رییس آموزش و پرورش مسجدسلیمان گفت: حدود 9 هزار دانش‌آموز در 13 مدرسه تخریبی ما تحصیل می‌کردند که این دانش‌آموزان در حال حاضر به مدارس همجوار انتقال داده شده‌اند، انتقال این تعداد دانش‌آموز کار سختی است و در حال حاضر با مقاومت اولیا و نارضایتی آن‌ها مواجه هستیم. با انتقال دانش‌آموزان، تراکم دانش‌آموزی ما در مدارس همجوار بالا می‌رود؛ به گونه‌ای که در برخی مدارس به کلاس‌های کانکسی نیاز داریم.
داوودی ادامه داد: مدیرکل نوسازی مدارس گفته است که نوسازی تلاش می‌کند تا نیازی به کانکس نباشد و اگر لازم باشد، برای بهبود شرایط در مدارسی که تراکم دانش‌آموزی بالایی دارند، کلاس‌های پیش ساخته تهیه می‌کنند. اداره‌کل نوسازی مدارس تلاش خود را برای بهبود شرایط انجام می‌دهد اما اینکه انتظار داشته باشیم به سرعت به روال عادی خود برگردیم، از توانایی نوسازی خارج است. با توجه به وضعیت کشور، لازم است خیرین و دستگاه‌ها در این زمینه به ما کمک کنند.
وی افزود: البته تاکنون چند خیر به این حوزه ورود کرده‌اند، امروز 11 شهریور نیز کلنگ‌زنی سه مدرسه توسط خیرین در مسجدسلیمان انجام می‌شود و تلاش می‌شود این مدارس تا عید نوروز به ما تحویل داده شوند. همچنین قرار است دو مدرسه دوازده‌کلاسه و یک مدرسه شبانه‌روزی نیز در مسجدسلیمان ساخته شود. پیمانکار این پروژه نیز مشخص شده است. با این حال، این مدارس برای اینکه جایگزین آن 13 مدرسه تخریبی شوند کافی نیستند و برای این کار لازم است یک روحیه جهادی در کشور باشد تا به اداره نوسازی مدارس کمک کند.
رییس آموزش و پرورش مسجدسلیمان تصریح کرد: در مجموع در آموزش و پرورش مسجدسلیمان، 205 فضای آموزشی، فرهنگی و ورزشی وجود دارد و 28 هزار دانش‌آموز نیز در 1400 کلاس درس مشغول به تحصیل هستند.
داوودی خاطرنشان‌کرد: تجهیزات ما نیز در زلزله اخیر آسیب دیده‌اند، برخی کولرها از جای خود کنده شده‌اند. سیستم‌های هوشند و تخته‌های کلاس‌ها آسیب دیده‌اند. اداره نوسازی مدارس گفته است تلاش می‌کند تا از 20 شهریور به بعد، تجهیزات آموزشی برای مدارس را نیز بدهد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield