پیام خوزستان

آخرين مطالب

معاون عمرانی استانداری خوزستان:

خوزستان به 600 کیلومتر سیل بند نیاز دارد سياسي

خوزستان به 600 کیلومتر سیل بند نیاز دارد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز- معاون عمرانی استانداری خوزستان گفت: شهرهای مختلف استان خوزستان برای مقابله با سیل‌های احتمالی در آینده به 600 کیلومتر سیل بند نیاز دارند.

فاضل عبیات در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: بعد از وقوع سیل وسیع و طولانی مدت در خوزستان کارهای مختلفی مانند بازسازی، نوسازی و آماده سازی زمین‌های کشاورزی در شهرهای استان انجام شد.
وی با بیان اینکه در این سیل 14 شهرستان استان آسیب دیدند، افزود: 355 روستا و 19 هزار و 46 واحد مسکونی ارزیابی شد که در مجموع سه هزار و 414 واحد نیاز به احداث و 15 هزار و 639 واحد به تعمیرات نیاز داشت.
معاون عمرانی استاندار خوزستان عنوان کرد: همچنین بالغ بر هفت هزار و 894 خانوار مشمول وام معیشت قرار گرفتند و مبلغ 49 میلیارد تومان کمک بلاعوض به آنها اعطا شد.
عبیات گفت: در زمینه بازسازی منازل آسیب دیده جمعاً 15 هزار و 639 واحد بود که از این تعداد 11 هزار و 787 واحد آن تحویل داده شده و سه هزار و 852 واحد دیگر طبق زمان بندی تا پایان شهریور به بهره برداری خواهد رسید.
وی تصریح کرد: همچنین از سه هزار و 852 واحد مسکونی برای بازسازی بالغ بر هزار و 757 واحد عملیات اجرایی آن شروع شده که به دلیل موانع فنی و بتن ریزی به خاطر گرما و همچنین عدم رغبت کادر اجرایی در فصل گرما با کاهش گرمای هوا شاهد روند تندتر این پروژه باشیم و طبق موعد تا پایان سال به پایان برسانیم.
معاون عمرانی استاندار خوزستان بیان کرد: در بحث روستاها یکی از مباحث مهم و جدی قرار گرفتن در مسیر و بستر رودخانه‌ها بود که از این جهت نیز روستاها مورد ارزیابی قرار گرفت و در نهایت سه راهبرد برای برخورد بدون نیاز به جا به جایی محل روستاها برنامه ریزی شد.
عبیات بیان کرد: بر اساس راهبردهای تعیین شده 150 روستا با تعمیر سیل بندها در جناحین ، ترمیم و احداث سیل بند و کانال‌ها می‌توان آنها را ایمن کرد، 150 روستای دیگر علاوه بر این کارها نیاز به افزایش رقوم کف منازل است و 10 روستای دیگر نیز علاوه بر کارهای صورت گرفته برای 300 روستا باید حلقه محافظ نیز برای آنها انجام شود.
وی افزود: با توجه به وضعیت استان خوزستان باید استان برای سیل‌های احتمالی آینده ایمن شود و در این راستا نیاز به احداث 600 کیلومتر سیل بند با اعتباری بالغ بر 300 میلیارد است.
معاون عمرانی استاندار خوزستان در خصوص خسارت حاصل از سیل به زمین‌های کشاورزی، بیان کرد: حدود 213 هزار هکتار از اراضی تحت تأثیر سیل قرار گرفتن که برای جبران خسارت وارد شده به زمین‌های مردم مبلغ یک هزار و 800 میلیارد تومان در هیأت دولت تصویب شد و 926 میلیارد تومان وام بلاعوض تعیین شد که تاکنون 50 درصد آن تخصیص یافته است.
عبیات گفت: بالغ بر 23 هزار و 494 پرونده کشاورزی بررسی شده است که برآورد خسارات 657 میلیارد تومان بوده که از این میزان سه هزار و 301 پرونده با اعتباری بالغ بر 69 میلیارد تومان به بانک‌ها ارسال شده که از این میزان 34 میلیارد تومان پرداخت شده است.
معاون عمرانی استاندار خوزستان عنوان کرد: در یک ماه اخیر پرداخت‌ها به کشاورزان آسیب دیده به کندی انجام گرفت که دلیل آن نحوه سند مالکیت و ارزیابی نهایی در پژوهشگاه فضایی بود که با تصمیم استاندار و شورای تأمین این مشکل نیز مرتفع شد.
عبیات افزود: از دیگر فعالیت‌های صورت گرفته برای مناطق سیل زنده خوزستان بهسازی و تعمیر 104 مدرسه و همچنین دو هزار و 104 کیلومتر جاده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield