پیام خوزستان

آخرين مطالب

فرماندار کارون:

شهرداری کوت‌عبدالله توانایی لازم برای مدیریت را ندارد/پای توریست‌های خارجی را به کارون باز کرده‌ایم شهرستان ها

شهرداری کوت‌عبدالله توانایی لازم برای مدیریت را ندارد/پای توریست‌های خارجی را به کارون باز کرده‌ایم
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - فرماندار کارون با بیان اینکه نسبت به وضعیت شهر کوت‌عبدالله گله‌مند هستم، گفت: سیستم شهرداری هنوز توانایی لازم را برای مدیریت ندارد و این مساله باعث گله‌مندی ما مدیران و شهروندان شده است. در حال حاضر روستاهای ما از شهر کوت عبدالله آبادتر شده اند.
 معصومه خنفری در نشست خبری نمایشگاه هفته دولت در اهواز، اظهار کرد: در طی دو سال و اندی که در شهرستان کارون مسئولیت دارم اقدامات مختلفی در شهرستان صورت گرفته است. یکی از مهم ترین اقداماتی که انجام شده است، جمع آوری مدارس کانکسی در کارون است. با توجه به اینکه کارون حاشیه شهر اهواز بود، همه انتظار داشتند، کارون آخرین شهرستان در استان باشد که مدارس کانکسی را جمع آوری کند.
وی افزود: تعداد مدارس کانکسی نیز در کارون بسیار زیاد بود و بیشتر دانش آموزان روستاهای ما در کانکس تحصیل می ‌کردند. ما موفق شدیم طی یک سال و چند ماه، کاملا مدارس کانکسی را جمع آوری کنیم.
فرماندار کارون گفت: همچنین در بحث پروژه مهر، ما در دو سال 96 و 97 توانستیم رتبه اول پروژه مهر در استان را کسب کنیم. دانش آموزان ما توانسته اند از فضای آموزشی با کیفیتی بهره مند شوند که این نتیجه تلاش ها و همکاری شرکت های موجود در منطقه و مدیران دستگاه های اجرایی است.
خنفری افزود: ما در شهرستان کارون طرحی را پیاده کردیم که در آن مدارس موجود را بین دستگاه های اجرایی، دهیاران، بخشداران و شوراها تقسیم می کنیم و هر متولی، چند مدرسه را بر عهده دارد تا آن ها را برای بازگشایی در مهرماه آماده سازی کند. خوشبختانه این طرح موجب شد دو سال پیاپی رتبه اول استان را در پروژه مهر کسب کنیم، امسال هم تلاش می کنیم بتوانیم این رتبه را حفظ کنیم.
وی تصریح کرد: در گذشته ما حتی در قلب شهر کوت‌عبدالله مناطقی داشتیم که آب شرب آن ها از چاه تامین می شد. آب شرب شهرک نور که رو به روی فرمانداری است هم از چاه تامین می شد. در این مدت ما توانستیم در تمام مناطق شهری و روستایی، شبکه آب راه اندازی کنیم و اولین شهرستان در استان باشیم که تمام مناطق روستایی و شهری ما از شبکه آب بهره مند شوند.
فرماندار کارون گفت: متاسفانه شهرستان کارون فاقد فضای ورزشی مناسب بود که الان عملیات اجرایی سالن های ورزشی در قلعه چنان و کوت امیر آغاز شده است. بیشتر معابر ما در مناطق روستایی بهسازی شده اند. کمتر مناطقی داریم که فاقد این بهسازی معابر باشند. همچنین در این مدت توانستیم یک نهضت آسفالت راه اندازی کنیم. خوشبختانه خیلی از روستاهای ما حتی شبکه فاضلاب هم دارند و این یکی از امتیازات شهرستان کارون است.
خنفری تاکید کرد: البته خود من هم نسبت به وضعیت شهر کوت عبدالله گله مند هستم. سیستم شهرداری هنوز توانایی لازم را برای مدیریت ندارد و این مساله باعث گله مندی ما مدیران و شهروندان شده است. می توانم بگویم روستاهای ما الان از شهر کوت عبدالله آبادتر شده اند، چون در این مناطق دهیاران و شوراها بسیار خوب عمل کرده اند و اعتبارات عمرانی و ارزش افزوده تا آخرین ریال به بهترین شکل ممکن در این مناطق هزینه می شود و نظارت خوبی نیز آنجا وجود دارد.
وی تصریح کرد: امسال در هفته دولت 46 پروژه داریم که از این تعداد 32 پروژه افتتاح و مابقی کلنگ زنی هستند. اعتبار این 46 پروژه بیش از 200 میلیارد تومان است که بخش عظیمی از آن توسط بخش خصوصی تامین می شود.
فرماندار کارون گفت: در روزهای آینده دانشگاه فنی و مهندسی غیر انتفاعی را در شهرستان کارون کلنگ زنی می کنیم. همچنین بازارچه شیلات را راه اندازی خواهیم کرد. با توجه به اینکه مجتمع پرورش ماهی آزادگان یکی از بزرگ ترین مجتمع های پرورش ماهی خاورمیانه است، لازم بود یک بازارچه برای فروش محصولات آن نیز وجود داشته باشد.
خنفری با اشاره به اینکه بخش عظیمی از ماهی تولیدی این مجتمع به کشورهای همسایه به ویژه عراق در حال صادر شدن است، ادامه داد: در حال حاضر یک بازارچه سنتی قدیمی در قلب شهر کوت عبدالله داریم که فضای آنجا را آلوده کرده است، به همین دلیل تصمیم گرفتیم این بازارچه را به بیرون از شهر منتقل کنیم تا هم آن را توسعه دهیم و هم نزدیک مجتمع پرورش ماهی آزادگان باشد. اعتبار این پروژه نیز توسط بخش خصوصی تامین شده است. به محض کلنگ زنی نیز عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
وی افزود: پروژه ساخت ایستگاه برق گازی 20 مگاواتی نیز از دیگر پروژه های ما است که باز هم توسط بخش خصوصی انجام می شود. این پروژه در خوزستان منحصر به فرد است. برای فاز اول آن نیز 50 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.
فرماندار کارون گفت: یکی از دارالقرآن‌های بزرگ استان نیز در روزهای آینده در شهرستان کارون افتتاح می شود. کتابخانه مرکزی شهرستان کارون نیز در چند روز آینده افتتاح می شود، این کتابخانه دومین کتابخانه بزرگ استان خواهد بود.
خنفری تصریح کرد: این که بخش خصوصی وارد عمل شده است و بخش عظیمی از اعتبارات پروژه ها توسط سرمایه گذاران بخش خصوص تامین می شود، بارقه امیدی است. با توجه به اینکه شهرستان کارون یک شهرستان محروم است و مشکلات زیادی دارد، اگر بخواهیم به اعتبارات دولتی تکیه کنیم نمی توانیم پاسخگوی نیازمندی های مردم شهرستان کارون باشیم. آنچه که من می بینم این است که بخش خصوصی راغب است تا در شهرستان کارون سرمایه گذاری کند، چون ما آنجا زمین های وسیعی داریم که برای سرمایه گذاری آماده است.
وی افزود: بیشترین حجم فعالیت های ما که بسیار چشم گیر نیز بوده است و حتی توریست ها را به این منطقه آورده است، ظرفیت کشاورزی منطقه است. ما در اوج تنش آب و کمبود آبی که در سنوات قبل داشتیم، بزرگترین جشنواره های کشاورزی را برگزار کردیم که این نتیجه مدیریت خوب آب بوده است. آب در شهرستان بسیار خوب مدیریت شد، به نحوی که ما جشنواره انگور را در سال های خشک و در خشک ترین ماه های سال برگزار کردیم، چون بهترین محصول انگور از نظر کیفی و بیشترین میزان تولید انگور از نظر کمی را در این سال های خشک داشتیم.
فرماندار کارون گفت: ما جشنواره رطب و خرما را نیز برگزار کردیم. حتی از خارج از کشور کسانی را داشتیم که با شرکت در این جشنواره، محصولات خرمای ما را خریداری کردند. ما پای توریست های خارجی را به شهرستان باز کردیم، این مساله موجب شده است این توریست ها معرف شهرستان ما باشند و خیلی از افراد راغب شده اند که در کارون سرمایه گذاری کنند.
خنفری ادامه داد: همچنین جشنواره برداشت چای قرمز را هم برگزار کردیم. چای قرمز در کل کشور یک محصول منحصر به فرد است و فقط در روستای علوه شهرستان کارون کشت می شود. با برگزاری این جشنواره ها ما توانستیم حتی روستاهای خودمان را معرفی کنیم و این روستاها به روستاهای گردشگری تبدیل شده اند. روستای علوه اکنون به روستایی تبدیل شده است که توریست ها شب آنجا می مانند. با اینکه در این روستا هنوز خیلی از نظر عمرانی کاری انجام نشده است، به طور مکرر ما توریست هایی داریم که از این روستا بازدید می کنند. الان تمام اهالی این روستا مشغول به کار شده اند و دست‌اندرکار تولید برخی محصولات صنایع دستی هستند.
وی گفت: ما محصولات منحصر به فردی در کارون داریم که قبلا برای سایر شهرستان های استان و حتی مردم کوت عبدالله شناخته شده نبودند. چای قرمز، انگور و خرمای ما شناخته شده نبودند. برخی گونه های گاومیش کوت عبدالله در روز 25 لیتر شیر تولید می کنند، ما در کوت عبدالله بیش از 14 هزار راس گاومیش داریم که بهترین نمونه گاومیش هستند.
فرماندار کارون افزود: لازم است راهی برای توسعه و پرورش گاومیش در شهرستان کارون پیاده کنیم. گاومیش هم از دیگر ظرفیت های ما است. دو روز پیش ما یک شرکت لبنیاتی را افتتاح کردیم که در این پروژه نیز بخش خصوص وارد عمل شده است. این شرکت، شیر گاومیش کوت عبدالله را خریداری و آن را به انواع محصولات تبدیل می کند. همچنین دو روز پیش یک کارگاه تولید پوشاک هم افتتاح کردیم که این کارگاه مشتریانی از عراق نیز دارد.
خنفری تاکید کرد: ما باید کاری کنیم تا ظرفیت اشتغال را در منطقه ایجاد کنیم. برای کارهایی که در کارون انجام می شود، مشتری وجود دارد. به طور مثال وقتی تبلیغات جشنواره انگور را انجام می دادیم، آنقدر سیل عظیم مشتریان و توریست ها به سمت شهرستان آمدند که ما در روز جشنواره انگوری نداشتیم که عرضه کنیم.
وی در خصوص مدیریت سیلاب در کارون در سیل اخیر خوزستان تصریح کرد: شهرستان کارون از ابتدای شهرستان تا انتهای آن در امتداد رودخانه کارون است. یعنی شهرستان کارون یک شهرستان ساحلی است. در زمان سیل، تقریبا کارون بخشی از رودخانه شد ولی ما کمترین آسیب ها را دیدیم. با همت مسئولان، مردم، استان های معین و خیرین توانستیم دور تا دور تمام روستاها را سیل بندهایی از شن و ماسه ایجاد کنیم.
فرماندار کارون ادامه داد: با توجه به اینکه راه های ورود به شهرستان تقریبا بسته شده بود و امکان ورود ماشین آلات وجود نداشت، مردم مجبور شدند از شن و ماسه ساحلی برای ترمیم سیل بندها استفاده کنند. سیل بندهای شنی و ماسه ای هر لحظه فرو می ریخت ولی مردم با ایستادگی و مقاومت، هر نفوذی که در این سیل بندها ایجاد می شد را به سرعت ترمیم و از روستاها محافظت می کردند.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اهدای جهیزیه به زوج‌های زیرپوشش بهزیستی در شوشتر

کودک ماهشهری در کانال آب جان داد

تلاش برای دستگیری سارق متواری طلافروشی گتوند ادامه دارد

پل دیلم - شعیبیه شوشتر در حال احداث است

5 روستای شوشتر در برابر سیلاب ایمن سازی می شوند

38 گردشگر خارجی از جاذبه‌های تاریخی شوش دیدن کردند

کشف جسد مرد 40ساله در کانال آبرسان شوش

اجرای طرح تنبلی چشم در دزفول نیازمند مشارکت بیشتر مردم

کلاهبردار 30 میلیارد ریالی در دزفول دستگیرشد

چشمان بیش از 19 هزار کودک شوشی معاینه می‌شوند

برداشت بلوط در شهرستان اندیکا آغاز شد

بزرگترین اجتماع رضویون جنوب کشور در بهبهان برگزار شد

روستاییان کانکس‌نشین حمدان سلجه حمیدیه تا پایان سال به خانه می‌روند

کشف 140 میلیارد ریال دلار سرقتی در اندیمشک

عوامل تیراندازی سه‌شنبه شب در ایذه دستگیر شدند

دختر 18 ساله در کانال آبیاری کشاورزی دزفول غرق شد

استفاده از سموم کشاورزی در کشت‌وصنعت کارون شوشتر کاهش یافت

برداشت چای قرمز از روستا علوه شهرستان کارون آغاز شد

تشکیل 29 پرونده تخلف زیست محیطی در دادگستری دزفول

خرمشهر برای اربعین میزبان جمعیتی معادل جمعیت فعلی خود بود

"هزار و یک شب"، بهشتی در همین نزدیکی

زلزله هفت بار اندیمشک را لرزاند

برخی زائران اربعین از شلمچه به چذابه منتقل شدند

کشف محموله ماده مخدر صنعتی در شهرستان حمیدیه

ملاحظات انتظامی در ساخت برخی مناطق دزفول رعایت نشده است

از ظرفیت‌های محلی برای فرهنگ صلح و سازش استفاده شود

2 هزار اتوبوس برای انتقال زائران اربعین در چذابه و شلمچه پیش بینی شد

حکم اعدام عوامل تروریستی صفی‌آباد دزفول اجرا شد

نخستین یادواره شهدای روستایی آبادان برگزار شد

تغییر سبک معماری دوری از هویت ایرانی اسلامی است

افتتاح نخستین مدرسه یک روستا در حمیدیه

کمبود امکانات مهمترین مشکل سالمندان گتوند

تعداد شهرهای دزفول به 12 شهر افزایش یافت

آتش سوزی جنگل های سوم شعبان دزفول مهار شد

مشکل قطعی گاز در ایذه برطرف شد

سوسنگرد از اشغال تا حماسه آزادسازی

ایذه دوباره لرزید

وقوع سه زمین لرزه در ایذه

یکهزار و 300 کلاس اولی در گتوند راهی مدرسه شدند

دفاع مقدس تمامی نقشه‌های دشمنان را خنثی کرد

احداث چهار دکل تلفن همراه در اندیکا آغاز شد

اجرای 35 طرح عمرانی احداث و تعمیرات مدرسه در مسجدسلیمان

موکب «چوئبده» در شلمچه راه اندازی می شود

تخریب بخشی آثار دفاع مقدس در باغ موزه دفاع مقدس آبادان

اختصاص اعتبار 24 میلیارد تومانی برای اجرای طرح ملی سدسلولی چوئبده

طرح ویژه نظارتی بازگشایی مدارس در شادگان آغاز شد

دستگیری دو کلاهبردار میلیاردی در مسجدسلیمان

تمهیدات لازم برای تردد یک میلیون زائر اربعین از مرز چذابه پیش بینی شده است

مراسم دهه اول محرم دزفول در امنیت کامل برگزار شد

پایانه اتوبوسرانی آزادگان اهواز بسته شد