پیام خوزستان

آخرين مطالب

بیانیه چهارمین همایش مسؤولیت اجتماعی صنعت نفت وزارت نفت

بیانیه چهارمین همایش مسؤولیت اجتماعی صنعت نفت
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان -

سیدامیر طالبیان پیش از سخنان وزیر نفت، در مراسم اختتامیه چهارمین همایش مسؤولیت اجتماعی صنعت نفت با قرائت بیانیه پایانی گفت: «سال گذشته با بذل توجه به بخشنامه وزیر مبنی بر صرفه‌جویی در هزینه‌ها، با وجود برگزار نکردن همایش سالانه، روند فعالیت گزارش‌گیری را تعطیل نکردیم و از شرکت‌ها خواستیم اقدامات مسؤولیت اجتماعی را در قالب گزارش‌های پایداری به دبیرخانه همایش ارسال کنند که در این مدت با اینکه همایش برگزار نشد و انگیزه‌ای برای دریافت جایزه مطرح نبود، تعداد 67 فقره گزارش پایداری به دبیرخانه ارسال شد و همین امر، انگیزه‌ای برای دریافت مجوز از وزیر برای برگزاری صرفه‌جویانه همایش و حذف تشریفات و هزینه‌های اضافی شد.»
طالبیان با بیان اینکه همایش طبق توصیه وزیر نفت همایشی مسؤولانه، فاقد حامی ‌مالی و وجه ثبت‌نام؛ اما مبتنی بر مشارکت جمعی شرکت‌ها بود، افزود: «چهارمین همایش مسؤولیت اجتماعی صنعت نفت با مشارکت جمعی و داوطلبانه همه شرکت‌ها و متکی به امکانات موجود برگزار شد که از تمامی ‌آنان تشکر می‌کنم.»
به گفته او، در این دوره در موضوع داوری گزارش‌ پایداری شرکت‌ها از توانمندی‌های داوران و چارچوب ارزیابی، تخصصی‌تری بهره بردیم و داوران گزارش‌ها متشکل از استادان دانشگاهی و کارشناسان ارزیابی بوده و در فرایند داوری، هر گزارش حداقل از سوی سه نفر از داوران مورد ارزیابی قرار گرفت. طالبیان یادآور شد: چارچوب این ارزیابی نیز دربرگیرنده شاخص‌های اصلی و فرعی مشخص و برآمده از استاندارد بین‌المللی مسؤولیت اجتماعی شرکت و چارچوب گزارش‌دهی GRI بود که طی جلسات کارشناسی و اجماع داوران برای هریک از آنها وزن مشخصی تعیین شد و در مرحله بعد گزارش‌ها و اقدام‌های شرکت‌ها در حوزه‌های جامعه محلی، محیط زیست و کارکنان و بر اساس خوداظهاری شرکت‌ها مورد ارزیابی قرار گرفت. در نهایت شرکت‌ها بر اساس میانگین نمرات هر گزارش و به‌طور کاملا بی‌طرفانه رتبه‌بندی شده و در سطوح مختلف جایزه و سپاسنامه توزیع شدند.
او در بررسی گزارش‌های دریافتی از سوی شرکت‌ها نکاتی را مورد اشاره قرار داد و گفت: اولا با وجود اقدام‌های قابل توجه انجام شده از سوی شرکت‌ها در حوزه‌های جامعه محلی، محیط زیست و کارکنان همچنان چالش‌ها و مسائلی در این حوزه‌ها دیده می‌شود که می‌توان با شناسایی و اولویت‌بندی موضوعات اساسی، شناسایی ذی‌نفعان کلیدی و برقراری تعامل دوسویه با ذی‌نفعان، برای رفع مسائل موجود و ارتقای سطح رضایتمندی جامعه محلی و افزایش اثر بخشی اقدام‌ها در محیط زیست گام برداشت و دیگر اینکه غالب اقدام‌های انجام شده از سوی شرکت‌ها تحت عنوان مسؤولیت اجتماعی شرکتی در حوزه‌های مذکور صرفا در حد اجرای ضوابط قانونی، مقررات و استانداردها بوده است، در حالی که با یک رویکرد خلاقانه و مبتکرانه می‌توان ضمن رعایت همین مقررات و استانداردها گام‌های موثرتری در مسیر توجه به مسؤولیت‌ اجتماعی برداشت.
طالبیان بیانیه نهایی همایش را در محورهای زیر اعلام کرد:
1- در این همایش نمونه‌های موفقی از ابتکار عمل‌ها و برنامه‌های سودمند مسؤولیت اجتماعی از سوی شرکت‌ها در معرض معرفی و تبادل تجربه قرار گرفت. تاکید داریم ‌این ‌روند با کیفیت بالاتری از سوی شرکت‌ها در مناطق نفتی تداوم یابد.
2- لازم است شرکت‌ها و سازمان‌های فعال در صنعت نفت کشور، نسبت به اولویت‌های صنعت نفت در موضوع مسؤولیت اجتماعی توجه جدی کرده و با شناخت بیشتری موضوعات اساسی خود در این زمینه را مشخص و بر اساس آنها اقدام و گزارش ارائه دهند.
3- مدیریت هزینه‌کردها از موارد مهم در تعیین و اجرای برنامه‌های مسؤولیت اجتماعی بوده و باید به برنامه‌هایی اولویت داده شود که اولا از برآورد هزینه‌ معقول برخوردار بوده و دیگر اینکه نتایج مثبت بیشتر و عمیق‌تری داشته و رضایتمندی مردم را در پی داشته باشد.
4- بسیار مهم است شرکت‌ها در مناطق عملیاتی تلاش کنند به چالش‌های منطقه‌ای توجه کرده و رویکرد مسؤولیت اجتماعی مشارکتی را دنبال کنند و چالش‌های مذکور را از این طریق کاهش داده یا از بین ببرند.
5- توصیه می‌شود مدیران شرکت‌های نفتی نسبت به افزایش دانش خود در موضوع مسؤولیت اجتماعی شرکت اقدام کرده و نیروی انسانی تحت مدیریت خود را نیز در مسیر آموزش این موضوع قرار دهند. بویژه تاکید می‌شود، در شرکت‌های پیمانکاری نفتی اطلاع‌رسانی، آموزش و تسهیل‌گری این موضوع صورت گیرد. بهره‌گیری از مشاوران و صاحبنظران صاحب صلاحیت توصیه شود.
او اظهار امیدواری کرد که در چشم‌اندازهای آتی، شاهد توسعه مسؤولیت اجتماعی در صنعت نفت باشیم و از نتایج آن برای تقویت فعالیت‌های ذاتی صنعت و همزیستی و همراهی شایسته با مردم و حفاظت از محیط زیست در مناطق عملیاتی بهره‌مند شویم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield