پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیر سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول:

مرمت مجموعه تاریخی «پِلا بَچیلون» در بافت تاریخی دزفول آغاز شد شهرستان ها

مرمت مجموعه تاریخی «پِلا بَچیلون» در بافت تاریخی دزفول آغاز شد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - دزفول- مدیر عامل سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول گفت: مرمت مجموعه تاریخی پِلا بَچیلون در بافت تاریخی دزفول با اعتبار بالغ بر 600 میلیون ریال توسط این سازمان آغاز شده است.

مسعود شامدیل در گفت و گو با خبرنگار مهر ، اظهار کرد: در حال حاضر عملیات حذف الحاقات و مرمت جداره بیرونی ابنیه مجاور این پله های تاریخی در حال اجرا است.
وی افزود: برچیدن ایگو مجاور پله ها و اجرای لوله فاضلاب، برچیدن پایه های برق و انتقال کابل های برق به جداره ها، انتقال لوله های آبیاری به زیرزمین و در نهایت مرمت این پله های تاریخی، از جمله دیگر اقداماتی است که در ادامه عملیات مرمت مجموعه تاریخی پِلابچیلون انجام خواهد شد.
مدیر سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری دزفول عنوان کرد: در اطراف این سازه ارزشمند ده ها اثر ثبت ملی نظیر خانه های تاریخی صفر نان خور، شوشتری، حسینوند ناصری، آرامش، ساباط های صنیعی، عزیزپور، شیده، شکری پور، زرشناس، کپش، صوبیون و همچنین مسجد ملاحاجی قرار گرفته، بنابراین می توان پِلا بَچیلون را دروازه غربی ورود به مجموعه ابنیه تاریخی محله لوریان در بافت کهن و تاریخی دزفول نامید.
شامدیل ادامه داد: با احیای این اثر تاریخی، مسیر دسترسی به این سایت باارزش و تاریخی و همچنین ورود به یکی از مهمترین مسیرهای گردشگری بافت کهن دزفول شامل گذرهای مهراس، سیوند، هفت پر، صوبیون و سراب، تسهیل می یابد.
به گزارش مهر، مجموعه تاریخی پِله بچیلون (پِلا بَچیلون، بندار بچیلون) یک مجموعه ارزشمند مربوط به دوره قاجاریه است که با توجه به اختلاف سطح محله های تاریخی لوریان و مقدمیان با رودخانه دز در جهت سهولت دسترسی اهالی به ساحل رودخانه در زمان قاجار احداث شده و با گذشت زمان همچنان نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
این پله های تاریخی در بهمن ماه سال 88 به شماره 29178 در زمره آثار ملی میراث فرهنگی کشور به ثبت رسیده است.
به گزارش خبرنگار مهر ، در زبان دزفولی به مرغ چند روزه بچیله(bachile)می گویند، لذا پِلا بَچیلون به معنی پله های مرغکان کوچکِ دانه چین است که در نزدیکی پل جدید دزفول قرار دارد و شامل حدود 70پله کوچک و عریض است.
این پله ها مشرف به رودخانه اند، در گذشته ساکنین مجاور پله که یک بافت قدیمی و بومی است مرغ و خروسان خود را برای دانه چینی در پله ها و کوچه ها رها می کردند که کم وبیش هنوز هم این کار مرسوم است و شاید از این جهت است که این پله ها بنام پِلا بَچیلون معروف شده است و یا شاید هم از باب کوچکی و ریز بودن پله ها که عبور مرغکان کوچک خانگی را ممکن می سازد به این اسم مرسوم شده است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield