پیام خوزستان

آخرين مطالب

میراث فرهنگی خوزستان خبر داد:

مجموعه بردگوری‌های بردپاره در ایذه ثبت ملی شد سياسي

مجموعه بردگوری‌های بردپاره در ایذه ثبت ملی شد
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - اهواز ـ بر اساس اعلام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان «مجموعه بردگوری‌های بردپاره» به عنوان پنجاهمین اثر ملی ایذه در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان، سرپرست اداره میراث فرهنگی ایذه با اعلام این خبر افزود: با تلاش‌های سیدحکمت‌الله موسوی مدیرکل میراث فرهنگی استان، اعضای معاونت این اداره‌کل و مجموعه میراث فرهنگی ایذه، این مجموعه ارزشمند تاریخی متعلق به دوره الیمایی (همزمان با دوره سلوکی ـ اشکانی) با شماره 32194 در سیاهه آثار ملی به ثبت رسید و توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به استاندار خوزستان ابلاغ شد.
مهدی فرجی در توضیح این اثر تاریخی عنوان کرد: بردگوری‌ها، دخمه‌های صخره‌ای هستند که در دل سنگ‌ها ایجاد می‌شوند و براساس آموزه‌های دینی ایرانیان مردگان خود را در این دخمه‌ها گذاشته و پس از متلاشی شدن و از بین رفتن گوشت و پوست بدن، استخوان‌ها را در محل مناسب دفن می‌کردند.
او با بیان این‌که بردگوری‌ها در واقع همان استخوان‌دان یا استودان می‌باشند افزود: روستای بردپاره از توابع دهستان پیان در پیرامون خود دارای بردگوری‌های متعدد است که این بردگوری‌ها به درازای 120، پهنای 80 و بلندای بین 70 سانتیمتر تا یک متر هستند.
سرپرست اداره میراث فرهنگی ایذه اضافه کرد: جدا از این گونه بردگوری‌ها، دخمه‌های صخره‌ای بزرگتر با بیش از سه متر درازا، پهنای دو متر و بلندای بیش از دو متر نیز دیده شده‌اند.
وی عنوان کرد: به محض اختصاص بودجه، کاوش‌ تاریخی در منطقه‌ای که این بردگوری‌ها واقع شده‌اند آغاز خواهد شد.
شهرستان ایذه به دلیل وجود آثار باستانی همچون سنگ‌نوشته‌های اشکفت‌سلمان، کول‌فرح، خنگ‌اژدر، خنگ یارعلی‌وند، منطقه شمی و چندین آثار فاخر تاریخی دیگر به بهشت باستان‌شناسان و بزرگترین موزه سنگی‌ روباز جهان معروف است.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield