پیام خوزستان

آخرين مطالب

یک مربی پس از پژوهش تحقیقاتی عنوان کرد:

اصلاح مزاج با ورزش و تغییر تغذیه ورزشي

اصلاح مزاج با ورزش و تغییر تغذیه
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مربی بدنساز خوزستانی طی انجام یک پژوهش تحقیقاتی موفق به چاپ مقاله اصلاح مزاج با تغذیه و ورزش شده و معتقد است که این طرح، گامی نو در جهت سلامتی، تناسب اندام و قهرمانی در همه رشته‌های ورزش بوده و افراد با ورزش و تغذیه می توانند به اصلاح مزاج خود به بپردازند.
مهدی قنواتی اظهارکرد: پس از زحمات بسیار در حوزه ورزش، تغذیه و طب کهن ایران، بالاخره توانستم مقاله‌ای در این خصوص در ژورنال بین‌المللی به چاپ برسم. مقاله‌ای که تقریبا با ورودم به عرصه مربیگری و کلاس‌های طب سنتی‌ام آغاز شد. طی 30 سال ورزش که با زحمت و گذران وقت و صرف هزینه همراه بود، توانستم در کلاس‌های ورزشی و طبی شرکت کرده و موفق به دریافت مدارک معتبر علمی و بین‌المللی شوم.
وی ادامه داد: بعضی از این کلاس‌ها را فدراسیون‌های داخلی و برخی دیگر را با هزینه شخصی خودم جهت ارتقا دانش ورزشی شرکت کردم و موفق به اخذ مدارک و گواهینامه‌های بین‌المللی از کشورهای سطح یک اروپایی مانند آلمان و انگلستان و همچنین کشور آمریکا شدم.
این مربی بیان کرد: خاطرم هست که چقدر برای مسابقات و به دست آوردن سکوی قهرمانی تلاش کردم تا آن جا که بعضی وقت‌ها به دلیل سختی تمرینات، دست‌ها و پاهایم دیگر توان حرکت نداشتند و شب‌ها از دردشان خواب نداشتم اما موضوع مهمی که نشات گرفتن از نیروی جوانی بود، اجازه در جا زدن و توقف در مسیر را نمی‌داد. اکنون یک دهه از فعالیت ورزشی‌ام گذشته و با توان و کوششی مضاعف، پا به دنیای علوم ورزشی و کسوت مربیگری نهاده و همچنان در این عرصه مانند بازیکن، سعی در قهرمانی جهت ثبت مقالات بهتر و کارآمد در جهان ورزش را دارم.
وی افزود: مقاله ام با عنوان "ورزش، تغذیه و اصلاح مزاج" نتیجه یک دهه تحصیل، تدریس، تحقیق و پژوهش در زمینه ورزش، تغذیه و طب کهن ایران بوده و هم‌اکنون در ژورنال بین‌المللی کشور هندوستان پس از سه ماه داوری به چاپ رسید. امیدوارم این مقاله که به عنوان اولین مورد با رویکرد طب کهن ایران در جهان ورزش که با ابتکار این جانب به چاپ رسیده، فرصتی باشد برای دانش جدید علوم ورزشی و ورود آن به دانشکده‌های تربیت‌بدنی سراسر جهان. این مقاله با عنوان اصلاح مزاج با تغذیه و ورزش، گامی نو در جهت سلامتی، تناسب اندام و قهرمانی در همه رشته‌های ورزش و هدف این طرح اصلاح مزاج است.
قنواتی گفت: این طرح ابتدا به صورت تحقیق و جمع آوری اطلاعات بود که سال گذشته به عنوان پژوهش تغییر رویه داد و اکنون می‌توان به آن استناد کرد. این پژوهش برای 200 نفر از ورزشکاران ورزشی آسو واقع در اهواز، امانیه شرقی انجام شد.
وی ادامه داد: بر اساس تحقیقات و مستندات طب سنتی ایران، بیشتر دانشمندان، حکما، اطباء، و فلاسفه بر این باورند که جهان هستی از چهار عنصر، خاک، آب، باد و آتش تشکیل شده است که در بدن انسان به صورت اخلاط اربعه سودا، بلغم، دم و صفرا وجود دارند. برای هر کدام از مزاج‌های مذکور 50 نفر را مورد بررسی قرار دادیم. هر کدام از این 200 نفر ورزشکار، بنا به هدفی ورزش را دنبال می‌کردند. بر اساس هدف آن‌ها تمرین را طراحی و تغذیه را تدوین می‌کردم که رفته رفته تغییرات حاصل می‌شد. برای مثال وقتی ورزشکاری عنصر خاک در وجودش افزایش می‌یافت، عوارضی در بدنش به وجود می آمد که بر حسب علوم موجود پس از طراحی و تهیه تمرین و تغذیه و با گذشت زمان شاهد تغییرات مناسب جهت رسیدن به هدف و با نیرویی بهتر ورزش را دنبال می‌کرد.
این مربی عنوان کرد: یکی از عوارض کاهش ترشح هورمون‌های عضله‌ساز و رشد بود که به خوبی با اجرای این طرح جبران و تنظیم شد. خواب ورزشکار حداقل به مدت 6 ساعت تغییر و منظم شد، گوارش ورزشکار نیز تنظیم و سالم شد و حالت‌های افسردگی، پرخاشگری و کاهش آستانه تحمل نیز بهبود یافت. همچنین مورد قابل تامل و توجه دیگر نیز تمرکز ورزشکارانی بود که با اجرای این طرح، می‌توانستند با کیفیتی مطلوب برای تمرینات و آزمون‌های خود تمرکز و دقت کافی داشته باشد.
وی عنوان کرد: همه این موارد و دیگر نکات به دست آمده در پی اصلاح مزاج با تغذیه و ورزش حاصل شد. منشا این مقاله شروعی جهت ترویج علم نوین ورزش و مزاج در جهان ورزش می‌تواند همیار مربیان، اساتید، مدرسان و ورزشکاران تا رسیدن به هدف باشد. جا دارد از دکتر مقصود نبیل پور نیز جهت تاثیر و رایزنی با ژورنال هدف و سرکار خانم فریبا کی‌شمس به عنوان کارشناس حرفه‌ای، آمار و داده‌های مقاله‌ای تشکر کنم.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield