پیام خوزستان

آخرين مطالب

یک مقام مسوول خبر داد:

طرح توسعه میادین گازی مستقل کلید می‌خورد/ارزش طرح؛ 190میلیون دلار اقتصادي

طرح توسعه میادین گازی مستقل کلید می‌خورد/ارزش طرح؛ 190میلیون دلار
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت:طرح توسعه میادین مستقل گازی با هدف توسعه و افزایش خوراک پتروشیمی‌هابه ارزش تقریبی 190 میلیون دلار در هفته‌های آینده اجرا می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت نفت، صادق فتح‌الهی، مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ضمن تشریح تازه‌ترین شرایط مجموعه طرح‌های نگهداشت و افزایش توان تولید در مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: سه بسته دیگر از مجموعه بسته‌های طرح نگهداشت و افزایش توان تولید 28 مخزن به‌زودی امضا و همچنین چهار بسته دیگر طی هفته آینده تعیین تکلیف می‌شود.
وی افزود: شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب برای طرح توسعه 28 مخزن مناطق نفت‌خیز جنوب، ٢٧ بسته سرمایه‌گذاری را تدوین و قرارداد 6 بسته را نیز زمستان پارسال نهایی کرد؛ این شرکت بهمن‌ماه پارسال قرارداد پروژه‌های منصوری (آسماری)، رامشیر، لالی (آسماری)، کبود، گچساران (خامی) و نرگسی را امضا کرد.
مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، اعتبار مورد نیاز طرح توسعه ٢٨ مخزن را 4.4 میلیارد دلار اعلام کرد و افزود: این حجم از سرمایه‌گذاری در ایجاد فرصت‌های شغلی و بهبود فضای کسب و کار در استان تاثیری بسزا دارد. سه بسته نهایی شده مربوط به ناحیه مارون 4 و 1، زیلایی در ناحیه مسجد سلیمان و سیاهمکان در ناحیه گچساران است.
به گفته این مقام مسوول طبق برنامه‌ریزی‌ها قرار است چهار بسته دیگر از هفت بسته باقیمانده به ارزش 6 هزار و ١٠٠ میلیارد تومان در مناطق اهواز ٤ و اهواز ١، منصورآباد، مارون ٥، مارون ٢ و رامین هفته آینده تعیین تکلیف شود. یک بسته دیگر از طرح توسعه ٢٨ مخزن این شرکت که مربوط به منطقه اهواز ٣، اهواز 2 و اهواز ٥ است به ارزش دو هزار و ٣٠٠ میلیارد تومان در حال دریافت مجوزهای لازم است که در صورت تایید قرارداد آن نهایی خواهد شد.
شهریورماه؛ زمان نهایی شدن مناقصه‌های ١٣ بسته از طرح توسعه جامع مخازن نفت‌خیز
فتح‌الهی همچنین از نهایی شدن ١٣ بسته دیگر از مجموعه بسته‌های طرح نگهداشت و افزایش توان تولید ٢٨ مخزن شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب خبرداد و تصریح کرد: این بسته‌ها مربوط به مناطق مارون 3، گلخاری، بینک، لالی (بنگستان)، بالارود، گچساران 2 و 1، سولابدر، بی‌بی حکیمه، گچساران 4 و 3، چلینگر و گرنگان، پازنان مارون 6 و قلعه‌نار است. حفاری 283 حلقه چاه، احداث بیش از هزار کیلومتر خط لوله جریانی و ساخت 283 جاده دسترسی و موقعیت چاه به ارزش2712 میلیون دلار پروژه روسطحی پیش بینی شده است.
مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در ادامه با اشاره به پروژه‌های روسطحی طرح نگهداشت و افزایش توان تولید ٢٨ مخزن گفت: خطوط انتقال نفت و گاز و ایستگاه‌های پمپاژ نفت به ارزش 227 میلیون دلار، تجهیزات واحدهای گاز و گاز مایع به ارزش 149میلیون دلار، ایستگاه‌های جمع‌آوری گازهای همراه به ارزش 653 میلیون دلار، احداث و تجهیز واحدهای نمکزدایی به ارزش 324 میلیون دلار، تعمیرات ضروری تاسیسات به ارزش 23 میلیون دلار و احداث و تجهیز واحدهای بهره‌برداری و شیرین‌سازی به ارزش 351 میلیون دلار از جمله 100 پروژه روسطحی طرح توسعه جامع مخازن را شامل می‌شود.
فتح‌الهی، به حداقل رسیدن آلودگ‌ های زیست محیطی و خاک را از ویژگی‌های برجسته طرح نگهداشت و افزایش توان تولید ٢٨ مخزن شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب خواند و افزود: طبق دستورعمل وزارت نفت چهار درصد از ماحصل این طرح توسعه به زمینه‌های مسئولیت اجتماعی و ارائه خدمات عام‌المنفعه اختصاص داده خواهد شد.
پیمانکاران موظف به خرید کالای داخلی هستند
مدیر امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تاکید کرد: به‌منظور حمایت از سازندگان داخلی پیمانکاران موظف هستند همه کالاهای مورد نیاز را که امکان تولید آن در داخل کشور فراهم است از سازندگان داخلی تامین کنند و این در حالی است که رونق کسب و کار تولیدکنندگان داخلی را به همراه خواهد داشت.
وی با اشاره به طرح توسعه میدان‌های مستقل گازی (میدان‌های خامی) گفت: این طرح با هدف توسعه و افزایش خوراک پتروشیمی‌ها و نیز به ارزش تقریبی 190 میلیون دلار در هفته‌های آینده وارد فاز اجرایی خواهد شد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield