پیام خوزستان

آخرين مطالب

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان:

پساب صنعتی خورموسی را به جیوه آلوده کرده‌است سياسي

پساب صنعتی خورموسی را به جیوه آلوده کرده‌است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - آبادان - مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: سرازیر شدن پساب صنعتی به خور موسی این خور را به میزان بسیار بالایی به جیوه آلوده کرده‌است.

به گزارش ایرنا محمد جواد اشرفی جمعه در نشست با مدیران صنایع پتروشیمی بندر امام خمینی (ره) اظهار داشت: در شهرستان ماهشهر صنایعی وجود دارد که سالهاست آلودگی را به صورت مستقیم از طریق هوا و به طور غیرمستقیم از طریق تخلیه پسابهای بسیار آلوده و گردش آن از طریق آبزیان به خورد مردم میدهند.
وی افرود: باعث تاسف است که سازمان محیط زیست اعلام کند خور موسی از لحاظ آلودگی جیوه آلوده ترین نقطه دنیاست و این حاصل فعالیت صنایع پتروشیمی است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان گفت: چند صنعت خاص در ماهشهر همچنان این مسیر اشتباه و مخرب محیط زیست را ادامه می دهند و کمترین توجهی به مسائل محیط زیستی ندارند.
اشرفی تصریح کرد: خیلی از واحدهای صنعتی اقدامات مناسبی در سیستمهای پایش خود انجام داده اند و انتظار می رود این اقدامات ارتقا یابد تا در زمینه حفظ محیط زیست به نقطه مطلوب و کامل برسیم.
وی افزود: کلیه صنایع پتروشیمی و پالایشگاهی جز صنایع آلاینده به شمار میروند مگر اینکه شرکتی مانند پتروشیمی تخت جمشید اقدامات موثر خود را در راستای محیط زیست گزارش دهند.
اشرفی به مسئولیتهای اجتماعی صنایع پتروشیمی تاکید کرد و گفت: جای تاسف دارد که در ماهشهر حدود 50 هکتار فضای سبز با هزینههای بسیار زیاد در حال از بین رفتن است در صورتی که برای مدیریت و نگهداری آن سالانه حدود 10 میلیارد ریال اعتبار نیاز است ولی شرکتهای تولیدی که از این منطقه سودآوری دارند تامین این هزینه را بر عهده نمی گیرند.البته شهرداری به عنوان متولی شهر باید حداکثر تلاش خود را در راستای نگهداری فضای سبز داشته باشد.
وی اظهار داشت: مردم ماهشهر در سخت ترین شرایط آب و هوایی و همچنین محیط زیستی زندگی می کنند ولی دست اندرکاران حاضر به تامین اعتبار برای نگهداری فضای سبز این منطقه نیستند.
وی صنعت پتروشیمی و پالایشگاهی را مولد آلودگی معرفی کرد و گفت: باید نقطه مطلوب را به سمت عدم آلودگی هدایت کنیم، دستیابی به عدم آلودگی با رعایت استانداردها، الزامات زیست محیطی و توجه به قوانین بالادستی در ارتباط با محیط زیست بدست می آید.
اشرفی تصریح کرد: دسترسی به این قوانین امکان پذیر نیست مگر اینکه دست انداران محیط زیستی به این قوانین باور داشته باشند و بپذیریم راه نجات توجه به این قوانین و مقررات است.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان افزود: در سرلوحه برنامه کاری این سازمان مواردی چون هوای پاک، تالاب، خاک و آلودگی پسماندها به جد از سوی محیط زیست مورد توجه قرار میگیرد.
وی اظهار داشت:صنایع در شرایط فعال هستند که با چالش ها و محدودیت های زیادی برای بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا برخوردار هستند و بهره گیری از دانش و تکنولوژی بومی میتواند راهکار خوبی باشد.
اشرفی خواستار توجه به حفظ محیط زیست و سلامت شهروندان از سوی شرکت های صنعتی شد و گفت: شرکتهایی در صنایع پتروشیمی وجود دارد که سالهاست تولید آلودگی می کنند، قبل از تحریم هم این آلودگی ها وجود داشت و توجهی به مسائل زیست محیطی نداشتند اما انتظار میرود توجه به مسائل محیط زیست بیشتر شود، اگر تولید مهم است محیط زیست هم مهم است، اگر صنعت مناسب است در کنار آن محیط زیست هم باید در راس امور قرار گیرد. صنعت بدون محیط زیست و محیط زیست بدون صنعت معنی ندارد و با یک نگاه متوازن به موضع تولید که دسترسی به توسعه پایدار است باید مطلوب صنایع و دستگاه های نظارتی باشد.
وی با اشاره به عوارض آلایندگی گفت: عوارض آلایندگی در تبصره 38 قانون پیشبینی شده است و صنایعی که مسائل زیست محیطی را رعایت نکنند با اعلام سازمان حفاظت محیط زیست مشمول پرداخت یک درصد از درآمدشان می شوند. بدون شک مطلوب سازمان محیط زیست پرداخت این عوارض نیست بلکه ترجیح داده می شود این عوارض آلایندگی در راستای اصلاح سیستم و ارتقای سیستم از جنبه محیط زیستی مصرف شود. ضمن اینکه اجازه داریم در کنار پرداختهای نقدی که شرکت ها بابت آلودگی دارند از ابزارهای قانونی دیگری استفاده کنیم تا توجه به مسائل محیط زیستی بیشتر شود.
اشرفی گفت: رعایت محیط زیست و رعایت بهداشت و سلامت مردم خط قرمز سازمان محیط زیست است، اگر صنعتی صرفا به تولید و سودآوری مجموعه خود توجه می کند و به فکر بهداشت و سلامت روحی و جسمی مردم نباشد با آن برخورد میشود. رویکرد جدید سازمان حفاظت محیط زیست در خوزستان رویکرد قانونی برای حفظ محیط زیست و سلامت مردم بوده و در این راستا با متخلفان برخورد می شود و مماشاتی با صنعت در این خصوص نخواهد شد.
وی تصریح کرد: صنعتگران سالهاست خود را در مرحله طراحی زیست محیطی قرار داده اند که انتظار میرود پس از سالها وارد مرحله اجرایی شوند و به نبود اعتبارات و تحریم ها بسنده نکنند زیرا این نوعی خیانت به مردم است.
فرماندار بندر ماهشهر نیز در این نشست گفت: تاکید داریم از صنعت حمایت شود، با توجه به شرایط کشور در حدی که می توان از مسائل محیط زیست گذشت کرد با صنعت همکاری شده است.
محسن بیرانوند افزود: در ماهشهر با 23 پتروشیمی فعال حساسیت ها به مسائل محیط زیست بیشتر است ضمن اینکه از مجموعه شرکت هایی که در مباحث رعایت زیست محیطی گامهای موثری برداشتهاند تشکر میکنیم.
وی اظهار داشت: اگر شرکتی در راستای حفظ محیط زیست اقدامی نداشته باشد زحمات دیگر شرکت ها هدر می رود و انتظار می رود تمامی شرکتها در راستای حفظ محیط زیست همکاری کنند.
فرماندار بندر ماهشهر گفت: با توجه به تمامی مزایای مالی که شرکتهای پتروشیمی ماهشهر برای کشور دارند باید محیط زیست را مهم بدانند و در زمینه مسایل اجتماعی در منطقه هزینه کنند.
بیرانوند گفت: برخی شرکت ها بیشتر از توان خود در راستای محیط زیست سهم خود را پرداخت میکنند ولی شرکت های دیگری هستند که سهم خود را نادیده میگیرند. این اقدام آنها حق مردم و دیگر شرکت ها را پایمال میکند، امسال به لحاظ اعتبار ملی در شرایط سختی قرار داریم و در مناطقی مانند ماهشهر اگر کمکهای راهبردی نباشد با مشکلات عدیدهای مواجه میشویم.
وی نقش صنعت در کاهش جرائم شهرستان ماهشهر را مهم برشمرد و گفت: در حوزه امنیتی مساعدتهایی خوبی شده و در پنج ماهه امسال شاهد کاهش جرایم هستیم که این مهم با توجه صنعت بدست آمده است.
"خور موسی" شاخه مثلث شکلی است در انتهای شمال غربی خلیج فارس، که در شمال آن بندر امام خمینی، بندر ماهشهر و منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی قرار دارد. بیشترین پراکنش ماهی حلوا سفید (زبیدی) در خلیج فارس، در منطقه خور موسی و جزیره قشم است و مردم بومی زیادی با صیادی از این محل ارتزاق می کنند.
پیش از این نیز اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نسبت به آلودگی آب و خاک شهرستان های اهواز و ماهشهر هشدار داد و اعلام کرد نتایج مطالعات نشان می دهد که میزان جیوه در خورموسی در ماهشهر در جنوب خوزستان بالاتر از میانگین جهانی است و ماهی های این منطقه به جیوه آلوده هستند.
بندر ماهشهر در فاصله 120 کیلومتری اهواز مرکز استان خوزستان واقع شده است.
7104/6068


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield