پیام خوزستان

آخرين مطالب

رئیس کانون وکلای خوزستان خبر داد:

وکالت رایگان وکلای خوزستانی برای بیش از 1500 پرونده در دو سال گذشته / افزایش پرونده‌های تسخیری اجتماعي

وکالت رایگان وکلای خوزستانی برای بیش از 1500 پرونده در دو سال گذشته / افزایش پرونده‌های تسخیری
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رئیس کانون وکلای خوزستان از وکالت رایگان وکلای خوزستانی برای یک هزار و 589 پرونده از سال 96 تاکنون خبر داد.
به گزارش ایسنا - منطقه خوزستان، یزدالله طاهری‌نسب در نشست خبری که امروز (20 مردادماه) به مناسبت روز خبرنگار در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: خبرنگار وظیفه مهمی در شناسایی اخبار و رصد چالش‌ها و مشکلات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی در حوزه‌های مختلف یک جامعه بر عهده دارد و در این راه با مخاطرات بسیار جدی مواجه است. خبرنگار اصولا و عموما با هدف روشنگری و شفافیت به مردم و جهت رفع مشکلات عمومی کمک می‌کند و وکلای دادگستری نیز جهت حاکمیت قانون و مبارزه با مفاسد جامعه و کمک به محرومان و مردم انجام وظیفه می‌کنند.
وی افزود: با توجه به اینکه شغل خبرنگاری توام با نقادی و تلاش جهت حاکمیت قانون، جلوگیری از تبعیض و فساد است، خبرنگاران مانند وکلای دادگستری همواره در مخاطراتی در دنیا مواجه هستند و معمولا مخاطراتی که در این دو شغل وجود دارد مشترکند.
مسیر استقلال کانون وکلا
رئیس کانون وکلای خوزستان در خصوص جایگاه کانون وکلای دادگستری تصریح کرد: برخی از افراد هنوز جایگاه کانون وکلا را به عنوان یک نهاد مدنی نمی‌شناسند و با نهادهای مشابه اشتباه می‌گیرند. 
وی ادامه داد: کانون وکلای دادگستری در ایران در سال 1309 شمسی تاسیس شد. پیش از این زمان از بدو انقلاب مشروطه وکالت در دادگستری وجود داشت اما نهادی به عنوان کانون وکلای دادگستری وجود نداشت. زمانی که کانون وکلا در سال 1309 تاسیس شد نیز زیر نظر وزارت دادگستری فعال بود و هیات کانون وکلا را وزارت دادگستری در تهران تعیین می‌کرد و تنها یک کانون وکلا در مرکز بود که کل کشور را پوشش می‌داد.
طاهری‌نسب بیان کرد: این مقطع مصادف با استقلال کانون وکلا در دنیا و آغاز جنبش‌هایی جهت استقلال وکیل بود. استقلال به این معناست که وکیل دادگستری با توجه به رسالتی که بر عهده دارد باید از نظر صنفی و تمدید پروانه، از تشکیلات حکومت مستقل باشد.
وی عنوان کرد: در نهایت قانونی با عنوان لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری تصویب شد. با استقلال کانون وکلا در سال 1331 عملا کانون وکلا از چتر قوه قضائیه خارج شد و هر استانی که 60 وکیل در آن فعالیت کنند می‌توانند کانون وکلای مستقل تشکیل دهند. 
رئیس کانون وکلای خوزستان بیان کرد: این مسیر استقلال به گونه‌ای پیش رفت که امروز در کشور 25 کانون وکلای مستقل داریم.البته هنوز کانون وکلای مرکز چندین استان مانند سمنان و هرمزگان که کانون وکلای مستقل ندارند را هم پوشش می‌دهد. کانون وکلا در خوزستان از سال 1381، مستقل و تاسیس شد و جهت خدمت به مردم تلاش می‌کنیم. 
وکیل مستقل کیست؟
وی عنوان کرد: بعد از انقلاب اسلامی در خصوص استقلال کانون وکلا و جامعه وکلای مستقل با مشکلاتی مواجه شدیم که با توجه به این مشکلات، می‌خواهیم خبرنگاران به اهمیت استقلال وکیل دادگستری پی ببرند و بر این موضوع تاکید کنند.
طاهری‌نسب گفت: زمانی که بر اهمیت استقلال وکیل تاکید می‌کنیم هدف ما صیانت از حق دفاع مردم است. به طور مثال اگر یک خبرنگار به جاسوسی متهم شود و در دادسرای عمومی تحت تعقیب قرار بگیرد و در دادگاه انقلاب محاکمه شود، تنها پناه خبرنگار یک وکیل دادگستری است. این وکیل می‌تواند مستقل یعنی عضو کانون وکلا باشد و یا وکیلی باشد که زیر نظر قوه قضائیه و حاکمیت است.
وی ادامه داد: در مواردی که وکیل مستقل نیست و پروانه این وکیل را دولت صادر و تمدید می‌کند، ممکن است دولت در چنین پرونده‌هایی فشاری بر وکیل اعمال کند و این وکیل آزادی حق دفاع را ندارد و از موکل خود خوب دفاع نخواهد کرد.
رئیس کانون وکلای خوزستان بیان کرد: وکلای کانون وکلا دغدغه‌های کمتری در خصوص مشکلات تمدید پروانه دارند زیرا مدیریت کانون وکلای دادگستری توسط خود وکلا انتخاب می‌شوند. هیچ نهادی بالادست کانون وکلای دادگستری وجود ندارد. یعنی کانون وکلای دادگستری زیرمجموعه هیچ نهاد دولتی، حاکمیتی یا هیچ کانون وکلای دیگری نیز نیست.
انواع تخلفات یک وکیل
وی تصریح کرد: کانون وکلای دادگستری باید به عنوان مرجع پاسخگویی به سوالات و مشکلات حقوقی استان شناخته شود. کانون وکلا متشکل از یک هزار و 100 نفر وکیل پایه یک دادگستری است که جمع وسیعی از این افراد، تحصیلات تکمیلی عالی در مقطع دکتری از دانشگاه‌های معتبر و در رشته‌های مختلف حقوقی دارند و می‌توانند در پاسخگویی به ابهامات خبرنگاران و ارشاد آنها در مسائل حقوقی کمک کنند. همچنین می‌توانند در مسائل قضائی مهمی که در کشور رخ می‌دهد، مرجع باشند.
طاهری‌نسب عنوان کرد: اگر وکیلی مرتکب تخلف انتظامی شود یا شخصی علیه وکیل دادگستری شکایت کند، پرونده به رئیس کانون وکلا تقدیم می‌شود و رئیس کانون، این پرونده را به دادسرای انتظامی ارجاع می‌دهد.
وی خاطرنشان کرد: دادسرای انتظامی متشکل از یک دادستان و سه معاون دادستان و چند عضو دیگر است و اگر در تحقیقات آنان، تخلف وکیل اثبات شد، کیفرخواست صادر می‌شود و این کیفرخواست به یکی از شعب دادگاه انتظامی ارجاع می‌شود.
رئیس کانون وکلای خوزستان با بیان اینکه در حال حاضر پنج شعبه دادگاه انتظامی در این کانون وجود دارد، گفت: در مواردی حکم تعلیق وکالت وکیل یا ابطال پروانه وکیل صادر می‌شود و آرایی که محرومیت انتظامی حداقلی به بالا را شامل می‌شوند، در دادگاه انتظامی قضات قابل تجدید نظر هستند.
طاهری‌نسب از تعلیق دو وکیل در دو هفته گذشته خبر داد و گفت: به طور مثال در سال 94، 183 پرونده انتظامی وارده داشتیم که در این راستا 26 فقره کیفرخواست صادر شد. همچنین در سال 95، 276 پرونده انتظامی وارده داشتیم که 27 کیفرخواست صادر شد.
وی ادامه داد: همچنین در سال 96، 29 فقره کیفرخواست، در سال 97 نیز 26 فقره کیفرخواست و امسال تاکنون هفت فقره کیفرخواست انتظامی داشته‌ایم. 
رئیس کانون وکلای خوزستان با اشاره به انواع تخلفاتی که وکلا ممکن است انجام دهند، گفت: تخلفات وکلا دو دسته است که بخشی از این تخلفات بدون سوءنیت است مثلا اگر وکیلی در روز دادگاه در جلسه حضور پیدا نکند تخلف است که عمده شکایات هم در زمینه تخلفات بدون سوءنیت است اما برخی دیگر از تخلفات، سنگین هستند مانند سوءاستفاده وکیل و خیانت به موکل که کانون وکلا با تخلفاتی از این قبیل با جدیت برخورد می‌کند.
افزایش پرونده‌های وکالت تسخیری کانون وکلای خوزستان
وی با اشاره به فعالیت وکلای تسخیری، گفت: بر اساس قاون هر وکیل دادگستری موظف است سالانه سه پرونده را به صورت رایگان پیگیری کند که ما از بدو تاسیس کانون تاکنون این کار را انجام می‌دهیم. در سال 96، وکلای کانون وکلا برای 573 پرونده، رایگان وکالت کردند. در سال 97 نیز 664 پرونده وکالت رایگان و از ابتدای سال 98 تاکنون نیز در 352 پرونده وکالت رایگان داشته‌ایم.
طاهری‌نسب ادامه داد: بخش عمده‌ای از افزایش این پرونده‌ها در سال جاری ناشی از افزایش پرونده‌ها در مراجع قضائی و بخش دیگر ناشی از این است که وکلای تسخیری با صداقت از حق موکلان خود دفاع می‌کنند.
کار کمیسیون معاضدت چیست؟
وی با اشاره به فعالیت کمیسیون معاضدت، بیان کرد: کمیسیون معاضدت حقوق در خدمت مردم است. در پرونده‌های غیرکیفری هر گاه شخصی مشکلی دارد اما تمکن مالی برای پرداخت هزینه وکیل ندارد، کانون وکلا این فرد را به کمیسیون معاضدت معرفی می‌کند و شرایط فرد در کمیسیون بررسی می شود تا وکیل رایگان در اختیار وی قرار دهند اما به کسانی که مشمول حمایت سازمان‌های حمایتی هستند، سریعا وکیل رایگان می‌دهیم.
رئیس کانون وکلای خوزستان افزود: با این وجود، کمیسیون معاضدت مورد شناخت مردم نیست و مردم از فعالیت این کمیسیون آگاهی ندارند.
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه گاهی اوقات خبرنگاران با مشکلات حقوقی مواجه می‌شوند اگر خبرنگاری متهم به اتهام مخصوصا مرتبط با شغل خبرنگاری شود کانون وکلای دادگستری خوزستان وکیل رایگان در اختیار وی قرار می‌دهد.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تاکنون تصمیمی برای تعطیلی مدارس در خوزستان اتخاذ نشده است

تردد تاکنون بیش از یک میلیون زائر از مرز شلمچه

تردد در محورهای منتهی به شلمچه و چذابه، پرحجم و روان

یک کشته و 7 مصدوم حاصل برخورد خودروهای زائران در "ام‌الدبس"

شرجی از خوزستان نمی‌رود

صدور بیش از 2 هزار کارت تندرستی برای موکب‌داران خوزستان

یک موکب در مرز شلمچه آتش گرفت

آتش سوزی یکی از موکب ها در مرز شلمچه مهار شد

زائران اربعین در بازگشت با خستگی رانندگی نکنند

سامانه بارشی جدید هفته آینده وارد خوزستان می‌شود

زائران برای سفر به عراق مرز چذابه را انتخاب کنند

بیش از 80 هزار زائر خارجی از مرز شلمچه راهی کربلا معلی شدند

روند بازگشت زائران اربعین حسینی از مرز چذابه شدت گرفت

بهبهان لرزید

پیش بینی استقرار ٧00 اتوبوس برای بازگشت زوار در شلمچه

پیاده روی اربعین حسینی در آینده جهانی تر می شود

بهبهان با زلزله ای به قدرت 3.1 ریشتر لرزید

بند میزان در شوشتر پاکسازی شد

فاز نخست پارک کوهستان گتوند 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد

یک میلیون زائر اربعین از گذرگاه‌های شلمچه و چذابه به عراق رفتند

کمبود اتوبوس برای بازگشت زائران در خوزستان وجود ندارد

پیش بینی تردد 1.5 میلیون زائر اربعین از مرزهای خوزستان

بیش از یک میلیون زائر اربعین حسینی از گذرگاه‌های شلمچه و جذابه عازم عتبات عالیات شدند

مرز چذابه در پارک خودروهای شخصی مشکلی ندارد

شرکت‌های مستقر در خوزستان برای شهر اهواز اتوبوس بخرند

آب شرب موکب های مسیر بستان به چذابه پایدار شد

آماده پذیرش موج بازگشت زائران از کربلا در خوزستان هستیم

360 هزار زائر از مرزهای شلمچه و چذابه به کشور بازگشتند

افزایش 3 برابری تردد زائران از مرزهای خوزستان

تامین اتوبوس برای حمل و نقل زائران در مرز چذابه

رسیدگی به درخواست های مردمی در مرکز سامد

25 هزار زائر کربلا از خدمات درمانی در مرز شلمچه بهره مند شدند

بیش از 19 هزار زائر از خدمات درمانی هلال احمر بهره مند شدند

غربالگری تمام زائران اربعین مرز شلمچه در مسیر برگشت

مراجعه 22 هزار نفر به بیمارستان صحرایی مرز شلمچه

تصادف موتورسیکلت در شوشتر 2 کشته برجا گذاشت

اربعین امسال تاکنون شاهد کمترین جرم در مرزها بودیم

خدمت رسانی به زائران کربلا تا بعد از اربعین در شلمچه ادامه دارد

بیش از 293هزار زائر اربعین از چذابه رهسپار کربلا شدند

40هزار زائر کربلا از مرز چذابه به کشور بازگشتند

بیش از 250 هزار نفر تاکنون از مرز چذابه عبور کرده اند

پارکینگ های چذابه ظرفیت پذیرش 16 هزار خودروی دیگر را دارند

پیش‌بینی افزایش 2 میلیونی زائران اربعین نسبت به سال قبل

شوره‌زارهای هورالعظیم فعلا شرایط ریزگرد نمکی را ندارد

بیش از 300 هزار نفر از چذابه راهی کربلا شدند

پایگاه درمانی مدیریت درمان ایلام در مرز مهران افتتاح شد

ادامه شرجی و پیش‌بینی خاک برای خوزستان

وضعیت نگران‌کننده آب و فاضلاب در کارون

لزوم کنترل نواقص بهداشتی مرزهای شلمچه و چذابه

11 مصدوم حاصل تصادف دو ون در شلمچه عراق + اسامی مصدومان