پیام خوزستان

آخرين مطالب

شفیعی:

صحبت‌های اخیر رهبر، مسئولیت جهاددانشگاهی را سنگین‌تر کرده است علمي

صحبت‌های اخیر رهبر، مسئولیت جهاددانشگاهی را سنگین‌تر کرده است
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با اشاره به مطرح شدن نام جهاددانشگاهی در سخنرانی اخیر رهبر، گفت: نگاه اعتماد مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی در طول سال‌های طولانی دوران رهبری و قبل از آن برای همه مشهود بوده است اما صحبت‌های اخیر ایشان، بار مسئولیت این نهاد را سنگین‌تر می‌کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن شفیعی در گفت‌وگو با ایسنا - منطقه خوزستان، در آستانه 16 مردادماه، سی‌ونهمین سالگرد تاسیس جهاددانشگاهی، اظهار کرد: کلیات و ماهیت آنچه که مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه جمعه سراسر کشور بیان کردند، یکی از مبانی فکری و خط قرمزهای همیشگی ایشان بوده است؛ یعنی همان مساله که باید به جوان‌ها و توان داخلی توجه کرد، باید به امکانات، توانمندی‌ها، استعداد و هوش و نبوغ سرشار جوانان اعتماد کرد.
وی ادامه داد: مقام معظم رهبری همیشه این مساله را بیان کرده‌اند و تاکید داشته‌اند که چشم بر بیگانه ببندیم و امید از بیگانه ببریم. این موضوعات همیشه در مبانی و اصول رهبری بوده است. در سخنرانی اخیر، رهبر نام جهاددانشگاهی را مطرح کردند که این مساله برای من بسیار ارزشمند بود. شیرینی ذکر نام جهاددانشگاهی برای من در این بود که وقتی رهبری داشتند موضوع اعتماد به جوان‌ها و مجموعه خلاق جوان را ذکر می‌کردند، بدون تامل و بدون درنگ نام جهاددانشگاهی بر زبان ایشان جاری شد.
اولین و سریع‌ترین گزینه توانمند داخلی در اذهان، جهاد دانشگاهی است
رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان گفت: این معنا و مفهوم ارزشمندی دارد و به این مفهوم است که جهاد دانشگاهی در دل و جان ما جا گرفته است و توانسته به عنوان اولین و سریع‌ترین گزینه توانمند داخلی در اذهان و زبان‌ها جاری شود. ذکر نام جهاد دانشگاهی بر زبان رهبری، حقیقتا مباهات و سربلندی و افتخاری برای خانواده جهاد دانشگاهی است.
شفیعی افزود: بدون تردید این صحبت‌ها، این اعتماد و این نگاه، مسئولیت جهاد دانشگاهی و بار خانواده جهاد دانشگاهی را دوچندان می‌کند و طبیعتا نشاط جدیدی را نیز به خانواده جهاد خواهد داد. نگاه ما به جایگاه مقام رهبری، نگاه به نیابت جایگاه حضورت ولی‌عصر است. بنابراین رضایت مقام معظم رهبری، تاکید و نارضایتی رهبری، همه دارای اهمیت مضاعف و دوچندان است.
صحبت‌های اخیر رهبر، مسئولیت جهاددانشگاهی را سنگین‌تر کرده است
وی تاکید کرد: این نگاه اعتماد مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی در طول سال‌های طولانی دوران رهبری و قبل از آن برای همه مشهود بوده است و همه می‌دانستند که مقام معظم رهبری به جهاد دانشگاهی با نگاه مسروق به علاقه نگاه می‌کنند اما صحبت‌های اخیر ایشان بار مسئولیت را سنگین‌تر می‌کند.
رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان گفت: از نظر من جهاددانشگاهی ظرفیت بسیار بالایی دارد. من در طول سال‌های گذشته با جهاد دانشگاهی ارتباط داشته‌ام و مجموعه جهاد دانشگاهی را می‌شناسم و با آن در تعامل بوده‌ام و می‌دانم این سازمان چه ظرفیت بالایی دارد.
ماموریت‌های جهاددانشگاهی متناسب با ظرفیت این سازمان واگذار نشده است
شفیعی افزود: اما اینکه بخواهیم بگوییم ماموریت‌های جهاددانشگاهی متناسب با ظرفیت آن به این سازمان واگذار شده است، قطعا می‌گویم خیر. به ویژه اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم، خصوصا در سال‌های گذشته متاسفانه نگاه دولت به مجموعه‌ها و توانایی‌های داخلی، نگاه عدم اطمینان و عدم باور بوده است. ما این مساله را در وزارت نفت به طور مشهود دیده‌ایم. آن‌ها به چینی‌ها، فرانسوی‌ها، به خارجی‌ها اعتماد کردند و خودی‌ها را به چشم اعتبار و بزرگی ننگریستند. البته ما ضربه آن را نیز خوردیم و خیانت فرانسه را در قرارداد توتال دیدیم. ما کوتاهی پیمانکاران خارجی را دیدیم.
وی ادامه داد: خوشبختانه بدعهدی آمریکا و نامردی اروپا امروز راه را باز کرد تا بگوییم مسئولان محترم دولتی و دولت محترم، چشم‌ها را بشویند و جور دیگری ببینند و به مجموعه‌های داخلی اعتماد و از توان آن‌ها استفاده کنند.
رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان گفت: ظرفیت جهاد دانشگاهی بسیار بالاتر از این‌ها است. جهاددانشگاهی امتحان خود را پس داده است. به نظر می‌رسد مسئولان کشور باید نگاهشان را اصلاح کنند. به ویژه نگاه مسئولان اجرایی کشور به داخل و صنعتگران، جهادگران و تلاشگران داخلی باید نگاهی مهربان و با اعتماد باشد.
شفیعی با تاکید بر اینکه تجربه به ما نشان داده است که نمی‌توانیم به بیرون اعتماد کنیم، تصریح کرد: تجربه به ما نشان داده است که کشورها و دولت‌های خارجی در هنگام خطر دست ما را رها خواهند کرد و به ما پشت می‌کنند. تجربه نشان داده است که ما هر جا که به نیروهای داخلی اعتماد کردیم، آنجا کار پیش رفته است. این مساله را در نگاه امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری دیده‌ایم. امیدوارم مسئولان این نگاه را اصلاح کنند. با اصلاح این نگاه، جهاددانشگاهی یکی از قله‌ها محسوب می‌شود.
چهار دهه است که در تحریم هستیم
وی در ادامه در پاسخ به این سوال که در شرایط سخت تحریم، وظیفه جهاد دانشگاهی در حوزه‌های مختلف چیست؟ گفت: اینکه در شرایط سخت تحریم وظیفه جهاد دانشگاهی چیست، معلوم است. ما اساسا چهار دهه است که در تحریم هستیم. لازم است این مساله را رسانه‌های ارتباط جمعی برای مردم تحکیم کنند. چه زمانی در این چهار دهه ما تحریم نبوده‌ایم؟ تنها نوع تحریم‌ها فرق کرده است. دلیل تحریم نیز روشن است. ملت ایران دست رد به سینه استکبار جهانی زده است. ملت ایران شریان‌های حیاتی نظام سلطه را در این منطقه قطع کرده است و در مقابل چپاول و غارت سرمایه‌های انسانی، ملی و منطقه‌ای توسط استکبار در این منطقه ایستاده است.
رییس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان ادامه داد: معلوم است که استکبار با ما سر آشتی نخواهد داشت. ما همیشه تحریم بوده‌ایم، بنابراین همیشه به روحیه انقلابی و جهاددانشگاهی نیاز داریم. همه نهادهای انقلاب اسلامی بر اساس ضرورت، نیاز و یک تشخیص درست، تاسیس شده‌اند و مادامی که انقلاب اسلامی در حال حرکت در این مسیر است، به نهادهای انقلابی نیاز دارد.
شفیعی تصریح کرد: چه کسی می‌تواند عظمت و بزرگی را که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای این ملت ایجاد کرده است، نبیند؟ چه کسی می‌تواند جهاددانشگاهی را نبیند؟ چه کسی می تواند جهاد سازندگی را از صفحه ذهن خود به فراموشی بسپارد؟ چه کسی می‌تواند خدمات بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را نادیده بگیرد؟ چه کسی می‌تواند کمیته امام خمینی و خدمات آن به محرومان را نبیند؟ بنابراین جهاد دانشگاهی نیز با امید، نشاط، ابتکار و خلاقیتی دوچندان باید در صحنه حاضر باشد.
جهاددانشگاهی از بی‌مهری‌ها نرنجد
وی گفت: من به جهادگران جهاددانشگاهی توصیه می‌کنم از بی‌مهری‌ها نرنجند و از بی‌اعتنایی‌ها دل نگران نشوند. در ذات انقلاب اسلامی و نهادهای انقلاب اسلامی، جوشش، خیزش، خسته نشدن، از ملامت جا نخوردن و دل آزرده نشدن وجود دارد. ان‌شاء‌الله این مسیر با نورانیت ادامه پیدا خواهد کرد و همه کسانی که در عرصه خطر نقش آفریده‌اند، علاوه بر اینکه در محضر خدا نام آن‌ها ثبت شده است، در حافظه تاریخی ملت ایران نیز نامشان به بزرگی خواهد درخشید.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

افزایش گرایش جمعیت دانشجویی به مراکز علمی کاربردی به دلیل اشتغال‌پذیری بالا

امید: علمی کاربردی نباید دانشگاه شاغلین باشد

رشد جذب دانشجو در دانشگاه علمی کاربردی خوزستان

معاونت پژوهش و فناوری، اولین قربانی در تقسیم بودجه دانشگاه‌ها

لزوم گسترش اصول به‌زراعی میان کشاورزان خوزستان

مرکز خیریه درمانی دزفول 452 بیمار سرطانی جدید را زیرپوشش گرفت

60 خوابگاه جدید وزارت علوم راه اندازی شد

پذیرش دانشجوی خارجی در دانشگاه آزاد دزفول

برگزاری استارتاپ فناوری اطلاعات و ارتباطات در دانشگاه آزاد آبادان

برای روز کودک؛ کبوتری با بال‌های زیتونی

برنامه‌های ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان برای زائران دانشگاهی اربعین

باید برنامه‌های اربعین را مردمی و با شور حسینی ادامه دهیم

دانشگاهیان بر گسترش و بازتاب حرکت اربعین همت گماشته‌اند

اربعین می‌تواند هویت‌ساز جوانان باشد

لزوم ثبت اربعین توسط اهل هنر

اختصاص وام و موجه شدن غیبت برای دانشجویان مسافر اربعین

انتشار فراخوان نخستین آئین اعطای تندیس استانی فداکاری به دانشجویان خوزستان

روند مبارزه با آفت ملخ باید همچنان ادامه داشته باشد

برگزاری کنفرانس ملی مهندسی مواد، متالورژی و معدن ایران در دانشگاه چمران اهواز

جوامعی که کودکان را به اندیشیدن دعوت می‌کنند پیشرفت خواهند کرد

استاندار خوزستان در آیین افتتاح همزمان 254 پروژه آموزشی : آموزش و پرورش محور اصلی توسعه در استان است

اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیازمند طرح‌های دانش‌بنیان است

خوزستان از جذب دانشجویان مستعد ناتوان مانده است

برای جلوگیری از خروج استعدادها از کشور باید حس مفید بودن را به آن‌ها انتقال داد

دیدار مسئولان با اهالی و دانش‌آموزان عشایری خوزستان برای ادامه تحصیل

آمادگی سازمان فضایی کشور برای همکاری با دانشگاه شهید چمران اهواز

دانشگاه شهید چمران اهواز باید محور توسعه منطقه و استان باشد

کجای "عدالت آموزشی" ایستاده‌ایم؟

ترک تحصیل دانش آموزان خوزستانی به دلیل کمبود امکانات آموزشی پذیرفتنی نیست

برچیدن همه مدارس کپری و چادری در گتوند

برگزاری همایش زمین‌شناسی اقتصادی ایران در دانشگاه شهید چمران اهواز

بهره‌برداری از مدرسه 9 کلاسه در اندیمشک

اقلامی که فروش آن‌ها در بوفه مدارس ممنوع است

سنجش سلامت بیش از 84 هزار نوآموز خوزستانی تاکنون

آغاز فعالیت خوابگاه‌های دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر از 29 شهریورماه

پذیرش حدود 190 نفر در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی دزفول+ جزئیات ثبت‌نام

آغاز ثبت‌نام اینترنتی پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد دانشگاه شهید چمران از 27 شهریور

دانشگاه شهید چمران در میان موسسه‌های برتر جهان

رتبه دانشگاه شهید چمران، به عنوان اولین سرمایه فرهنگی ایران و جهان

برپایی کلاس درس در بیمارستان

آمادگی دانشگاه جندی‌شاپور دزفول برای پذیرش دانشجویان

رییس جهاد دانشگاهی خوزستان ابقا شد

75 کلاس ابتدایی در شوش بدون معلم هستند

توانمندی جهاددانشگاهی در انجام پروژه‌های متعدد در بخش ساخت قطعات صنعت نفت

افتتاح 2 مدرسه در شوشتر پیش از آغاز سال تحصیلی

راه‌اندازی کلاس‌های درس استثنایی برای اولین بار در مناطق عشایری خوزستان

آغاز ثبت‌نام دانشجویان جدیدالورود دانشکده علوم‌پزشکی شوشتر از سه‌شنبه

برگزاری کنگره ملی علوم زراعت در دانشگاه منابع طبیعی خوزستان

15 مهر، آخرین مهلت شرکت در مسابقه ملی عکس "سیلاب"

استفاده از ظرفیت جهاد دانشگاهی با هدف خودکفایی در صنعت نفت