پیام خوزستان

آخرين مطالب

گزیده‌های «نفتی» هفته وزارت نفت

گزیده‌های «نفتی» هفته
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - امضای چهار قرارداد پژوهشی، ادامه مذاکره با چینی‌ها برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی، بهره‌برداری از 40 پروژه بزرگ صنعت‌گاز در سال 98، استفاده از فاینانس در طرح‌های پتروشیمی، اطلاعیه جدید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای کارت هوشمند سوخت و پیام تبریک وزیر نفت به مناسبت روز خبرنگار سرخط اخبار نفتی در هفته جاری بود.

به گزارش خبرنگار شانا، هفته جاری برای صنعت نفت با تشریح چهارمین دوره همایش مسئولیت‌ اجتماعی آغاز شد و سیدامیر طالبیان، مشاور اجتماعی وزیر نفت شعار این دوره همایش را «مسئولیت اجتماعی صنعت نفت، راهی به سوی توسعه پایدار» عنوان و تاکید کرد: در این همایش سعی شده با انتشار گزارش‌های پایداری از سوی شرکت‌های تابعه وزارت نفت، قدری نگاه تحلیل‌گرانه و در عین حال عملیاتی داشته باشیم.
در نخستین روز هفته، نظرسنجی خبرگزاری رویترز درباره تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) منتشر شد که بر اساس آن 14 عضو این سازمان در ماه ژوئیه 29 میلیون و 420 هزار بشکه نفت تولید کردند که که پایین ترین رقم از سال 2011 تاکنون بوده است.
امضای چهار قرارداد پژوهشی
امضای چهار قرارداد پژوهشی مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با دانشگاه فردوسی مشهد، انستیو نفت دانشگاه تهران و شرکت دانش بنیان پارس آرین زمین از اتفاق‌های مهم صنعت نفت بود که در دومین روز هفته جاری رقم خورد، بر این اساس قرارداد پژوهشی چهار پروژه تفسیر کمی مکعب لرزه‌ای (QI) در جنوب دشت آبادان، قرارداد فاز دوم پروژه انتقال دانش فنی و فناوری اکتشاف نفت‌های نامتعارف در ناحیه قالی‌کوه لرستان، پروژه پژوهشی ارزیابی و مطالعه ژئوشیمیایی مخازن هیدروکربوری گروه دهرم و اجرای میدانی ساخت 10 هزار بشکه سیال حفاری پایه آبی فشار و دمای بالا برای حفاری چاه اکتشافی عمیق با فشار و دمای بالا به‌منظور جایگزینی سیال پایه روغنی در مشهد امضا شد.
دیدار خالد الفالح و الکساندر نواک وزیران انرژی عربستان و روسیه همیشه برای بازار انرژی جهان جذاب بوده است. این دو چهره بازار نفت هفته جاری درباره شرایط جهانی بازار نفت‌خام با یکدیگر مذاکره کردند و نواک، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد که در ماه ژوئیه امسال این کشور تولید نفت خود را فراتر از میزان توافق‌شده با اوپک و متحدانش کاهش داده است.
چرا صنعت نفت ایران بهشت سرمایه گذاران است؟
به‌طور حتم این را شنیدید که صنعت نفت ایران بهشت سرمایه گذاران است، دلیلش این است. از مجموع ذخایر نفتی کشف شده، 45 درصد توسعه نیافته است که این مقدار در بخش گاز به 77 درصد می‌رسد. این آماری است که مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران اعلام و در ادامه افزوده است نتایج حاصل از اکتشاف‌های نفت و گاز نشان می‌دهد که 25 درصد ذخایر نفتی در دوران پس از پیروزی انقلاب کشف شده، در حالی که در بخش گاز، عمده اکتشاف‌ها (75 درصد) مربوط به دوران پس از پیروزی انقلاب بوده است.
محمد تائب که در یکسال و اندی گذشته مدیریت امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت را با سرپرستی اداره کرده بود اواسط هفته حکم مدیرکل امور اوپک و مجامع انرژی وزارت نفت را از وزیر نفت دریافت کرد.
تنیدگی نفت و سیاست در سال‌های اخیر و با تصویب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به اوج رسید. گاهی از برجام به‌عنوان مایه حیات نفت نام برده شد و گاهی از نفت به‌عنوان ناجی برجام یاد شد. محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه در نشست با خبرنگاران گفت: برای ادامه کار در برجام و برگرداندن اقدام‌های ایران به گذشته اقدام‌هایی باید انجام شود که بازگشت فروش نفت به زمان قبل از خروج آمریکا از برجام و بازگشت منابع کف مطالبات است.
زبانمان بسته است که بگویم در تحریم چه می‌کنیم
فعالیت شرکت ملی گاز ایران تنها به گازرسانی به شهرها و روستاها ختم نمی شود، حسن منتظر تربتی، معاون وزیر نفت در امور گاز گفته است: امسال افزون بر بهره برداری از 40 پروژه بزرگ صنعت گاز، بیش از 830 کیلومتر خط لوله و 25 واحد توربوکمپرسور در قالب ساخت و توسعه 12 تاسیسات تقویت فشار گاز راه‌اندازی خواهد شد.
محمدمشکین فام، مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس هم از ادامه مذاکره با چینی‌ها برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی خبر داد و اعلام کرد مذاکره با هندی‌ها برای توسعه میدان فرزاد بی ادامه دارد.
جعفر ربیعی، مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس هم که به مناسبت روز خبرنگار میزبان اصحاب رسانه بود در این نشست از مباحث مربوط به تحریم غافل نشد و با بیان اینکه زبان ما بسته است که بگوییم در برابر تحریم چه می‌کنیم تا تاثیر آن را به حداقل برسانیم، گفت: با اطمینان می‌گوییم که تحریم چرخ تولید، صادرات و ارزآوری پتروشیمی را متوقف نکرد و آمریکا به هدفش نرسید اما با اعمال تحریم‌ها، فاینانس خارجی که در اجرای پروژه‌ها به ما کمک می کرد، تقریبا از بین رفته است، با این حال ما منتظر بازشدن راه فاینانس نماندیم و همچنان توسعه را ادامه می‌دهیم.
در فاصله چند روز تا اجباری شدن استفاده از کارت هوشمند سوخت شرکت پخش فرآورده‌های نفتی در اطلاعیه‌ای روش‌های دسترسی آسان‌تر به رمز کارت هوشمند سوخت را اعلام کرد: «از تاریخ 16 مرداد تا 16 شهریورماه امسال، مالکان خودروهایی که رمز کارت هوشمند سوخت خود را فراموش کرده‌اند، می‌توانند با وارد کردن رمز پیش‌فرض چهار رقم سمت راست کد ملی شخصی که کارت هوشمند سوخت به نام آن صادر شده است رمز کارت هوشمند سوخت خود را فعال‌سازی کنند.»
ن والقلم و ما یسطرون...
بیژن زنگنه، وزیرنفت هم در پیامی روز خبرنگار را تبریک و گفت: خباثت دشمنان و بدخواهان ملت بزرگ ایران در ماه‌های گذشته بیش از هر زمان دیگری انسجام یافته است و با وضع تحریم‌های شرورانه و هوشمند، جنگی تمام عیار در حوزه‌های اقتصادی و سیاسی به راه انداخته‌اند تا به مطامع خود برسند. صنعت نفت که در این میان در صف نخست این رویارویی قرار دارد توانسته است به فضل الهی و با تلاش شبانه‌روزی همه دلسوزان کشور، آرزوهای دشمنان را در این زمینه ناکام کند. مفتخرم که اعلام نمایم عموم خبرنگاران و رسانه‌های کشور نیز در این عرصه یاریگر صنعت نفت بوده و در بزنگاه‌های مهم همواره در یک جبهه برای صیانت از منافع ملی جنگیده‌اند.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

داستان ستاره خلیج فارس، از ادعا تا واقعیت

آیا کاهش تولید نفت اوپک مؤثر خواهد بود؟

اقدام اوپک می‌تواند به توازن بازار کمک کند

طرح‌های پتروشیمی هدفمند می‌شوند

آیا ادعای حذف کارت و سامانه هوشمند سوخت صحت دارد؟

ادامه نشست کمیسیون انرژی مجلس به فردا موکول شد

منشور همکاری اوپک و غیراوپک امضا شد

وزارت نفت در خودکفایی و استقلال در تولید فرآورده‌های نفتی سربلند بوده است

صرفه‌جویی 22 میلیون لیتری در مصرف روزانه بنزین کل کشور

عملکرد وزارت نفت در توسعه پارس جنوبی

زنگنه: رشد شرکت‌های دانش‌بنیان برایم مهم است

قاچاق بنزین بسیار کم است

2500 فرصت شغلی در غرب کارون ایجاد شد

تعمیرات اساسی مجتمع بنزین‌سازی پالایش نفت اصفهان پایان یافت

سبد محصولات پتروشیمی تندگویان متنوع می‌شود

روند تولید و توزیع سوخت در کشور مطلوب است

سهام پتروشیمی ارومیه بهار آینده در بورس عرضه می‌شود

زنجیره پالایش تا توزیع صنعت گاز در 5 سال آینده به خودکفایی می‌رسد

لایحه بودجه 99 با رویکرد ایستادگی در برابر تحریم‌ها تقدیم مجلس شد

260 هزار بشکه گازوئیل در بورس انرژی عرضه می‌شود

ایران در حوزه انرژی خودکفا شده است

کشف یک میدان بزرگ نفتی در مکزیک

تولید و توزیع 17 میلیون کارت سوخت طی 6 سال اخیر

آیا کارت سوخت متهم قاچاق است؟

تأکید وزیر انرژی عربستان بر وحدت اوپک و متحدانش

بی‌توجهی «زنگنه» به توسعه صنعت پتروشیمی؛ ادعا یا واقعیت؟ (1)

صنعت نفت از ظرفیت‎های بخش خصوصی بهره‎مند شود

بی‌توجهی «زنگنه» به توسعه صنعت پتروشیمی؛ ادعا یا واقعیت؟(2)

کاهش کاغذی

قیمت نفت به‎دنبال توافق اوپک و متحدانش افزایش یافت

عملکرد 6 ساله «زنگنه» در وزارت نفت

برنامه‌ریزی برای نصب 10 پمپ‌ درون‌چاهی در یاران شمالی

اتصال بیش از 1200 روستای خراسان رضوی به شبکه سراسری گاز

قیمت سبد نفتی اوپک به مرز 65 دلار رسید

گزارش اختصاصی شانا از نتایج نشست‌ 177 اوپک

بیانیه پایانی نشست 177 اوپک منتشر شد

اجماع اوپک و غیراوپک برای تشدید کاهش تولید نفت

وزیر نفت نشست 177 اوپک را خوب ارزیابی کرد

5 تصمیم اوپک در نشست 177

توضیحات وزیر نفت درباره نشست 177 اوپک

زنگنه: مذاکرات خوبی در نشست 177 اوپک انجام شد

تعمیرات اساسی و نوسازی واحدهای گاز و گاز مایع مناطق نفت‌خیز جنوب شتاب می‌گیرد

فاز نخست پروژه‌های پژوهشی ازدیاد برداشت در مرحله نهایی است

ایران از حق خود کوتاه نمی‌آید

جزئیات توافق اوپک بعد از نشست با غیراوپکی‌ها اعلام می‌شود

استفاده از نفت به عنوان سلاح تأسف آور است

از خارجی‎ها تمجید و از داخلی‎ها ...

حضور جوانان، مسیر توسعه صنعت نفت را هموار می‌کند

نشست 177 اوپک آغاز به‌کار کرد

تعیین سهمیه بنزین قایق‌های صیادی در انتظار تصویب نهایی است