پیام خوزستان

آخرين مطالب

معرفی پنج شهر خوزستان به عنوان شهر ملی صنایع دستی فرهنگي

معرفی پنج شهر خوزستان به عنوان شهر ملی صنایع دستی
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به دفاع نمایندگان این اداره‎کل از پنج شهر خوزستان در سومین نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع‌دستی از شانس نسبتاً خوب این شهرها برای معرفی شدن به عنوان شهر ملی صنایع دستی خبر داد.
به گزارش ایسنا ـ منطقه خوزستان، شکرالله قاسمی اظهار داشت: سومین نشست شورای راهبردی انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی با حضور پویا محمودیان معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی رئیس سازمان میراث فرهنگی، ویدا توحدی مشاور معاون صنایع دستی وهنرهای سنتی کشور، شکرالله قاسمی معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، علی ساری نماینده اهواز، حمیدیه، باوی و کارون در مجلس شورای اسلامی، معصومه صلاحی کارشناس صنایع دستی اداره‎کل میراث فرهنگی خوزستان و تعدادی از مدیران کل میراث‌فرهنگی استان‌ها، مسئولان محلی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در عمارت کوشک تهران برگزار شد. 
او ادامه داد: در این جلسه نمایندگان استان خوزستان، شهرهای اهواز، شوشتر، دزفول، هویزه و شادگان را به ترتیب در بخش‎های مینای صبی، احرامی، کپو، بوریا و حصیر به عنوان نامزدهای شهر ملی صنایع دستی در رشته‎های خود معرفی کردند. 
معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان افزود: در این جلسه از این پنج رشته و شهرستان‎های مربوط به آن‎ها دفاع کردیم و با دفاع خوبی که از سوی مجموعه ما انجام شد بسیار امیدواریم که این رشته‎شهرها رأی لازم را کسب کنند و به عنوان شهر ملی در حوزه صنایع دستی معرفی شوند. 
وی با اشاره به دفاع انجام شده از سوی تیم استان خوزستان در این نشست عنوان کرد: طی این جلسه گزارش مطالعاتی را که از ماه‎ها قبل درخصوص رشته‎شهرهای نامزدشده تهیه کرده بویم ارائه دادیم که این گزارش، اصالت قوم مندایی، شهر اهواز، تعداد و چگونگی فعالیت کارگاه‎های صنایع دستی سطح استان و آثار تاریخی، جاذبه‎های گردشگری، تعداد هتل‎ها، تعداد مهمان‎سراها، تعداد اثرات ثبت ملی و سایر مواردی که در کسب رأی تاثیرگذار هستند را شامل می‎شد. 
قاسمی اضافه کرد: همچنین نمونه‎هایی از تولیدات این رشته‎ها را نیز ارائه و درخصوص بازار فروش آن‎ها توضیحاتی دادیم. 
او با بیان این‎که در این نشست یک‌روزه، پرونده 17 استان، به‌منظور ثبت ملی شهرها و روستاهای صنایع‌دستی از سوی مدیران و کارشناسان معاونت صنایع‌دستی مورد بررسی قرار گرفت افزود: در میان استان‎های حاضر در نشست، خوزستان تنها استانی بود که با تعداد پنج رشته‎شهر نامزد شده و این درحالی بود که بیشتر استان‎ها حداکثر با دو رشته‎شهر نامزد شده بودند. 
معاون صنایع دستی مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان با اشاره به این‎که نتایج آراء شورا در آتیه‎ای نزدیک اعلام خواهد شد تأکید کرد: با دفاع خوبی که از رشته‎شهرهای‎مان انجام دادیم شانس بسیار خوبی داریم که شهرهای نامزد استان، به عنوان شهر ملی صنایع دستی در رشته‎های خود معرفی شوند. 
وی همچنین با تقدیر از حضور دکتر ساری نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی گفت: آقای ساری نیز دراین جلسه با اشاره به مینای صبی که به عنوان صنایع دستی اهواز توسط اقلیت صابئین مندایی ساخته می‎شود، بر آموزش این هنر به عنوان موضوعی که باید به آن توجه شود تأکید کرد. 
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield