پیام خوزستان

آخرين مطالب

«و آنگاه معنا زاده شد» فرهنگي

«و آنگاه معنا زاده شد»
  بزرگنمايي:

پیام خوزستان - سومین کتاب سمیه شوکتی‌مقرب و امیر رضائی‌پناه راهی بازار کتاب شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا ـ منطقه خوزستان، امیر رضائی‌پناه، سمیه شوکتی‌مقرب و عارف مسعودی برگردان مجموعه مقالات «و آن‌گاه معنا زاده شد؛ بازنمایی، شبیه‌سازی، سوژه» را با همکاری نشر علم (تمدن علمی) منتشر کردند.
این مجموعه مقالات سه موضوع اصلی سوژه، بازنمایی و شبیه‌سازی را دنبال کرده و ده اپیزود دارد. هر یک از بخش‌ها و اپیزودها متنی مستقل است که چگونگی نقش‌آفرینی مفاهیم در عرصه‌های مختلف فرهنگی، هنری، سیاسی و اجتماعی را نمایان می‌کند.
در این مجموعه میان‌رشته‌ای، گروهی از اندیشمندان برجسته همچون، هیو. جی. سیلورمن، آنه او. بیرنه، درو ای. هایلند، آلینا کلی، ماسیمو وردیکیو، گری ای. آیلسورث و بتینا برگومیراث بوردیار و لاکو لابارت را مورد بازاندیشی قرار می‌دهند؛ نویسندگانی که هر کدام به سبک و شیوه خود خواننده و مخاطب را با خویش همراه می‌کنند.
مقالات این اثر بر رنج و تعالی، بازنمایی و سوژگی متمرکز هستند و به دنبال ارائه فهمی خاص و اصیل از برخی مقولههای مهم در علوم انسانی و اجتماعی همچون معنا و نظام معانی، بازنمایی، شبیه‌سازی، سوژه سیاسی، امر سیاسی، سیاست، امر اجتماعی، حقیقت، امر واقع، رخداد، ادبیت فلسفه و فلسفیت ادبیات، سرشت هنر، روی صحنه و پشت صحنه، گفتمان هویدا و گفتمان پنهان و... است. در حقیقت رمزگشایی عملیاتی از ماهیت، مولفه‌ها، مفاهیم و شاخص‌سازی‌های مترتب بر این مقوله‌ها کارویژه و رسالت محوری این اثر را تشکیل می‌دهد.
ایده ترجمه کتاب حاضر، که دربردارنده بخش‌های اصلی کتاب لاتین «سوژه‌ها و شبیه‌سازی‌ها» به شمار می‌آید، به‌واسطه اهمیت موضوع مورد مطالعه، تنوع دیدگاه‌ها و رویکردهای مورد بررسی و وزانت قلم نگارندگان در نزد مترجمان مورد اجماع قرار گرفت. برای اثرگذاری و بهره بیش‌تر خواننده و مخاطب ایرانی از این اثر، بخش‌های خاصی از آن گزینش و تقویت و ارائه شدهاست.
دیباچه این مجموعه به قلم دکتر محمدرضا تاجیک، یادداشت ویراستار کتاب، آنه او. بیرنه خطاب به خوانندگان و پژوهشگران ایرانی و فارسیزبان و پیشگفتار آن به قلم دکتر امیر رضائی‌پناه، بخش‌های دیگر این مجموعه را تشکیل می‌دهد.
نشر علم (تمدن علمی) به تازگی «و آنگاه معنا زاده شد» را در 354 صفحه و 600 نسخه منتشر کرده است. خواندن این کتاب به نخبگان، پژوهشگران، اساتید و دانشجویان حوزه‌های علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، هنر، زبانشناسی، مطالعات فرهنگی، مطالعات رسانه و علوم ارتباطات، فلسفه و آنان که به دنبال فهم ماهیت معنا و الگوهای نوین فهم ذهن و پراکتیس اجتماعی هستند توصیه می‌شود.
این اثر پس از «هویت، گفتمان و انتخابات در ایران: مبانی ایدئولوژیک انتخابات 1392» و «تحلیل گفتمان سیاسی؛ امر سیاسی به مثابه یک برساخت گفتمانی» سومین کتاب مشترک امیر رضائی‌پناه و سمیه شوکتی‌مقرب است.
انتهای پیام


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield